FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1661 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1128 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Nowe Audi e-tron Sportback
  Dodano: 2019-11-20
Wyświetlono: 263 razy
Nowe Audi e-tron Sportback
„Przyszłość jest elektryczna”: Przedstawiając drugi model z linii produktów e-tron, Audi konsekwentnie trzyma się swojego strategicznego kierunku. Audi e-tron Sportback to dynamiczny SUV coupé oferujący do 300 kW mocy i zasięg do 448 kilometrów* na jednym ładowaniu akumulatora. Jego cyfrowe, matrycowe reflektory diodowe Matrix LED to nowość, która po raz pierwszy dostępna będzie w pojeździe produkowanym masowo. Światła są podzielone na malutkie piksele, którymi można sterować z wyjątkową precyzją. Ułatwia to bezpieczne oświetlenie pasa ruchu na wąskich odcinkach drogi i pokazuje umiejscowienie pojazdu na pasie. Audi e-tron Sportback wejdzie na rynek europejski wiosną 2020 r.
foto © Audi

  • Sportowo-elegancka stylistyka i zwiększona wydajność, wartość współczynnika oporu powietrza cw zaledwie 0,25
  • Moc w trybie boost do 300 kW, zasięg do 448 km zgodnie z procedurą WLTP
  • Nowoczesne reflektory diodowe Matrix

 

 

Elegancki, wydajny, pełen ekspresji: wygląd zewnętrzny

 

Audi e-tron Sportback łączy moc przestronnego SUV-a z elegancją czterodrzwiowego coupé i progresywnym charakterem samochodu elektrycznego. Ma 4901 mm długości, 1935 mm szerokości i 1616 mm wysokości.Dach płasko rozpościera się nad muskularną karoserią, ostro opadając ku tyłowi — w stylu typowym dla coupé — i przechodząc w mocno pochylone słupki D. Dolna krawędź trzeciego okna bocznego unosi się ku tyłowi — to z kolei cecha charakterystyczna dla pojazdów typu Sportback.

 

Dzięki ośmiokątnej osłonie chłodnicy Singleframe, mocnym przetłoczeniom nad kołami i wyglądającej niczym wyrzeźbiona części tylnej, Audi e-tron Sportback doskonale wpisuje się w stylistykę marki. Detale sygnalizują światu zewnętrznemu, że ten SUV coupé jest pojazdem całkowicie elektrycznym. Szeroka i masywna osłona chłodnicy Singleframe z pionowymi żebrami ma jasnoszary, platynowy kolor, co jest cechą charakterystyczną dla modeli e-tron. Cztery poziome segmenty w dolnych partiach matrycowych reflektorów diodowych Matrix LED, tworzą charakterystyczną dla modeli e-tron sygnaturę świateł do jazdy dziennej. Sygnatura ta pojawia się w wielu miejscach modelu i jest interpretowana w trzech wymiarach, na przykład, na przykuwających uwagę bocznych progach. Czarne aplikacje dekoracyjne przyciągają wzrok do miejsca, w którym znajduje się akumulator - centrum energetyczne Audi e-tron Sportback. Projektanci zmienili też stylistykę przy szerokim dyfuzorze, podkreślając brak rur wydechowych. Pasmo świetlne łączy ze sobą tylne światła diodowe.

 

 

Łącznie dla tego SUV-a coupé z napędem czysto elektrycznym jest do wyboru 13 kolorów nadwozia, w tym nowy kolor niebieski Plasma metalik, przewidziany wyłącznie dla modelu e-tron Sportback.

 

Logo na osłonie gniazda ładującego, a na życzenie także zaciski hamulcowe, lśnią w kolorze pomarańczowym, sygnalizującym wysokie napięcie. Krawędzie nadkoli oraz progi pojazdu są standardowo zaakcentowane w matowym kolorze antracytowym, podkreślając off-roadowy wygląd pojazdu. To samo dotyczy osłony podwozia z tyłu i dyfuzora. Są one polakierowane w czarnym kolorze. W ramach linii wyposażenia Advanced, elementy nadwozia polakierowane są w szarym kolorze kontrastowym albo w kolorze pojazdu. Osłona podwozia i dyfuzor są tu utrzymane w matowym kolorze srebrnym.

 

Wersja stylistyczna S line szczególnie podkreśla sportowe geny Audi e-tron Sportback. W standardzie posiada 20-calowe koła i sportowe zawieszenie pneumatyczne. Po bokach zderzaka o mocno zarysowanych konturach znajdują się pełne ekspresji kurtyny powietrzne poprawiające opływ powietrza. Rozciągają się one aż pod reflektory i tworzą widoczny już z daleka dynamiczny wizerunek pojazdu. Osłonę chłodnicy zdobi logo S line, a aluminiowe listwy progowe – logo #S. Z tyłu standardowe spojlery i wyrazisty dyfuzor rozciągający się przez całą szerokość pojazdu wpływają na doskonałą aerodynamikę. W przeciwieństwie do modelu bazowego, elementy dodatkowe karoserii w ramach linii wyposażenia zewnętrznego S line: brzegi nadkoli, zderzaki i lusterka boczne, są polakierowane w kolorze pojazdu. Jako uzupełnienie, Audi oferuje pakiet optyczny „Czerń”, którego efektem są czarne akcenty w osłonie chodnicy Singleframe, ramek szyb bocznych i zderzaku. W kolorze czarnym opcjonalnie dostępne są także obudowy lusterek zewnętrznych.

 

cw 0,25: najlepsza aerodynamika dla dużego zasięgu

 

Audi e-tron Sportback w połączeniu z pakietem wyposażenia zewnętrznego S line i wirtualnymi lusterkami bocznymi posiada doskonałą wartość współczynnika oporu powietrza cw: zaledwie 0,25 – czyli jeszcze lepszą niż siostrzany model Audi e-tron. Wynika to przede wszystkim z formy karoserii typowej dla modelu coupé, a tym samym z towarzyszącego jej nieznacznego oporu powietrza za pojazdem. Wysoka krawędź obrysowa modelu Sportback zapewnia opływ powietrza możliwie bez zawirowań. W ostatecznym rozrachunku wpływa to korzystnie na zużycie energii. Według pomiarów zgodnych z procedurą WLTP, SUV coupé na jednym ładowaniu akumulatora może pokonać do 448 km. Kolejnym czynnikiem zwiększającym wydajność są opcjonalne, wirtualne lusterka boczne. W ich oprawach w formie skrzydeł osadzone są kamery. Przekazywane przez nie obrazy są wyświetlane na wyświetlaczach OLED umiejscowionych między deską rozdzielczą a drzwiami. Obrazy te charakteryzują się wysokim kontrastem. Jeśli kierowca zbliża palec do powierzchni ekranu dotykowego, aktywuje symbole, przy pomocy których może dostosować wyświetlany obraz. W trzech sytuacjach lusterka dopasowują się automatycznie: podczas jazdy na autostradzie, przy skręcaniu i przy parkowaniu, każdorazowo dostarczając obraz optymalny w danej sytuacji. Właściwości aerodynamiczne samochodu zwiększają także elementy niewidoczne z zewnątrz. Są to m.in. sterowany wlot powietrza z kanałami, które zapewniają chłodzenie przednim hamulcom, aerodynamiczne koła i całkowicie zabudowane podwozie wraz z aluminiową płytą chroniącą akumulator wysokiego napięcia.

 

 

Innowacja na skalę światową w produkcji masowej: cyfrowe, matrycowe reflektory diodowe Matrix LED

 

Cyfrowe, matrycowe reflektory Matrix LED to ukoronowanie wersji wyposażenia wchodzącego na rynek modelu. Są innowacją na skalę światową w produkcji masowej: światło reflektorów diodowych, rozbite na malutkie piksele, oświetla drogę z wysoką rozdzielczością. Kryje się za tym technika zwana w skrócie DMD (ang. Digital Micromirror Device – cyfrowe matryce zwierciadeł), stosowana także w wielu projektorach video. Jej sercem jest mały czip z około milionem mikrozwierciadeł, których krawędź ma długość zaledwie kilku setnych milimetra. Za pomocą pól elektrostatycznych każde z nich można przechylić nawet pięć tysięcy razy na sekundę. W zależności od ustawienia, światło diodowe albo dociera poprzez soczewki na drogę albo jest pochłaniane przez absorber, wskutek czego powstają pola nieoświetlone.

 

W Audi e-tron Sportback cyfrowe reflektory, które pojawią się w ofercie w połowie 2020 roku, będą spełniać kilka funkcji. Mogą generować dynamiczne animacje na powitanie i pożegnanie, które wyświetlane są w formie projekcji na ścianie lub na ziemi. Dzięki takiej inscenizacji przestrzeń przed pojazdem staje się rozświetloną sceną, niczym w teatrze. Cyfrowe reflektory podczas pokonywania zakrętów, jazdy w mieście i na autostradzie, mogą tworzyć bardzo precyzyjne warianty światełmijania oraz dzięki jeszcze dokładniejszemu oświetlaniu innych uczestników ruchu drogowego, uzupełniać zadania świateł drogowych. Przede wszystkim jednak oferują one nowatorskie funkcje takie jak światło pasa jazdy i światło orientacyjne. Na drogach szybkiego ruchu światło pasa jazdy generuje „dywan świetlny”, który jasno oświetla pas, po którym pojazd się porusza i dynamicznie dopasowuje się podczas jego zmiany. W ten sposób skupia uwagę kierowcy na danym pasie ruchu i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo światło orientacyjne przy pomocy ciemnych, nieoświetlonych linii prospektywnie pokazuje pozycję pojazdu na pasie ruchu i wspiera w ten sposób bezpieczną jazdę jego środkiem – zwłaszcza na wąskich drogach czy w miejscu prowadzonych robót drogowych. W połączeniu z opcjonalnym asystentem jazdy nocą, dostępne jest także światło rozpoznające pieszych. Jeśli system rozpozna pieszego, to światło automatycznie w większym natężeniu pada na niego, zmniejszając w ten sposób niebezpieczeństwo niedostrzeżenia pieszego na naszym pasie ruchu.

 

 

Sportowa wydajność: silniki elektryczne, elektryczny napęd na cztery koła, zawieszenie

 

Audi e-tron Sportback 55 quattro pozwala doświadczyć swemu kierowcy świetnej współpracy wydajności, mocy i niczym niezmąconego spokoju. Przy każdej z osi znajduje się silnik indukcyjny, który jest zasilany prądem trójfazowym przez własny układ energoelektroniczny. Łącznie oba silniki elektryczne mają moc 265 kW i wytwarzają moment obrotowy rzędu 561 Nm. Taki napęd sprawia, że SUV coupé energicznie rusza z miejsca i jedzie prawie bezgłośnie, nie emitując lokalnie zanieczyszczeń do atmosfery. Audi e-tron Sportback 55 quattro przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy, a jego ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Jeśli kierowca zmieni tryb jazdy z D na S i do końca wciśnie pedał gazu, to aktywuje tryb boost. W trybie tym napęd wytwarza przez osiem sekund moc systemową 300 kW i moment obrotowy 664 Nm.Sprint od O do 100 km/h w takim trybie, SUV coupé załatwia w 5,7 sekundy. Dwustopniowe, jednobiegowe przekładnie planetarne przenoszą momenty z silników elektrycznych na obie osie. Do wyboru trybów jazdy służy przełącznik, który kierowca może przesuwać kciukiem i palcem wskazującym. Umieszczono go w eleganckiej dźwigni znajdującej się nisko nad tunelem środkowym, służącej także jako podparcie dłoni.

 

 

Doskonałą przyczepność i dynamikę na każdej nawierzchni gwarantuje elektryczny napęd na cztery koła. To nowy rozdział w historii napędów quattro. Nieustannie, a jednocześnie płynnie, w ułamkach sekund reguluje on idealny rozkład momentów napędowych między obiema osiami. W większości sytuacji Audi e-tron Sportback wykorzystuje tylko tylny silnik elektryczny, co jest wyjątkowo wydajne.Jeśli kierowca zażąda więcej mocy niż może zapewnić tylny silnik, to błyskawicznie załącza się silnik przedni. Odbywa się to także predyktywnie, zanim przy śliskiej nawierzchni czy podczas pokonywania zakrętów nastąpi poślizg albo samochód stanie się podsterowny czy też nadsterowny.

 

Kluczowym czynnikiem dla sportowego charakteru i doskonałej dynamiki poprzecznej jest niska pozycja montażowa podzespołów układu napędowego. Środek ciężkości znajduje się zdecydowanie niżej niż w konwencjonalnym SUV-ie. Wszystkie ciężkie elementy umiejscowiono pośrodku pojazdu. Rozkład obciążeń między osiami w stosunku prawie 50:50 jest perfekcyjnie zbalansowany, a zachowanie pojazdu w zakręcie jest neutralne. Dzięki elementom takim jak pięciowahaczowe zawieszenia, progresywny układ kierowniczy i elektrohydrauliczny układ hamulcowy, zawieszenie łączy w sobie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które w sumie dają wyjątkową zwrotność pojazdu podczas jazdy i wysoki komfort. Standardowe opony w rozmiarze 255/55 R19 charakteryzują się wyjątkowo niskim oporem toczenia. Na życzenie można zamówić felgi do rozmiaru 22 cali, czyli o rozmiar większe niż w przypadku modelu e-tron.

 

Przy pomocy systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select – elementu wyposażenia standardowego Audi e-tron Sportback – wybierając jeden z siedmiu profili, kierowca może określić sposób pracy wielu podzespołów układu napędowego. Efektem tego jest szeroki zakres możliwości prowadzenia: począwszy od miękkiego komfortu toczenia, aż po sportową i zarazem stabilną jazdę. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension z regulacją stopnia tłumienia znacząco przyczynia się do wszechstronnego charakteru pojazdu. Przy większych prędkościach obniża karoserię, wyraźnie poprawiając opływ powietrza i w ten sposób także zasięg. Łącznie wysokość położenia karoserii można zmienić maksymalnie o 76 mm.

 

95 kWh energii: układ akumulatorów wysokiego napięcia i rekuperacja

 

System akumulatorów w Audi e-tron Sportback 55 quattro magazynuje brutto 95 kWh energii (86,5 kWh netto) i pracuje pod napięciem znamionowym 396 V. To płaski, szeroki blok, zamontowany pod przedziałem pasażerskim, z którym połączono go śrubami w 35 punktach. Układ akumulatorów – dzięki masywnej ramie ochronnej i aluminiowej konstrukcji, w której znajduje się 36 modułów ogniw - jest bardzo sztywny i odporny na uderzenia. Ogniwa są ułożone w dwóch warstwach jako długa dolna „podłoga“ z 31 modułami i krótka górna – z pięcioma modułami. Każdy moduł posiada dwanaście tzw. ogniw typu pouch. Układ chłodzenia znajduje się pod przestrzenią z ogniwami.

 

Podczas hamowania do 0,3 g – co przy codziennym użytkowaniu stanowi ponad 90 procent przypadków – akumulator wysokiego napięcia jest ładowany przez silniki elektryczne, przy czym w większości przez silnik tylny – działające w takich sytuacjach jako alternatory. System rekuperacji płynnie reguluje odzyskiwanie energii przez oba silniki elektryczne – zarówno podczas toczenia się pojazdu do przodu, gdy kierowca zwolni prawy pedał, jak i podczas hamowania. Stopień rekuperacji podczas toczenia się pojazdu można określić przy pomocy manetek przy kierownicy, wybierając jedną z trzech możliwości. Wybór stopnia rekuperacji jest jeszcze bardziej odczuwalny niż w modelu e-tron.

 

Podczas hamowania ze 100 km/h, Audi e-tron Sportback może rekuperować z siłą max. 300 Nm i mocą 220 kW – podobnie jak w przypadku modelu siostrzanego stanowi to ponad 70 procent mocy napędowej i zarazem więcej niż w przypadku każdego innego modelu produkcji seryjnej. Łącznie ten SUV coupé do 30 procent swojego zasięgu zawdzięcza rekuperacji.

 

Dopiero od hamowania ponad 0,3 g, do gry włączają się hamulce przy kołach, które dzięki swej innowacyjnej elektrohydraulicznej koncepcji działania reagują wyjątkowo szybko. System regulacji decyduje zależnie od sytuacji, czy SUV coupé ma rekuperować tylko przy pomocy silników elektrycznych, czy tylko z wykorzystaniem hamulców przy kołach, czy też łącząc obie te możliwości, i to niezależnie dla każdej osi. Przejście między hamowaniem elektrycznym i hydraulicznym odbywa się miękko i homogenicznie, niezauważalnie dla kierowcy. Siła hamowania pozostaje stała.

 

W hamulcach Audi e-tron Sportback konstruktorzy znacząco zmniejszyli tzw. szczątkowe hamowanie, czyli straty powstające na skutek chwilowego zaciśnięcia klocków na tarczy. To nowatorskie rozwiązanie wpływa korzystnie na wydajność i zasięg. To samo dotyczy też trzech innych rozwiązań: W normalnym trybie jazdy przedni silnik elektryczny jest prawie całkowicie odłączony od układu napędowego. Zasięg użytkowy akumulatora zwiększył się, a w obiegu chłodzenia zmniejszono niektóre przepływy, dzięki czemu pompa ciepła może działać z mniejszą mocą.

 

Płynne zarządzanie temperaturą, które składa się z czterech osobnych obiegów, z maksymalną wydajnością chłodzi podzespoły wysokiego napięcia. Zapewnia to szybkie ładowanie prądem stałym, długą żywotność akumulatora i dobre osiągi, także przy dużym obciążeniu.

 

Będąca elementem wyposażenia standardowego pompa ciepła, wykorzystująca ciepło oddawane przez podzespoły wysokiego napięcia, może zużyć do 3 kW strat do ogrzewania i klimatyzowania wnętrza pojazdu. To wyjątkowo wydajne rozwiązanie. W zależności od temperatury otoczenia, Audi e-tron Sportback w realnych warunkach jazdy zyskuje do dziesięciu procent swojego zasięgu.

 

Moc 230 kW: Audi e-tron Sportback 50 quattro

 

Już przy premierze nowego SUV-a coupé z czysto elektrycznym napędem, Audi oferuje go również w drugiej odmianie silnikowej. Model e-tron Sportback 50 quattro generuje moc 230 kW i moment obrotowy 540 Nm. Akumulator nie posiada dolnej „podłogi“, a każdy z jego 27 modułów składa się z dwunastu ogniw pryzmatycznych. System ten, który waży ok. 120 kg mniej niż akumulator w modelu Sportback 55 quattro, magazynuje brutto 71 kWh energii (64,7 kWh netto). Dzięki temu SUV coupé według pomiarów zgodnych z procedurą WLTP na pełnym ładowaniu może pokonać do 347 km. Audi e-tron Sportback 50 quattro przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w 6,8 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 190 km/h.

 

 

Kontynuacja jazdy po zaledwie 30 minutach: oferta ładowania

 

Na długich trasach Audi e-tron Sportback 55 quattro można ładować na stacjach szybkiego ładowania, prądem stałym o mocy do 150 kW. W niecałe pół godzinyakumulator zostaje naładowany w 80%, co wystarcza na kolejny odcinek długiej podróży.Akumulatory e-tron Sportback 50 quattro można ładować z mocą do 120 kW i osiągnąć identyczny stan naładowania w takim samym czasie. 

 

Akumulatory można ładować na publicznych stacjach ładowania prądem zmiennym za pomocą standardowego kabla Mode-3.Umożliwia on ładowanie z mocą do 11 kW, którą można zwiększyć do 22 kW, stosując drugą opcjonalną ładowarkę pokładową, która będzie dostępna latem 2020 r. Oferowana przez Audi usługa ładowania e-tron Charging Service zapewnia łatwy dostęp do ponad 110 000 publicznych stacji ładowania w 21 krajach europejskich, a ich liczba stale rośnie. Czy to ładowanie prądem stałym, czy zmiennym, czy to z mocą 11 czy 150 kW – do rozpoczęcia procesu ładowania wystarcza jedna karta. Dzięki funkcji Plug & Charge, która również zostanie udostępniona w 2020 roku, procedura stanie się jeszcze bardziej komfortowa: samochód będzie samodzielnie autoryzował się przy kolumnie ładowania i odłączał się po naładowaniu.

 

Audi oferuje również różne rozwiązania pozwalające na ładowanie akumulatorów we własnym garażu; są one jednak uzależnione od wydajności domowej sieci zasilania. Standardowy system ładowania Audi Charging System Compact może zostać podłączony do gniazdka 230 V lub 3-fazowego 400 V o mocy wyjściowej do 11 kW. Opcjonalny system ładowania będzie dostępny w połowie roku 2020.Będzie oferował inteligentne funkcje ładowania, np. preferowane ładowanie w czasie obowiązywania tańszej taryfy. Połączenie z odpowiednim domowym systemem zarządzania energią pozwoli na ładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznością wygenerowaną we własnym zakresie energią słoneczną, pod warunkiem że dom jest wyposażony w panele fotowoltaiczne.

 

Doskonałość formy i funkcjonalności: wnętrze

 

Dzięki rozstawowi osi 2928 mm, Audi e-tron Sportback oferuje dużo miejsca dla pięciu osób wraz z bagażem. Przestrzeń nad głową z tyłu jest tylko o 20 mm mniejsza niż w Audi e-tron. Podłoga z tyłu jest prawie płaska — pozostaje tu tylko płaski stopień w miejscu środkowego tunelu. Wraz z 60-litrowym przedziałem bagażowym pod maską, w którym umieszczono zestaw narzędzi i kabel do ładowania, samochód oferuje przestrzeń bagażową o łącznej pojemności 615 litrów. Złożenie oparć tylnych siedzeń pozwala ją zwiększyć do 1655 litrów. Pokrywa bagażnika na życzenie otwiera się i zamyka elektrycznie, także w reakcji na ruch stopy.

 

 

Wnętrze Audi e-tron Sportback to elegancki salon oferujący płynne połączenie nowoczesnej stylistyki i techniki. Duży łuk stylistyczny rozciągający się przez deskę rozdzielczą i przebiegający od drzwi do drzwi, w pełen harmonii sposób integruje osłonę cyfrowego kokpitu Audi virtual cockpit. Jego smukły wyświetlacz wydaje się być swobodnie zawieszony w przestrzeni. W obudowach drzwi linia wrap-around obejmuje także ekrany opcjonalnych wirtualnych lusterek zewnętrznych. Deska rozdzielcza z jej dwoma wyświetlaczami dotykowymi jest zwrócona ku kierowcy i dzięki temu wyjątkowo ergonomiczna. Górny wyświetlacz, gdy nie jest włączony, prawie niewidocznie zlewa się z dużą lśniącą powierzchnią czarnego panelu. Otwarte ściany boczne na konsoli tunelu środkowego podkreślają wrażenie lekkości.

 

 

W ramach każdej linii wyposażeniowej – oprócz podstawowej dostępna jest też linia wyposażenia wnętrza Design Selection oraz Pakiet sportowy S line – Audi e-tron Sportback oferuje starannie dobrane materiały obiciowe, kolory i aplikacje dekoracyjne. W przypadku przednich foteli klienci mogą wybierać między fotelami standardowymi, sportowymi, sportowymi typu S i zindywidualizowanymi fotelami konturowymi, na życzenie z funkcją wentylacji i masażu. Ich obszycia przypominają elektryczne przewody w obwodzie drukowanym, na życzenie całość rozjaśniają kontrastowe szwy i lamówka w kolorze pomarańczowym. Detale podkreślają stylowe akcenty ozdobne. Opcjonalny pakiet oświetlenia konturowego/Ambiente miękko podświetla powierzchnie, a ostro krawędzie. Przy włączaniu silnika z systemu audio rozlega się krótki dzwonek powitalny.

 

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom w zakresie wygłuszenia i aeroakustyki, podczas jazdy po mieście we wnętrzu Audi e-tron Sportback panuje prawie całkowita cisza. Jakość dźwięku HiFi sprawia dzięki temu jeszcze więcej radości, zwłaszcza gdy na pokładzie znajduje się opcjonalny sprzęt muzyczny Bang & Olufsen Premium Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem. Dzięki niemu muzyka rozbrzmiewa tak, jak ją nagrano, bez sztucznych efektów. Kolejny atrakcyjny element gamy infotainment to Audi phone box. Wyznacza on standardy w zakresie telefonii – zarówno pod względem jakości połączeń, jak i dźwięku oraz bezprzewodowego ładowania.

 

 

Wyczuwalna i zrozumiała: koncepcja obsługi

 

Podobnie jak wszystkie modele klasy wyższej spod znaku czterech pierścieni, Audi e-tron Sportback jest wyposażone w system operacyjny MMI touch response z dwoma wyświetlaczami. W momencie aktywowania funkcji palcem, generowane jest potwierdzające operację haptyczne i akustyczne kliknięcie. Górny ekran dotykowy o przekątnej 12,1 cala służy do sterowania systemami infotainment, funkcjami telefonu, nawigacją i dedykowanymi ustawieniami e-tron. Dolny, o przekątnej 8,6 cala, służy do wprowadzania tekstu i obsługi funkcji związanych z komfortem oraz klimatyzacją. Struktura menu jest intuicyjna i płaska, jak w smartfonie, a grafika wyraźna i skondensowana.

 

Standardowe wyposażenie Audi e-tron Sportback obejmuje również kokpit cyfrowy Audi virtual cockpit z ekranem o przekątnej 12,3 cala. Jego wyświetlacz ma wyjątkowo wysoką rozdzielczość 1920 x 720 pikseli. Za pomocą przycisku View na kierownicy można wywoływać dwa jego widoki. Dostępna jest również opcjonalna wersja Plus, która zapewnia dodatkowy widok w którego centrum jest miernik mocy. Na żądanie wyświetlacze i cała koncepcja mogą zostać rozbudowane o wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy – head-up display.

 

Kierowca może obsługiwać szereg funkcji nie tylko z poziomu obu wyświetlaczy dotykowych, ale aktywować je także przy pomocy komend głosowych. System rozumie dowolnie formułowane polecenia i kryteria wyszukiwania. W razie potrzeby menedżer dialogowy stawia pytania, pozwala na korekty, oferuje możliwości wyboru i akceptuje także, gdy wchodzi się mu w słowo. Wykorzystuje informacje zapisane na pokładzie oraz dane z chmury.

 

Skomunikowanie na najwyższym poziomie: nawigacja i Audi connect

 

Audi e-tron Sportback jest standardowo wyposażone w system MMI Navigation plus. Ten topowy system infotainment obsługuje szybki standard transmisji danych LTE Advanced i posiada hotspot Wi-Fi, co umożliwia pasażerom korzystanie z urządzeń mobilnych. Nawigacja proponuje cele w sposób inteligentny – na podstawie wcześniej pokonanych tras. Obliczanie trasy odbywa się zarówno w samochodzie, jak i online na serwerach HERE – firmy oferującej usługi w zakresie map i nawigacji. W tym celu serwery wykorzystują przekazywane w czasie rzeczywistym informacje o ruchu na drogach w całym regionie.

 

Szeroki zakres funkcji nawigacji i infotainmentu Audi connect doskonale uzupełnia prowadzenie po trasie. Najważniejsze z nich to dostępne online informacje o ruchu drogowym, nawigacja z wykorzystaniem Google Earth™, planer podróży e-tron, radio hybrydowe i usługi Car-to-X. Do najnowszych funkcji należą usługa parkowania przy ulicy, która pomaga wyszukać miejsca do parkowania zlokalizowane przy drodze, a także informacje o sygnalizacji świetlnej. W niektórych miastach ta druga funkcjonalność pozwala połączyć samochód z centralnym komputerem sterującym systemem sygnalizacji świetlnej i na wyświetlaczu kokpitu cyfrowego Audi virtual cockpit podaje kierowcy odpowiednie informacje na ten temat. W ten sposób usługa przyczynia się do wydajnego stylu jazdy i sprzyja płynności ruchu drogowego w mieście.

 

Dodatkowo bezpłatna aplikacja myAudi pozwala połączyć samochód ze smartfonem, dzięki czemu właściciel może zdalnie zarządzać wszystkimi procesami ładowania. Należą do nich sprawdzanie stanu akumulatora i zasięgu, uruchamianie procesów ładowania, programowanie zegarów i wyświetlanie statystyk jazdy. Podczas podróży na duże odległości planer trasy e-tron sugeruje — zarówno w aplikacji, jak i na w MMI — konieczne postoje po drodze w celu naładowania akumulatora. Stale, na bieżąco, aktualizuje planowanie ładowania na podstawie sytuacji na drogach i stylu jazdy kierowcy. Inną funkcją aplikacji myAudi jest wstępne ogrzewanie/chłodzenie pojazdu przed wyjazdem. Wykorzystywany jest do tego prąd pobierany z gniazdka. Opcjonalna, luksusowa klimatyzacja pomocnicza pozwala klientowi szczegółowo - w zależności od poziomu wyposażenia - określić, czy ma zostać ogrzane wnętrze, kierownica i fotele.

 

Inteligentne skomunikowanie oprócz bezpłatnej aplikacji myAudi App obejmuje również cyfrowy kluczyk Audi connect. Jest on dostępny opcjonalnie i obok odblokowania i zablokowania drzwi tego SUV-a coupé umożliwia także włączenie silnika przyciskiem start-stop przy pomocy smartfona z systemem operacyjnym Android.

 

Personalizacja po zakupie: funkcje na życzenie

 

Audi e-tron Sportback jest standardowo przygotowane do obsługi nowych usług cyfrowych i obszarów biznesowych, na które marka się otwiera. Jedną z nich jest usługa „funkcje na życzenie” oferująca funkcjonalności z zakresu oświetlenia, systemów wspomagania kierowcy
i infotainmentu. Klient może zamówić je online — na życzenie i w dowolnym momencie. Dzięki temu, klient będzie mógł dopasować samochód do swoich indywidualnych oczekiwań, również już po jego dostarczeniu. Przy tym każdą funkcję będzie można nabyć na różne okresy czasu – na miesiąc, na rok, czy na stałe. Dokupienie będzie odbywać się komfortowo albo poprzez aplikację myAudi App, albo na portalu internetowym myAudi, a płatność – równie komfortowo i bezpiecznie – za pośrednictwem AudiPay.

 

W pakiecie oświetlenia klient będzie mógł zamienić reflektory diodowe na reflektory diodowe Matrix z inteligentnie regulowanym światłem drogowym. To zapewni dodatkowe funkcje, takie jak światła do jazdy w dzień z sygnaturą e-tron, a także dynamiczne kierunkowskazy przednie i tylne. Podczas blokowania i odblokowania pojazdu reflektory i światła tylne wyświetlą pełną wyrazu animację podkreślającą stylistykę tego elektrycznego SUV-a. Jako opcja dodatkowa systemów wspomagania dostępny będzie asystent parkowania. Pakiet Infotainment zawiera m.in. Audi smartphone interface.

 

Gwarancja bezpieczeństwa jazdy w mieście i na długich trasach: systemy wspomagania kierowcy

 

Oferowane przez Audi w e-tron Sportback systemy wspomagania kierowcy pomagają prowadzącemu pojazd i w wielu sytuacjach redukują zakres wykonywanych przez niego czynności. Systemy ochrony bezpieczeństwa Audi pre sense basic i Audi pre sense front są elementami wyposażenia standardowego. Audi oferuje Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim przeznaczony specjalnie do jazdy w mieście. Obejmuje on asystenta skrzyżowań, asystenta ruchu poprzecznego z tyłu oraz ostrzeżenie przed zmianą pasa i przed wysiadaniem. W wyposażeniu znajdziemy też Audi pre sense 360° — połączenie systemów przedniego, tylnego i bocznego Audi pre sense. Wykrywają one zagrożenia kolizją i inicjują ukierunkowane środki ochronne: od pełnego hamowania, po napięcie pasów bezpieczeństwa.

 

Do funkcji Pakietu systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim należą adaptacyjny asystent jazdy oraz asystent wydajności. Ten drugi wykorzystuje dane z czujników pokładowych oraz systemu nawigacji i sygnalizuje kierowcy, kiedy warto zdjąć nogę z pedału gazu. Ponadto asystent wydajności w połączeniu z adaptacyjnym asystentem jazdy i funkcją rozpoznawania znaków drogowych może prospektywnie hamować i przyspieszać. Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim uzupełniają asystent skrętu, asystent omijania przeszkód i asystent wspomagający kierowcę w nagłych przypadkach medycznych i automatyczne wzywanie pomocy. Audi oferuje również asystenta parkowania, asystenta jazdy nocą i kamery 360°, które pozwalają kierowcy przełączać między różnymi widokami.

 

Za działanie systemów wspierających kierowcę w Audi e-tron Sportback odpowiada standardowo centralny sterownik systemów wsparcia kierowcy (zFAS). Nieustannie analizuje on zróżnicowany obraz otoczenia. Potrzebne do tego dane – zależnie od wyposażenia – otrzymuje z maksymalnie pięciu czujników radarowych, pięciu kamer i dwunastu czujników ultradźwiękowych.

 

 

W momencie wejścia na rynek: wersja „edition one”

 

Audi e-tron Sportback powstaje w neutralnej pod względem emisji CO2 fabryce w Brukseli i zadebiutuje na europejskim rynku wiosną 2020 r. Dla uświetnienia debiutu, Audi zaoferuje limitowaną wersję „edition one” w niebieskim kolorze Plazma. Bazuje on na zewnętrznej linii wyposażeniowej S line i dodatkowo obejmuje wirtualne lusterka boczne, elementy dodatkowe karoserii w kolorze aluminium, ekskluzywne 21-calowe felgi, pomarańczowe zaciski hamulców i panoramiczny szklany dach. Znajdujący się w drzwiach podświetlony napis „edition one” jest wyświetlany na podłożu. W przypadku wnętrza istnieje możliwość wyboru między linią wyposażeniową design selection uzupełnioną o indywidualne fotele konturowe z ekskluzywnymi obiciami ze skóry Valcona w kolorze szarym Monaco, a linią S line z fotelami sportowymi, także ze skóry Valcona. Ponadto w wyposażeniu znajdziemy system audio Bang & Olufsen Premium Sound System z dźwiękiem 3D, Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim i reflektory diodowe Matrix z dynamicznymi kierunkowskazami z przodu i z tyłu oraz dynamiczne animacje świetlne.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.audi-mediacenter.com/de/audi-e-tron-sportback-12270Źródło: Audi, Mototarget.pl

 Pisaliśmy również
» AUDI AG osiągnęło cele finansowe i wyznacza dalszy kurs na osiągnięcie długoterminowej konkurencyjności
» Audi RS 5 DTM: nowe szaty dla mistrzowskiego samochodu [ZDJĘCIA]
 Inne artykuły
» SEAT podsumowuje rekordowy rok 2019 i wskazuje wyzwania na 2020 2020-03-27
  seat wyniki finansowe 2020 SEAT ogłosił raport finansowy za rekordowy pod względem wyników 2019 rok. Hiszpański producent odnotował zysk operacyjny na poziomie 346 milionów euro, czyli o 17,5% wyższym niż w 2018 roku (294 milionów). Natomiast obrót wzrósł o 11,7% i wyniósł 11,157 miliar... więcej »

» Volkswagen przedłuża zawieszenie produkcji 2020-03-27
  Volkswagen fabryka Wrzesnia Volkswagen Samochody Osobowe, Volkswagen Samochody Dostawcze i Volkswagen Group Components przedłużają zawieszenie produkcji w niemieckich zakładach o cztery dni robocze, co jest odpowiedzią na spadek popytu na samochody i na wyzwania, które stoją przed łańcuc... więcej »

» Mitsubishi Outlander PHEV 2020 już w polskiej ofercie [Outlander PHEV cennik, ZDJĘCIA] 2020-03-25
  Outlander PHEV 2020 W polskich salonach Mitsubishi Motors można już składać zamówienia na najnowszy model Mitsubishi Outlander PHEV 2020 - pierwszy i obecnie najpopularniejszy na świecie i w Europie samochód SUV z elektrycznym napędem hybrydowym i zasilaniem z gniazdka (plug-in).... więcej »

» Volvo Cars i Polestar przywracają produkcję w Chinach, zakłady w Szwecji i USA mają 20 dni przerwy 2020-03-24
  Volvo fabryka Chiny Volvo Chiny W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego swoim pracownikom, zarząd Volvo Cars podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji w szwedzkich i amerykańskich fabrykach od 26 marca do 14 kwietnia. Ta informacja zbiegła się z dobrą wiadomością, że wznowiły produkcj... więcej »

» Jak powinniśmy dezynfekować samochód? 2020-03-24
  Das WeltAuto 2020 Podróżowanie w dobie aktualnych wydarzeń stało się sporym wyzwaniem. Pandemia koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 sprawiła, że każde wyjście z domu stwarza potencjalne możliwości zakażenia się wirusem. Dlatego najlepiej powstrzymać się lub zminimalizowa... więcej »

» Jak działa samochód elektryczny? 2020-03-24
  SEAT Mii electric wnetrze Na koniec 2019 roku po polskich drogach jeździło o 95% więcej samochodów elektrycznych niż rok wcześniej*. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, jak właściwie wygląda ich użytkowanie. Największe wątpliwości budzą sposób ładowania, bezpieczeństwo i moc pojazd... więcej »

» Volvo Car Poland apeluje do kierowców: wolniejsza jazda, mniej ludzi w szpitalach 2020-03-23
  Wypadki Polska wypadki na drogach Epidemia koronawirusa stanowi duże obciążenie dla polskiej służby zdrowia, a wiele wskazuje na to, że szczyt zachorowań i największe oblężenie szpitali jeszcze przed nami. Tymczasem w Polsce w ubiegłym roku rannych w wypadkach było ponad 35 000 osób, a kolejny... więcej »

» Bezpieczna taksówka: nowe rozwiązania w czasach pandemii 2020-03-23
  Carpol przegroda Polska firma Carpol, która do tej pory specjalizowała się głównie w produkcji zabudów do aut dostawczych, zaczyna również sprzedawać przegrody do taksówek osobowych. Szybka reakcja na obecną sytuację związaną z koronawirusem, przyspieszyła decyzję firmy o wpro... więcej »

» Techniczny kamień milowy - eksperci chwalą technologię Car2X Volkswagena 2020-03-23
  Car2X Volkswagen 2020 Za sprawą innowacyjnej technologii Car2X nowy Golf może pomóc kierowcom zapobiegać wypadkom dzięki bezprzewodowemu łączeniu się z innymi pojazdami i z infrastrukturą drogową. Organizacja Euro NCAP wyraziła swoje uznanie dla funkcji ostrzegania o zbliżaniu się ... więcej »

» Elektryczny napęd: nowy e-BULLI, czyli crossover czerpiący z klasyki i z najnowszych rozwiązań samochodów elektrycznych 2020-03-23
  e-BULLI 2020 Volkswagen Samochody Dostawcze (VWSD) prezentuje model e-BULLI: w pełni elektryczny, bezemisyjny samochód. Auto koncepcyjne, wyposażone w najnowsze, pochodzące z elektrycznych samochodów marki Volkswagen systemy napędowe, zbudowane zostało na bazie wyprodukowa... więcej »

» Historia sukcesu Mitsubishi Outlander PHEV 2020-03-23
  Outlander PHEV 2020 SILNIKI W ciągu ostatnich lat globalny przemysł samochodowy zaczął wykorzystywać elektromobilność jako wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi, opracowując samochody koncepcyjne i tworząc sojusze, by przyspieszyć prace, jakich wymaga osiągnięcie postępu, zarówno w zak... więcej »

» W ramach akcji Serwis #zostańwdomu Ford Polska wprowadza nowe bezpłatne usługi mające na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19 2020-03-20
  Ford zostan w domu 2020 Ford Polska wprowadza bezpłatne usługi w ramach akcji Serwis #zostańwdomu. Obejmują one odbiór pojazdu od klienta (door to door), pełną dezynfekcję przed przekazaniem auta oraz pakiet Ford Video Check. Wszystkie działania koncentrują się przede wszystkim na za... więcej »

» AUDI AG osiągnęło cele finansowe i wyznacza dalszy kurs na osiągnięcie długoterminowej konkurencyjności 2020-03-19
  Audi AG Audi przez trudny rok budżetowy 2019 przeszło stabilnym kursem. Koncern systematycznie zmniejszał zapasy WLTP i w wysoce konkurencyjnym otoczeniu osiągnął nieco wyższy poziom dostaw samochodów marki Audi niż w roku poprzednim. Przychody w wysokości 55,7 mld eu... więcej »

» Marka Volkswagen wkracza w elektryczną erę 2020-03-19
  ID.3 premiera Marka Volkswagen Samochody Osobowe wchodzi wzmocniona w kolejną fazę transformacji. Mimo kurczącego się rynku główna marka koncernu Volkswagen dostarczyła klientom w ubiegłym roku 6,3 miliona samochodów – najwięcej w swojej historii.... więcej »

» Zobacz, jak nowy SEAT Leon wygląda na drodze [ZDJĘCIA, FILM] 2020-03-19
  Seat Leon 2020 na drodze SEAT Leon czwartej generacji po raz pierwszy wyjechał na drogę bez kamuflażu. Samochód zwraca uwagę nie tylko wysublimowanym designem, ale także wyższym stopniem automatyzacji i pełną łącznością z siecią.... więcej »

» Pociągi zamiast ciężarówek: redukcja emisji CO2 w procesach logistycznych Volvo Cars 2020-03-18
  Volvo pociagi Volvo Cars ogranicza emisję dwutlenku węgla generowaną poprzez procesy logistyczne. Transporty między zakładami produkcyjnymi i składami nowych aut będą realizowane drogą kolejową, a nie za pomocą transportu drogowego.... więcej »

» Pozytywne wyniki koncernu Volkswagen oraz należących do niego marek w 2019 roku 2020-03-18
  Herbert Diess 2020 Niemal wszystkie marki koncernu Volkswagen zamknęły rok obrachunkowy 2019 lepszymi wynikami finansowymi niż poprzedni. Dr Herbert Diess, Prezes Zarządu Volkswagen AG, stwierdził: „Rok 2019 był dla koncernu Volkswagen bardzo udany. Przygotowaliśmy fundame... więcej »

» Nissan, TenneT i The Mobility House: samochody elektryczne magazynują nadwyżki energii z farm wiatrowych i przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 2020-03-18
  Nissan Leaf Mototarget Operator systemów przesyłowych TenneT, największy na świecie producent samochodów elektrycznych Nissan oraz firma technologiczna The Mobility House zrealizowały ważny projekt w zakresie podłączania pojazdów do sieci elektroenergetycznej (vehicle-to-grid; V2G),... więcej »

» Z powodu koronawirusa marka Volkswagen od 19. marca zawiesza produkcję 2020-03-18
  Volkswagen fabryka 2020 Marka Volkswagen Samochody Osobowe stopniowo zawiesza produkcję w swoich europejskich fabrykach. Dotyczy to również zakładów Volkswagena wytwarzających komponenty. W ten sposób marka reaguje na spadek popytu na rynkach samochodowych. Pojawiają się również zagr... więcej »

» Marka Volkswagen Samochody Dostawcze wstrzymuje od czwartku produkcję aut w Polsce i w Niemczech 2020-03-18
  Volkswagen Poznan 2020 Volkswagen Samochody Dostawcze reaguje na pandemię wywołaną koronawirusem i wstrzymuje produkcję samochodów. Regulacje w tym zakresie wejdą w życie od czwartku (19 marca 2020 r.) i będą obowiązywać wstępnie przez dwa tygodnie. Decyzja dotyczy fabryk w Hanowerz... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146
Wyświetlane: 0 - 20 z 22902 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © WCOTY


A jednak się kręci
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |