FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1768 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1200 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Kto jest najlepszym dealerem samochodowym w Polsce? (RAPORT)
  Dodano: 2018-06-12
Wyświetlono: 281 razy
Kto jest najlepszym dealerem samochodowym w Polsce? (RAPORT)
KIA okazała się marką o najwyższym poziomie satysfakcji dealerów w 2018 roku. Marka awansowała z czwartej na pierwszą pozycję, pozbawiając Mazdę pozycji lidera, osiągniętej w ubiegłym roku. Wśród aut dostawczych do 3,5 tony liderem jest Mercedes – wynika z Niezależnego Badania satysfakcji dealerów samochodowych.
foto © EY

W pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowano w Polsce 155 tys. samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, a więc o 10 proc. więcej niż w porównywalnym okresie w 2017 roku. Co ważne, 2017 rok był rekordowym pod względem sprzedaży nowych pojazdów – zarejestrowano ponad pół miliona nowych aut. Jak rosnąca sprzedaż obserwowana na rynku przełożyła się na satysfakcję dealerów samochodowych?


 

EY oraz DCG Dealer Consulting badają satysfakcję dealerów samochodów od 2007 roku. Analizowane są trzy obszary, które wpływają na ogólną ocenę satysfakcji sieci dealerskiej ze współpracy z importerem. Pierwszy z obszarów, mający najmniejszą wagę, to ocena produktów oferowanych przez importera, a więc jakość, niezawodność, dostępność oraz konkurencyjność oferty rynkowej z punktu widzenia klienta. Drugi, najistotniejszy obszar, to współpraca z importerem jako przedstawicielem międzynarodowego koncernu. Pod uwagę brana jest atrakcyjność umowy dealerskiej, dochodowość prowadzenia stacji, konkurencyjność strategii rynkowej oraz podejście do prowadzenia biznesu. Ostatni obszar to ocena importera jako firmy funkcjonującej na polskim rynku.


 

Zmiany na podium samochodów osobowych


 

Ranking satysfakcji sieci dealerskiej wygrała marka KIA, która awansowała z 4. miejsca osiągniętego w zeszłoroczny badaniu osiągając całościową ocenę 4,511. Pomimo utrzymania zeszłorocznego poziomu satysfakcji sieci dealerskiej (ocena 4,46), Mazda zajęła drugie miejsce i straciła pozycję lidera, którą piastowała od 4 lat. Subaru, które znalazło się na miejscu 3., osiągnęło swój najlepszy w historii badania wynik – 4,27. Lexus spadł o 2 pozycje, a zamykający pierwszą piątkę Mercedes pozostał na tym samym miejscu co w zeszłym roku. Najwyższy wzrost ocen w tym roku zanotowały Jeep oraz Mitsubishi, zaś największy spadek zaliczyły Opel i Audi.

 

 

- Nasze badanie to istotne narzędzie oceny współpracy dealerów z importerami - mówi Leszek Lerch, Partner w Dziale Audytu EY i Lider Grupy Doradztwa dla Branży Motoryzacyjnej. - Warto jednak pamiętać, że rosnąca sprzedaż nie musi oznaczać wzrostu rentowności firm, bowiem dla dealera może oznaczać wzrost kosztów: w zakresie finansowania stoku, kadry pracowniczej czy konieczności rozbudowy salonu - dodaje.


 

Wyniki finansowe


 

Ogólnie dealerzy o 0,34 punktu niżej niż rok temu oceniają możliwość wzrostu przychodów, mimo dość stabilnego wzrostu sprzedaży. Największymi optymistami są dealerzy Dacii (wzrost o 7 pozycji). W czołówce znaleźli się dealerzy Mercedesa (ocena 4,5), Mazdy (4,36) oraz KIA (4,36), z najwyższym ze wszystkich badanych marek wzrostem oceny. Jeśli chodzi o ocenę wyników finansowych na pierwszym miejscu, podobnie jak rok temu, znalazła się Mazda. Drugi jest Mercedes, a Subaru na trzecim miejscu.  


 

Jakość produktu i system sprzedaży


 

Niezawodność oferowanego produktu to na ogół jedna z najwyżej ocenianych przez dealerów kategorii, w której tradycyjnie najlepsze noty dostają azjatyckie marki. Wyjątkiem w pierwszej dziesiątce są Mercedes oraz awansujący SEAT.


 

Gorzej natomiast oceniany jest system dystrybucji aut – czyli ich dostępność. Najlepszą ocenę dostały tradycyjnie Toyota i Lexus, najgorszą Fiat. Poważne spadki zanotowała cała grupa Volkswagena – Audi, Skoda, SEAT i sam Volkswagen. W sprzedaży najlepszą ocenę od lat utrzymuje Mazda, a w ocenie serwisu drugi rok z rzędu na pierwszej pozycji znalazł się Lexus. Dealerzy oceniali też narzucane przez importerów standardy sprzedaży i serwisu. Średnia ocenia się nie zmieniła i wyniosła 3,21. Liderem jest Subaru. Cała pierwsza szóstka dostała wyższą niż rok temu ocenę. Co ciekawe – jeśli chodzi o części zamienne na pierwsze miejsce, przeskakując 4 pozycje, weszła KIA z oceną 4,45.


 

Współpraca z importerem


 

Dealerzy oceniali m.in.: umiejętności menedżerskie pracowników importera, wyczucie rynku i pomoc sprzedażową. Najwyższą notę dostała Mazda – 4,74. Druga była KIA (4,60) – wzrost o 3 pozycje, a trzeci Lexus (4,51) – spadek o jedną pozycję.


 

Po raz drugi dealerzy oceniali także swoją niezależność w prowadzeniu biznesu. Pierwsze miejsce zajęło Subaru, a największy wzrost, bo aż o 21 pozycji, zanotował Jeep. Generalnie poziom satysfakcji dealerów z prowadzonego przez nich biznesu spadł w tym roku z 3,42 do 3,38. 68% z nich, a więc 10p.p. mniej niż w 2017 roku, zapytanych czy ponownie podjęliby współpracę ze swoim importerem, odpowiedziało twierdząco. A najbardziej pożądaną marką, po raz trzeci z rzędu, okazała się Mazda. Mercedes i Toyota zajmując kolejno 2. i 3. Pozycję w rankingu zamieniły się miejscami w odniesieniu do zeszłorocznego badania.


 

- Pozornie niewielki spadek oceny satysfakcji kryje za sobą większe niż przed rokiem wahania oceny w przypadku wielu marek. Wśród 26 sieci dealerskich sklasyfikowanych w badaniu, zdecydowana większość – aż 18 marek – odnotowała spadki oceny, wzrosty pojawiły się jedynie u 7 - mówi Leszek Lerch Partner w Dziale Audytu EY i Lider Grupy Doradztwa dla Branży Motoryzacyjnej.


 

Samochody dostawcze


 

W 2017 roku do badania włączono dealerów samochodów dostawczych do 3,5 tony. Najwyższą ocenę, tak jak rok temu, otrzymał Mercedes. Drugie miejsce zajął Ford (o 2 pozycje lepszą niż w 2017 r.), a trzecie Iveco – i to był największy awans, bo aż o 3 pozycje. W pierwszej piątce znalazł się Fiat, za to Opel spadł na zdecydowanie niższe miejsce. Wszystkie marki, poza Mercedesem, mają gorszą ocenę niż w 2017 roku. Średnia w tym roku wyniosła 3,07 (w 2017 – 3,37).  


 

O badaniu


 

Poszczególne aspekty dealerskiej satysfakcji w badaniu EY i DCG Dealer Consulting były oceniane w pięciostopniowej skali, gdzie „1” oznaczało ocenę najniższą, a „5” najwyższą. Założona dla badania próba wynosiła minimum 30 proc. populacji wszystkich dealerów danej marki (wyjątek stanowiły marki, których liczba dealerów w Polsce nie przekraczała 20 - dla tych marek próba minimalna została ustalona na 40 proc.). W badaniu nie uwzględniono marek, których liczba dealerów w Polsce jest mniejsza niż 10 oraz marek niszowych, o marginalnej sprzedaży w skali kraju. Badaną grupę osób stanowili właściciele oraz osoby zarządzające autoryzowanymi stacjami dealerskimi. Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju 2018 r.

 

 

O firmie EY

 

 

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 247 570 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”.Źródło: EY

 Inne artykuły
» Zaledwie rok od premiery... Nissan LEAF święci triumfy w całej Europie! 2018-09-17
  LEAF 2018 Rok po globalnej premierze nowy Nissan LEAF nie traci impetu w gromadzeniu nagród i ustanawianiu kolejnych rekordów sprzedaży. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Nissan LEAF zdobył tak prestiżowe dowody uznania, jak „Nagroda za napęd elektryczny” przyzn... więcej »

» Audi e-tron sygnałem startowym do e-ofensywy koncernu z Ingolstadt 2018-09-17
  Prototyp Audi e-tron pokazany w Genewie Światowa premiera Audi e-tron jest sygnałem do rozpoczęcia elektrycznej ofensywy czterech pierścieni. Do roku 2025, w ofercie koncernu z Ingolstadt na najważniejszych światowych rynkach, znajdzie się dwanaście pojazdów napędzanych wyłącznie elektrycznie. ... więcej »

» Volkswagen zwiększa udziały w firmie QuantumScape i tworzy z nią wspólne przedsiębiorstwo 2018-09-17
  Imponująca ekspozycja Volkswagena podczas Poznań Motor Show Koncern Volkswagen zakończył planowaną operację zwiększenia swoich udziałów w kalifornijskiej firmie nowych technologii QuantumScape. Transakcję zatwierdził urząd kontroli inwestycji zagranicznych w USA (CFIUS)*. W firmę specjalizującą się w produkcji akumulat... więcej »

» Wiemy już (prawie) wszystko o nowej Kii ProCeed 2018-09-17
  Kia ProCeed Nowa Kia ProCeed o pięciodrzwiowym nadwoziu typu shooting brake łączy elegancki design z przestronnością wnętrza i z funkcjonalnością kombi. ProCeed zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności na początku października podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. ... więcej »

» Volkswagen zwiększa dostawy również w sierpniu 2018-09-14
  Rozpoczęła się sprzedaż nowego Polo GTI W sierpniu marka Volkswagen przekazała klientom na całym świecie 513.300 pojazdów, co stanowi wzrost o 3,7 procenta w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku i jest nowym rekordem w sierpniu. Ogółem, od stycznia do sierpnia, dostarczono 4.137.900 aut, co... więcej »

» Mobilność bez granic: Audi e-tron Charging Service uzupełnia paletę możliwości ładowania 2018-09-14
  Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya E-tron jest dla Audi początkiem nowej ery. Cztery pierścienie są bowiem w procesie transformacji z klasycznego producenta samochodów, w kompleksowego dostawcę systemów mobilności klasy premium. Usługa Audi e-tron Charging Service będzie częścią szerokiej ofert... więcej »

» Nowy Ford Focus jest teraz bardziej przyjazny dzieciom! 2018-09-14
  Ford Focus 2018 Czy wiesz, że dziecko w wieku szkolnym rośnie średnio 6 centymetrów rocznie? W okresie najszybszego wzrostu, dzieci mogą w ciągu jednego roku urosnąć nawet 16 cm... w skokach wzrostu do pół centymetra w ciągu jednej nocy.... więcej »

» Nissan obala stereotypy: elektromobilność zaczyna, a nie kończy się na samochodzie elektrycznym 2018-09-13
  LEAF 2018 Samochód elektryczny powszechnie utożsamiany jest z zeroemisyjnym środkiem transportu, będącym jednocześnie centrum elektromobilnego świata. W rzeczywistości jest to zaledwie jeden z elementów tworzących elektryczny ekosystem, a jego możliwości daleko wykracza... więcej »

» Audi e-tron: wraz z dostawcami w kierunku zrównoważonego rozwoju 2018-09-13
  etron Zrównoważony rozwój ma ogromne znaczenie. Audi wraz z dostawcami, coraz mocniej angażuje się w związane z tym działania. W tym celu firma opracowała system ocen dotyczący zrównoważonego rozwoju, którego celem jest ochrona środowiska i zabezpieczenie standardó... więcej »

» Zobacz nowe BMW X3 M i BMW X4 M 2018-09-12
  Prototypy BMW X3 M i BMW X4 M BMW M GmbH rozszerza swoją ofertę wyczynowych modeli z napędem na cztery koła i prezentuje częściowo zakamuflowane prototypy, podczas imprez towarzyszących wyścigom DTM*.... więcej »

» Rozpoczęcie produkcji Audi Q3 w Audi Hungaria 2018-09-12
  Audi Q3 Hungaria Győr, 12 września 2018 r. Z taśmy produkcyjnej Audi Hungaria zjechało pierwsze Audi Q3 drugiej generacji. Pierwszy kompaktowy SUV segmentu premium z Győr, polakierowany został na kolor Turbo Blue. Nowe Q3 oferowane będzie w pięciu różnych wersjach silnikowych:... więcej »

» Transmisja światowej premiery Audi e-tron z San Francisco 2018-09-12
  etron 18 września 2018 roku Audi świętować będzie w Kalifornii historyczną, światową premierę. Podczas prezentacji pod nazwą „The Charge”, marka pokaże model Audi e-tron – pierwszy w pełni elektrycznie napędzany i produkowany seryjnie samochód rode... więcej »

» Rekordowy sierpień Mitsubishi 2018-09-12
  Polska premiera Mitsubishi Space Star oraz prezentacje Eclipse Cross, Outlandera i ASX Blue Edition Tegoroczny sierpień, w którym sprzedano ponad trzykrotnie więcej nowych samochodów Mitsubishi był rekordowym miesiącem w historii firmy a od początku roku klienci zarejestrowali ponad 54% więcej aut spod znaku Trzech Diamentów. Znakomite wyniki są zasługą duże... więcej »

» 25 lat Volkswagen Poznań: w jubileuszu wzięło udział 26.000 pracowników i gości 2018-09-11
  25 lat Volkswagen Poznan Poznań, 11 września 2018 r. – Volkswagen Poznań (fabryka produkująca modele Caddy, Crafter i Transporter) świętował w miniony weekend 25-lecie swojego istnienia wraz z pracownikami, ich rodzinami oraz przyjaciółmi. Głównym punktem imprezy dla 26.000 gośc... więcej »

» Rallycross: EKS Audi Sport trzy razy w Rydze 2018-09-11
  Audi S1 EKS RX quattro 11 września 2018 r. Na Łotwie skład EKS Audi Sport będzie poszerzony: w dziewiątej rundzie Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA (World RX), która odbędzie się w Rydze, stałą ekipę teamu Andreasa Bakkeruda i Mattiasa Ekströma wesprze gwiazda serii wyścigowej DT... więcej »

» Audi rozwija ekosystem cyfrowego nauczania 2018-09-11
  Audi innowacje Audi testuje przyszłościowe metody nauczania. Na powierzchni ok. 500 m2 należącej do Akademii Audi, firma wypróbowuje nowe sposoby nauczania i szkolenia. W obecnych czasach są to m.in. laboratoria oprogramowania, pokoje do samodzielnej nauki, laboratoria wirtu... więcej »

» Marka Volkswagen Samochody Użytkowe partnerem logistycznym Red Bull 111 Megawatt 2018-09-11
  Volkswagen Red Bull Red Bull 111 Megawatt to dwudniowe zawody motocyklowego enduro, rozgrywane na terenie Red Bull 111 Megawatt. Ta wyjątkowa lokalizacja, przypominająca scenerię słynnego filmu Mad Max przyciąga nie tylko fanów motorsportu, ale także wszystkich żądnych emocjonują... więcej »

» Zwycięstwo Polaka w ostatniej rundzie FIACEZ i ESET V4 Cup 2018 2018-09-10
  Jakub Wyszomirski FIACEZ i ESET V4 Cup 2018 Jakub Wyszomirski, startujący samochodem Honda Civic Type R TCR, imponująco wygrał ostatnią rundę FIACEZ sezonu 2018 w klasie D4-3500 oraz ostatnią rundę pucharu ESET V4 Cup 2018 w klasie TCR.... więcej »

» Audi kontynuowało w sierpniu wzrost sprzedaży 2018-09-10
  Aktualizacja w klasie biznes: nowe Audi A6 Limousine W sierpniu 2018, w porównaniu z sierpniem 2017, Audi przebiło swoje wyniki sprzedażowe aż o 10,9 procent. Na całym świecie sprzedało 153 900 samochodów segmentu premium. Sprzedaż najwyraźniej skoczyła w górę w Europie – o 21,5 procent. ... więcej »

» Polski Team Olimp Racing jeżdżący Audi wygrywa w Brnie 2018-09-10
  Audi R8 LMS GT3 Poznań/Brno, 10 września 2018 r. Polski zespół kliencki Audi Sport – Team Olimp Racing, z Marcinem Jedlińskim i Mateuszem Lisowskim za kierownicą Audi R8 LMS GT3, zdobył w czeskim Brnie puchar Mistrzostw Europy Środkowej Eset V4 Cup. ... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067
Wyświetlane: 0 - 20 z 21326 rekordów
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |