FB FB Twitter Twitter NK
Szukaj:
            1797 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1212 przedstawicieli mediów.                                                                                    

szukaj w Mototarget.pl
Promowana firma
Wydarzenia

Do grupy Moto Target należą witryny:

MotoTarget

• MotoTabu

• MotoTłumaczenia

• Satyrek


Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?
    Dodano: 2017-04-27

 
W każdym samochodzie osobowym znajdują się trzy lusterka – jedno wewnętrzne (wsteczne) i dwa boczne, zewnętrzne. Prawidłowe ustawienie lusterek samochodowych jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?


Współczesne lusterka samochodowe mają specjalny kształt. Są asferyczne, łamane, dzięki czemu można wyeliminować w pewnym stopniu tzw. martwe pole lusterka, czyli pewien wycinek przestrzeni, którego w nim nie widać. O lusterka trzeba też dbać – od czasu do czasu ich szkiełka trzeba przeczyścić dobrym preparatem do czyszczenia. W przypadku uszkodzenia natychmiast trzeba je wymienić na nowe, zgodne z zaleceniami producenta pojazdu.

 

 

Każde lusterko wewnętrzne posiada tzw. tryb nocny, który pozwala uniknąć oślepiania światłami innych aut. Wystarczy nacisnąć odpowiednią klapkę. Warto korzystać z tej możliwości, albowiem mocne światła innych aut, odbijające się w lusterkach, wyjątkowo męczą wzrok. Jest i wygodniejsze rozwiązanie, stosowane w autach wyższych klas. To lusterka fotochromatyczne, które automatycznie ściemniają się, gdy auto jadące z tyłu świeci mocnymi światłami. Takie lusterko wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej samochodu.

 

Jak powinno się korzystać z lusterek w czasie jazdy?

Przede wszystkim często, aby stale kontrolować to, co dzieje się wokół auta. Za wyjątkiem sytuacji, w której cofamy, w lusterka powinno się spoglądać krótko. Spoglądając w lusterko na krótko co dwie lub trzy sekundy, można określić, z jaką prędkością poruszają się auta po innych pasach drogi. To pozwoli ocenić możliwość zmiany pasa. Poza tym w lusterka – boczne i wsteczne - powinno się automatycznie spoglądać przy każdej redukcji biegu, przy zdjęciu nogi z pedału gazu, nie wspominając już o tym, gdy mamy zamiar hamować.

 

Prawidłowe ustawienie lusterek – lusterko wewnętrzne

Zawsze najpierw należy odpowiednio ustawić fotel, a dopiero potem lusterka. Po każdej zmianie ustawienia fotela kierowcy, należy skorygować ustawienie lusterek.

Na początek lusterko wewnętrzne (wsteczne). Musi być ustawione tak, aby kierowca widział w przez środek tylnej szyby jak najdalej do tyłu. Jeśli w aucie są przewożone wysokie bagaże, to powinno się je umieścić tak, aby nie zasłaniały widoczności do tyłu.

 

Prawidłowe ustawienie lusterek - lusterka boczne

Wiele samochodów posiada elektrycznie sterowane lusterka boczne, co znacznie ułatwia manewrowanie nimi.

Lusterko lewe – należy ustawić tak, aby widzieć w nim jak najdalszy pas jezdni do tyłu, jak również tylne drzwi po lewej stronie lub tylną część samochodu. Tylne drzwi nie powinny zajmować więcej, niż dziesięć procent powierzchni lusterka.

Lusterko prawe – musi być w nim widać jak najdalszy pas jezdni do tyłu oraz tylne drzwi po prawej stronie lub tylną część samochodu w autach trzydrzwiowych.

Lusterka boczne nie mogą być ani ustawione zbytnio do dołu (aby widzieć w nich krawężniki) ani zbytnio do góry.

 

Nowoczesne systemy wspomagające działanie lusterek

Lusterka znacząco zwiększają bezpieczeństwo, ale nie są doskonałe. Dlatego w nowoczesnych autach stosuje się szereg systemów wsparcia kierowcy, które znacznie zwiększają świadomość kierowcy. Przykładem może być tylna kamera cofania, montowana najczęściej w górnej części rejestracji samochodowej. Obraz z niej jest widoczny na kolorowym ekranie, umieszczonym we wnętrzu auta. Dla ułatwienia kierowca ma także wyświetlone linie, wedle których może korygować ustawienie samochodu podczas parkowania. Takie rozwiązanie jest idealne do dużych aut a także do samochodów, które mają niewielką tylną szybę – np. coupe czy niektórych SUV. W przypadku takich pojazdów obraz z lusterka wstecznego może być niewystarczający. Działanie kamery wspomagają także ultradźwiękowe czujniki parkowania, umieszczone z tylu i na bokach auta, informujące o zbliżaniu się do przeszkody, na przykład do boku innego pojazdu.

Kolejne udogodnienie, stosowane w autach Premium, to obracanie się lusterek bocznych podczas parkowania, dzięki czemu kierowca widzi lepiej krawężniki.

Są także systemy, których zadaniem jest wspieranie kierowcy w czasie jazdy i eliminacja martwego pola w lusterkach bocznych. Są one przydatne podczas jazdy po wielopasmowych drogach w mieście i po trasach szybkiego ruchu. Stałe monitorowanie tyłu pojazdu RVM (Rear Vehicle Monitoring) to rozwiązanie opracowane przez Mazdę i stosowane między innymi w Maździe CX5.

System działa przy prędkości wyższej niż 60 km/h, w każdych warunkach pogodowych. Monitorowanie tyłu pojazdu RVM (Rear Vehicle Monitoring) jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch czujników, zamontowanych w tylnym zderzaku samochodu. Przez cały czas jazdy mierzą one odległość samochodu od innych aut i motocykli.

Jeśli w czasie jazdy w martwym polu lusterka bocznego pojawi się samochód albo motocykl, zapali się w nim żółta kontrolka ostrzegawcza, dzięki której kierowca zorientuje się, że po tej stronie istnieje zagrożenie, którego nie widzi. Gdyby mimo tego kierowca zignorował ostrzeżenie, albo go nie zauważył i rozpoczął manewr zmiany pasa, po włączeniu kierunkowskazu, system RVM uruchomi dodatkowo ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

System RVM został przetestowany przez specjalistów z organizacji Euro NCAP i został oceniony bardzo pozytywnie. Lusterka samochodowe w połączeniu z nowoczesnymi systemami wsparcia kierowcy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Ale nadal trzeba pamiętać o najważniejszym – czyli o ostrożności.Źródło: Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda

 Inne artykuły
» Nowy Leon z pakietem ubezpieczeń już od 508 zł/mc 2017-05-24
  Nowy Leon z pakietem ubezpieczeń już od 508 zł/mc SEAT wprowadza nową ofertę finansowania, stając się jeszcze bardziej przystępnym i atrakcyjnym dla Klientów. Od 8 maja wystarczy 508 zł miesięcznej raty, aby zostać właścicielem nowego SEAT-a Leona z pełnym pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych AC/OC/NW. ... więcej »

» Kochasz swój motocykl ? Zabezpiecz maszynę na lata. 2017-05-16
  Honda GoldwingOstatnio w programie "Milionerzy" pojawiło się pytanie, czym jest auto detailing. Hasło coraz częściej pojawia się przy rozmowach o samochodach i nie tylko. Auto detailing, czyli profesjonalna kosmetyka samochodowa jest to dziedzina, która z roku na rok rozwij... więcej »

» Assistance coraz popularniejsze wśród Polaków 2017-05-10
  Skoda - bezpieczeństwo„Assistance do polisy ubezpieczeniowej? Na pewno chodzi o ubezpieczenie samochodu” - jeszcze kilka lat temu w taki sposób, wyłącznie jako uzupełnienie ochrony pojazdu, powszechnie postrzegano usługi pomocowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeni... więcej »

» Na czym polega woskowanie samochodu? 2017-04-27
  Lexus - lakierWoskowanie zabezpiecza samochód przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Tego typu zabieg pozwala także na znaczne poprawienie wyglądu lakieru. Wosk oraz inne kosmetyki samochodowe są w stanie wypełnić wiele niedoskonałości powłoki lakierniczej. N... więcej »

» Im mniej jeździsz, tym mniej płacisz - na czym polega rewolucyjny leasing liczony kilometrami? 2017-04-11
  Honda Civic Tourer - polska premieraCoraz więcej przedsiębiorców deklaruje potrzebą korzystania z pojazdów firmowych, a nie ich posiadania. Stąd rośnie zainteresowanie leasingiem – głównie operacyjnym z uwagi na wiele korzyści podatkowym. Innowacją w tym zakresie jest leasing liczony kilom... więcej »

» Monitoring motocykli 2017-03-31
  Harley Davidson SuperLow 1200TJesteś motocyklistą, mieszkasz na niebezpiecznym osiedlu i martwisz się o bezpieczeństwo pojazdu? Pomyśl o wykupieniu usługi monitoringu motocykla.... więcej »

» Opony – bezpieczeństwo jest najważniejsze. 2017-03-22
  Dunlop QualifierŚwiadomość posiadaczy jednośladów w kwestiach doboru oraz jakości opon jest coraz większa. Wiadomo, że opona jest łącznikiem pomiędzy motocyklem, a nawierzchnią. Dobrze dobrana, to nie tylko odpowiedni komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo kierującego. ... więcej »

» Jak odnowić wnętrze auta? 2017-03-22
  Porsche 911 - deska rozdzielczaWnętrza pojazdów zużywają się tak samo jak i jego podzespoły mechaniczne. Sprawia to, że kabina wygląda staro i nieatrakcyjne. Za niewielkie pieniądze można odmłodzić i odświeżyć wnętrze samochodu. Jak to zrobić?... więcej »

» Przegląd samochodu taniej czyli jak kupować części on-line 2017-03-17
  Ford serwisJeśli uważasz, że mijająca zima była ciężka dla ciebie, spróbuj wyobrazić sobie, co musiał znosić twój samochód. Mróz, śnieg, sól na drogach – każdy z tych czynników pozostawił ślad na Twoim aucie. Okazją do ich wykrycia i usunięcia jest wiosenny przeglą... więcej »

» Zawsze zapłacisz… auto służbowe czy prywatne, konsekwencje te same 2017-03-14
  Samochód w firmowych barwach to często marzenie przedstawiciela handlowego, jego narzędzie pracy i drugi dom. Użyczenie auta przez firmę obwarowane jest wieloma obostrzeniami, ale trudno je respektować, jeśli człowiek wiecznie pędzi na spotkania, w aucie umawi... więcej »

» Interesuje cię nowa Honda Accord? To ostatni moment na zakupy 2017-03-02
  Honda Accord GTHonda Accord przez długi czas cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kupujących na wielu kontynentach. Teraz jednak, gdy została ona wycofana z europejskiej dystrybucji, to ostatnia szansa, aby znaleźć dla siebie nowy model.... więcej »

» Co wpływa na wartość naszego samochodu 2017-02-07
  Kupując samochód, trzeba mieć świadomość, że nie jest łatwo sprzedać go później tak, by nie stracić. Co zrobić, by ustrzec się błędnej decyzji?... więcej »

» Największe samochody osobowe 2017-01-30
  Maybach ZeppelinSamochodem, który obecnie może poszczycić się dwoma tytułami „naj” jest Maybach 62. Nie tylko jest on najdłuższym, seryjnie produkowanym pojazdem na świecie, ale również ma najszerszy rozstaw osi spośród innych, osobowych aut. Nie należy on tez do ... więcej »

» Produkty 3M – jakie są korzyści z oklejania samochodu? 2017-01-30
  Lexus - lakierOklejanie samochodu to sposób na szybką zmianę i odświeżenie jego wyglądu. Czasami jednak korzysta się z tego rozwiązania nie tylko z powodów czysto stylistycznych. Korzyści, jakie płyną z oklejenia samochodu folią 3M jest kilka. Warto je poznać, zanim zdecydu... więcej »

» Przyszły mrozy, a Twoje auto nie chce odpalić? Sprawdź, co może być tego przyczyną 2017-01-20
  johnson controls akumulatorPoprawne funkcjonowanie naszego samochodu zależy od bardzo wielu podzespołów. Przeważnie, w okresie letnim, nawet najbardziej wyeksploatowane jednostki napędowe, nie mają większego problemu z wystartowaniem. Gdzie jednak doszukiwać się przyczyny niemocy silnik... więcej »

» Niespodzianka i Mitsubishi ASX 2017 2017-01-10
  Mitsubishi ASX 2017Polski oddział Mitsubishi Motors przygotował dla klientów atrakcyjną noworoczną niespodziankę: debiutujący właśnie na polskim rynku model Mitsubishi ASX 2017 jest teraz dostępny ze zniżką w wysokości 2000 zł wraz z promocyjnym pakietem ubezpieczeniowym i jedny... więcej »

» Trwa wyprzedaż samochodów użytkowych Volkswagena 2017-01-10
  Volkswagen Samochody UżytkoweOprócz wysokiego rabatu cenowego – dochodzącego nawet do 31.600 zł netto – Caddy, Amarok, Transporter, Multivan, California i Crafter są teraz dostępne z dodatkowymi korzyściami, które obejmują między innymi promocyjne ubezpieczenie komunikacyjne c... więcej »

» Naprawa zderzaka – zostaw to specjalistom 2016-12-30
  Mitsubishi Pajero DAKARUszkodzenie zderzaka samochodowego to dość powszechny przypadek. Zderzak można połamać w korku czy też podczas parkowania. Nowoczesne zderzaki są produkowane z tworzyw sztucznych, co powoduje, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym konieczn... więcej »

» Jak wybierać chemię motoryzacyjną? 2016-12-06
  Koenigsegg AgeraMycie i czyszczenie, naprawa i zabezpieczenie samochodu wymagają odpowiednich preparatów. Na rynku środków chemicznych chemia motoryzacyjna zajmuje pokaźne miejsce. Które z nich warto wybrać, by odpowiednio zadbać o swoje auto? Oto krótki poradnik dla każdego ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |