FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1650 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1122 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Hybryda typu plug-in uwieńczeniem linii produktowej Q8: Audi Q8 TFSI e quattro
  Dodano: 2020-10-16
Wyświetlono: 329 razy
Hybryda typu plug-in uwieńczeniem linii produktowej Q8: Audi Q8 TFSI e quattro
Zasięg na zasilaniu wyłącznie elektrycznym do 59 km (wg norm NEDC; 47 km w cyklu WLTP), sportowy charakter i doskonałe walory użytkowe: Audi przedstawia model Q8 z napędem hybrydowym typu plug-in. Nowy model wieńczy gamę pojazdów serii Q8 i zapewnia innowacyjne połączenie wydajności i mocy. Ten SUV coupé jest dostępny w dwóch wersjach wydajności. Q8 55 TFSI e quattro rozwija moc systemową 280 kW (381 KM), natomiast Q8 60 TFSI e quattro ma jej jeszcze więcej: 340 kW (462 KM).
foto © Audi

  • Napęd: trzylitrowy silnik TFSI V6 i mocny silnik elektryczny
  • Nowy akumulator o pojemności 17,8 kWh, zasięg na zasilaniu elektrycznym: do 59 km (wg norm NEDC)
  • Warianty o systemowej mocy wyjściowej 340 kW (462 KM) lub 280 kW (381 KM)

 

 

Audi, prezentując Q8 TFSI e quattro, kontynuuje ofensywę elektryfikacji. Nowy SUV coupé jest już siódmym modelem z napędem hybrydowym typu plug-in wprowadzonym na rynek od połowy 2019 r. Cztery pierścienie z rozmysłem oddają zalety tej techniki napędu do rąk swoich klientów. Takie rozwiązanie gwarantuje przyjemność z jazdy na napędzie elektrycznym, łatwe ładowanie oraz świetne walory użytkowe pojazdu.


To co najlepsze z dwóch różnych światów: wysokooktanowy TFSI i potężny silnik elektryczny


Podobnie jak to się dzieje w przypadku każdej hybrydy typu plug-in marki Audi, Q8 TFSI e quattro łączy w sobie najlepsze strony dwóch różnych światów motoryzacji. Silnik spalinowy TFSI 3.0 wytwarza 250 kW (340 KM) mocy oraz dostarcza moment obrotowy rzędu 450 Nm. Silnik V6 spełnia wymogi najnowszej normy emisji spalin Euro 6 AP. Silnik elektryczny wykorzystuje stale wzbudzony system synchroniczny (PSM) o mocy szczytowej 100 kW. Jego kompaktowa konstukcja jest zintegrowana z obudową ośmiostopniowej, automatycznej skrzyni biegów tiptronic. Wraz ze sprzęgłem łączącym silnik TFSI 3.0 z układem napędowym, tworzy jednostkę zwaną modułem hybrydowym.


Litowo-jonowy akumulator zamontowano pod podłogą bagażnika. Akumulator zbudowany jest ze 104 ogniw typu pouch najnowszej generacji, ułożonych w 13 modułów. Każde z ogniw o elastycznych ściankach zewnętrznych zapewnia pojemność elektryczną 48 Ah, a cały układ akumulatora ma pojemność energetyczną 17,8 kWh. To o 0,5 kWh więcej niż akumulator w jaki na początku, w roku 2019, wyposażany był model Q7 TFSI e quattro. Obecnie również w nim montowane są akumulatory najnowszej generacji — o zwiększonej pojemności, bardziej kompaktowe i lżejsze o około 40 kg.


Chłodzenie cieczą jako oddzielny obieg niskotemperaturowy, to istotny czynnik wpływający na pojemność energetyczną i parametry pracy akumulatora. W razie potrzeby obieg ten połączyć można z obiegiem płynu chłodzącego klimatyzacji lub z drugim obiegiem niskotemperaturowym odpowiedzialnym za regulację temperatury silnika elektrycznego i elektronicznego modułu mocy i sterowania. Układ tego modułu przemienia prąd stały płynący z akumulatora w prąd trójfazowy zasilający silnik elektryczny. Podczas rekuperacji przesyła natomiast prąd stały z powrotem do akumulatora.

 


Silnik elektryczny oraz spalinowy TFSI 3.0, przekazują moc do szybko i płynnie reagującej ośmiostopniowej, automatycznej skrzyni biegów tiptronic. Jej elektryczna pompa olejowa gwarantuje zasilanie olejem nawet wtedy, gdy silnik benzynowy V6 jest wyłączony. Stały napęd na cztery koła quattro wykorzystuje czysto mechaniczny międzyosiowy mechanizm różnicowy. Podczas normalnej jazdy mechanizm przenosi 40% momentu obrotowego na oś przednią i 60% na oś tylną. W razie potrzeby, może przekazać większą wartość na oś o lepszej przyczepności. Nawet 85% mocy silnika może zostać przekierowane na oś przednią i do 70% na oś tylną.


Dwie wersje mocy wyjściowej: 340 kW (462 KM) i 280 kW (381 KM)


Audi oferuje tego SUV-a coupé w dwóch wersjach mocy wyjściowej, które różnią się np. strategią boostingu. W trybie jazdy czysto elektrycznej, mocniejszy wariant, Q8 60 TFSI e quattro, osiąga zasięg do 56 km w testach NEDC oraz do 45 km w procedurze pomiaru WLTP. Q8 55 TFSI e quattro osiąga na silniku elektrycznym zasięg 59 km w procedurze NEDC i do 47 km w WLTP. Silniki elektryczne mogą generować moc samodzielnie, aż do osiągnięcia prędkości 135 km/h.


Model Q8 60 TFSI e quattro rozwija systemową moc wyjściową 340 kW (462 KM) i systemowy moment obrotowy 700 Nm. Kiedy oba napędy działają na najwyższych obrotach, pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 240 km/h. Model Q8 55 TFSI e quattro osiąga systemową moc wyjściową 280 kW (381 KM) i systemowy moment obrotowy 600 Nm. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi również 240 km/h.


Inteligentny i wydajny: zarządzanie hybrydowe i predyktywna strategia działania


Zarządzanie napędem hybrydowym w Audi Q8 TFSI e quattro automatycznie dobiera optymalną strategię działania do każdej podróży. SUV coupé rozpoczyna jazdę w trybie całkowicie elektrycznym EV. Przy niskiej prędkości, w nadkolach kół przednich generowany jest wymagany prawem dźwięk ostrzegawczy (dźwiękowy system ostrzegawczy pojazdu — AVAS). Silnik benzynowy załącza się dopiero wtedy, gdy kierowca z określoną siłą wciśnie prawy pedał, nazywany „aktywnym pedałem przyspieszenia”. Jeżeli chce jak najdłużej jechać na silniku elektrycznym, może na centralnym wyświetlaczu systemu MMI wybrać tryb EV.

Tryb hybrydowy, stanowiący główną strategię działania napędu Audi Q8 TFSI e quattro, obejmuje trzy tryby operacyjne : Auto, Hold i Charge. W trybie „Auto” układ hybrydowy automatycznie wybiera optymalny typ napędu: całkowicie elektryczny przy niskich prędkościach, przy wyższych prędkościach silnik TFSI, a często kombinację obu tych opcji. Uwzględnia informacje z bezpośredniego otoczenia dostarczane przez system MMI nawet wtedy, gdy wyłączona jest nawigacja.

Predyktywna strategia działania napędu włącza się, kiedy w standardowej nawigacji MMI navigation plus uruchomione zostanie prowadzenie do celu. Zadaniem systemu jest inteligentne i wydajne zagospodarowanie energii akumulatora na całej trasie. Dodatkowo, predyktywna strategia działania napędu może spowodować ładowanie akumulatora w fazach wydajnej pracy silnika, tak aby wykorzystać tę energię do jazdy czysto elektrycznej w późniejszych, nieefektywnych okresach jego funkcjonowania, na przykład w korkach lub w ruchu miejskim. Na podstawie analizy dużej liczby danych system opracowuje plan długodystansowej podróży, który stale, na bieżąco aktualizuje, uwzględniając dane nawigacji, otoczenia i informacje o ruchu drogowym dostępne online.

 W trybie „Hold”, strategia działania napędu ma inny cel: z niewielkimi odchyleniami utrzymuje akumulator na bieżącym poziomie naładowania. W trybie „Charge” celem jest naładowanie akumulatora podczas jazdy do jak najwyższej pojemności. Ma to sens w sytuacji, gdy podróż kończy się w obszarze miejskim, a ostatnie kilometry mają być przejechane wyłącznie na zasilaniu elektrycznym. Wraz z wejściem na rynek modelu Q8 TFSI e quattro, jego model siostrzany — Q7 TFSI e quattro — również zostanie wyposażony w ten tryb pracy.


Kto hamuje, ten wygrywa: nawet 80 kW energii z procesu rekuperacji


Predyktywny asystent wydajności, to w modelu Q8 z napędem hybrydowym typu plug-in bardzo ważny system. Kiedy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu, zapada decyzja o tym, czy pojazd przełączy się na jazdę na wolnym biegu z dezaktywowanym silnikiem TFSI (żeglowanie), czy będzie hamował silnikiem elektrycznym, odzyskując w ten sposób energię. Podczas samego żeglowania może odzyskać nawet 25 kW energii. Dodatkowo silnik elektryczny odpowiada za każde hamowanie z siłą do 0,3 g — czyli za znakomitą większość wszystkich operacji hamowania wykonywanych podczas codziennej jazdy. Hydrauliczne hamulce są aktywowane tylko w przypadku mocniejszego hamowania. Przejście od jednego sposobu hamowania do drugiego jest praktycznie niedostrzegalne. Pedał hamulca zawsze daje doskonałą informację zwrotną, co pozwala precyzyjnie modulować nacisk. Model Audi Q8 TFSI e quattro odzyskuje podczas hamowania do 80 kW energii.

Kiedy włączony jest opcjonalny, adaptacyjny asystent jazdy, predyktywny asystent wydajności aktywuje się nie tylko podczas zwalniania, ale również podczas przyspieszania. Jeżeli asystent jazdy jest wyłączony, dostarcza kierowcy wskazówek, kiedy rozsądnym byłoby zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia. Kierowca czuje impuls poprzez aktywny pedał przyspieszenia i widzi informacje wyświetlane na opcjonalnym wyświetlaczu head-up display oraz w kokpicie cyfrowym Audi virtual cockpit (stanowiącym wyposażenie standardowe).

Model Q8 TFSI e quattro może być wyposażony w wiele najnowocześniejszych systemów wspomagania kierowcy. Jednym z najważniejszych jest adaptacyjny asystent jazdy, który podczas długiej podroży może przejąć od kierowcy większość operacji przyspieszania, hamowania, utrzymania pojazdu na pasie ruchu, nie zwalniając go jednak z odpowiedzialności. Test bezpieczeństwa pojazdu przeprowadzony przez najważniejszą europejską komisję, organizację NCAP, koncentrował się na systemach poziomu 2. W tym praktycznym teście model Q8 uzyskał najwyższy wynik.
 

Aż siedem profili: system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select


System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select stanowi wyposażenie standardowe modelu Audi Q8 TFSI e quattro. Oferuje on wybór nawet siedmiu profili jazdy: comfort, efficiency, auto, dynamic, individual, offroad i allroad. System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select ma na przykład dostęp do charakterystyki pracy TFSI 3.0, przekładni tiptronic, zawieszenia pneumatycznego i wspomagania kierownicy. W zależności od ustawień, zmienia się również sposób współdziałania różnych układów zawieszenia. Na przykład jeżeli jest aktywowany profil dynamic i tryb S ośmiostopniowej przekładni tiptronic, silnik elektryczny zapewnia mocne dodatkowe doładowanie tzw. boosting, gdy tylko kierowca zacznie przyspieszać. W tym ustawieniu podczas hamowania jazda na wolnym biegu jest zablokowana, co sprawia, że napęd zawsze odzyskuje energię.

 Podobnie jak w przypadku wszystkich hybryd typu plug-in marki Audi, modele Q8 55 TFSI e quattro i Q8 60 TFSI e quattro imponują wysokim poziomem walorów użytkowych. Oferują sporo przestrzeni dla pięciu osób, a nawet w konfiguracji podstawowej bagażniki z ułatwiającą załadunek płaską podłogą mają pojemność 505 litrów, która zwiększa się do 1625 litrów po złożeniu oparć tylnej kanapy. W zależności od wersji wyposażenia, samochodem tym można ciągnąć przyczepy o wadze do 3,5 tony (z przyhamowaniem, na wzniesieniu o nachyleniu 12%). Napęd quattro ma też zdecydowane zalety, jeżeli chodzi o przyczepność.


Wyjątkowa wygoda: ładowanie w domu i w trasie


Nowe modele hybrydowe typu plug-in są standardowo wyposażone w przewód ładowania, który można podłączyć do gniazdek domowych i przemysłowych. Dzięki maksymalnej pojemności ładowania 7,4 kW, całkowicie rozładowany akumulator można w pełni naładować w około dwie i pół godziny.

 


Aplikacja myAudi umożliwia korzystanie ze spersonalizowanych usług Audi connect na smartfonach. Umożliwiają one sprawdzenie stanu akumulatora i zasięgu, uruchomienie procesów ładowania, zaprogramowanie zegara ładowania i przeglądanie statystyki ładowania oraz zużycia energii. Lista stacji ładowania dostępna jest zarówno w aplikacji, jak i w nawigacji MMI navigation plus. Inną funkcją aplikacji myAudi jest włączenie klimatyzacji jeszcze przed wejściem do samochodu i rozpoczęciem podróży. W zależności od wyposażenia, można również włączyć ogrzewanie kierownicy i fotela oraz wentylację fotela.

Poza przewodem do ładowania w garażu, model Audi Q8 TFSI e quattro jest również wyposażony w przewód Mode 3 do ładowania w ładowarkach ublicznych. Dostępna na życzenie usługa ładowania Audi — e-tron Charging Service — zapewnia dostęp do 150 000 punktów ładowania prądem przemiennym w Europie za pomocą jednej karty.

 


Przedsprzedaż


Przedsprzedaż tej nowej hybrydy typu plug-in już wkrótce rozpocznie się w Niemczech i na innych rynkach europejskich. Standardowy pakiet stylistyki zewnętrznej S line wyostrza wygląd zewnętrzny, dodając mu wyrazistych detali na przedzie, bokach i w tyle pojazdu. Czarny pakiet stylistyczny kontrastuje z zewnętrznymi elementami pakietu S line utrzymanymi w kolorze karoserii. Reflektory diodowe Matrix LED są w wyposażeniu standardowym, tak samo jak adaptacyjne sportowe zawieszenie pneumatyczne. Na 21-calowych felgach montowane są opony 285/45, a zaciski hamulców tarczowych są pomalowane na czerwono. Sportowy pakiet S line sprawia, że wnętrze całkowicie utrzymane jest w czerni lub częściowo w szarym kolorze Rotor (na fotelach). Pakiet obejmuje sportowe fotele z tłoczeniami S, pedały i podnóżki ze stali nierdzewnej oraz dekoracje z matowego, szczotkowanego aluminium.Źródło: Mototarget.pl, Audi

 Pisaliśmy również
» Małe Q, wielki sukces: Audi Q2 w nowej formie [ZDJĘCIA]
» Lucas di Grassi i Rene Rast kierowcami Audi w Mistrzostwach Świata FIA Formuła E
 Inne artykuły
» Verstappen na podium w GP Portugalii 2020-10-27
  Max Verstappen 2020 pazdziernik Max Verstappen wywalczył swoje ósme podium w tym sezonie, kończąc niedzielny wyścig o Grand Prix Portugalii Formuły 1 na torze Portimao na trzeciej pozycji.... więcej »

» Małe Q, wielki sukces: Audi Q2 w nowej formie [ZDJĘCIA] 2020-10-27
  Audi Q2 2020 Progresywna stylistyka, kompaktowe wymiary i duża radość z jazdy: Audi Q2 jest pojazdem pełnym charakteru, co dało się zauważyć już cztery lata temu, w momencie wejścia tego modelu na rynek. Teraz Audi go odmłodziło, a wygląd zewnętrzny samochodu, dzięki wyraz... więcej »

» Lucas di Grassi i Rene Rast kierowcami Audi w Mistrzostwach Świata FIA Formuła E 2020-10-27
  Lucas di Grassi i Rene Rast Audi Sport ABT Schaeffler rozpocznie nowy sezon mistrzostw Formuła E z dwoma uznanymi kierowcami – Lucasem di Grassi i z René Rastem. Od nowego sezonu, Formuła E zyskała miano oficjalnych Mistrzostwa Świata FIA. ... więcej »

» Mitsubishi zaprasza na bezpłatną kontrolę pojazdu przed zimą 2020-10-27
  Eclipse Cross MT Deszczowa jesień i śnieżna zima zbliżają się nieuchronnie a wraz z nimi śliskie drogi i trudne warunki pogodowe. Dbając o bezpieczeństwo podróżujących firma Mitsubishi Motors do 18 grudnia proponuje właścicielom nowych i używanych pojazdów tej marki bezpłatną ... więcej »

» Masia zdobywa dla Hondy rekordowe zwycięstwo w GP 2020-10-26
  Honda GP, Honda 800 zwyciestwo w GP Jaume Masia odniósł ekscytujące zwycięstwo na NSF250RW w GP Teruel, w Mistrzostwach Świata MotoGP 2020. Było to 800. zwycięstwo zawodnika Hondy w historii Grand Prix.... więcej »

» Dyskusja o najkorzystniejszych warunkach użytkowania auta elektrycznego w nowym odcinku podcastu Elektrycznie Tematyczni 2020-10-26
  id.3 JESIEN 2020 W piętnastym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący rozmawiają na temat nowoczesnych form finansowania zakupu i użytkowania samochodu elektrycznego. Gościem specjalnym tego odcinka jest Artur Łyczko – kierownik działu sprzedaży... więcej »

» CUPRA Formentor w wersji benzynowej i hybrydowej PHEV [Formentor CENNIK 2020] 2020-10-26
  CUPRA Formentor Wayne Griffiths Pierwszy w pełni autorski model marki CUPRA już niebawem trafi do salonów. W Polsce Formentor będzie dostępny w wersji napędu benzynowej (TSI) o mocy do 310 KM oraz hybrydzie typu plug-in (PHEV... więcej »

» Volkswagen Touareg R jest już dostępny w Polsce [CENNIK] 2020-10-23
  Touareg R Klienci mogą już zamawiać nowy, flagowy model marki z Wolfsburga – Touarega w wersji R. Najmocniejszego Volkswagena wyceniono w Polsce na 395.990 zł. Pojazd ten dostępny jest jako hybryda typu plug-in, a jego zespół napędowy dysponuje łączną mocą 340 kW ... więcej »

» Volkswagen ID.3 zdobywa pięć gwiazdek w teście zderzeniowym Euro NCAP [FILM] 2020-10-23
  ID.3 Euro NCAP Volkswagen ID.3 otrzymał w teście zderzeniowym organizacji Euro NCAP (European New Car Assessment) maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Pierwszemu seryjnemu modelowi Volkswagena skonstruowanemu na płycie podłogowej MEB przeznaczonej do aut elektrycznych, specjali... więcej »

» Nowy MSX125 Grom. Jak wygląda teraz popularny na całym świecie funky-bike Hondy? 2020-10-23
  MSX125 GROM Honda MSX125 powraca w wersji na rok 2021 roku z nową nazwą - MSX125 Grom, radykalnie nowym wyglądem i nowym silnikiem, który stanowi podstawę jej łatwego w obsłudze, przyjemnego i funkcjonalnego charakteru.... więcej »

» Polska premiera sprzedażowa CUPRY Leona już niebawem: sportowa hybryda dostępna od 922 zł miesięcznie [CUPRA Leon CENNIK] 2020-10-23
  CUPRA Leon 2020 Nowy model CUPRY w listopadzie trafi do salonów w Polsce. W pierwszej kolejności w sprzedaży pojawi się dynamiczna, 245-konna wersja z napędem hybrydowym typu plug-in. Klienci będą mogli wybrać spośród dwóch typów nadwozia – ceny klasycznego hatchbacka C... więcej »

» Mitsubishi Outlander PHEV i L200 zwycięzcami plebiscytu Fleet Awards 2020 2020-10-23
  Outlander PHEV w terenie Mitsubishi Outlander PHEV – najpopularniejszy na świecie SUV PHEV z elektrycznym napędem na 4 koła oraz wielofunkcyjny pickup Mitsubishi L200 zwyciężyły w corocznym plebiscycie Fleet Awards Polska.... więcej »

» Jorge Diez nowym Dyrektorem ds. Designu SEAT-a 2020-10-21
  Jorge Diez Od 1 grudnia Jorge Díez obejmie stanowisko Dyrektora ds. Designu SEAT-a. W ciągu niemal 20 lat kariery projektant pracował dla takich marek, jak Audi, SEAT, Volkswagen czy Nissan. Spod jego ręki wyszły tak kultowe modele, jak druga generacji Audi TT, pierwsze ... więcej »

» Honda Jazz - przestronna, funkcjonalna i komfortowa [ZDJĘCIA] 2020-10-21
  Honda Jazz 2020 Honda Jazz weszła na polski rynek latem tego roku. Jest to czwarta generacja modelu, w ramach której pojawiła się bardziej przypominająca SUVa opcja Jazz Crosstar. Inżynierowie i projektanci obu wariantów nowego Jazza mieli za zadanie zachować najlepsze cechy ... więcej »

» Jak obniżyć koszty eksploatacji nawet o 30 procent? 2020-10-21
  Focus 2019 Mototarget, Focus Mototarget Przy zakupie samochodu firmowego należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, wyposażenie czy spalanie, ale również całkowity koszt użytkowania. Jest to niezwykle ważny parametr, który mówi o sumie wszystkich kosztów związanych z eksploatacją auta.... więcej »

» Filtr antyalergiczny Grupy Volkswagen z węglem aktywnym wyróżniony w konkursie Produkt Roku 2020 2020-10-21
  Volskwagen filtr antyalergiczny Filtr antyalergiczny stosowany w nowych samochodach Grupy Volkswagen został wyróżniony w kategorii „Części i akcesoria motoryzacyjne” w konkursie „Produkt roku 2020” organizowanym przez czasopismo „autoEXPERT”. Grupa Volkswa... więcej »

» Czy Polacy czekają na elektryczne SUV-y? [WYNIKI BADAŃ] 2020-10-21
  ID.4 w ruchu 2020 Z danych Jato Dynamics wynika, że w pierwszej połowie 2019 roku udział SUV-ów w sprzedaży nowych samochodów na świecie wyniósł 34,3% . Na drugim miejscu pod względem popularności, z wynikiem 14,7% – znalazły się samochody kompaktowe. Fakt, że pod hasłem ... więcej »

» 32-procentowy wzrost sprzedaży Mitsubishi 2020-10-20
  Outlander PHEV, Mitsubishi wzrost sprzedazy 2020 Polscy klienci salonów Mitsubishi Motors zarejestrowali w minionym miesiącu aż o 32% więcej samochodów spod znaku Trzech Diamentów, niż we wrześniu 2019 roku. Japońska marka, będąca światowym pionierem elektromobilności, zanotowała też od początku roku wzrost ... więcej »

» Nagrody Fleet Awards Polska rozdane. Ford najbardziej utytułowanym producentem w Polsce 2020-10-19
  Focus 2019 Mototarget, Focus Mototarget Ford został najbardziej utytułowanym laureatem w ogólnopolskim Plebiscycie Fleet Awards Polska 2020. Marka otrzymała w sumie pięć nagród, między innymi za zwycięstwo w kategorii “Najlepszy kompaktowy samochód flotowy”. Plebiscyt Fleet Awards Polska... więcej »

» Rene Rast wygrywa wszystkie cztery wyścigi DTM w Zolder 2020-10-19
  Rene Rast pazdziernik 2020 Po swym trzecim z rzędu zwycięstwie w sobotę i czwartym w niedzielę, obrońca tytułu mistrzowskiego René Rast reprezentujący Audi Sport Team Rosberg, na finał sezonu DTM na torze Hockenheim 7 i 8 listopada, pojedzie jako lider klasyfikacji kierowców.... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170
Wyświetlane: 0 - 20 z 23395 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |