FB FB Twitter Twitter NK
Szukaj:
            1820 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1234 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?
    Dodano: 2017-04-27

 
W każdym samochodzie osobowym znajdują się trzy lusterka – jedno wewnętrzne (wsteczne) i dwa boczne, zewnętrzne. Prawidłowe ustawienie lusterek samochodowych jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?


Współczesne lusterka samochodowe mają specjalny kształt. Są asferyczne, łamane, dzięki czemu można wyeliminować w pewnym stopniu tzw. martwe pole lusterka, czyli pewien wycinek przestrzeni, którego w nim nie widać. O lusterka trzeba też dbać – od czasu do czasu ich szkiełka trzeba przeczyścić dobrym preparatem do czyszczenia. W przypadku uszkodzenia natychmiast trzeba je wymienić na nowe, zgodne z zaleceniami producenta pojazdu.

 

 

Każde lusterko wewnętrzne posiada tzw. tryb nocny, który pozwala uniknąć oślepiania światłami innych aut. Wystarczy nacisnąć odpowiednią klapkę. Warto korzystać z tej możliwości, albowiem mocne światła innych aut, odbijające się w lusterkach, wyjątkowo męczą wzrok. Jest i wygodniejsze rozwiązanie, stosowane w autach wyższych klas. To lusterka fotochromatyczne, które automatycznie ściemniają się, gdy auto jadące z tyłu świeci mocnymi światłami. Takie lusterko wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej samochodu.

 

Jak powinno się korzystać z lusterek w czasie jazdy?

Przede wszystkim często, aby stale kontrolować to, co dzieje się wokół auta. Za wyjątkiem sytuacji, w której cofamy, w lusterka powinno się spoglądać krótko. Spoglądając w lusterko na krótko co dwie lub trzy sekundy, można określić, z jaką prędkością poruszają się auta po innych pasach drogi. To pozwoli ocenić możliwość zmiany pasa. Poza tym w lusterka – boczne i wsteczne - powinno się automatycznie spoglądać przy każdej redukcji biegu, przy zdjęciu nogi z pedału gazu, nie wspominając już o tym, gdy mamy zamiar hamować.

 

Prawidłowe ustawienie lusterek – lusterko wewnętrzne

Zawsze najpierw należy odpowiednio ustawić fotel, a dopiero potem lusterka. Po każdej zmianie ustawienia fotela kierowcy, należy skorygować ustawienie lusterek.

Na początek lusterko wewnętrzne (wsteczne). Musi być ustawione tak, aby kierowca widział w przez środek tylnej szyby jak najdalej do tyłu. Jeśli w aucie są przewożone wysokie bagaże, to powinno się je umieścić tak, aby nie zasłaniały widoczności do tyłu.

 

Prawidłowe ustawienie lusterek - lusterka boczne

Wiele samochodów posiada elektrycznie sterowane lusterka boczne, co znacznie ułatwia manewrowanie nimi.

Lusterko lewe – należy ustawić tak, aby widzieć w nim jak najdalszy pas jezdni do tyłu, jak również tylne drzwi po lewej stronie lub tylną część samochodu. Tylne drzwi nie powinny zajmować więcej, niż dziesięć procent powierzchni lusterka.

Lusterko prawe – musi być w nim widać jak najdalszy pas jezdni do tyłu oraz tylne drzwi po prawej stronie lub tylną część samochodu w autach trzydrzwiowych.

Lusterka boczne nie mogą być ani ustawione zbytnio do dołu (aby widzieć w nich krawężniki) ani zbytnio do góry.

 

Nowoczesne systemy wspomagające działanie lusterek

Lusterka znacząco zwiększają bezpieczeństwo, ale nie są doskonałe. Dlatego w nowoczesnych autach stosuje się szereg systemów wsparcia kierowcy, które znacznie zwiększają świadomość kierowcy. Przykładem może być tylna kamera cofania, montowana najczęściej w górnej części rejestracji samochodowej. Obraz z niej jest widoczny na kolorowym ekranie, umieszczonym we wnętrzu auta. Dla ułatwienia kierowca ma także wyświetlone linie, wedle których może korygować ustawienie samochodu podczas parkowania. Takie rozwiązanie jest idealne do dużych aut a także do samochodów, które mają niewielką tylną szybę – np. coupe czy niektórych SUV. W przypadku takich pojazdów obraz z lusterka wstecznego może być niewystarczający. Działanie kamery wspomagają także ultradźwiękowe czujniki parkowania, umieszczone z tylu i na bokach auta, informujące o zbliżaniu się do przeszkody, na przykład do boku innego pojazdu.

Kolejne udogodnienie, stosowane w autach Premium, to obracanie się lusterek bocznych podczas parkowania, dzięki czemu kierowca widzi lepiej krawężniki.

Są także systemy, których zadaniem jest wspieranie kierowcy w czasie jazdy i eliminacja martwego pola w lusterkach bocznych. Są one przydatne podczas jazdy po wielopasmowych drogach w mieście i po trasach szybkiego ruchu. Stałe monitorowanie tyłu pojazdu RVM (Rear Vehicle Monitoring) to rozwiązanie opracowane przez Mazdę i stosowane między innymi w Maździe CX5.

System działa przy prędkości wyższej niż 60 km/h, w każdych warunkach pogodowych. Monitorowanie tyłu pojazdu RVM (Rear Vehicle Monitoring) jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch czujników, zamontowanych w tylnym zderzaku samochodu. Przez cały czas jazdy mierzą one odległość samochodu od innych aut i motocykli.

Jeśli w czasie jazdy w martwym polu lusterka bocznego pojawi się samochód albo motocykl, zapali się w nim żółta kontrolka ostrzegawcza, dzięki której kierowca zorientuje się, że po tej stronie istnieje zagrożenie, którego nie widzi. Gdyby mimo tego kierowca zignorował ostrzeżenie, albo go nie zauważył i rozpoczął manewr zmiany pasa, po włączeniu kierunkowskazu, system RVM uruchomi dodatkowo ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

System RVM został przetestowany przez specjalistów z organizacji Euro NCAP i został oceniony bardzo pozytywnie. Lusterka samochodowe w połączeniu z nowoczesnymi systemami wsparcia kierowcy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Ale nadal trzeba pamiętać o najważniejszym – czyli o ostrożności.Źródło: Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda

 Inne artykuły
» Sprawdzanie VIN a zakup używanego auta 2018-04-03
  Honda CR-V 1.6 i-DTECRynek samochodów używanych w naszym kraju jest bogaty w przeróżne oferty aut z drugiej ręki, jednak prawdziwym wyzwaniem jest odróżnienie ofert wartościowych od tych, w których sprzedawca chce na nas zarobić próbując nam sprzedać auto warte o wiele mniej niż w... więcej »

» Czemu płacimy tak dużo za ubezpieczenie OC? 2018-03-30
  wypadekNiewiele ponad 1000 zł – aktualnie tyle średnio za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płaci polski kierowca. To nawet 50 proc. więcej niż jeszcze kilka lat temu. Z czego wynikają tak duże podwyżki? Czy można w jakiś sposób obniżyć wysokość składki? ... więcej »

» Jak wybrać odpowiednią kurtkę motocyklową? 2018-03-22
  Honda - The Race CollectionNasz wolny czas poświęcany motocyklowej pasji powinniśmy spędzać na drodze. Chcemy przede wszystkim cieszyć się jazdą. Nie powinniśmy jednak narażać się na dyskomfort, czy wręcz sytuacje uniemożliwiające jazdę. Jeśli kupujemy kurtkę motocyklową po raz pierwszy... więcej »

» Tanie OC dla Audi 2018-03-19
  Audi A4 allroad quattro 2012Za ubezpieczenie OC nie warto przepłacać – w końcu pakiet obowiązujący kierowców jest w każdej ofercie taki sam. Osoby posiadające marki Audi mogą korzystać ze sprawdzonych porównywarek, które jasno pokażą im najlepszą ofertę. Najgorzej mają oczywiście m... więcej »

» Stłuczka a wypadek – podobieństwa i różnice. Likwidacja szkody z OC 2018-03-19
  wypadekKażdego dnia na polskich drogach natrafiamy na tysiące zdarzeń drogowych wszelkiego typu, od standardowych stłuczek, aż do zdecydowanie poważniejszych w skutkach wypadków, które nierzadko niosą za sobą ofiary śmiertelne. W takich sytuacjach mimo wszystko ważne... więcej »

» Tchnąć życie w stary samochód 2018-03-14
  Porsche 911 - deska rozdzielczaMyjnia i kosmetyki to nieodłączny element życia wszystkich, którym zależy na zadbanym pojeździe. Bez przesady można stwierdzić, że kilka zabiegów u specjalistów zajmujących się kosmetyką samochodową, wystarczy, by maszyna wyglądała jak nowiusieńka z salonu. ... więcej »

» Wybieramy AC - na czym się skupić? 2018-02-28
  Autocasco to najbogatsze pod względem zakresu ochrony ubezpieczenie dla kierowców. Chcąc nie martwić się o swój samochód i czuć się bezpiecznie podczas jazdy, zdecydowanie warto je wykupić. Powstaje jednak pytanie: na co zwracać uwagę, wybierając AC? Odpowiedź... więcej »

» Hak holowniczy – oryginalny czy zamiennik? 2018-02-27
  Pomimo tego, że coraz częściej decydujemy się na powiększenie możliwości naszego pojazdu poprzez dołączenie do niego przyczepy – czy to towarowej, czy też kempingowej, to rzadko kiedy przywiązujemy należytą uwagę do samego połączenia i jego aspektów tech... więcej »

» Rozliczyć się w terminie 2018-02-15
  Polacy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na różnych formularzach w zależności od wielu różnych czynników. Dla większości z nich terminem ostatecznym na złożenie deklaracji jest koniec kwietnia niezależnie od tego, czy dokumenty składają w wersji papierowej, c... więcej »

» Handel używanymi autami za pośrednictwem portalu Cars on the web - dzięki aplikacji jeszcze prostszy! 2018-02-15
  Honda CR-V vs Mitsubishi OutlanderPortal Cars on the web to jedyne miejsce w sieci, które przeznaczone jest specjalnie dla zawodowych handlarzy aut i osób, które sprowadzają auta z zagranicy na zamówienie swoich klientów. Odkąd powstał ten portal, był zdecydowanie wygodniejszy dla profesjonaln... więcej »

» Kiedy może przydać się wypożyczalnia samochodów 2018-01-31
  Kierowcy flotowi wolą hybrydyZ wypożyczalni samochodów wbrew pozorom nawet ci, którzy mają własne auto. Kiedy warto pomyśleć o wynajmie samochodu?... więcej »

» Wymiana filtra powietrza – dlaczego należy o tym pamiętać? 2018-01-16
  Gdyby stworzyć ranking części samochodów, które mają wielkie znaczenie dla poprawnej pracy silnika, a jednocześnie często są lekceważone przez kierowców, to filtr powietrza zdecydowanie byłby w pierwszej dziesiątce! Do tej pory też nie zwracałeś na niego uwagi... więcej »

» Seat: zimowa wyprzedaż i gorące nowości w 2018 roku 2018-01-12
  Seat AtecaNawet 39 000 zł mogą zyskać kierowcy, którzy już w styczniu chcieliby przesiąść się do nowego SEAT-a. Rodzinna Alhambra, sportowy Leon czy miejska Ibiza – modele z roku 2017 – kuszą teraz nie tylko swoim hiszpańskim temperamentem, ale także wyjątko... więcej »

» Spodnie na motocykl – jak wybrać najlepsze? 2018-01-08
  motocrossJazda na motocyklu jest wspaniałym przeżyciem i daje nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Oczywiście pod jednym warunkiem – że odpowiednio się do niej przygotujemy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawny i odpowiednio dopasowany do naszych możliwości mo... więcej »

» Jak dbać o samochód zimą? 2017-12-21
  Zima nie jest przyjemnym czasem, ani dla nas, ani dla naszych samochodów. Krótkie dni powodują, że często jesteśmy zmuszeni prowadzić w ciemnościach, a niskie temperatury nie ułatwiają nam życia, ponieważ drogi pokrywają się śliską gołoledzią.... więcej »

» Nowy gracz na rynku leasingu 2017-12-13
  Rynek usług leasingowych rozwija się dynamicznie, a 2017 rok przyniósł znaczący wzrost popytu na ten rodzaj finansowania. Analitycy szacują, że do końca bieżącego roku obroty branży wzrosną o 15 procent i ta tendencja utrzyma się również w kolejnym roku. Oznac... więcej »

» Skoda rusza z wyprzedażą 2017-10-16
  rok nowosci skodyMarka ŠKODA prezentuje swoją ofertę wyprzedażową oraz rozpoczyna kampanię reklamową pod hasłem „To jest dobry rok. A dobre rzeczy warto celebrować”. ... więcej »

» Dlaczego warto używać kamery samochodowej? 2017-09-26
  Kamera samochodowa typu dashcam, czyli wideorejestrator, to pomocnik znany już bardzo dobrze wszystkim kierowcom. Jesteś ciekaw, dlaczego warto używać kamery typu dashcam? Poznaj całą prawdę na temat tego sprzętu i zasięgnij opinii ekspertów Matrix Media.... więcej »

» Seat Alhambra: rodzinny samochód z zyskiem nawet 34 000 zł! 2017-09-25
  Seat Alhambra 2017Nawet 34 000 zł mogą zyskać kierowcy, którzy wybiorą SEAT-a Alhambrę – przestronnego minivana dla całej rodziny. Ten pełen charakteru samochód jest teraz dostępny jak nigdy dotąd – od 859 zł netto miesięcznie! ... więcej »

» Części samochodowe w MotoNEO.pl – postaw na jakość 2017-09-11
  Ford Focus ST Wolf detal silnik2By zachować funkcjonalność, dobry wygląd, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, samochód – tak, jak organizm – wymaga regularnych, cyklicznych przeglądów. Uzupełnianie ubytków płynów, wymiana zużytych autoczęści – działania te nie mogą ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 94 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © WCOTY


A jednak się kręci
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Fotografia z artykułu:
Zanim kupisz kabriolet

Zdjecie miesiaca


Fotografia z artykułu:
Zlot Mustangów w Warszawie [zdjęcia]

© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |