FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1700 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1152 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Jak w motoryzacji podpisać kontrakt stulecia, wart dziesiątki miliardów euro?
  Dodano: 2019-04-07
Wyświetlono: 747 razy
Jak w motoryzacji podpisać kontrakt stulecia, wart dziesiątki miliardów euro?
Po pierwsze, trzeba wkładać corocznie ponad 2,5 mld euro w badania i rozwój, zainwestować kilka miliardów w nowe zakłady pracy, zatrudniać prawie 150 tys. fachowców w 40 krajach i patrzeć w przyszłość mimo stuletniej tradycji.
foto © ZF AG

Na corocznej konferencji prasowej producent elementów napędowych i podwozi, firma ZF Friedrichshafen, pochwaliła się największym kontraktem w jej ponad stuletniej historii – wygrała przetarg na długoterminową dostawę 8-biegowej automatycznej skrzyni biegów do modeli BMW. Zamówienie jest tak duże, że poza produkcją od roku 2022 w sztandarowej fabryce firmy w w Saarbrücken, w którą firma zainwestowała ponad 800 milionów euro, planowane jest w kolejnych latach, wraz ze wzrostem sprzedaży pojazdów hybrydowych, uruchomienie montażu również w innych lokalizacjach, w tym USA i Chinach.

 

 

„Ten biznesowy sukces to największy pojedynczy kontrakt w historii ZF. Potwierdza on naszą strategię w odniesieniu do rozwoju pojazdów elektrycznych. Koncentrujemy się w niej na napędach hybrydowych typu plug-in, jako powszechnym rozwiązaniu obok w pełni elektrycznych napędów bateryjnych i na rozwijaniu tym obszarze atrakcyjnych produktów” – powiedział dyrektor generalny ZF Wolf-Henning Scheider.

 

Przekładnia stworzona z myślą o przyszłości

 

Czym jest tak cenny przedmiot kontraktu? To ośmiobiegowa przekładnia automatyczna, która ze względu na kompaktowe rozmiary, może być wykorzystana do przeniesienia napędu w modelach niemal wszystkich segmentów, napędzanych silnikiem posadowionym wzdłużnie w przedniej części samochodu.

 

Przekładnia modułowa ZF, którą w zależności od potrzeb klienta można stosować w pojazdach z napędem hybrydowym i hybrydach PHEV, to układ trzech podzespołów – standardowej skrzyni biegów, generatora, pełniącego funkcję silnika elektrycznego oraz modułu elektroniki. Taki układ zapewnia wysoką sprawność i wybór wielu trybów jazdy. Firma BMW korzystała wcześniej z automatycznych przekładni ZD 8HP. Najbardziej znaczącą cechą modularnej przekładni hybrydowej ZF w porównaniu z produkowaną seryjnie 8HP jest zintegrowany silnik elektryczny, umieszczony w obudowie, zamiast przemiennika momentu obrotowego. Mimo kompaktowych rozmiarów silnik elektryczny okazuje się bardzo efektywny: w modelu BMW X5 zapewniał np maksymalną moc 83 kW (113 KM) i moment obrotowy 250 Nm już od chwili startu. Oznacza to, że pojazd może być napędzany wyłącznie elektrycznie z prędkością do 120 km/h. Podczas hamowania i jazdy wybiegiem silnik elektryczny jest używany jako generator do przekształcania energii hamowania w energię elektryczną i do ładowania akumulatora.

 

Ponadto, dzięki modułowej konstrukcji wykorzystującej różne elementy rozruchowe, daje możliwość zastosowania w pojazdach z pełnym hybrydowym układem napędowym, miękką hybrydą oraz napędzanych silnikiem elektrycznym. Najprościej ujmując, ZF pomaga klientom w wykorzystaniu efektu synergii – klient może szybko reagować na zapotrzebowanie rynku i ten sam układ wykorzystać w dla różnych modeli z silnikami o różnych parametrach. O decyzji BMW zadecydowała również światowa sieć produkcyjna firmy ZF, która będzie w stanie produkować przekładnie w Gray Court, w Stanach Zjednoczonych oraz w chińskim zakładzie w Szanghaju.

 

To nie jedyny sukces firmy ZF, która odnotowuje ostatnio rosnące zapotrzebowanie na swój elektryczny napęd osiowy do autobusów miejskich, z powodzeniem wprowadzany na europejski rynek. ZF podpisał kilka nowych zamówień od producentów autobusów, zainteresowanych rozwiązaniem bezemisyjnego, niezwykle wydajnego napędu.

 

ZF, oprócz podzespołów napędowych i podwozi aut osobowych, jest producentem różnorodnych rozwiązań zawieszeń i układów napędowych do lekkich aut dostawczych, ciężarowych i autobusów – zarówno napędów osiowych, jak i centralnych, elektrycznych oraz przekładni.

 

 

Stulecie tradycji i futurystyczne plany

 

Ostatnie kontrakty są efektem intensywnych działań ośrodka badawczo-rozwojowego ZF, skupionych na nowych technologiach i elektryfikacji pojazdów oraz inwestycji w przedsiębiorstwa na całym świecie przygotowujące do radykalnej rewolucji w technologiach motoryzacyjnych. Podczas corocznej konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym i planom, zarząd ZF zdradził również najbliższe kierunki zainteresowania firmy na nowej mobilności w transporcie publicznym i testów autonomicznego minibusa e.Go. Testy pojazdów autonomicznych mają rozpocząć się już pod koniec tego roku we Friedrichshafen i Akwizgranu, jeszcze z awaryjnym kierowcą na pokładzie. Aby było to możliwe, firma poczyniła w ciągu ostatnich lat pokaźne inwestycje, m.in. uzyskała udział większościowy w holenderskiej firmie 2getthere, dostarczającej elementy niezbędne w rozwoju pojazdów autonomicznych.

 

 

Polityka inwestycji ograniczających uzależnienie od zewnętrznych dostawców procentuje i ZF jest w stanie produkować większość niezbędnych do montażu autonomicznych pojazdów transportu publicznego komponentów i urządzeń, takich jak: czujniki ultradźwiękowe, radary, lidary, kamery, elektryczne układy napędowe i elektroniczne systemy sterowania, a także zintegrowane kontrolery hamowania, do czego przyczynił się m.in. zakup pakietu kontrolnego amerykańskiej firmy WABCO, mającej swój oddział także w Polsce pod Wrocławiem, a specjalizującej się m.in. w adaptacyjnych układach hamulcowych i systemach kontroli trakcji. Wcześniej, w roku 2015 sfinalizowano przejęcie za około 9,6 mld euro firmy TRW, światowego giganta produkcji podzespołów i części, która w Polsce ma liczne oddziały produkcyjne – m.in. zakłady produkcji pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych w Częstochowie, zakład produkcji układów kierowniczych w Bielsku-Białej, systemów sterujących w Pruszkowie i Czechowicach-Dziedzicach, oraz układów hamulcowych w Gliwicach.

 

Pod koniec roku 2017 firma ZF otworzyła w Łodzi Centrum Inżynieryjne Elektroniki, korzystając z potencjału doskonale przygotowanych do zawodu kadr, opuszczających wydziały Politechniki Łódzkiej. Centrum zatrudnia ok. 200 osób. Ogólnie firma ZF jest jednym z największych pracodawców branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniając obecnie ponad 8 tys. pracowników w strukturach rynku wtórnego podzespołów, zakładach produkcyjnych, centrach inżynieryjnych, a także działach IT, finansów i zakupów.

 

Jak wyprzedzać potrzeby rynku

 

Przez niemal całe stulecie firma ZF, której nazwa oznaczała po prostu producenta przekładni zębatych (Zahnradfabrik Friedrichshafen AG), ograniczała się do produkcji skrzyń biegów, do których z czasem doszły kompletne układy podwozia. Dopiero w nowym millenium rozpoczął się marsz spółki, której 93,8 proc akcji jest w posiadaniu zarządzanej przez miasto Friedrichshafen firmy Zeppelin Foundation, w stronę nowoczesnych technologii i spektakularnych wyników finansowych.

 

W roku 2018 przychody ZF przekroczyły prognozy i wzrosły do 36,9 mld euro (z czego 17,4 w Europie), sprzedaż rosła o 5,6 mimo spadków popytu na niektórych rynkach i postępującej stagnacji rynku chińskiego.Choć zysk przed opodatkowaniem spadł o 200 mln euro w porównaniu z poprzednim rokiem (do 2,1 mld), jego część pochłonęły tylko w niewielkim stopniu niższa koniunktura i wzrosty cen surowców. Znaczna część sfinansowała badania i rozwój. Od lat jest to znaczący punkt wydatków firmy, a w ubiegłym roku wzrósł on o 11% i stanowił w bilansie aż 2,5 mld euro. Nic w tym dziwnego – w projektach badawczych i rozwojowych działa obecnie aż 17 tys. pracowników firmy. Aż 230 oddziałów i lokalizacji firmy z Friedrichshafen rozrzuconych jest w 40 krajach. Z atmosferą cichego, 50-tysięcznego Friedrichshafen kontrastują tak ogromne kwoty, zwłaszcza w połączeniu z globalnym zatrudnieniem 149 969 pracowników, wzrastającym rokrocznie o kilkanaście tysięcy w ostatnich trzech latach.

 

Ciche Friedrichshafen ma się czym szczycić, tu wszystko nakręcają sukcesy ZF AG i koniunktura w branży motoryzacyjnej. Już na lotnisku gości wita ogromny baner z logo firmy, która angażuje się nie talko jako sponsor klubu sportowego, ale jest założycielem prywatnej wyższej uczelni Zeppelin Universität, jest fundatorem własnej agencji artystycznej, licznych stypendiów studenckich, nagrody muzycznej, promuje również edukację techniczną dzieci i młodzieży, stypendia, staże – w dobrze pojętym własnym interesie – kształcąc przyszłe kadry dla centrali i fabryk. Miasteczko wielkości Piaseczna, czy Tomaszowa Mazowieckiego jest sercem światowej produkcji przekładni napędowych, których kilkanaście milionów pracuje pod maskami aut tylko w Europie. Imponujące wrażenie robią budynki biura badawczo-rozwojowego i ośrodek testowy, w który zainwestowano 70 mln euro na przedmieściu oraz centrala ZF AG w centrum miasta, licząca 35 tys. m2, oddana w roku 2016 i stanowiąca obiekt otwarty dla publiczności, gdzie oprócz biur zarządu, centrum kształcenia studentów i siedziby Fundacji Art ZF, znajduje się muzeum historii firmy, którą warto chwalić się przed światem. Dzięki wszystkim tym profitom miasteczko nad Jeziorem Bodeńskim jest również organizatorem międzynarodowych targów tuningu, sportów motorowych i turystyki.Źródło: mototarget

Zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania w celach prasowych:

Gigantyczny kontrakt ZF z BMW:
w lewo
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
Wolf Henning-Scheider ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
w prawo
 Inne artykuły
» Nowa Puma: innowacyjny crossover 2019-04-22
  Ford Puma 2019 Ford zaprezentował pierwszą grafikę modelu Puma. Auto przeszło totalną metamorfozę i ze sportowego coupe przeistoczyła się w atrakcyjnego, kompaktowego crossovera. Oszałamiającą stylistykę w perfekcyjny sposób połączono tu z funkcjonalnością wnętrza i ekologic... więcej »

» Urodzinowa edycja Nissana GT-R na 50-lecie modeli Z! 2019-04-22
  Nissan GT-R 2019 Niewiele marek samochodów na świecie można natychmiast rozpoznać po zaledwie trzech literach w nazwie modelu. Jednak entuzjaści motoryzacji nie mają wątpliwości, że GT-R to synonim emocji, wysokich osiągów i niedoścignionego dopracowania konstrukcji.... więcej »

» Rekordowa sprzedaż samochodów marki Kia w Polsce i w Europie 2019-04-22
  Poznan Motor Show 2019 Kia Motors ma za sobą najlepszy w historii kwartał pod względem sprzedaży nowych aut w Europie. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) od stycznia do marca 2019 roku Kia Motors dostarczyła klientom 132.174 samochody, co oznacz... więcej »

» Jazda nowym Audi RS 5 DTM pozostawia niezapomniane wrażenia 2019-04-22
  Audi RS 5 DTM 2019 Podczas „próby generalnej” przed inauguracją kolejnego sezonu wyścigów DTM, która odbędzie się w weekend 4/5 maja na torze Hockenheim, nowe Audi RS 5 DTM wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie. W każdym z czterech dni testów przeprowadzonych na... więcej »

» Elektryzująca Kuga rusza na podbój Europy 2019-04-22
  Kuga Plug-In Nowy Ford Kuga kusi atrakcyjną stylizacją i wszechstronnością typową dla aut typu SUV. Przyszli nabywcy będą mieli do wyboru aż trzy koncepcje zelektryfikowanego układu napędowego - miękki, pełny i ładowany z gniazdka elektrycznego układ hybrydowy.... więcej »

» Ford zdobywcą nagrody: Flotowy Lider Innowacyjności 2019-04-18
  Praktyczna Akademia Ford Podczas targowo-networkingowej konferencji o nazwie Flotowe Trendy 2019, Ford Polska otrzymał nagrodę „Flotowy Lider Innowacyjności” za projekt Praktyczna Akademia Forda.... więcej »

» World Luxury Car w tym roku dla Audi A7 2019-04-18
  Audi A7 2019 Audi A7 Sportback zostało ogłoszone najbardziej luksusowym samochodem roku 2019 na świecie – „2019 World Luxury Car”. Audi A7 Sportback to już drugi model spod znaku czterech pierścieni, który zabiera ze sobą tę nagrodę do domu. W roku ubiegł... więcej »

» Zielona przyszłość Forda 2019-04-18
  Ford Hybrid Ford EV BEV Podczas konferencji o nazwie „Go Electric”, która odbyła się 2 kwietnia w Amsterdamie Ford zaprezentował nową, zelektryfikowaną linię pojazdów. Będą one oznaczane emblematem Ford Hybrid, a do napędu zostaną wykorzystane zaawansowane hybrydowe układ... więcej »

» Audi S5 od teraz tylko z TDI pod maską! 2019-04-18
  Audi S5 2019 Po raz pierwszy w historii modelu, Audi S5 (łączne zużycie paliwa w l/100 km: 6,2; łączna emisja CO2 w g/km: 163 – 161 g/km) ma pod maska mocnego Diesla V6. Silnik 3.0 TDI, zarówno w wersji S5 Coupé, jak i w wersji S5 Sportback, wytwarza 255 kW (347 KM) ... więcej »

» Wczoraj i dziś ‒ 50 lat motoryzacji w liczbach 2019-04-18
  SEAT 50 lat motoryzacji w liczbach W ciągu ostatnich dziesięcioleci przemysł samochodowy niewiarygodnie się rozwinął. Ewolucja objęła procesy projektowania, produkcji oraz dystrybucji pojazdów, które zostały znacznie usprawnione. Ta sama liczba samochodów, która kiedyś była produkowana przez ca... więcej »

» Ford Mustang po raz czwarty z rzędu z tytułem najlepiej sprzedającego się sportowego coupe na świecie! 2019-04-17
  Nowy Ford Mustang Ford obchodzi w tym roku 55-lecie wprowadzenia na rynek Mustanga. Dobra wiadomość dla fanów tego modelu jest taka, że już czwarty rok z rzędu jest to najlepiej sprzedające się sportowe coupé na świecie. ... więcej »

» Jak polskie miasta wpierają elektromobilność? 2019-04-17
  Renault ZOE 2018 CARSHARING Cisza i dobra jakość powietrza – tego brakuje mieszkańcom wielu polskich miast. W odpowiedzi na ten problem coraz więcej samorządów promuje elektromobilność, ponieważ pojazdy elektryczne zapewniają transport bez emisji spalin i hałasu silnika. Udostępnie... więcej »

» Masz zabytkowego Citroena? To ostatni moment, by zgłosić go do udziału w ZLOCIE STULECIA! 2019-04-17
  c3 origins Fani marki mają czas tylko do 30 kwietnia, żeby zgłosić zabytkowe modele Citroëna do Zlotu Stulecia (Le Rassemblement du Siècle). Impreza będzie kulminacyjnym punktem obchodów Stulecia Marki. Tego lata do historycznego ośrodka badawczego marki w La Ferté-... więcej »

» Już niebawem IV Zlot Mitsubishi! 2019-04-17
  Nadchodzi III Zlot Mitsubishi Ruszyły zapisy na IV Zlot Mitsubishi– coroczne, wielkie święto miłośników marki spod znaku Trzech Diamentów – które odbędzie się między 31 maja a 2 czerwca w Mrągowie. Na uczestników czekają 3 emocjonujące i przepiękne widokowo trasy z licznymi zad... więcej »

» Nissan Micra jest teraz dostępny w promocyjnej cenie! 2019-04-16
  Micra 2019 N-sport Nissan Micra, dzięki odważnej stylistyce, nowoczesnemu wnętrzu wykończonemu materiałami wysokiej jakości, licznym innowacyjnym technologiom oraz wyjątkowym parametrom jezdnym, jest ciekawą propozycją dla miłośników indywidualnego stylu. Piąta, rewolucyjna gene... więcej »

» Kluczowa rola Chin w strategii elektromobilności Volkswagena 2019-04-16
  ID. ROOMZZ Chiny odegrają główną rolę w globalnym procesie transformacji koncernu Volkswagen. Jeszcze w tym roku oferta pojazdów z zelektryfikowanymi układami napędowymi zostanie zdecydowanie poszerzona. Do 2028 roku ponad połowa z 22 milionów planowanych aut elektryczny... więcej »

» Rekord dostaw pojazdów marki Volkswagen Samochody Użytkowe w pierwszym kwartale 2019 roku 2019-04-16
  25 lat Volkswagen Poznan 2019 rok rozpoczął się dla marki Volkswagen Samochody Użytkowe prawie dziesięcioprocentowym wzrostem dostaw w pierwszym kwartale. Na świecie sprzedano 125.600 lekkich samochodów dostawczych. Członek zarządu ds. Sprzedaży i marketingu Heinz-Jürgen Löw powiedzia... więcej »

» Powrót do przyszłości w Audi museum mobile 2019-04-16
  Audi museum mobile Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię AUDI AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt. Zgodnie z tytułem wystawy „Powrót do przyszłości”, zobaczyć tam można unikalne, rzadko ... więcej »

» Światowa premiera modelu ID. ROOMZZ w Szanghaju 2019-04-16
  ID. ROOMZZ Podczas „Brand SUV Night” odbywającej się w przededniu wystawy Auto Shanghai Volkswagen zaprezentował najnowszego członka rodziny ID. – model ID. ROOMZZ. Jest to elektryczny, a więc bezemisyjny SUV, którego nadwozie ma długość niemal pięciu m... więcej »

» Hubert Niedzielski objął stanowisko Kierownika ds. PR marki Volkswagen w Polsce 2019-04-16
  Hubert Niedzielski Wczoraj stanowisko Kierownika ds. PR marki Volkswagen objął Hubert Niedzielski, który dla Volkswagen Group Polska pracuje od 2015 roku. Wcześniej zajmował stanowisko Product Managera, a ostatnio Specjalisty ds. Komunikacji w zespole PR marki SKODA. Tomasz Tond... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101
Wyświetlane: 0 - 20 z 22003 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © WCOTY


A jednak się kręci
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |