FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1661 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1128 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Spotkanie na torze Monza. Hybrydowe samochody Porsche o wysokich osiągach
  Dodano: 2017-04-04
Wyświetlono: 763 razy
Spotkanie na torze Monza. Hybrydowe samochody Porsche o wysokich osiągach
Stuttgart. Na potrzeby prezentacji wyścigowego prototypu LMP1 – 919 Hybrid – podczas testów przed nowym sezonem Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC) we włoskiej Monzy firma Porsche po raz pierwszy w jednym miejscu zebrała swoje najmocniejsze modele z napędem hybrydowym. Ich spotkanie odbyło się na linii startu i mety na słynnym torze, zlokalizowanym w Ogrodzie Królewskim nieopodal Mediolanu.

Przyszłość samochodów sportowych rysuje się elektryzująco: firma Porsche zdążyła udowodnić to zarówno na torze (dzięki 911 GT3 R Hybrid oraz 919 Hybrid, dwukrotnemu zwycięzcy Le Mans), jak i wśród aut seryjnych. Wraz z premierą 918 Spyder o mocy 652 kW (887 KM) w 2013 r. Porsche dało początek nowej epoce supersamochodów: poza 4,6-litrową jednostką V8 model ten wyposażono w dwa silniki elektryczne. Tak powstały zespół napędowy zapewnia piorunujące osiągi. W przypadku nowego gran turismo Panamera Turbo S E-Hybrid Porsche ponownie ustanawia nowe wzorce. Po raz pierwszy rolę flagowego wariantu jednej z linii modelowych pełni hybryda plug-in. Na horyzoncie jest już również pierwszy czteroosobowy samochód sportowy w historii Porsche z napędem czysto elektrycznym – jego premierę zaplanowano przed końcem tej dekady. Projekt ten zapowiadał prototyp Mission E, zaprezentowany podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2015 r.

 

Wszyscy ci pionierzy hybrydowych osiągów podkreślają szczególne znaczenie elektryfikacji: wszak innowacja jest w Porsche tradycją. Ten nowy rodzaj „E-Osiągów” – wyższej mocy, większej przyjemności z jazdy, niższego zużycia paliwa i mniejszej emisji spalin – Porsche postrzega jako pakiet wydajnościowy na przyszłość. Od samego początku producent traktował technologię hybrydową nie tylko jako esencję zrównoważonej mobilności, ale także jako szczególnie wysoką formę efektywności. Już w 1899 r. Ferdinand Porsche zaprojektował Lohner-Porsche „Mixte”, który dzięki połączeniu napędu elektrycznego i silnika spalinowego uchodzi za pierwszy samochód hybrydowy na świecie.

 

Porsche 911 GT3 R Hybrid (2010 r.)

 

W 2010 r. Porsche powróciło do wizjonerskiej koncepcji napędu „Mixte”. Producent sportowych aut po raz kolejny wykorzystał tor wyścigowy jako laboratorium testowe i, po odniesieniu ponad 20 tys. zwycięstw, otworzył nowy rozdział w niezwykle udanej motorsportowej historii Porsche 911 – zaprezentował model 911 GT3 R Hybrid.

 

Hybrydowy system opracowany specjalnie na potrzeby testowego 911 GT3 R znacznie różnił się od tradycyjnych koncepcji. Napęd przedniej osi z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 60 kW (82 KM) każdy wspomagał umieszczoną z tyłu 6-cylindrową jednostkę typu bokser o pojemności 4 litrów i mocy 480 KM. W wersji Evo, wprowadzonej w 2011 r., każdy z dwóch silników synchronicznych z magnesami trwałymi osiągał już moc 75 kW (102 KM). Podczas hamowania jednostki elektryczne pracowały jako generatory, dzięki czemu odzyskiwały energię, która w przeciwnym razie zostałaby rozproszona w postaci ciepła. Po raz pierwszy w świecie wyścigów można więc było powiedzieć, że kto hamuje, ten wygrywa.

 

Odzyskiwana energia napędzała mechaniczny system magazynowania energii z kołem zamachowym w postaci kolejnego silnika elektrycznego, który – w połączeniu z innymi komponentami napędu hybrydowego – umieszczono w bezpiecznej, wykonanej z włókien węglowych komorze w kabinie pasażerskiej. System zaprojektowała i wyprodukowała firma Williams Hybrid Power zgodnie ze specyfikacją Porsche. Jego prędkość obrotowa dochodziła do 40 tys. obr./min. Jeśli kierowca chciał wykorzystać zmagazynowaną energię, na przykład w celu uzyskania dodatkowego ciągu podczas przyspieszenia lub wyprzedzania, koło zamachowe było elektromagnetycznie wyhamowywane w trybie generatora. W rezultacie dwa silniki elektryczne przy przedniej osi otrzymywały wystarczającą ilość prądu, aby przez okres do 8 s zapewnić dodatkową moc 120 kW (163 KM), a od 2011 r. – 150 kW (204 KM). Efekt – 911 GT3 R Hybrid tymczasowo zamieniało się w samochód z napędem na obie osie. 

 

Zależnie od sytuacji na torze Porsche mogło wykorzystać napęd hybrydowy albo do poprawienia swoich osiągów, albo do obniżenia zużycia paliwa. Pozwalało to strategom na wybór lżejszego zbiornika paliwa lub możliwość „wykręcenia” większej liczby okrążeń pomiędzy pit stopami. I chociaż zwycięstwo 911 GT3 R Hybrid w 24-godzinnym maratonie na Nürburgringu nie było głównym celem, mistrz innowacyjnej technologii niemal dokonał tego już w 2010 r., czyli w roku swojej premiery. Pomarańczowo-białe 911 GT3 R Hybrid wycofało się z rywalizacji po 22 godzinach i 15 minutach z powodu usterki mechanicznej silnika spalinowego. Do tamtej chwili przez osiem godzin znajdowało się na prowadzeniu, udowadniając, że opracowana przez Porsche technologia hybrydowa jest wysoce konkurencyjna na torze i reprezentuje znaczną przewagę w postaci „Porsche Intelligent Performance” – inteligentnych osiągów Porsche. Jeszcze w tym samym roku 911 GT3 R Hybrid bez żadnych problemów ukończyło długodystansowe wyścigi na torach Road Atlanta (USA) i Zhuhai (Chiny). W trakcie 24-godzinnego maratonu na Nürburgringu w 2011 r. w hybrydowym samochodzie wyścigowym wystąpiły przejściowe problemy w napędzie mechanicznym, udało mu się jednak wrócić na tor i dojechać do mety na 28. miejscu.

 

Porsche 918 Spyder (2013 r.)

 

Wraz z wprowadzeniem hybrydowego modelu 918 Spyder w 2013 r. Porsche zainicjowało projekt, który przed końcem dekady doprowadzi do zbudowania pierwszego w historii firmy czysto elektrycznego samochodu sportowego. 918 Spyder oferuje wysokie osiągi na torze, ale może też „sunąć” po mieście bez emisji spalin i praktycznie bezgłośnie. Zaawansowany napęd hybrydowy łączy moc systemową 652 kW (887 KM) z prędkością maksymalną 345 km/h i średnim zużyciem paliwa w cyklu NEDC na poziomie 3,1 l/100 km. W 2013 r. 918 Spyder jako pierwszy seryjny samochód sportowy pokonał Północną Pętlę Nürburgringu w ciągu mniej niż 7 minut. Jego rekordowy czas okrążenia – 6 min i 57 s – to m.in. zasługa dwóch silników elektrycznych i doświadczenia z napędami hybrydowymi, które wcześniej inżynierowie Porsche zdobyli przy 911 GT3 R Hybrid.

 

Szczególną cechą dwuosobowego, produkowanego seryjnie auta supersportowego są trzy niezależne silniki z możliwością indywidualnego sterowania. Tworzą one bazę dla unikalnej koncepcji napędu na obie osie i pozwalają wykorzystać pełnię możliwości napędu hybrydowego. Główną rolę odgrywa tu 4,6-litrowy, wysokoobrotowy silnik V8 o mocy 447 kW (608 KM). Za pomocą suchego sprzęgła rozłącznego bezpośrednio łączy się on z ustawioną równolegle jednostką elektryczną o mocy 115 kW (156 KM). Oba mogą napędzać tylną oś – indywidualnie lub wspólnie – za pośrednictwem 7-biegowej przekładni Porsche Doppelkupplung (PDK). Jeśli kierowca nie potrzebuje siły napędowej, jednostki mogą być całkowicie odłączone – nawet do prędkości 150 km/h. Pozwala to na typowe dla Porsche „żeglowanie”, z wyłączonym silnikiem spalinowym.

 

Drugi napęd elektryczny działa mechanicznie, niezależnie od tylnej osi. Silnik synchroniczny z magnesami trwałymi z wewnętrznym wirnikiem jest mały, lekki i łączy maksymalną prędkość na poziomie 16 tys. obr./min z wysoką wydajnością. Za pomocą przekładni jednostopniowej przekazuje moc 95 kW (129 KM) na przednie koła. Oznacza to, że 918 Spyder tymczasowo dysponuje napędem na obie osie, który zapewnia lepszą trakcję i dodatkowe zalety w zakresie dynamiki jazdy. Przedni silnik elektryczny jest odłączany za pośrednictwem zintegrowanego sprzęgła kłowego wyłącznie przy prędkościach powyżej około 265 km/h. W rezultacie funkcja napędu na cztery koła jest dostępna praktycznie w każdym momencie.

 

Poza dodatkową siłą napędową oba silniki elektryczne mogą również odzyskiwać energię. Prąd trafia do akumulatora litowo-jonowego o pojemności 6,8 kWh. Umieszczony za siedzeniami, pod kątem w podłogowej części monokoka, wyróżnia się on specjalnymi indywidualnymi ogniwami. Typowo dla hybryd plug-in może być ładowany także z gniazdka, za pomocą ładowarki pokładowej prądem przemiennym (maksymalnie 3,8 godziny) lub opcjonalnej szybkiej ładowarki prądem stałym (25 min).

 

Porsche 919 Hybrid (od 2014 r.)

 

Doświadczenia zgromadzone przy okazji 911 GT3 R Hybrid oraz 918 Spyder wpłynęły także na rozwój Porsche 919 Hybrid. Wraz z wyścigowym prototypem sportowa marka powróciła w 2014 r. do czołowej klasy Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC), a co za tym idzie – do rywalizacji w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Przy mocy systemowej przekraczającej 900 KM (662 kW) opracowane od podstaw i niezwykle skomplikowane 919 Hybrid jest najszybszym jeżdżącym laboratorium i najbardziej innowacyjnym samochodem wyścigowym zbudowanym kiedykolwiek przez Porsche.

 

Od samego początku ta śmiała koncepcja technologiczna ma jasny cel: optymalną wydajność energetyczną za pomocą możliwie największej efektywności wszystkich komponentów. Odnosi się to zarówno do aerodynamiki prototypów Le Mans, jak i do bezkompromisowo lekkiej konstrukcji wszystkich elementów, zwłaszcza układu napędowego oraz systemów odzyskiwania energii – najnowocześniejsze rozwiązania mają ogromne znaczenie przy zastosowaniu w modelach seryjnych. Ich lista obejmuje technologię 800 V, która wyróżnia także w pełni elektryczny prototyp Mission E. Produkcja seryjnej wersji czterodrzwiowego samochodu sportowego rozpocznie się przed końcem dekady.

 

Od 2014 r. w mistrzostwach WEC obowiązują przepisy dające inżynierom Porsche wyjątkową swobodę projektowania kreatywnych rozwiązań. Z tego względu firma obrała nietypową drogę: hybrydowy napęd 919 bazuje na dwóch systemach odzyskiwania energii. Pierwszy działa stosunkowo konwencjonalnie i pochodzi z 911 GT3 R Hybrid: podczas hamowania umieszczony przy przedniej osi generator zamienia energię kinetyczną w elektryczną. Drugi, bardziej zaawansowany, nawet dzisiaj nie ma swojego odpowiednika w stawce Długodystansowych Mistrzostw Świata – korzysta bowiem z energii wewnętrznej gazów spalinowych. Umożliwia to dodatkowa turbina, pełniąca funkcję zaworu wastegate: zawór sterujący chroni układy turboładowania przed przeciążeniami poprzez rozpraszanie ciśnień szczytowych. Z energii spalin, wcześniej bezpowrotnie traconej, jednostka określana jako MGU-H (Motor Generator Unit Heat) generuje prąd. W rezultacie Porsche 919 Hybrid to jedyny sportowy samochód w topowej klasie LMP1-H, który odzyskuje nadmiar energii nie tylko podczas hamowania, ale również w trakcie przyspieszania.

 

Jeśli chodzi o nośnik magazynowania energii 919, początkowo najlepszym wyborem wydawał się system z kołem zamachowym z 911 GT3 R Hybrid. Porsche po raz kolejny zdecydowało się wdrożyć jednak innowacyjną koncepcję: opracowane samodzielnie, chłodzone cieczą akumulatory litowo-jonowe bazujące na technologii ogniw dostarczonej przez firmę partnerską A123 Systems. Łączy ona stosunkowo wysoką pojemność ze znaczną gęstością mocy i oferuje w ten sposób najlepszy kompromis pomiędzy szybkim zużyciem energii oraz mocą wyjściową. W fazach przyspieszenia energia przepływa do przedniego generatora, który następnie działa jako jednostka elektryczna i napędza przednie koła za pośrednictwem mechanizmu różnicowego. Zapewnia to 919 Hybrid tymczasowy napęd na obie osie, ponieważ siła napędowa z zaledwie 2-litrowego silnika V4 trafia wyłącznie do tylnych kół.

 

Co warto podkreślić, regulacje WEC dla klasy LMP1-H zakładają ograniczenie ilości energii elektrycznej odzyskanej i ponownie wykorzystanej w trakcie każdego okrążenia. W 2015 r. Porsche 919 Hybrid zostało pierwszym prototypem w najwyższej kategorii 8 MJ. Oznacza to, że na liczącej 13,629 km długości pętli toru Circuit des 24 Heures w Le Mans prototyp może wykorzystać 2,22 kWh energii i zużyć ekwiwalent 8 MJ (1 MJ = 0,28 kWh) oraz maksymalnie 4,31 l benzyny. Co ciekawe, energia elektryczna, którą Porsche 919 Hybrid odzyskało w każdym ze zwycięskich 24-godzinnych wyścigów Le Mans w latach 2015 i 2016, wystarczyłaby do pokrycia 3-miesięcznego zapotrzebowania typowego domu rodzinnego.

 

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (2017 r.)

 

Najnowsza hybrydowa gwiazda Porsche o wysokich osiągach to Panamera Turbo S E-Hybrid. Czterodrzwiowa limuzyna świętowała swoją globalną premierę podczas targów motoryzacyjnych na początku marca. Jako topowy wariant linii modelowej Panamera, korzysta ona z 4-litrowego silnika V8 z wersji Turbo, połączonego z jednostką elektryczną o mocy 100 kW (136 KM). W efekcie generuje moc systemową 500 kW (680 KM) i niespotykany ciąg: już przy obrotach ledwie przekraczających prędkość biegu jałowego moment obrotowy wynosi 850 Nm. Pozwala to na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,4 s oraz uzyskanie prędkości maksymalnej 310 km/h.

 

Chłodzony cieczą akumulator litowo-jonowy zamontowany z tyłu pojazdu ma pojemność 14,1 kWh. Przy korzystaniu z gniazdka 230 V i prądu o natężeniu 10 A jego ładowanie trwa 6 h. Opcjonalna ładowarka pokładowa o mocy 7,2 kW skraca ten czas do 2,4 h.

 

Podobnie jak w przypadku modelu Panamera 4 E-Hybrid w module hybrydowym Porsche zastosowano sprzęgło rozłączne z elektromechanicznym sterowaniem za pomocą elektrycznego siłownika sprzęgła (ECA). Przynosi to korzyści w postaci krótkich czasów reakcji i wysokiego poziomu komfortu. Strategia doładowania czteronapędowej limuzyny Panamera – oferującej możliwość pokonania dystansu do 50 km wyłącznie siłą napędu elektrycznego – bazuje na tej z supersportowego 918 Spyder.

 

Standardowo Panamera Turbo S E-Hybrid uruchamia się w czysto elektrycznym trybie „E-Power”. Gdy kierowca wciśnie pedał gazu dostatecznie mocno, by przekroczyć punkt oporu, lub gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej wartości minimalnej, pojazd przełącza się w tryb Hybrid Auto, w którym dostępna jest siła napędowa obu silników. 

 

Wszystkie cztery hybrydowe modele Porsche o wysokich osiągach dowodzą, że połączenie dwóch źródeł mocy pozwala pogodzić osiągi z efektywnością – zarówno na drodze, jak i na torze.Źródło: Porsche, informacja Mototarget.pl

 Pisaliśmy również
» Mocniejszy, szybszy, zwinniejszy: nowy Macan Turbo o mocy 440 KM
» Nowe Porsche Taycan ustanawia rekord na północnej pętli Nurburgringu

Zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania w celach prasowych:

Spotkanie na torze Monza. Hybrydowe samochody Porsche o wysokich osiągach:
w lewo
porsche monza
©
porsche monza
©
porsche monza
©
porsche monza
©
w prawo
 Inne artykuły
» Nowe modele CUPRA - oficjalna premiera w CUPRA Studio 2020-02-20
  CUPRA Leon PHEV 20 lutego odbyła się uroczysta inauguracja CUPRA Studio. Wydarzenie zostało połączone z oficjalną premierą czterech nowych modeli – dwóch wersji modelu CUPRA Leon, pierwszego elektrycznego samochodu wyścigowego CUPRA e-Racer oraz wyczynowego CUPRA Leon C... więcej »

» Nowy Caddy: jeszcze bardziej cyfrowy, połączony z siecią, wydajny i charyzmatyczny 2020-02-20
  Nowy Caddy 2020 Może być samochodem dostawczym, autem do przewozu osób, rodzinnym vanem lub kamperem o nieograniczonych możliwościach. Jak dotąd wyprodukowano go w ilości ponad trzech milionów egzemplarzy. Teraz, Volkswagen Samochody Dostawcze odkrywa przed światem piątą gene... więcej »

» Testy dwóch młodych zawodników Audi w Formule E 2020-02-20
  Audi Sport ABT Schaeffler 2020 Kelvin van der Linde i Mattia Drudi podczas testów rekrutacyjnych Formuły E w Marakeszu wystartują w barwach Audi. Dzień po piątej rundzie serii wyścigów samochodów w pełni elektrycznych, która odbędzie się 29 lutego w Marakeszu, w Maroko, dwaj młodzi zawodnic... więcej »

» Volvo Cars wnioskuje do ONZ w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego 2020-02-20
  Volvo ONZ Volvo Cars wzywa dziś rządy i organy regulacyjne na całym świecie do rozwiązania problemu dużej nierówności w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego między gospodarkami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Pomimo postępów poczynionych w ostatnich dziesięciolecia... więcej »

» Honda powiększa ofertę modelu Civic Type R o dwie nowe wersje! [ZDJĘCIA] 2020-02-20
  Civic Type R Limited Edition i Sport Line Honda powiększa ofertę modelu Civic Type R o dwa nowe warianty – Limited Edition i Sport Line. Bazując na dynamice standardowego Civica Type R GT, każda z nowych odmian tego modelu oferuje inny styl i charakterystykę osiągów, co zwiększa atrakcyjność wie... więcej »

» Volkswagen Group Polska oraz Shell wprowadzają nowy olej silnikowy 0W-30 Longlife III FE 2020-02-18
  olej 0W-30 Longlife III FE Nowoczesne wysokoprężne i benzynowe jednostki napędowe montowane w nowych samochodach Grupy Volkswagen wymagają stosowania oleju syntetycznego o niskiej lepkości, który zapewnia lepsze smarowanie, a także bardziej stabilne parametry w szerszym zakresie tempera... więcej »

» Audi i Ericsson zacieśniają współpracę nad wdrożeniem technologii 5G w procesy produkcyjne 2020-02-18
  Audi i Ericsson 5G Audi podejmuje kolejny krok w kierunku produkcji opartej na technologii 5G. Wraz ze szwedzkim dostawcą rozwiązań sieciowych koncernem Ericsson, cztery pierścienie prezentują nowy projekt pilotażowy w zakresie interakcji człowiek-robot. Jednym z pierwszych przy... więcej »

» Robert Kubica opowiada o planach na nadchodzący sezon 2020-02-18
  Kubica DTM 2020 W sezonie 2020 do BMW Turbo Power w DTM po raz pierwszy dołączy prywatny zespół kliencki. Francuski zespół ART Grand Prix wraca do serii z BMW M4 DTM. Liczba samochodów wyścigowych BMW w stawce wzrośnie tym samym do siedmiu. Za kierownicą prywatnego BMW M4 DTM... więcej »

» Bramkarz FC Barcelony Marc ter Stegen globalnym ambasadorem marki CUPRA 2020-02-18
  Cupra Marc ter Stegen, Marc ter Stegen CUPRA Jeden z najlepszych bramkarzy na świecie, Niemiec Marc ter Stegen, dołączył do grona globalnych ambasadorów CUPRA. Zawodnik grający w barwach klubu FC Barcelona otrzymał do dyspozycji jeden z 1999 samochodów CUPRA Ateca Limited Edition. Piłkarz po raz pierwsz... więcej »

» Norweska Policja będzie jeździła samochodami Volvo 2020-02-18
  Volvo policja Volvo Car Norway podpisało umowę, w ramach której samochody naszej marki zasilą flotę norweskiej Policji. Wśród radiowozów, będą także modele V90 Cross Country przystosowane do potrzeb specjalnych jednostek dokonujących patroli z pomocą psów. Bagażniki tych au... więcej »

» Volkswagen Group Components i E.ON opracowały innowacyjną stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych 2020-02-17
  Volkswagen E.ON Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do samochodów elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało. E.ON i Volkswagen Group Components przedstawiły w Essen prototyp przenośnej ultraszybkiej stacji ładowania. Jest ona wyposażona w... więcej »

» 36 punktów ładowania samochodów elektrycznych na terenie Volkswagen Group Polska 2020-02-17
  Volkswagen ladowarki, Volkswagen stacje ladowania W ofercie marek Grupy Volkswagen w Polsce są samochody elektryczne i hybrydowe typu plug-in w niemal każdym segmencie rynku – od aut miejskich po dostawcze. Coraz więcej pracowników spółki Volkswagen Group Polska korzysta z takich samochodów na co dzień.... więcej »

» Burzliwy dla Audi dzień wyścigu Formuły E w Meksyku 2020-02-17
  Audi Formula E Meksyk 2020 Po trzech z rzędu latach zwycięstw, w wyścigu Formuły E w Meksyku w roku 2020, Audi Sport ABT Schaeffler zadowolić musiało się szóstym miejscem Lucasa di Grassi. Dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu, Daniel Abt po groźnym wypadku podczas rozgrzewki mógł s... więcej »

» Ponad 500 tys. wyprodukowanych samochodów w fabryce SEAT-a w 2019 r. 2020-02-17
  seat fabryka W zeszłym roku zakłady SEAT-a w Martorell co 40 sekund opuszczał nowy samochód. Z linii produkcyjnych hiszpańskiego producenta zjechało 500 005 samochodów, czyli o 5,4% więcej niż w 2018 roku (474 300 aut), co zarazem oznacza największy wolumen produkcji od 20... więcej »

» PGE Nowa Energia we współpracy z siecią dealerską Grupy Volkswagen zainstaluje do 300 nowych punktów ładowania aut elektrycznych 2020-02-17
  Volkswagen PGE Przedstawiciele Volkswagen Group Polska, Stowarzyszenia Dealerów – podmiotu reprezentującego autoryzowanych dealerów i partnerów serwisowych Grupy Volkswagen oraz PGE Nowa Energia zawarli porozumienie dotyczące budowy ogólnodostępnych stacji ładowania sa... więcej »

» Ford przyspiesza realizację zapowiedzianej elektryfikacji wraz z pojawieniem się Mustanga Mach-E i unikalnym pokazem drogowym: Go Electric 2020-02-14
  Ford Go Electric Ford zaprezentował wczoraj po raz pierwszy całkowicie nowego Mustanga Mach-E europejskiej opinii publicznej, inaugurując w ten sposób nowe wydarzenie pod nazwą „Go Electric”, które pomoże konsumentom w całej Europie dokonać świadomego przeniesienia... więcej »

» Mitsubishi Outlander z nagrodą Kelley Blue Book 2020 2020-02-13
  Mitsubishi Outlander logo Firma Mitsubishi Motors North America, Inc. (MMNA) ogłosiła, że Mitsubishi Outlander 2020 został uhonorowany nagrodą Kelley Blue Book 2020 w kategorii 5-letnich kosztów użytkowania średniej wielkości SUV-ów z trzema rzędami siedzeń. Nagroda wyróżnia nowe pojaz... więcej »

» Nowa Honda Jazz zapewnia wysokie osiągi hybrydy i zaawansowaną łączność 2020-02-12
  Honda Jazz 2020 Nowa Honda Jazz oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV zapewnia łatwość prowadzenia oraz efektywne i szybkie reakcje na działania kierowcy. Ten całkowicie nowy kompaktowy samochód oferuje najbardziej atrakcyjny pakiet rozwiązań w swoim segmencie... więcej »

» Wirtualne szkolenia i inteligentne algorytmy: Audi stawia na Smart Logistics 2020-02-12
  Audi Smart Logistics Regały, które same się opisują, współpraca w wirtualnej rzeczywistości i wysokiej mocy komputery, które autonomicznie podejmują decyzje: jak pokazują wybrane przykłady z różnych zakładów koncernu, w łańcuchu dostaw w Audi nie są to już wizje rodem z przyszłośc... więcej »

» Citroen C5 Aircross najlepszym kompaktowym SUV-em w plebiscycie Auto Lider 2020 2020-02-12
  Citroen C5 Aircross PHEV Organizowany przez redakcje tygodnika „Motor” i miesięcznika „Auto Moto” plebiscyt „Auto Lider” to jeden z najstarszych i największych tego typu konkursów w Polsce. W tym roku czytelnicy obu magazynów oraz internauci wybiera... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141
Wyświetlane: 0 - 20 z 22820 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © WCOTY


A jednak się kręci
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |