FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1692 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1147 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Jak w motoryzacji podpisać kontrakt stulecia, wart dziesiątki miliardów euro?
  Dodano: 2019-04-07
Wyświetlono: 973 razy
Jak w motoryzacji podpisać kontrakt stulecia, wart dziesiątki miliardów euro?
Po pierwsze, trzeba wkładać corocznie ponad 2,5 mld euro w badania i rozwój, zainwestować kilka miliardów w nowe zakłady pracy, zatrudniać prawie 150 tys. fachowców w 40 krajach i patrzeć w przyszłość mimo stuletniej tradycji.
foto © ZF AG

Na corocznej konferencji prasowej producent elementów napędowych i podwozi, firma ZF Friedrichshafen, pochwaliła się największym kontraktem w jej ponad stuletniej historii – wygrała przetarg na długoterminową dostawę 8-biegowej automatycznej skrzyni biegów do modeli BMW. Zamówienie jest tak duże, że poza produkcją od roku 2022 w sztandarowej fabryce firmy w w Saarbrücken, w którą firma zainwestowała ponad 800 milionów euro, planowane jest w kolejnych latach, wraz ze wzrostem sprzedaży pojazdów hybrydowych, uruchomienie montażu również w innych lokalizacjach, w tym USA i Chinach.

 

 

„Ten biznesowy sukces to największy pojedynczy kontrakt w historii ZF. Potwierdza on naszą strategię w odniesieniu do rozwoju pojazdów elektrycznych. Koncentrujemy się w niej na napędach hybrydowych typu plug-in, jako powszechnym rozwiązaniu obok w pełni elektrycznych napędów bateryjnych i na rozwijaniu tym obszarze atrakcyjnych produktów” – powiedział dyrektor generalny ZF Wolf-Henning Scheider.

 

Przekładnia stworzona z myślą o przyszłości

 

Czym jest tak cenny przedmiot kontraktu? To ośmiobiegowa przekładnia automatyczna, która ze względu na kompaktowe rozmiary, może być wykorzystana do przeniesienia napędu w modelach niemal wszystkich segmentów, napędzanych silnikiem posadowionym wzdłużnie w przedniej części samochodu.

 

Przekładnia modułowa ZF, którą w zależności od potrzeb klienta można stosować w pojazdach z napędem hybrydowym i hybrydach PHEV, to układ trzech podzespołów – standardowej skrzyni biegów, generatora, pełniącego funkcję silnika elektrycznego oraz modułu elektroniki. Taki układ zapewnia wysoką sprawność i wybór wielu trybów jazdy. Firma BMW korzystała wcześniej z automatycznych przekładni ZD 8HP. Najbardziej znaczącą cechą modularnej przekładni hybrydowej ZF w porównaniu z produkowaną seryjnie 8HP jest zintegrowany silnik elektryczny, umieszczony w obudowie, zamiast przemiennika momentu obrotowego. Mimo kompaktowych rozmiarów silnik elektryczny okazuje się bardzo efektywny: w modelu BMW X5 zapewniał np maksymalną moc 83 kW (113 KM) i moment obrotowy 250 Nm już od chwili startu. Oznacza to, że pojazd może być napędzany wyłącznie elektrycznie z prędkością do 120 km/h. Podczas hamowania i jazdy wybiegiem silnik elektryczny jest używany jako generator do przekształcania energii hamowania w energię elektryczną i do ładowania akumulatora.

 

Ponadto, dzięki modułowej konstrukcji wykorzystującej różne elementy rozruchowe, daje możliwość zastosowania w pojazdach z pełnym hybrydowym układem napędowym, miękką hybrydą oraz napędzanych silnikiem elektrycznym. Najprościej ujmując, ZF pomaga klientom w wykorzystaniu efektu synergii – klient może szybko reagować na zapotrzebowanie rynku i ten sam układ wykorzystać w dla różnych modeli z silnikami o różnych parametrach. O decyzji BMW zadecydowała również światowa sieć produkcyjna firmy ZF, która będzie w stanie produkować przekładnie w Gray Court, w Stanach Zjednoczonych oraz w chińskim zakładzie w Szanghaju.

 

To nie jedyny sukces firmy ZF, która odnotowuje ostatnio rosnące zapotrzebowanie na swój elektryczny napęd osiowy do autobusów miejskich, z powodzeniem wprowadzany na europejski rynek. ZF podpisał kilka nowych zamówień od producentów autobusów, zainteresowanych rozwiązaniem bezemisyjnego, niezwykle wydajnego napędu.

 

ZF, oprócz podzespołów napędowych i podwozi aut osobowych, jest producentem różnorodnych rozwiązań zawieszeń i układów napędowych do lekkich aut dostawczych, ciężarowych i autobusów – zarówno napędów osiowych, jak i centralnych, elektrycznych oraz przekładni.

 

 

Stulecie tradycji i futurystyczne plany

 

Ostatnie kontrakty są efektem intensywnych działań ośrodka badawczo-rozwojowego ZF, skupionych na nowych technologiach i elektryfikacji pojazdów oraz inwestycji w przedsiębiorstwa na całym świecie przygotowujące do radykalnej rewolucji w technologiach motoryzacyjnych. Podczas corocznej konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym i planom, zarząd ZF zdradził również najbliższe kierunki zainteresowania firmy na nowej mobilności w transporcie publicznym i testów autonomicznego minibusa e.Go. Testy pojazdów autonomicznych mają rozpocząć się już pod koniec tego roku we Friedrichshafen i Akwizgranu, jeszcze z awaryjnym kierowcą na pokładzie. Aby było to możliwe, firma poczyniła w ciągu ostatnich lat pokaźne inwestycje, m.in. uzyskała udział większościowy w holenderskiej firmie 2getthere, dostarczającej elementy niezbędne w rozwoju pojazdów autonomicznych.

 

 

Polityka inwestycji ograniczających uzależnienie od zewnętrznych dostawców procentuje i ZF jest w stanie produkować większość niezbędnych do montażu autonomicznych pojazdów transportu publicznego komponentów i urządzeń, takich jak: czujniki ultradźwiękowe, radary, lidary, kamery, elektryczne układy napędowe i elektroniczne systemy sterowania, a także zintegrowane kontrolery hamowania, do czego przyczynił się m.in. zakup pakietu kontrolnego amerykańskiej firmy WABCO, mającej swój oddział także w Polsce pod Wrocławiem, a specjalizującej się m.in. w adaptacyjnych układach hamulcowych i systemach kontroli trakcji. Wcześniej, w roku 2015 sfinalizowano przejęcie za około 9,6 mld euro firmy TRW, światowego giganta produkcji podzespołów i części, która w Polsce ma liczne oddziały produkcyjne – m.in. zakłady produkcji pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych w Częstochowie, zakład produkcji układów kierowniczych w Bielsku-Białej, systemów sterujących w Pruszkowie i Czechowicach-Dziedzicach, oraz układów hamulcowych w Gliwicach.

 

Pod koniec roku 2017 firma ZF otworzyła w Łodzi Centrum Inżynieryjne Elektroniki, korzystając z potencjału doskonale przygotowanych do zawodu kadr, opuszczających wydziały Politechniki Łódzkiej. Centrum zatrudnia ok. 200 osób. Ogólnie firma ZF jest jednym z największych pracodawców branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniając obecnie ponad 8 tys. pracowników w strukturach rynku wtórnego podzespołów, zakładach produkcyjnych, centrach inżynieryjnych, a także działach IT, finansów i zakupów.

 

Jak wyprzedzać potrzeby rynku

 

Przez niemal całe stulecie firma ZF, której nazwa oznaczała po prostu producenta przekładni zębatych (Zahnradfabrik Friedrichshafen AG), ograniczała się do produkcji skrzyń biegów, do których z czasem doszły kompletne układy podwozia. Dopiero w nowym millenium rozpoczął się marsz spółki, której 93,8 proc akcji jest w posiadaniu zarządzanej przez miasto Friedrichshafen firmy Zeppelin Foundation, w stronę nowoczesnych technologii i spektakularnych wyników finansowych.

 

W roku 2018 przychody ZF przekroczyły prognozy i wzrosły do 36,9 mld euro (z czego 17,4 w Europie), sprzedaż rosła o 5,6 mimo spadków popytu na niektórych rynkach i postępującej stagnacji rynku chińskiego.Choć zysk przed opodatkowaniem spadł o 200 mln euro w porównaniu z poprzednim rokiem (do 2,1 mld), jego część pochłonęły tylko w niewielkim stopniu niższa koniunktura i wzrosty cen surowców. Znaczna część sfinansowała badania i rozwój. Od lat jest to znaczący punkt wydatków firmy, a w ubiegłym roku wzrósł on o 11% i stanowił w bilansie aż 2,5 mld euro. Nic w tym dziwnego – w projektach badawczych i rozwojowych działa obecnie aż 17 tys. pracowników firmy. Aż 230 oddziałów i lokalizacji firmy z Friedrichshafen rozrzuconych jest w 40 krajach. Z atmosferą cichego, 50-tysięcznego Friedrichshafen kontrastują tak ogromne kwoty, zwłaszcza w połączeniu z globalnym zatrudnieniem 149 969 pracowników, wzrastającym rokrocznie o kilkanaście tysięcy w ostatnich trzech latach.

 

Ciche Friedrichshafen ma się czym szczycić, tu wszystko nakręcają sukcesy ZF AG i koniunktura w branży motoryzacyjnej. Już na lotnisku gości wita ogromny baner z logo firmy, która angażuje się nie talko jako sponsor klubu sportowego, ale jest założycielem prywatnej wyższej uczelni Zeppelin Universität, jest fundatorem własnej agencji artystycznej, licznych stypendiów studenckich, nagrody muzycznej, promuje również edukację techniczną dzieci i młodzieży, stypendia, staże – w dobrze pojętym własnym interesie – kształcąc przyszłe kadry dla centrali i fabryk. Miasteczko wielkości Piaseczna, czy Tomaszowa Mazowieckiego jest sercem światowej produkcji przekładni napędowych, których kilkanaście milionów pracuje pod maskami aut tylko w Europie. Imponujące wrażenie robią budynki biura badawczo-rozwojowego i ośrodek testowy, w który zainwestowano 70 mln euro na przedmieściu oraz centrala ZF AG w centrum miasta, licząca 35 tys. m2, oddana w roku 2016 i stanowiąca obiekt otwarty dla publiczności, gdzie oprócz biur zarządu, centrum kształcenia studentów i siedziby Fundacji Art ZF, znajduje się muzeum historii firmy, którą warto chwalić się przed światem. Dzięki wszystkim tym profitom miasteczko nad Jeziorem Bodeńskim jest również organizatorem międzynarodowych targów tuningu, sportów motorowych i turystyki.Źródło: mototarget

Zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania w celach prasowych:

Gigantyczny kontrakt ZF z BMW:
w lewo
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
Wolf Henning-Scheider ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Forum - Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
ZF Friedrichshafen
© ZF AG
w prawo
 Inne artykuły
» Elektryczny furgon Nissana osiąga rekordowy wynik 10 000 egzemplarzy zamówionych w Europie 2019-06-14
  Nissan e-NV200 40 kWh Nissan e NV200 w najnowszej odsłonie uzyskał rekordowe wyniki sprzedaży w całej Europie na fali zainteresowania zrównoważonym rozwojem wśród flotowych użytkowników samochodów dostawczych.... więcej »

» Volkswagen ID.R wraca do Goodwood, aby bronić tytułu najszybszego auta elektrycznego 2019-06-14
  Volkswagen ID.R Volkswagen ID.R będzie bronił tytułu najszybszego auta elektrycznego podczas „Goodwood Festival of Speed” (4-7 lipca). W ubiegłym roku podczas prestiżowego klasyka, który jest rozgrywany na południu Anglii, Romain Dumas za kierownicą elektrycznego ... więcej »

» SEAT odnotowuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży w maju 2019-06-14
  SEAT wyniki finansowe W maju 2019 roku sprzedaż samochodów marki SEAT wzrosła o 10,5% w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 roku. Łącznie dostarczono Klientom 54 400 samochodów, co jest historycznym sukcesem marki – po raz pierwszy w historii firmy sprzedaż majowa wynio... więcej »

» Mitsubishi świętuje dekadę modelu i-MiEV - pioniera elektromobilności 2019-06-14
  Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi Motors Corporation (MMC) obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia na rynek samochodu miejskiego o zerowej emisji spalin i-MiEV, który utorował drogę do szybkiego rozwoju masowej produkcji pojazdów elektrycznych (EV).... więcej »

» Porsche Second Skin: zaprojektuj barwy swojego samochodu 2019-06-13
  Porsche Second Skin Indywidualny design za naciśnięciem przycisku: Porsche Digital uruchamia internetowy konfigurator o nazwie „Second Skin” (z ang. druga skóra), który w przyszłości pozwoli projektować i urzeczywistniać spersonalizowane wzory samochodowych barw. Próc... więcej »

» Audi e-tron zwycięża w plebiscycie MotoAs Interii 2019 2019-06-13
  Audi e-tron 2019 Portal informacyjny Interia już po raz czwarty zorganizował plebiscyt MotoAs Interii, wyłaniający najlepsze samochody dostępne na polskim rynku. O tym, jakie modele zdobędą główne nagrody w poszczególnych kategoriach decydowali użytkownicy i czytelnicy Interii... więcej »

» Wzrost dostaw Volkswagena w Niemczech oraz w Ameryce Północnej i Południowej w maju 2019-06-13
  Volkswagen fabryka Zwickau Volkswagen dostarczył w maju klientom na całym świecie 512.100 samochodów, czyli o 5,1 procent mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Wyniki w poszczególnych regionach mocno się od siebie różniły – w Ameryce Północnej (+8,6 procent), Ameryce Połu... więcej »

» SEAT uwalnia innowacyjność i kreatywność jako partner kongresu Sonar+D 2019-06-13
  Seat Sonar Tegoroczna edycja Sónar, międzynarodowego festiwalu muzyki, kreatywności i technologii, odbędzie się w ścisłej współpracy z SEAT-em. Między 17 a 20 lipca w Barcelonie spotkają się przedstawiciele branży kreatywnej z całego świata, by wspólnie określić stan i k... więcej »

» Całkowicie nowa platforma HONDY e 2019-06-13
  HONDA e platforma Nowe miejskie auto elektryczne – HONDA e – jest pierwszym modelem marki, zbudowanym na zaprojektowanej od podstaw platformie, gwarantującej doskonałą dynamiką, typową dla samochodów marki Honda. ... więcej »

» Odświeżona rodzina SKODY SUPERB wyposażona w najnowsze systemy bezpieczeństwa 2019-06-12
  Skoda systemy tempomat Pod koniec maja ŠKODA zaprezentowała udoskonalone modele z rodziny SUPERB. Samochody zachwycają nie tylko nowym wyglądem, ale także zastosowaniem najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa. Flagowy model po raz pierwszy wyposażony został w reflektory Ful... więcej »

» Nissan LEAF drugi raz z rzędu nagrodzony w plebiscycie Fleet Awards Polska 2019-06-12
  Nissan LEAF Fleet Awards Polska Od momentu pojawienia się w sprzedaży, Nissan LEAF nie tylko zrewolucjonizował rynek samochodów elektrycznych, ale także regularnie otrzymuje nagrody w cenionych plebiscytach w Polsce i na świecie. Do licznych wyróżnień japoński producent może dopisać kolejne,... więcej »

» Mazda zwycięzcą XII Niezależnego Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych w Polsce 2019-06-12
  Mazda Salon Poznan Podczas odbywającego się w Ossie 10. Kongresu Dealerów ogłoszono wyniki najnowszego Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych. Na podium klasyfikacji generalnej w kategorii samochodów osobowych znalazły się: Mazda, KIA i Mercedes. Wśród aut dostawczych bezkon... więcej »

» Volkswagen Samochody Użytkowe wspiera Dominikę Kasieczko podczas zawodów Red Bull X-Alps 2019-06-12
  Red Bull X-Alps Volkswagen Red Bull X-Alps jest uznawany za najtrudniejszy przygodowy rajd na świecie. W tegorocznej edycji megamaratonu wystartują dwie Polki, które zostały nominowane do grona 32 najlepszych pilotów paralotni na świecie – Dominika Kasieczko i Kinga Masztalerz, kt... więcej »

» Znana aktorka Partnerką marki CUPRA 2019-06-12
  Aleksandra Poplawska Cupra „Wataha”, „Belfer” czy „Kobiety mafii” – to tylko niektóre produkcje, w których zagrała Aleksandra Popławska. Aktorka i reżyserka, spełniająca się w sztuce filmowej i teatralnej, została Partnerką marki CUPRA. Dołącza ... więcej »

» Wielki Motocyklowy Piknik na Slovakiaring i inauguracja Honda Speed&Challenge! 2019-06-11
  Honda Speed 2019 Honda Motocykle wraz z motoRRaid zapraszają na Wielki Motocyklowy Piknik, który odbędzie się na torze Slovakiaring już 23-25 czerwca 2019. Będzie to tez inauguracja Honda Speed&Challenge, gdzie Honda wraca do pucharu dla polskich kierowców. ... więcej »

» Renault i Nissan uruchamiają w Tel Awiwie Laboratorium Aliansu na rzecz Innowacyjności 2019-06-11
  Renault Nissan Spółki Renault i Nissan ogłosiły uruchomienie wspólnego laboratorium na rzecz innowacyjności w Atidim Park w Tel Awiwie. Będzie ono działało zgodnie z wyjątkowym modelem współpracy z izraelskimi start-upami i z Izraelskim Urzędem ds. Innowacyjności na zasadach... więcej »

» Debiut 12,3-calowych cyfrowych zegarów w nowej Kia XCeed 2019-06-11
  Kia XCeed zegary XCeed – nowy miejski crossover marki Kia – będzie dostępny z cyfrowym zestawem wskaźników o przekątnej 12,3 cala. To pierwsze takie rozwiązanie w samochodach Kia Motors poza autami elektrycznymi. Debiut Kia XCeed odbędzie się już 26 czerwca 2019 r.... więcej »

» 300-konna hybryda Opla jest już dostępna w Polsce! |Opel Grandland X Hybrid4 CENA 2019-06-11
  Opel Grandland X Hybrid4 Opel stawia na elektryczność! Niemiecki producent kontynuuje realizację tej ważnej części strategicznego planu PACE!, prezentując nowy samochód hybrydowy typu plug-in (PHEV) z napędem na wszystkie koła. Elegancki Grandland X Hybrid4 z opcjonalną czarną pokrywą... więcej »

» Nowy PEUGEOT 508 SW - znamy cenę w Polsce! 2019-06-10
  PEUGEOT 508 SW 2019 Po premierze bezkompromisowego sedana, na polskim rynku pojawiła się wersja SW nowego PEUGEOT 508. Nowy PEUGEOT 508 SW czerpie inspiracje ze świata nadwozi shooting brake i łamie wszystkie kanony obowiązujące na konkurencyjnym rynku modeli kombi w segmencie D... więcej »

» Weekend wyścigów serii DTM we włoskim Misano stał pod znakiem Audi 2019-06-10
  Nico Muller Audi W najgorętszy, najbardziej emocjonujący jak dotąd weekend nowej turbo ery serii wyścigów DTM, który odbył się w Misano we Włoszech, Audi RS 5 DTM nadawało tempo wszystkim zmaganiom. Oba dni rywalizacji stały pod znakiem czterech pierścieni. Niedzielny wyścig w... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109
Wyświetlane: 0 - 20 z 22163 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |