FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1638 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1117 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Ze świata gier do systemów bezpieczeństwa
  Dodano: 2020-11-20
Wyświetlono: 428 razy
Ze świata gier do systemów bezpieczeństwa
W tym pomieszczeniu panuje półmrok. Jego centralnym punktem jest wielki fotel samochodowy z kierownicą, pedałami, wielkim ekranem i mnóstwem przewodów. Brakuje tylko pudełek po pizzy. Czy to jama gracza komputerowego, który utracił kontakt z rzeczywistością? Nie. To stanowisko inżynierów Volvo Cars. Tu testowane są technologie bezpieczeństwa. Na styku świata rzeczywistego i wirtualnego.
foto © Volvo

 

Kiedyś wszystko było prostsze. Samochód miał dobrze jeździć, fajnie wyglądać i mało się psuć. Dzisiaj jego konstruktorzy muszą zadawać sobie pytanie, jak delikatnie wybudzić kierowcę z letargu, gdy ten zacznie buszować w telefonie komórkowym, cały czas prowadząc samochód. Nie za gwałtownie, by się nie spłoszył. Może dźwiękiem? Nie, przestraszy się. Dajmy delikatne wibracje w siedzeniu. I sprawdźmy, czy to zadziała śledząc ruch jego oczu. I najlepiej przetestujmy to na symulatorze. Najwyżej potrąci wirtualnego awatara. Lepiej, by zginęły piksele, niż ktoś żywy. Tak będzie bezpieczniej, szybciej i taniej. I równie skutecznie.

 

Inżynierowie Volvo Cars od dłuższego czasu testują nowoczesne systemy bezpieczeństwa używając rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i tej normalnej – bez upiększeń. Najnowszym trendem jest miksowanie wszystkich tych rzeczywistości naraz. Na symulatorze można testować rzeczywistość wirtualną. Ale można też założyć specjalne video-gogle marki Varjo, które nałożą nieistniejące obiekty na widok, jaki kierowca testowy zobaczy jadąc po zamkniętym torze.

 

Marzenie każdego gracza

 

Stanowisko do badania reakcji kierowcy w różnych sytuacjach drogowych przypomina ultra-profesjonalny symulator jazdy. Bardzo ergonomiczny fotel jest podłączony do urządzeń symulujących wstrząsy i inne bodźce fizyczne działające na kierowcę. Kierownica, pedały, dźwignie obsługi poszczególnych funkcji – wszystko umieszczono jak w prawdziwym samochodzie. Do tego słuchawki o idealnej jakości dźwięku i ekrany o boskiej rozdzielczości. Niestety nie puszcza się na nich popularnych gier, w których narwany kierowca demoluje samochodem miasto. Tutaj mamy do czynienia ze zwykłą jazdą. Zwykła równa droga, przepisowa prędkość i wtem! Z dachu samochodu jadącego przed nami spada materac. A za chwilę znikąd pojawia się łoś. Ktoś przed nami hamuje gwałtownie innym pojazdem. Pojawia się pieszy, przewraca rowerzysta, prosto pod koła samochodu. W wirtualnym świecie można tworzyć ciągi niefortunnych zdarzeń, które widuje się raz na milion. Ba! Da się sprawdzić jak na nieoczekiwaną sytuację zareaguje kierowca testowy. W tym celu testerów ubiera się w specjalne kombinezony (Teslasuit) pełne sensorów, które zbierają informacje o reakcji ciała. Te dane są nałożone informacje o sytuacji drogowej, które powodują na przykład skurcz, czy usztywnienie mięśni.  

 

 

Zabawki inżynierów

 

Nasi inżynierowie korzystają z platformy programistycznej 3D Unity dającej możliwość zmieniania otoczenia i wprowadzania obiektów i przeszkód w czasie rzeczywistym. Wspomagają się także symulatorem o kształcie gogli fińskiej marki Varjo. Można z nich korzystać zarówno na stacjonarnym stanowisku testowym, jak i w jadącym pojeździe.

 

To połączenie oprogramowania i sprzętu pozwala inżynierom Volvo Cars na nieograniczone symulowanie scenariuszy ruchu na prawdziwym torze testowym, używając prawdziwego samochodu, z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa. Inżynierowie mogą uzyskać ważne informacje na temat interakcji między ludźmi a samochodem w celu opracowania nowych funkcji bezpieczeństwa, wspomagania kierowcy i autonomicznej jazdy. Gdy kierowca testowy porusza się w samochodzie w goglach Varjo, wyłącza się wówczas poduszkę powietrzną samochodu.

 

 

Dzięki zestawowi słuchawkowemu Varjo XR-1 obiekty i środowiska utworzone w Unity można bezproblemowo zintegrować z rzeczywistym światem.

 

Teslasuit – czyli język ciała bez tajemnic

 

Dzięki zastosowaniu sił, wibracji lub ruchów technologia haptyczna umożliwia odtworzenie wrażenia dotyku podczas interakcji z wirtualnym światem. Testerzy ubrani w zaawansowany kombinezon dotykowy Teslasuit obejmujący całe ciało, mogą fizycznie wyczuć odwzorowanie nawet najmniejszych sił, których można doświadczyć podczas wypadku, bez faktycznego ponoszenia ryzyka. Skafander umożliwia również inżynierom Volvo testowanie reakcji organizmu poprzez badanie reakcji mięśni, poziomów stresu i tętna na stres, a także zastosowanie tej wiedzy w tworzeniu nowej generacji systemów bezpieczeństwa, których celem jest unikanie i łagodzenie ryzykownych sytuacji.

 

 

Silniki symulacji Unity

 

Scenariusze symulacji są tworzone przy użyciu najnowszego oprogramowania 3D działającego w czasie rzeczywistym firmy Unity, firmy stojącej za jedną z najpopularniejszych na świecie platform programistycznych do tworzenia gier wideo. Korzystając z Unity, eksperci Volvo mogą tworzyć wirtualne środowiska i obiekty do wykorzystania w symulacjach lub umieścić w pełni dokładny model 3D dowolnego projektu samochodu Volvo w dowolnym środowisku wirtualnym, oceniając projekt pod kątem różnych świateł, lokalizacji i pogody. Mogą też nanosić interfejs nowego, dopiero opracowywanego modelu, na model istniejący. W ramach pokazu możliwości, jeden z inżynierów pokazał jak wirtualne auto przenosi się ze Szwecji na wąską uliczkę włoskiego miasta. Ze ściany budynku wychodzi łoś, wprost pod koła samochodu. Za oknem jest słońce i sucha nawierzchnia, wtem auto znów przenosi się do deszczowej Szwecji. Opony zupełnie inaczej reagują na mokry asfalt. Kierowca słyszy szum opon toczących się po mokrej drodze w słuchawkach. Na kierownicy czuć wibrację kół na chwilę tracących przyczepność. Kombinezon odczytuje reakcję ciała kierowcy testowego. Mega i gigabajty zintegrowanych ze sobą danych zasilają serwery stanowiska badawczego. Ich przerobienie i analizowanie będzie kolejnym wyzwaniem. Za kilka lat klient odbierający z salonu nowy model Volvo nigdy się nie domyśli, ile tysięcy godzin testowano każdy system bezpieczeństwa, który jest w jego samochodzie. Tymczasem specjaliści w Volvo Cars kończą pić kawę i wracają do pracy, która ma na celu ocalić kolejne osoby przed konsekwencjami wypadków, które jeszcze się nie wydarzyły.Źródło: Mototarget.pl, Volvo Car Poland

 Pisaliśmy również
» Arkadiusz Nowiński zostaje Senior Vice Presidentem Volvo Cars
» Wyniki badań dotyczących przywilejów dla użytkowników samochodów elektrycznych: co trzeci Polak byłby gotów za nie płacić.
 Inne artykuły
» Nowa seria filmów „Lifesavers” przedstawia bohaterów europejskiego ratownictwa medycznego 2021-05-17
  Ford logo Tysiące specjalistów i wolontariuszy w Europie realizuje swoje powołanie, pomagając innym – ratując turystów, którzy utknęli w górach, pędząc do płonącego budynku, czy ulicami miast, aby udzielić pomocy medycznej w nagłych wypadkach.... więcej »

» Szyta na miarę akustyka Audi 2021-05-14
  Architektura elektromobilnosci: Audi e-tron Sportback concept Jaki wpływ na ludzi mają dźwięki? W jaki sposób Audi możliwie obiektywnie przekłada subiektywne odczucia słuchowe swoich klientów na wrażenia dźwiękowe w samochodzie? ... więcej »

» Martijn ten Brink nowym Prezesem i CEO Mazda Motor Europe 2021-05-14
  Martijn ten Brink Mazda Motor Europe (MME) ogłosiła, że z dniem 24 czerwca 2021 r., Martijn ten Brink, obecny wiceprezes odpowiedzialny za sprzedaż i obsługę klienta w MME zostaje powołany na stanowisko Prezesa i CEO MME, zastępując na tym stanowisku Yasuhiro Aoyamę, który stał... więcej »

» Ford przyspiesza prace badawczo-rozwojowe w zakresie akumulatorów 2021-05-14
  Mustang MACH-E Ford stworzył nowe globalne centrum badawcze akumulatorów - zwane Ford Ion Park - w celu przyspieszenia badań i rozwoju technologii akumulatorów i ogniw akumulatorowych oraz przyszłej produkcji ogniw i układów zasilających.... więcej »

» Układ - pierwsza wystawa kolekcji 2021-05-13
  Pani Jurek Mazda „UKŁAD”. TRN by Pani Jurek to wystawa zorganizowana na rynku łódzkiej Manufaktury to pierwsza ogólnodostępna prezentacja kolekcji „TRN” Magdy Jurek, wyróżnionej nagrodą Mazda Design Award za rok 2020. Otwarcie 14 maja 2021 r. ... więcej »

» Debiut nowego Tiguana Allspace 2021-05-13
  tiguan Allspace 2021 Jesienią 2020 roku zmianom poddano Tiguana, teraz przyszedł czas na wersję z większym rozstawem osi. Nową jakość Tiguanowi Allspace* zapewniają zmieniona stylistyka, nowe systemy obsługi i asystujące i wysokiej klasy urządzenia.... więcej »

» Ford Kuga PHEV - komfort i bezpieczeństwo w trasie 2021-05-13
  Hybrydowa Kuga ładowana z gniazdka Ford Kuga w odmianie hybrydowej plug-in to idealna propozycja dla tych, którzy chcą pogodzić codzienne dojazdy do pracy z dalekimi wycieczkami z całą rodziną.... więcej »

» Premiera jachtu D28 Formentor 2021-05-12
  D28 Formentor 2021 CUPRA prezentuje efekt współpracy z De Antonio Yachts – projekt łodzi inspirowanej pierwszym autorskim modelem hiszpańskiej marki. ... więcej »

» Co oferują akumulatory Volkswagena 2021-05-12
  Volkswagen id.GTX Co wspólnego mają elektryczny kompaktowy Volkswagen ID.3, wybrany niedawno „Światowym Samochodem Roku 2021” model ID.4 i zaprezentowany właśnie ID.4 GTX oferujący napęd na cztery koła? ... więcej »

» Czy nosząc słuchawki narażasz innych na niebezpieczeństwo? 2021-05-12
  Ford Mustang 2014 Słuchawki mogą zapewnić nam najwyższą jakość dźwięku, pozbawionego zakłóceń podczas słuchania muzyki lub podcastów. Wiele osób uważa również, że słuchawki pomagają im się skoncentrować lub zrelaksować, ponieważ izolują od rozpraszającego uwagę hałasu otoczenia... więcej »

» DAKAR 2022: ZEW PUSTYNI 2021-05-11
  Ford Ranger Dakar 2014 W 2020 roku uczestnicy Dakaru odkrywali Arabię Saudyjską, w 2021 poznawali nowe zakątki kraju, a w 2022 będą kontynuować tę przygodę. Rzut oka na mapę kraju podpowiada, że to będzie rajd dla tych, którzy kochający bezkresne przestrzenie regionu zwanego Empty Q... więcej »

» Wyniki sprzedaży Ford Polska w kwietniu 2021 2021-05-11
  Ford S-Max Hybrid Kwiecień był kolejnym udanym miesiącem dla Forda w Polsce. Łącznie w tym miesiącu Ford sprzedał 2 692 samochody osobowe i dostawcze o DMC do 3,5t, co stanowi wzrost o ponad 178% w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku.... więcej »

» Volkswagen rozbudowuje fabrykę w Zwickau 2021-05-10
  Volkswagen Samochody Dostawcze Volkswagen oficjalnie zainaugurował pracę rozbudowanej tłoczni w fabryce samochodów elektrycznych w Zwickau. Od teraz wszystkie elementy karoserii sześciu modeli elektrycznych, które docelowo mają być w niej produkowane, będą tłoczone na miejscu. ... więcej »

» 7 rad na podróż samochodem z małym dzieckiem 2021-05-10
  Samochodem z małym dzieckiem Transport noworodka może być stresującym doświadczeniem, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Odpowiednie zaplanowanie przejazdu ze szpitala do domu pomoże jednak w zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i uniknięciu błędów.... więcej »

» Prototypy w pełni elektrycznego Porsche Macan 2021-05-10
  Porsche Macan 2021 Całkowicie elektryczne Porsche Macan gotowe do drogi: po wstępnych testach na terenie centrum rozwoju w Weissach starannie zakamuflowane prototypy kolejnej generacji kompaktowego SUV-a.... więcej »

» Nowa generacja Mustanga w NASCAR 2021-05-10
  Mustanga w NASCAR Ford zaprezentował nowego Mustanga do wyścigów NASCAR Cup Series, który jest częścią rewolucji technicznej tej serii wyścigowej. Samochód po raz pierwszy pojawi się na torze podczas wyścigu Daytona 500 w lutym 2022 roku.... więcej »

» Niesamowity wyścig Formuły E w Monako 2021-05-10
  Audi Formuła E w Rzymie Po raz pierwszy w swojej historii, seria wyścigów samochodów w pełni elektrycznych, rozegrała ostatnią rundę na najsłynniejszym na świecie torze ulicznym.... więcej »

» Sprzedaż modelu PCX w Polsce przekroczyła 2500 sztuk. 2021-05-07
  2018 Honda PCX128 Honda PCX to jeden z najpopularniejszych skuterów w Europie. Zachwyca cechami, które czynią z niego idealnego mieszczucha... więcej »

» Koncern Volkswagen zakończył pierwszy kwartał dobrym wynikiem 2021-05-07
  Volkswagen ID swietlny pas Pozytywny rozwój działalności koncernu Volkswagen, który zaznaczył się w drugim półroczu 2020 roku jest również kontynuowany w pierwszym kwartale bieżącego roku.... więcej »

» Kolejny rekord sprzedaży zelektryfikowanych samochodów Forda 2021-05-07
  Mustang MACH-E Kwiecień 2021 r. był wyjątkowo dobrym miesiącem sprzedaży dla Forda w Stanach Zjednoczonych. Marka nie tylko pobiła rekord sprzedaży z ubiegłego roku, gdy rynek determinowała pandemia, ale sprzedała również więcej samochodów niż w kwietniu 2019 roku.... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190
Wyświetlane: 0 - 20 z 23791 rekordów
Najczęściej czytane
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Fotografia z artykułu:
Nowa generacja Mustanga w NASCAR

Zdjecie miesiaca


Fotografia z artykułu:
Nowa generacja Mustanga w NASCAR

© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |