FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1678 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1138 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Kupujemy używane auto. Czemu warto sprawdzić numer VIN?
    Dodano: 2019-03-25

 
Nie zawsze możesz uwierzyć w to, co na temat używanego auta mówi sprzedający. O czym najmniej chętnie informują potencjalnych klientów?
Kupujemy używane auto. Czemu warto sprawdzić numer VIN?


Największy spadek wartości auta notuje się zwykle po 2-4 latach od momentu, kiedy te opuściło fabrykę. W połączeniu z faktem, że zadbany samochód po tym czasie nadal jest w stu procentach sprawny, czyni to z kupna używanego auta najlepsze rozwiązanie. Decydując się na ofertę z rynku wtórnego, nie wydrenujesz niepotrzebnie swojego budżetu, a zyskasz niezawodny i sprawiający dobre wrażenie pojazd. Oczywiście pod warunkiem, że nie dasz się zwieść nieuczciwym sprzedawcom. Oto 5 rzeczy, które warto sprawdzić, by nie stać się ich ofiarą.

 

 

Czy auto jest kradzione?

 

Część samochodów z drugiej ręki sprzedają nie właściciele, a złodzieje lub paserzy. Prawdopodobieństwo, że trafisz na kradziony pojazd jest dziś wprawdzie dużo mniejsze niż kiedyś, ale nawet mimo tego warto upewnić się, że transakcja będzie zgodna z prawem. To ważne, bo jeśli okaże się, że samochód pochodzi z kradzieży, zostanie skonfiskowany, a tobie pozostanie tylko dochodzenie odszkodowania od sprzedawcy. Sytuacja okaże się jeszcze poważniejsza, jeśli nie będziesz w stanie dowieść, że nie działałeś w złej wierze. W takim wypadku poniesiesz odpowiedzialność karną. Warto więc sprawdzić, czy dany egzemplarz nie figuruje w rejestrach pojazdów kradzionych.

 

Na pewno bezwypadkowe?

 

Przebyte kolizje to ważny argument w cenowych negocjacjach. Sprzedawcy używanych aut dobrze o tym wiedzą i często „zapominają” poinformować klientów o takich wydarzeniach z historii pojazdu. Problem jest o tyle poważny, że niewprawne oko może nie zauważyć, a późniejsze, wynikające z takich uszkodzeń awarie mogą wiązać się ze sporymi kosztami. By tego uniknąć, decyzję o zakupie danego samochodu skonsultuj z zaufanym mechanikiem lub w wiarygodnym źródle sprawdź jego historię. Najlepiej posłużyć się w tym celu numerem VIN, o czym szczegółowo opowiemy za chwilę.

 

Niezawyżona cena?

 

Na kupno używanego auta decydujemy się ze względu na oszczędności. Warto więc upewnić się, że auto sprzedawane jest w cenie adekwatnej do jego wartości. Wpływ na cenę rynkową mają takie czynniki jak marka i model, wiek czy wersja wyposażeniowa. Rozeznanie się w ofertach może więc być bardzo czasochłonne i nie zawsze da pożądane rezultaty. Jak uniknąć takich problemów? O tym również za moment.

 

Czy wyposażenie jest kompletne?

 

Im wyższa wersja wyposażeniowa, tym wyższej ceny może zażądać sprzedający. Często jednak zdarza się, że podczas eksploatacji utracone zostaną niektóre elementy. O ile sprzedawca uczciwie o tym poinformuje i zaproponuje odpowiednią obniżkę – trudno mu coś zarzucić. Jeśli jednak pozostaje przy pierwotnej cenie, a w ofercie nic nie wspomina o brakującym wyposażeniu, lepiej zrezygnować z transakcji. O tym, do której wersji należy dany egzemplarz dowiesz się dzięki numerowi VIN.

 

Licznik był cofany?

 

Niegdyś bardzo popularny przekręt. Wszystko jednak wskazuje na to, że niektórzy nieuczciwi sprzedawcy wkrótce porzucą tę metodę, bo nowe przepisy określają takie działania jako przestępstwo zagrożone nawet 5-letnim pobytem w więzieniu. Mimo wszystko jednak warto upewnić się, że auto rzeczywiście ma przebieg identyczny z tym, który jest podany na liczniku.

 

Jak jednak stwierdzić, że sprzedający jest z tobą szczery? Pomoże w tym serwis carvertical.com/pl/historia-pojazdu/. Wystarczy, że podasz w nim numer VIN pojazdu, a aplikacja wygeneruje dla ciebie raport, z którego dowiesz się między innymi:

 

  • czy figuruje w którymś z europejskich rejestrów aut kradzionych;

  • jaki przebieg notowano na kolejnych badaniach okresowych;

  • czy poprzedni właściciele zgłaszali szkody w ubezpieczalniach;

  • jakie elementy powinny znajdować się na wyposażeniuŹródło:

 Inne artykuły
» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

» Lakier oryginalny, mieszalnia lakierów czy lakier zakupiony w sklepie? Dobierz typ lakierowania do zakresu prac lakierniczych 2019-08-27
  Lexus - lakier Odpryśnięty lakier, czy wgniecenie połączone z utratą powłoki lakierniczej bądź daleko posunięta korozja – przyczyn przeprowadzania prac lakierniczych może być naprawdę wiele. W zależności od rodzaju i przyczyny zniszczenia lakieru można zastosować różn... więcej »

» Tuning - warto czy nie warto? 2019-08-18
  SST Tuning ShowTuning ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zdania co do celowości tuningowania samochodu są podzielone. Dla jednych to niepotrzebny wydatek, który nie przynosi wymiernych korzyści. Inni uważają, że dopiero auto po tuningu przynosi frajdę z jazdy.... więcej »

» Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność? 2019-07-09
  Weitec zawieszenie HICON GT dla Volkswagena Golfa V i Jetta V Auto „buja się” nawet na nieznacznych nierównościach, a przy pokonywaniu zakrętów „myszkuje” – samo odbija na prawo i lewo. Potem zauważasz, że ostatnio droga hamowania znacznie się wydłużyła. Z czego mogą wynikać takie problemy?... więcej »

» Oryginalne części samochodowe - dlaczego warto je wybierać? 2019-07-09
  Ford Door Edge ProtectorSamochód to złożona maszyna, w której co jakiś czas siłą rzeczy musimy wymieniać to i owo. Szczególnie jeżeli auto ma już swoje lata, rzeczy takie jak sprzęgło, skrzynia biegów, konieczność wymiany wahaczy czy drobne prace przy silniku nikogo nie dziwią. ... więcej »

» Wycieraczki samochodowe w Twoim warsztacie - DIPP 2019-06-11
  Od początku stawialiśmy na jakość naszych wycieraczek. Opłaciło się. Od 2008 roku rozwinęliśmy sieć dystrybucji nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami kraju. Oferujemy doskonałe wycieraczki samochodowe w przystępnych cenach. Nasz pomysł na biznes jes... więcej »

» Samochody na minuty w Lublinie – co warto o nich wiedzieć? 2019-05-31
  Carsharing, czyli samochody na minuty, to rozwiązanie, z którego mogą już korzystać mieszkańcy Lublina. Jeżeli masz uprawnienia do kierowania pojazdami, ale nie masz własnego samochodu, carsharing jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak to działa. ... więcej »

» Obsługa klimatyzacji – taniej i szybciej 2019-05-30
  Serwis klimatyzacji to czynność czasochłonna. W przypadku pojazdów dużych gabarytów – jak samochody ciężarowe lub autobusy – może trwać od kilku do ponad 10 godzin. Ponadto, w trakcie serwisu dochodzi zawsze do ubytku części czynnika chłodniczego. ... więcej »

» Czy warto wyposażyć samochód w kamerę cofania 2019-05-30
  Parkowanie to manewr, który sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom – a co dopiero tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Jak sobie to ułatwić? Może Ci w tym pomóc np. kamera cofania. Zobacz, czy warto się zdecydować na jej za... więcej »

» Do ponad połowy wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie. Jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji? 2019-05-20
  Korzystając z wolnego dnia, wsiadasz do swojego samochodu i ruszasz na przejażdżkę. Nad głową masz bezchmurne niebo i pełne słońce. Sprzyjające warunki kuszą, dlatego pozwalasz sobie na nieco większą swobodę za kółkiem. Jednak nie Ty jeden wpadłeś na taki pomy... więcej »

» Marka samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia 2019-05-20
  Eksperci każdego roku porównują ceny ubezpieczeń samochodów dla danych marek. Zobaczmy, dla których samochodów ubezpieczenie jest najdroższe, a dla których najtańsze. ... więcej »

» Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być drogie 2019-05-14
  Airbag w pasie bezpieczeństwa MondeoPolisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowy dokument, który chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z komunikacyjnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej wpływ ma wiele czynników, a j... więcej »

» 5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać 2019-05-10
  Serwis Autotraper Suzuki Każdy kierowca, który ma już za sobą trochę przejechanych kilometrów, spotkał się kiedyś z jednym z poruszonych tutaj problemów podczas swoich podróży. Zawsze wiąże się to ze stresem i nerwami. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek na drodze. C... więcej »

» Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów 2019-05-03
  Nissan LEAFSamochody elektryczne prowadzi się praktycznie tak samo, jak auta o napędzie spalinowym. A to oznacza, że, identycznie jak w pojazdach konwencjonalnych, to od kierowcy w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na „paliwo”. W jaki sposób je minimalizowa... więcej »

» Bagażnik rowerowe na hak - jak wybrać najlepszy? 2019-04-27
  BMW - rowery 2014Sezon wiosenny sprzyja wycieczkom rowerowym. Wiele osób deklaruje chęć zabrania ze sobą jednośladów na weekendowy wyjazd, czy dłuższy urlop, jednak nierzadko pojawia się problem z ich przewiezieniem. Jak się okazuje, współczesny rynek oferuje nam wiele możliwo... więcej »

[1] 2 3 4 5 6
Wyświetlane: 0 - 20 z 110 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |