FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1638 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1117 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Nowa Honda HR-V zadebiutuje w Europie
Autor: Piotr S.  Dodano: 2021-04-06
Wyświetlono: 253 razy
Nowa Honda HR-V zadebiutuje w Europie
18 lutego 2021 roku miała miejsce światowa premiera modelu HR-V e:HEV, który tego dnia zadebiutował w Japonii. Jego europejska wersja zostanie pokazana klientom Starego Kontynentu 22 kwietnia tego roku.
foto © Honda

HR-V e:HEV otrzymał czystą, nowoczesną stylistykę oraz niezwykle przestronne, funkcjonalne wnętrze. Dzięki kompaktowemu, zintegrowanemu układowi napędowemu Hondy oraz centralnie umieszczonemu zbiornikowi paliwa, w modelu zachowano wyjątkowo funkcjonalny system składania tylnych siedzeń Magic Seats, który daje możliwość elastycznego kształtowania przestrzeni pasażerskiej i bagażowej.
 
Użytkownicy Hondy HR-V e:HEV będą cieszyli się najnowszymi rozwiązaniami z zakresu łączności, infotainmentu, bezpieczeństwa oraz nowymi funkcjonalnościami, które w znaczny sposób zwiększą radość z codziennej eksploatacji tego nowoczesnego auta.
 
Opracowany przez Hondę, najnowszy napęd hybrydowy – i-MMD – zastosowany w modelu HR-V e: HEV, jest owocem wieloletniego doświadczenia Hondy w rozwijaniu, produkcji i sprzedaży niskoemisyjnych i zeroemisyjnych układów napędowych, takich jak napędy hybrydowe, hybrydowe typu plug-in, akumulatorowo-elektryczne oraz zasilane ogniwami paliwowymi. Pierwsze samochody Hondy ze zelektryfikowanymi napędami pojawiły się w ofercie firmy już ponad 20 lat temu, a wiele z oferowanych na świecie modeli hybrydowych, zostało również wprowadzonych do Europy .
 
 
 

Ponad 20 LAT HISTORII samochodów Hondy na paliwa alternatywne i z technologiami oszczędzającymi paliwo

 
Pierwsze zelektryfikowane modele Hondy
 
- EV Plus (1997): pierwszy elektryczny samochód Hondy. Oferował on dynamiczne osiągi auta z silnikiem benzynowym oraz wygodę, której oczekiwano od modeli tej marki.
- Insight (1999) –pierwsza Honda z napędem hybrydowym. Zastosowany w tym modelu układ IMA był równoległą konfiguracją, w której główną rolę odgrywał silnik benzynowy, a jednostka elektryczna wspomagała go w razie potrzeby. Masową sprzedaż hybryd umożliwiła jednak druga generacja modelu Insight (2009-2014), ze względu na przystępną cenę.
 
 
Technologia wodorowych ogniw paliwowych
 
Na początku nowego tysiąclecia Honda zaprezentowała światu wynik swoich prac nad pojazdami zasilanymi wodorem. Wprowadzane na rynek od 2000 roku modele na ogniwa paliwowe oferowały coraz to lepsze osiągi, większy zasięg , a także więcej miejsca dla pasażerów dzięki coraz mniejszym rozmiarom stosu ogniw paliwowych. Największą jednak zaletą aut na wodór jest fakt, iż jedynym produktem ubocznym spalania mieszanki paliwowej jest woda, zatem ich eksploatacja nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W 2015 roku Honda zaprezentowała model Clarity Fuel Cell, najbardziej zaawansowany na świecie samochód z ogniwami paliwowymi, zapewniający najdłuższy zasięg ze wszystkich pojazdów zasilanych wodorem, wynoszący około 650 km (NEDC).
 
 
 
Intensywny rozwój technologii hybrydowej
 
Równolegle do prac nad wodorem, Honda cały czas rozwijała swoją technologię hybrydową.
 
* W 2003 roku Honda Civic Hybrid – jako pierwszy w historii samochód z napędem hybrydowym – uzyskała certyfikat pojazdu o częściowo zerowej emisji – AT-PZEV (Advanced Technology Partial Zero-Emission Vehicle) od Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrznych (CARB).
 
- Wprowadzone w 2010 roku, stylowe ,sportowe coupe – Honda CR-Z – było pierwszym na świecie samochodem hybrydowym wyposażonym w manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach, przy czym kierowca miał do wyboru trzy tryby jazdy – SPORT, ECON i NORMAL.
- Jazz Hybrid, który pojawił się również w 2010 roku, był pierwszym samochodem segmentu B z równoległym układem hybrydowym, który przy niskich prędkościach pozwalał na jazdę jedynie na silniku elektrycznym. Ten niewielki, miejski samochód otrzymał opracowany przez Hondę, kompaktowy, zintegrowany układ napędowy oraz centralnie umieszczony zbiornik paliwa.
- W 2016 roku NSX otrzymał trzysilnikowy układ Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive (SH-AWD) z mocną, 3,5-litrową jednostką benzynową V6 DOHC z bezpośrednim wtryskiem paliwa i podwójnym turbodoładowaniem. Był to najbardziej wyrafinowany i zaawansowany sportowy układ hybrydowy, po raz pierwszy zastosowany w segmencie masowo produkowanych supersamochodów.
- W 2019 roku Honda wprowadziła na rynek model CR-V Hybrid, który był pierwszym hybrydowym SUV-em Hondy, dostępnym w Europie. Zastosowano w nim zaawansowany system hybrydowy trzeciej generacji – inteligentną technologię Multi Mode Drive (i-MMD). Model występuje w wersji z napędem na jedną oś luba na cztery koła, a począwszy od roku modelowego 2021 oferowany jest tylko i wyłącznie z napędem hybrydowym, a co za tym idzie – z emblematem e:HEV.
 
Modele e:HEV
 
Nowoopracowane hybrydowe modele Hondy – e: HEV –  zostały skonstruowane tak, aby zapewnić optymalne zużycie paliwa i przyjemne wrażenia z jazdy. System hybrydowy zastosowany w modelach e:HEV składa się z dwóch kompaktowych, mocnych silników elektrycznych połączonych z silnikiem benzynowym, akumulatora litowo-jonowego, innowacyjnej przekładni o stałym przełożeniu i inteligentnej jednostki sterującej mocą, które harmonijnie współpracują ze sobą, zapewniając płynną i bezpośrednią reakcję.
 
 
Aby zagwarantować satysfakcjonujące wrażenia z jazdy i wyjątkową wydajność, zaawansowana konfiguracja e: HEV płynnie wybiera jeden z trzech trybów jazdy:
 
- Tryb elektryczny: akumulator litowo-jonowy dostarcza energię bezpośrednio do elektrycznego silnika napędowego
- Tryb hybrydowy: silnik benzynowy dostarcza energię do silnika elektrycznego (generatora), który z kolei przekazuje ją do elektrycznego silnika napędowego
- Tryb silnika spalinowego: silnik benzynowy jest połączony bezpośrednio z kołami za pomocą sprzęgła blokującego, dzięki czemu siła napędowa jest przenoszona bezpośrednio z silnika benzynowego na koła
 
 
Wyjątkowość systemu zastosowanego w modelach e:HEV przejawia się przede wszystkim podczas jazdy miejskiej, gdzie responsywny i dynamiczny napęd zapewnia radość z jazdy, a tryb elektryczny może być wykorzystywany przez ponad 80% czasu jazdy. Optymalna wydajność modeli e:HEV uzyskiwana jest dzięki płynnemu przechodzeniu pomiędzy trybem elektrycznym a napędem hybrydowym.
 
Podczas jazdy z prędkością autostradową, stosowany jest tryb silnika spalinowego, w którym moc silnika benzynowego uzupełniana jest na żądanie, „doładowaniem” mocy z elektrycznego silnika napędowego w celu szybkiego przyspieszenia.
 
W przypadku trybu hybrydowego, nadwyżka mocy z silnika benzynowego może być również skierowana w celu doładowania akumulatora za pośrednictwem generatora.
 
Tryb elektryczny jest załączany również wtedy, gdy samochód zwalnia, odzyskując energię poprzez hamowanie rekuperacyjne w celu doładowania akumulatora.
 
Zamiast konwencjonalnej skrzyni biegów, Jazz jest wyposażony w nowoopracowaną elektronicznie sterowaną, bezstopniową skrzynię biegów (eCVT) ze stałym przełożeniem, aby stworzyć bezpośrednie połączenie między ruchomymi komponentami. Rezultatem jest poczucie płynnego, liniowego przyspieszenia we wszystkich trybach jazdy.
 
Zaawansowane rozwiązania zastosowane w najnowszym układzie hybrydowym Hondy zostały przeniesione z toru wyścigowego na drogi. Dzięki wiedzy i doświadczeniu inżynierów Hondy, pracujących przy hybrydowej jednostce bolidów Formuły 1, poprawiono efektywność energetyczną napędów modeli e: HEV.
 
100% zelektryfikowanych modeli do końca 2022 roku – najbardziej ambitne zobowiązanie w branży motoryzacyjnej
 
W październiku 2019 roku, podczas konferencji prasowej w Amsterdamie, Honda poinformowała o planowanym przyspieszeniu realizacji swojej wizji dotyczącej elektryfikacji (Honda Electric Vision), zobowiązując się do elektryfikacji wszystkich swoich modeli do końca 2022 roku. Była to najbardziej ambitna deklaracja dotycząca elektryfikacji na rynku motoryzacyjnym. W marcu 2020 roku Honda potwierdziła swoje plany i zapowiedziała wprowadzenie na rynek sześciu nowych modeli ze zelektryfikowanymi napędami. Dwa z nich – Jazz e: HEV wraz ze specjalną wersją Crosstar oraz w pełni elektryczna Honda e – pojawiły się w Europie w 2020 roku. W 2021 roku do nowej zelektryfikowanej gamy dołączy HR-V e: HEV.
 
Honda konsekwentnie dotrzymuje bardzo odważnych obietnic złożonych zaledwie półtora roku temu. Świadoma odpowiedzialności wobec społeczeństwa, firma systematycznie ogranicza wpływ swoich produktów i działalności biznesowej na środowisko. Elektryfikacja napędów w samochodach marki Honda jest bardzo ważnym etapem w dążeniu do zapewnienia przyszłym pokoleniom błękitnego nieba – „Blue Skies for Our Children”. Poprzez ciągłe rozwijanie technologii mających na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery, Honda chce zostać liderem wśród firm dążących do wykreowania społeczeństwa wolnego od emisji dwutlenku węgla. To jeden z kluczowych elementów wizji firmy na rok 2030.


Źródło: Honda, Mototarget

 Pisaliśmy również
» Jazz E:HEV, Jazz Crosstar E:HEV i skuter Forza 750 zdobywają nagrodę Red Dot Award 2021
» Porozumienie w sprawie standaryzacji wymiennych akumulatorów do motocykli elektrycznych
 Inne artykuły
» Co gwarantuje dynamiczne osiągi modelu Ariya 2021-04-16
  Nissana Ariya 2021 Nissan przedstawia kulisy programu szczegółowych testów, który zostały przeprowadzone, aby zoptymalizować doświadczenia z jazdy na drogach całego świata. Ich efektem są niezrównane osiągi i poziom komfortu modelu Ariya oraz poczucie pełnej kontroli nad samocho... więcej »

» Nowe odsłony SEAT-a Ibizy i Arony 2021-04-16
  SEAT Ibiza i Arona 2021 Dwa modele SEAT-a – Ibiza i Arona – otrzymały pakiet gruntownych aktualizacji. Projektanci nie tylko dostosowali oba samochody do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, ale również odświeżyli ich stylistykę.... więcej »

» Pierwsze egzemplarze Volkswagena ID.4 trafiają do klientów w Polsce 2021-04-16
  ID.4 w ruchu 2020 listopad W salonach marki w Polsce pojawiają się już egzemplarze modelu ID.4. Pierwsze samochody trafiają też do klientów, którzy zdecydowali się na zakup aut w ich premierowej odmianie.... więcej »

» Ford Mustang drugi raz z rzędu najlepiej sprzedającym się autem sportowym na świecie 2021-04-16
  Mustang MACH-E 2020 Kultowy Ford Mustang po raz kolejny został najlepiej sprzedającym się autem sportowym oraz sportowym coupe na świecie, pokazują wyniki sprzedaży za 2020 rok.... więcej »

» Trzy rodzaje hybryd w ofercie Kugi. Co powinieneś o nich wiedzieć? 2021-04-16
  Kuga Euro NCAP 2020 Rozwój elektromobilności nabrał niesamowitego tempa. Na rynku pojawiają się kolejne modele aut z napędami hybrydowymi i elektrycznymi, a klienci podczas wyboru samochodu stają przed nie lada wyzwaniem. Najnowsza generacja Forda Kugi daje ogrom możliwości i jes... więcej »

» Elektryczne, wydajne i naładowane emocjami: Audi Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron 2021-04-14
  Audi Q4 Sportback e-tron concept Audi Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron, to najnowsze pojazdy spod znaku czterech pierścieni. Wszechstronne i uniwersalne modele, pełne rozwiązań niezbędnych w codziennym użytkowaniu... więcej »

» CUPRA Formentor nagrodzona Red Dot Award: Product Design 2021 2021-04-14
  Cupra Formentor 2020 Wyróżnienie CUPRY Formentora w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów designerskich wyznacza ważny moment w historii młodej marki.... więcej »

» Nowy Volkswagen Multivan - od standardowego Transportera do przemyślanego samochodu wielozadaniowego 2021-04-14
  Volkswagen Multivan PanAmericana Niepowtarzalny genotyp marki Volkswagen Samochody Dostawcze sprawił, że Multivan stał się jednym z najbardziej udanych i najbardziej znanych pojazdów typu MPV w historii.... więcej »

» Ford z dynamicznym wzrostem sprzedaży samochodów osobowych, Focus nadal liderem marki 2021-04-14
  Ford wersje osobowe Marzec oraz cały pierwszy kwartał 2021 roku były bardzo udane dla Forda w Polsce. Marka zwiększyła sprzedaż samochodów osobowych, a w segmencie samochodów sportowych i cabrio niepodzielnie rządzi Ford Mustang.... więcej »

» Kia Sorento triumfuje w konkursach - Red Dot oraz iF 2021-04-14
  Kia Sorento PHEV 2020 Nowa i już wielokrotnie nagradzana Kia Sorento zdobyła dwa kolejne tytuły światowej rangi. Flagowy SUV marki Kia okazał się najlepszy zarówno w konkursie Red Dot, jak i iF Design Award.... więcej »

» Ceny i wersje wyposażenia Mitsubishi Eclipse Cross PHEV 2021-04-14
  Eclipse Cross PHEV 2020 Już niebawem na polskim rynku zadebiutuje nowe Mitsubishi Eclipse Cross PHEV. Polska premiera pojazdu spod znaku Trzech Diamentów jest planowana na 27 kwietnia, ale już dziś ruszyła przedsprzedaż.... więcej »

» Porsche Museum zorganizuje pierwszą cyfrową Noc Dźwięku 2021-04-13
  Porsche Cayenne S Diesel Powrót po dwuletniej przerwie – jeszcze głośniejszy i w większym składzie: w sobotę 18 września 2021 r. o godzinie 19 w Porsche Museum uruchomione zostaną silniki licznych wyścigowych i seryjnych samochodów z firmowej kolekcji. ... więcej »

» Hyundai nawiązał strategiczne partnerstwo z firmą Uber w Europie 2021-04-13
  Hyundai Ioniq Electric Celem współpracy jest zwiększenie wykorzystania pojazdów elektrycznych oraz rozbudowa infrastruktury ładowania w głównych europejskich miastach.... więcej »

» Ford Transit: warianty osobowe dla wymagających użytkowników 2021-04-13
  ford transit Samochody dostawcze mają zazwyczaj jedno, podstawowe zadanie – przewieźć możliwie jak najwięcej towaru w sposób szybki i ekonomiczny. W przypadku wersji osobowych tych aut, celem nadrzędnym staje się zapewnienie najwyższego komfortu i bezpieczeństwa dla ... więcej »

» Jak modele id komunikują się z kierowcami 2021-04-12
  Volkswagen ID swietlny pas ID.3 i ID.4 to pierwsze modele Volkswagena seryjnie wyposażone w nowy system ID. Light. Pas świetlny ID. Light składa się z 54 wielokolorowych diod LED i jest umieszczony u dołu przedniej szyby. ... więcej »

» Nissan ujawnia cennik nowego modelu Qashqai 2021-04-12
  Nissan Qashqai 2021 Po przedstawieniu w marcu nowego crossovera Qashqai Premiere Edition, Nissan wprowadza do oferty pełną gamę wersji w zależności od potrzeb kierowcy... więcej »

» Wersje Rangera Stormtrak i Wolftrak dołączają do gamy bestselera wśród pick-upów 2021-04-12
  Ford Ranger Stormtrak 2021 Ford zaprezentował dziś nowe limitowane wersje Rangera: Rangera Stormtrak i Rangera Wolftrak - dwa ekscytujące samochody bazujące na stylu i możliwościach wielokrotnie nagradzanego pick upa Forda.... więcej »

» Cupra Born testowana w arktycznym klimacie 2021-04-12
  Cupra Born prototyp 2021 CUPRA Born, pierwszy w pełni elektryczny model marki, ukończyła wewnętrzne testy w okolicach koła podbiegunowego.... więcej »

» Zła passa Audi w wyścigach Formuły E w Rzymie 2021-04-12
  Audi Formuła E w Rzymie Trzeci i czwarty wyścig Mistrzostw Świata FIA Formuła E, które odbyły się w ostatni weekend w Rzymie, zakończyły się dla Audi Sport ABT Schaeffler ogromnym rozczarowaniem.... więcej »

» Nowy Nissan Ariya zaprezentowany w Polsce 2021-04-09
  Nissan Ariya 2021 Pierwszym egzemplarzem Nissana Ariya, który został oficjalnie zaprezentowany nad Wisłą była wersja z napędem na obie osie, czyli e-4ORCE w kolorze Akatsuki Copper.... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187
Wyświetlane: 0 - 20 z 23727 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |