FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1700 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1152 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Kupujemy używane auto. Czemu warto sprawdzić numer VIN?
    Dodano: 2019-03-25

 
Nie zawsze możesz uwierzyć w to, co na temat używanego auta mówi sprzedający. O czym najmniej chętnie informują potencjalnych klientów?
Kupujemy używane auto. Czemu warto sprawdzić numer VIN?


Największy spadek wartości auta notuje się zwykle po 2-4 latach od momentu, kiedy te opuściło fabrykę. W połączeniu z faktem, że zadbany samochód po tym czasie nadal jest w stu procentach sprawny, czyni to z kupna używanego auta najlepsze rozwiązanie. Decydując się na ofertę z rynku wtórnego, nie wydrenujesz niepotrzebnie swojego budżetu, a zyskasz niezawodny i sprawiający dobre wrażenie pojazd. Oczywiście pod warunkiem, że nie dasz się zwieść nieuczciwym sprzedawcom. Oto 5 rzeczy, które warto sprawdzić, by nie stać się ich ofiarą.

 

 

Czy auto jest kradzione?

 

Część samochodów z drugiej ręki sprzedają nie właściciele, a złodzieje lub paserzy. Prawdopodobieństwo, że trafisz na kradziony pojazd jest dziś wprawdzie dużo mniejsze niż kiedyś, ale nawet mimo tego warto upewnić się, że transakcja będzie zgodna z prawem. To ważne, bo jeśli okaże się, że samochód pochodzi z kradzieży, zostanie skonfiskowany, a tobie pozostanie tylko dochodzenie odszkodowania od sprzedawcy. Sytuacja okaże się jeszcze poważniejsza, jeśli nie będziesz w stanie dowieść, że nie działałeś w złej wierze. W takim wypadku poniesiesz odpowiedzialność karną. Warto więc sprawdzić, czy dany egzemplarz nie figuruje w rejestrach pojazdów kradzionych.

 

Na pewno bezwypadkowe?

 

Przebyte kolizje to ważny argument w cenowych negocjacjach. Sprzedawcy używanych aut dobrze o tym wiedzą i często „zapominają” poinformować klientów o takich wydarzeniach z historii pojazdu. Problem jest o tyle poważny, że niewprawne oko może nie zauważyć, a późniejsze, wynikające z takich uszkodzeń awarie mogą wiązać się ze sporymi kosztami. By tego uniknąć, decyzję o zakupie danego samochodu skonsultuj z zaufanym mechanikiem lub w wiarygodnym źródle sprawdź jego historię. Najlepiej posłużyć się w tym celu numerem VIN, o czym szczegółowo opowiemy za chwilę.

 

Niezawyżona cena?

 

Na kupno używanego auta decydujemy się ze względu na oszczędności. Warto więc upewnić się, że auto sprzedawane jest w cenie adekwatnej do jego wartości. Wpływ na cenę rynkową mają takie czynniki jak marka i model, wiek czy wersja wyposażeniowa. Rozeznanie się w ofertach może więc być bardzo czasochłonne i nie zawsze da pożądane rezultaty. Jak uniknąć takich problemów? O tym również za moment.

 

Czy wyposażenie jest kompletne?

 

Im wyższa wersja wyposażeniowa, tym wyższej ceny może zażądać sprzedający. Często jednak zdarza się, że podczas eksploatacji utracone zostaną niektóre elementy. O ile sprzedawca uczciwie o tym poinformuje i zaproponuje odpowiednią obniżkę – trudno mu coś zarzucić. Jeśli jednak pozostaje przy pierwotnej cenie, a w ofercie nic nie wspomina o brakującym wyposażeniu, lepiej zrezygnować z transakcji. O tym, do której wersji należy dany egzemplarz dowiesz się dzięki numerowi VIN.

 

Licznik był cofany?

 

Niegdyś bardzo popularny przekręt. Wszystko jednak wskazuje na to, że niektórzy nieuczciwi sprzedawcy wkrótce porzucą tę metodę, bo nowe przepisy określają takie działania jako przestępstwo zagrożone nawet 5-letnim pobytem w więzieniu. Mimo wszystko jednak warto upewnić się, że auto rzeczywiście ma przebieg identyczny z tym, który jest podany na liczniku.

 

Jak jednak stwierdzić, że sprzedający jest z tobą szczery? Pomoże w tym serwis carvertical.com/pl/historia-pojazdu/. Wystarczy, że podasz w nim numer VIN pojazdu, a aplikacja wygeneruje dla ciebie raport, z którego dowiesz się między innymi:

 

  • czy figuruje w którymś z europejskich rejestrów aut kradzionych;

  • jaki przebieg notowano na kolejnych badaniach okresowych;

  • czy poprzedni właściciele zgłaszali szkody w ubezpieczalniach;

  • jakie elementy powinny znajdować się na wyposażeniuŹródło:

 Inne artykuły
» Bezpieczeństwo i jakość 2019-04-17
  Mitsubishi - silnik DI-D MIVECKażdy kierowca wie, że nie opłaca się oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych. Szczególnie odpowiedni dobór oleju do silnika pozwala nie tylko uzyskać określone parametry, ale również będzie chronić mechanizm przez lata. ... więcej »

» Czym wyróżniają się opony letnie? 2019-04-02
  GoodyearProducenci ogumienia do samochodów różnego typu przekonują, że dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy kierowcy powinni zmieniać opony sezonowo. Czym zatem wyróżniają się na tle pozostałych rodzajów ogumienia opony letnie?... więcej »

» O czym pamiętać kupując samochód? 2019-03-25
  Sprzedaż hybryd Toyoty w Europie wzrosła o 5 % w pierwszym kwartale roku Wiadomo, że nikt nie chce nabywać przysłowiowego kota w worku, gdy chodzi o zakup pojazdu. Sprawdzenie stanu technicznego przed zakupem jest bardzo ważne, aby nie natknąć się na wybrakowany model. Pamiętać należy o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą ocen... więcej »

» Czy można uniknąć utraty wartości samochodu? Rozwiązaniem wynajem długoterminowy 2019-03-20
  Audi sprzedaje auta przez internet Każdy samochód traci na wartości wraz z upływem czasu i niestety niewiele możemy na to poradzić. Kupując nowe auto, musimy liczyć się z tym, że już po wyjechaniu z salonu utraci ono ok. 10% swojej wartości. Po upływie 3 lat wartość samochodu jest mniejsza od ... więcej »

» Jakie wybrać auto użytkowe do firmy 2019-03-11
  Volkswagen CrafterKażda osoba, która prowadzi własną firmę wie doskonale, że samochód jest niezwykle przydatny i ułatwia wiele rzeczy. ... więcej »

» Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodowe? 2019-03-01
  Jesteś posiadaczem auta? Jeżeli tak, potrzebne Ci ubezpieczenie komunikacyjne. Do wykupienia jednego – OC – jesteś zobowiązany. Inne zaś mieć zdecydowanie warto. Tylko co zrobić, żeby nie przepłacać? Jak znaleźć polisę atrakcyjną cenowo i o zadowal... więcej »

» Jaka jest najlepsza kamera samochodowa? 2019-02-17
  Kamera - wideorejestratorCoraz więcej kierowców decyduje się na zakup wideorejestratora ze względów bezpieczeństwa. Stłuczka bądź wypadek, szczególnie w spornych sytuacjach, mogą być źle zinterpretowane. Dowód w postaci nagrania jednoznacznie stwierdza, kto jest sprawcą zdarzenia. Czy... więcej »

» Poradnik: wynajem auta na wyjazd zagraniczny. Co musimy ustalić w umowie? 2019-02-05
  Sam wyjazd zagraniczny potrafi mocno zestresować, a co dopiero, gdy wybieramy się tam wypożyczonym autem. Musimy wszystko dokładnie ustalić z wypożyczalnią, aby nie powstały później żadne nieporozumienia. O czym więc pamiętać? ... więcej »

» Opony letnie czy całoroczne - co wybrać 2019-02-05
  Opony obok sprawnego układu kierowniczego i dobrych hamulców są jednym z najważniejszych elementów dbających o nasze bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Właściwy stan i rodzaj ogumienia decyduje o przyczepności i bezpieczeństwie jazdy. Część kierowców ... więcej »

» Jazda motocyklem w mroźne dni nie taka straszna, jak ją malują 2019-01-21
  Honda CRF450R 2017Ten, kto powiedział, że motocyklem nie da się jeździć zimą, był w błędzie. Da się, trzeba go tylko odpowiednio przygotować. A jak? Przeczytacie o tym poniżej.... więcej »

» Rozbita szyba, pęknięta opona, kradzież auta - kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za szkodę z AC? 2019-01-11
  Volkswagen - szyba Zakup autocasco nie oznacza jeszcze, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie w przypadku każdej poniesionej szkody. Wybierając odpowiedni wariant AC, zwracaj uwagę nie tylko na cenę tego produktu, ale również na zakres ochrony, który dzięki ni... więcej »

» Kiedy kupić nowe opony samochodowe? 2019-01-11
  Michelin Agilis AlpinJedną z części samochodowych ulegających naturalnemu zużyciu są opony. Z upływem czasu ściera się bieżnik, mogą pojawiać się inne uszkodzenia oraz może dochodzić do spadku przyczepności mieszanki gumowej.... więcej »

» 5 wariantów autocasco - jaki jest najlepszy dla ciebie? 2019-01-04
  Ford Escape Hybrid deska detal1Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, ale bardzo przydatne. Pozwala uniknąć finansowych konsekwencji przykrych zdarzeń, jak kradzież pojazdu czy spora szkoda wywołana skutkiem żywiołu. AC ma wiele wariantów – od prostego minicasco po ubezpieczenie All R... więcej »

» Raport z badań zużycia paliwa i emisji spalin potwierdza brak jakiegokolwiek fałszowania danych testowych w samochodach Mazdy 2018-12-11
  Mazda 3 2019 Po ujawnieniu nieuczciwych praktyk testowania w innych firmach, japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT) wysłało 9 lipca 2018 roku żądanie podania wyjaśnień. Mazda Motor Corporation dostarczyła teraz MLIT raport o wynikach pobieran... więcej »

» Budowa najpopularniejszego środka transportu. Jak zbudowany jest twój samochód? 2018-11-27
  Legenda zwana Toyota Sports 800Budowa samochodu wielu kierowcom jawi się jako tajemnicze i skomplikowane zagadnienie. Tymczasem w podstawowym stopniu opanować może ją nawet największy motoryzacyjny laik. ... więcej »

» Korzystaj tylko z legalnych taxi w Warszawie 2018-11-26
  Zamówienie taksówki w Warszawie może skończyć się sporym rachunkiem. Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas korzystania taxi w stolicy? ... więcej »

» Jak bezpiecznie kupować przez internet używane części samochodowe? 2018-11-26
  Obrót używanymi częściami samochodowymi w naszym kraju wciąż rośnie i przenosi się do internetu. Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując je zdalnie, by było to dla nas ułatwieniem, a nie źródłem kłopotów. ... więcej »

» Młody kierowco, nie przepłacaj na polisie OC! 2018-11-26
  Niedawno zdałeś prawo jazdy i planujesz kupić bądź wiesz, że dostaniesz od bliskich, swoje pierwsze auto? Jedno jest pewne: będziesz musiał je ubezpieczyć. Obowiązkowa jest jedynie polisa OC. Kosztuje różne – w zależności od ubezpieczyciela. Sprawdź, co... więcej »

» CB radio - czy warto być w kontakcie 2018-11-09
  Radia CB niegdyś kojarzone były niemal wyłącznie z dużymi ciężarówkami, na których dumnie prezentowała się przyczepiona, charakterystyczna antena. Taki stan rzeczy nie trwał długo, bowiem kierowcy aut osobowych szybko zorientowali się, że jest to niezmiernie ... więcej »

[1] 2 3 4 5 6
Wyświetlane: 0 - 20 z 103 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |