FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1652 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1124 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Przegląd rynku: najpopularniejsze modele Volkswagena w Chinach to kompaktowe sedany
  Dodano: 2020-04-14
Wyświetlono: 176 razy
Przegląd rynku: najpopularniejsze modele Volkswagena w Chinach to kompaktowe sedany
Europejscy klienci preferują kompaktowe auta z nadwoziem typu hatchback, jak np. Golf, który od ponad 40 lat przoduje w statystykach sprzedaży. Na światowych rynkach dominują natomiast kompakty z nadwoziem typu sedan – jedna trzecia wszystkich aut dostarczanych przez Volkswagena klientom to właśnie sedany, w samych Chinach sprzedano ich 1,6 miliona. Popyt jest więc bardzo duży, dlatego Volkswagen oferuje w Chinach aż sześć modeli tego typu. Przegląd hitów tamtejszego rynku pokazuje różnice pomiędzy poszczególnymi modelami oferowanymi przez Volkswagena.
foto © Volkswagen

  • Volkswagen jest najpopularniejszą marką samochodową w Chinach
  • w 2019 roku Volkswagen sprzedał w tym kraju ponad 1,6 miliona sedanów klasy kompaktowej; w ofercie znajduje się sześć modeli
  • pierwsze oznaki normalizacji po wygaśnięciu pandemii koronawirusa: w niemal wszystkich fabrykach Volkswagena w Chinach wznowiono produkcję samochodów i komponentów

 

 

Większy rozstaw osi, większa wygoda na każdym z miejsc, do tego duży bagażnik: w wypadku wielu chińskich klientów właśnie te zalety decydują o wyborze i właśnie dlatego sedany cieszą się tam większą popularnością niż hatchbacki. Volkswagen odpowiada na to zapotrzebowanie modelami, które zostały skonstruowane specjalnie z myślą o chińskim rynku. W ramach spółek SAIC-Volkswagen i FAW-Volkswagen, a także pod marką JETTA Volkswagen oferuje w najważniejszym segmencie aż sześć modeli, każdy opracowano pod chińskie potrzeby. To dzięki nim Volkswagen zwiększył w 2019 roku swój udział na tym największym pojedynczym rynku zbytu.

 

JETTA VA3*

 

 

JETTA to osobna marka powołana do życia w 2019 roku. Pierwszy raz w historii Volkswagena jeden model, sedan cieszący się w Chinach przez lata niezwykłą popularnością, dał początek osobnej marce z własną siecią sprzedaży. Jeśli zsumować sprzedaż dotychczasowej Jetty i modelu Jetta VA3 w 2019 roku okaże się, że do klientów trafiło ponad 145.000 egzemplarzy tego modelu. Jest on produkowany w Chengdu. Chińska Jetta z tą oferowaną w Ameryce Północnej i Południowej ma wspólną jedynie nazwę – długość jej nadwozia wynosi 4,50 metra, jest to więc samochód znacznie mniejszy od amerykańskiego. Pod maską ma wolnossący silnik o pojemności 1,5 litra i mocy 82 kW/112 KM. Jetta VA3 jest skierowana przede wszystkim do młodszych klientów.

 

FAW-Volkswagen Sagitar*

 

 

FAW-Volkswagen produkuje Sagitara od 2006 roku, dzisiaj w fabrykach w Changchun i Chengdu. Model skonstruowany na platformie MQB jest oferowany do wyboru z benzynowymi silnikami 1.2 TSI (85 kW/116 KM) lub 1.4 TSI (110 kW/150 KM) z turbodoładowaniem. Od 2019 roku w Chinach sprzedawany jest model trzeciej generacji jako wersja wydłużona z rozstawem osi wynoszącym 2,73 m (dla porównania rozstaw osi Jetty oferowanej w Ameryce Płn. i Łacińskiej to 2,69 m). W roku, w którym wprowadzono do sprzedaży model nowej generacji na zakup Sagitara zdecydowało się prawie 310.000 klientów, z tej liczby ponad 176.000 osób wybrało nowy model.

 

SAIC Volkswagen Lamando*

 

 

Lamando jest produkowany w Chinach przez SAIC Volkswagen od listopada 2014 roku. Jest to czterodrzwiowy sedan o nadwoziu w stylu coupé – szerokim (1,82 m), ale dosyć niskim (1,42 m). Także ten model skonstruowano w oparciu o płytę podłogową MQB, jego długość wynosi 4,60 m, a rozstaw osi 2,65 m. Lamando jest wyposażany w czterocylindrowy silnik 1.4 TSI w dwóch wersjach mocy – 96 kW/131 KM i 110 kW/150 KM; w obydwu współpracuje z dwusprzęgłową skrzynią biegów. Od 2016 roku w sprzedaży znajduje się sportowa wersja GTS z silnikiem 2.0 TSI (162 kW/220 KM). W 2019 roku nabywców znalazło ponad 101.000 egzemplarzy Lamando.

 

FAW-Volkswagen Bora*

 

 

Ciesząca się wielką popularnością chińska Bora nie ma nic wspólnego z modelem sprzedawanym 20 lat temu na zachodnich rynkach. W zeszłym roku FAW-Volkswagen dostarczył klientom 323.400 egzemplarzy tego auta. Również ono zostało skonstruowane z wykorzystaniem platformy MQB; wyposaża się je do wyboru w wolnossący silnik 1.5 (83 kW/113 KM) lub w turbodoładowaną jednostkę 1.4 TSI (110 KM/150 KM). W ofercie jest ponadto e-Bora1) z elektrycznym zespołem napędowym. Bora ma długość 4,66 m, szerokość 1,81 m i wysokość 1,46, rozstaw osi to 2,69 m.

 

SAIC Volkswagen Santana*

 

 

Również ten wzięty w Chinach model jest pozbawiony jakichkolwiek wspólnych cech z kanciastą pra-Santaną na bazie Passata drugiej generacji, którego sprzedawano w Niemczech jeszcze w latach 80. W Europie produkcję zakończono w 1985 roku, w Chinach był jednak wytwarzany nadal jako sedan i kombi. Od 2013 roku w chińskiej ofercie znajduje się zupełnie nowy model o tej nazwie, opracowany specjalnie na potrzeby tamtejszego rynku. Santana ma długość 4,48 m, szerokość 1,71 i wysokość 1,47 m, rozstaw osi to 2,60 m. W zeszłym roku sprzedano 245.000 egzemplarzy.

 

SAIC Volkswagen Lavida*

 

 

Od maja 2018 w sprzedaży znajduje się produkowana przez SAIC Volkswagen Lavida trzeciej generacji – także ten model jest dostępny jedynie w Chinach, i także on został stworzony z myślą o spełnieniu specyficznych potrzeb chińskich klientów. Lavida aktualnej generacji bazuje na płycie podłogowej MQB i cieszy się w Chinach taką samą popularnością jak Passat w Niemczech – w 2019 roku sprzedano 491.000 egzemplarzy Lavidy, która okazała się najchętniej kupowanym autem w Chinach. Jest ono dostępne do wyboru z wolnossącym silnikiem 1.5 o mocy 85 kW/116 KM lub z jednostką 1.4 TSI osiągającą 110 kW/150 KM, rozstaw osi ma 2,68 m, a wymiary nadwozia to: długość 4,67 m, szerokość 1,81 m i wysokość 1,47 m. Tak jak w wypadku Bory, również Lavida istnieje w wersji elektrycznej – e-Lavida ma taki sam zespół napędowy jak chińska odmiana e-Golfa.

 

Ponad 30 lat sukcesów w Chinach

 

Volkswagen produkuje w Chinach samochody przeznaczone specjalnie na tamtejszy rynek w ramach dwóch spółek. W 2019 roku marki Volkswagen i JETTA dostarczyły klientom łącznie 3,16 miliona samochodów. Fundamenty dzisiejszego sukcesu Volkswagena położono prawie 40 lat temu. W 1983 roku w ramach spółki Shanghai Volkswagen (dzisiaj SAIC Volkswagen) w Szanghaju wyprodukowano pierwszy samochód – Santanę. FAW-Volkswagen, druga spółka działająca w Chinach, wyprodukowała na miejscu pierwszy model w 1991 roku, była to Jetta. Łącznie Volkswagen Group China zatrudnia dzisiaj ponad 100.000 pracowników.

 

Pandemia koronawirusa zarówno w Chinach, jak i teraz w Europie spowodowała przerwanie produkcji w fabrykach. Sytuacja w przemyśle samochodowym w Chinach zaczyna się jednak normalizować. W niemal wszystkich chińskich zakładach znowu wytwarzane są samochody i komponenty. Według badań instytutu Ipsos z marca bieżącego roku epidemia zmieniła nastawienie Chińczyków do indywidualnych środków transportu. Dwie trzecie spośród 1.620 badanych, którzy nie posiadają własnego samochodu, chciałoby kupić auto w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Trzy spośród czterech osób, które wyrażają zamiar kupna pierwszego samochodu, jako główny powód podaje chęć zabezpieczenia się przed zarażeniem. W grupie najbardziej pożądanych środków transportu samochód awansował z trzeciego na pierwsze miejsce.

 

* Samochody nie są oferowane w sprzedaży w Europie.Źródło: Volkswagen, Mototarget.pl

 Pisaliśmy również
» Prezentacja oferty modelu ID.3 w Polsce już w sierpniu
» Volkswagen T1 Bulli obchodzi 70. urodziny!
 Inne artykuły
» Iloma kawałkami drogi trzeba się podzielić na wakacjach? 2020-08-07
  Ford podziel sie droga 2020 Nadmorskie miasteczko. 25 stopni, wiatr umiarkowany. Pan w bermudach idzie z lodem ku swojemu samochodowi, zaparkowanemu w połowie na jezdni, w połowie na chodniku. Nagle obok przemyka rower. Panu z trudem udaje się utrzymać swój lód w waflu. - Widziałeś, jak... więcej »

» Lucas di Grassi w Berlinie zdobywa dla Audi miejsce na podium 2020-08-07
  Lucas di Grassi Berlin 2020 W drugim dniu wyścigów Formuły E w Berlinie, zespół Audi Sport ABT Schaeffler zdobył miejsce na podium. Lucas di Grassi, startując w czwartkowy wieczór z szóstej pozycji, ostatecznie minął linię mety jako trzeci. René Rast, zajmując miejsce trzynaste, o włos m... więcej »

» Prezentacja oferty modelu ID.3 w Polsce już w sierpniu 2020-08-07
  ID.3 produkcja 2019 Przełomowy ID.3 rozpoczyna trzeci, wielki rozdział w historii marki Volkswagen. Tak jak Garbus czy Golf, ten wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny kompaktowy samochód wyznacza początek nowej epoki. Osoby, które jako pierwsze chcą zostać posiadaczami Volkswa... więcej »

» SEAT otworzył siedzibę centrum oprogramowania SEAT:CODE 2020-08-06
  SEAT CODE otwarcie 2020 Przy słynnej barcelońskiej Rambli została otwarta nowa siedziba centrum oprogramowania hiszpańskiej marki – SEAT:CODE. Działająca od roku instytucja docelowo będzie zatrudniać 150 osób i pracować nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań cyfrowych dla SEAT-a,... więcej »

» Auto w rozliczeniu w salonie Nissana - co zyskujesz? 2020-08-06
  X-Trail 2019 Mechanizm pozostawiania w rozliczeniu używanego samochodu przy zakupie nowego funkcjonuje na rynku już od kilku lat. Jednak rzeczywistość pokazuje, że nie wszyscy posiadacze czterech kółek wiedzą o tej możliwości. Marka Nissan podpowiada, co można zyskać pozos... więcej »

» Rene Rast zdobywa pierwsze punkty w Formule E 2020-08-06
  Rene Rast Formula E 9 W ostatnią środę, w pierwszym po trwającej ponad pięć miesięcy przerwie wyścigu Formuły E, team Audi Sport ABT Schaeffler zdobywa punkty. Lucas di Grassi, pomimo niezbyt udanej sesji kwalifikacyjnej odnotował wspaniały powrót, a mistrz DTM René Rast, zdobył dl... więcej »

» Volkswagen T1 Bulli obchodzi 70. urodziny! 2020-08-06
  T1 Bulli z 1950 roku Dokładnie 70 lat temu z linii produkcyjnej zakładu w Wolfsburgu zjechał van pierwszej generacji (T1) w kolorze gołębiego błękitu i podwoziem o numerze 20-1880. Trafił on do fabryki w Hildesheim i miał być przeznaczony do użytku komercyjnego, by służyć do trans... więcej »

» Nowy Ford Tourneo i Transit Connect Active w odświeżonym stylu, gotowe do przygód poza asfaltem [ZDJĘCIA] 2020-08-06
  Transit Custom Active Ford rozszerzył dziś szybko rozwijającą się gamę Active o nowe wersje – Tourneo Connect Active i Transit Connect Active, które wkrótce będzie można zamawiać.... więcej »

» Rusza XXI edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days 2020-08-05
  Volvo Gdynia Sailing Days 2019 Z uwagi na pandemię, wszystkie tegoroczne imprezy masowe w Gdyni zostały odwołane. No, prawie wszystkie. Jedynym wyjątkiem są regaty Volvo Gdynia Sailing Days, które zgromadzą blisko 1500 zawodników. Ta największa impreza żeglarska w naszym kraju ruszy już 17 ... więcej »

» Można już zamawiać nowego Arteona Shooting Brake [Arteon CENNIK 2020] 2020-08-04
  Arteon 2020 Można już zamawiać nowego Arteona oraz Arteona Shooting Brake. Cennik modelu otwiera Arteon z silnikiem 2.0 TSI 190 KM w wersji Essence dostępy od 158 390 zł. Aktualnie dostępne w sprzedaży są trzy jednostki napędowe (2 benzynowe i 1 turbodiesel) o mocy od 150... więcej »

» Co trzeci klient w Polsce wybiera Mazdę z silnikiem Skyactiv-X 2020-08-04
  silnik SKYACTIV-X 2020 W pierwszej połowie tego roku aż 40% klientów kupujących w Europie Mazdę 3 i 48% wybierających Mazdę CX-30 zdecydowało się na wersje z silnikiem 2.0 Skyactiv-X o mocy 180 KM. Innowacyjny silnik benzynowy Mazdy w Polsce wybrało do tej pory 29% kierowców Mazdy 3... więcej »

» SEAT uruchamia w Polsce platformę Sales Online 2020-08-04
  Seat Sales Online Nowa platforma SEAT-a zapewni wgląd w ofertę nowych samochodów z całej Polski dostępnych od ręki. Producent rozbudował intuicyjną wyszukiwarkę pojazdów o opcję wyboru sposobu finansowania, dostosowanego do potrzeb firmy i osób prywatnych. Klienci indywidualni ... więcej »

» Kierowcy coraz częściej wybierają samochody z automatyczną skrzynią biegów 2020-08-04
  Ford automatyczne skrzynie Według nowych danych sprzedaży Forda, coraz więcej europejskich kierowców wybiera pojazdy z automatycznymi skrzyniami biegów.... więcej »

» Grupa Audi w pierwszej połowie 2020 roku: skutki pandemii koronawirusa są nadal bardzo odczuwalne 2020-08-03
  Audi wyniki finansowe 2020 Bilans pierwszych sześciu miesięcy: W pierwszym półroczu dostawy, przychody i zysk operacyjny osiągały poziom niższy niż w zeszłym roku. Zgodnie z przewidywaniami, konsekwencje pandemii koronawirusa stanowią poważne wyzwanie dla całej gospodarki, w tym także d... więcej »

» Marka Volkswagen kończy pierwsze półrocze 2020 roku radząc sobie skutecznie z kryzysem wywołanym pandemią 2020-08-03
  Volkswagen produkcja fabryka Światowa pandemia Covid-19 miała wyraźny negatywny wpływ na działalność marki Volkswagen Samochody Osobowe w pierwszym półroczu 2020 roku. Dzięki skutecznym działaniom udało się jednak zmniejszyć skutki kryzysu. Restrykcyjna polityka w zakresie kosztów pozwoli... więcej »

» Działania podjęte przez koncern Volkswagen zmniejszyły negatywne skutki pandemii Covid-19 w pierwszym półroczu 2020 roku 2020-08-03
  Volkswagen fabryka Wrzesnia Na działalność koncernu Volkswagen i należących do niego marek w pierwszym półroczu 2020 roku znaczny wpływ miała pandemia Covid-19. Podjęte w porę środki przeciwdziałające jej skutkom, służące zmniejszeniu kosztów i zapewnieniu płynności przyniosły efekty. Dz... więcej »

» Rozmowa o podróżowaniu na dłuższych trasach samochodem elektrycznym po Polsce w 9 odcinku podcastu Elektrycznie Tematyczni 2020-08-03
  Elektrycznie Tematyczni odcinek 9 W dziewiątym odcinku podcastu „Elektrycznie tematyczni” prowadzący rozmawiają o wyjazdach na wakacje autem elektrycznym. Gościem specjalnym tego odcinka jest Bartłomiej Derski, redaktor naczelny portalu „Wysokie Napięcie.pl”, który opow... więcej »

» Najlepszym dealerem Volkswagena został... 2020-08-03
  Volkswagen Dealer roku 2019 Trzyetapowy konkurs na najlepszego dealera 2019 roku marki Volkswagen Samochody Osobowe został rozstrzygnięty. Zwycięzcą został dealer Zimny Auto Piotrków Trybunalski.... więcej »

» Audi zdominowało wyścigi na otwarcie sezonu DTM w Spa 2020-08-03
  Audi DTM w Spa Audi RS 5 DTM jest nie do pobicia w DTM 2020. Podczas inauguracji sezonu DTM na torze Spa-Francorchamps w Belgii, Audi w obu wyścigach – sobotnim i niedzielnym – zgarnęło pierwszych pięć miejsc na mecie. Sobotnim zwycięzcą, z przewagą ponad 20 seku... więcej »

» Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Audi głosuje nad wykupem akcji 2020-08-03
  Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Audi Bardziej efektywny podział pracy i większa synergia Grupy - wszystko w ramach reorganizacji kompetencji w Grupie Volkswagen. Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Audi odbyło się głosowanie nad tak zwanym przymusowym wykupem akcji od akcjonariuszy mniejsz... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161
Wyświetlane: 0 - 20 z 23220 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |