FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1686 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1141 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów
    Dodano: 2019-05-03

 
Samochody elektryczne prowadzi się praktycznie tak samo, jak auta o napędzie spalinowym. A to oznacza, że, identycznie jak w pojazdach konwencjonalnych, to od kierowcy w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na „paliwo”. W jaki sposób je minimalizować, zwiększając tym samym możliwą do pokonania liczbę kilometrów. Przygotowaliśmy listę kilku porad, które pozwolą efektywniej wykorzystać energię elektryczną, zgromadzoną w baterii.
Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów


 

Samochody elektryczne dysponują precyzyjnym sterowaniem. Komputer jest w stanie inteligentnie zarządzać przepływem energii, optymalizując tym samym poziom jej zużycia. Elektronika, przynajmniej na tym etapie, nie ma możliwości decydowania o każdym parametrze jazdy. A to sprawia, że spore pole do popisu w kwestii oszczędności prądu otwiera się przed kierowcą. Co prowadzący może zrobić, aby zwiększyć zasięg? Na początek powinien dobrze przygotować pojazd do jazdy. Podstawą jest właściwe ciśnienie powietrza w oponach.

 

 

Żeby samochód elektryczny mógł pokonać dłuższy dystans na jednym ładowaniu, należy skupić się przede wszystkim na sposobie jego prowadzenia. W jakiej fazie pojazd zużywa największą ilość energii? Oczywiście podczas przyspieszania. Dlatego kierowca powinien unikać gwałtownych zmian prędkości i planować przejazd w taki sposób, aby np. spokojnie dojeżdżać do skrzyżowania w sytuacji, w której sygnalizator wskazuje czerwone światło, co przynosi dwie korzyści. Spokojna jazda pozwala na płynniejsze przemieszczanie się. Powolne dojeżdżanie do skrzyżowania pozwala też autu na uruchomienie systemu rekuperacji i odzyskiwanie energii z procesu hamowania.


 

Samochód elektryczny w trasie - wymogów jest nieco więcej

 

Samochody elektryczne, choć są eksploatowane głównie w ruchu miejskim, od czasu do czasu opuszczają także teren zabudowany. Wyjazd za miasto sprawia, że jazda staje się bardziej jednostajna. Z drugiej strony wzrasta prędkość przejazdu, a ta ma duże znaczenie dla zużycia prądu i wielkości zasięgu. Jak wtedy optymalizować przepływ energii? Kierowca musi pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza dotyczy tempomatu, który jest niezwykle wygodnym systemem. Niestety, niejako „na siłę” będzie on starał się utrzymać zadaną prędkość, co z kolei przełoży się na straty energii. Dużo lepszą opcją zatem jest kontrolowanie prędkości przez kierowcę i nie zwiększanie jej np. podczas wjazdu nawet na niewielkie wzniesienie.

 

Na tym jednak nie koniec. Należy pamiętać, że opory aerodynamiczne rosną w kwadracie prędkości. W związku z powyższym prędkość jazdy w trasie ma bezpośrednie przełożenie na możliwy do uzyskania zasięg. Podróżowanie z prędkością autostradową ok. 140 km/h sprawi że przejedziemy wyraźnie mniejszy dystans, w porównaniu do jazdy tą samą trasą, ale ze stałą prędkością 120 km/h.

 

Kontroluj ogrzewanie i chłodzenie kabiny pasażerskiej

 

Zużycie energii to także liczba jej odbiorników uruchomionych podczas jazdy. Aby zmaksymalizować zasięg auta elektrycznego, kierowca powinien korzystać tylko z urządzeń, które w danym momencie są mu niezbędne. Przykład? Gdy zimą wnętrze jest już ogrzane, można wyłączyć ogrzewanie foteli czy kierownicy i zmniejszyć siłę pracy nawiewu. Latem konieczna jest optymalizacja pracy klimatyzacji. A sposobów na wykonanie tego zadania jest kilka - np. zanim prowadzący uruchomi schładzacz, może przewietrzyć wnętrze pojazdu otwierając okna podczas jazdy. Poza tym w czasie ładowania powinien pamiętać o uruchomieniu trybu wentylowania kabiny.

 

Lato, pomijając konieczność włączania klimatyzacji, jest okresem nieco korzystniejszym dla samochodów elektrycznych. Gorzej radzą sobie one w trakcie zimowych mrozów. Niska temperatura sprawia, że w bateriach zamontowanych w e-pojeździe zwalniają reakcje chemiczne, a pojemność elektrolitu staje się mniejsza. Tym samym zasobnik jest w stanie oddać mniejszą ilość energii. Jak temu zaradzić? Warto parkować samochód przede wszystkim w ogrzewanym garażu lub miejscach, w których jest on mniej narażony na działanie niskiej temperatury. W porze letniej należy jednak pamiętać o negatywnym wpływie wysokich temperatur na litowo-jonowe zasobniki energii. W okresie wzmożonych upałów należy pamiętać, aby nie ładować pojazdu elektrycznego powyżej 80% gdyż może to się niekorzystnie odbić na trwałości ogniwa elektrochemicznego.

 

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze nad Wisłą i, zdaniem ekspertów, trend ten ma się umacniać. Dlatego już teraz warto poznać wskazówki eksploatacyjne, które ułatwią i uprzyjemnią życie posiadaczom elektryków. Tym bardziej, że nad opracowaniem auta elektrycznego w przystępnej cenie pracuje obecnie ElectroMobility Poland. Może się więc okazać, że już wkrótce wielu kierowców zdecyduje się na rezygnację z samochodów spalinowych.Źródło:

 Inne artykuły
» Tuning - warto czy nie warto? 2019-08-16
  SST Tuning ShowTuning ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zdania co do celowości tuningowania samochodu są podzielone. Dla jednych to niepotrzebny wydatek, który nie przynosi wymiernych korzyści. Inni uważają, że dopiero auto po tuningu przynosi frajdę z jazdy.... więcej »

» Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność? 2019-07-09
  Weitec zawieszenie HICON GT dla Volkswagena Golfa V i Jetta V Auto „buja się” nawet na nieznacznych nierównościach, a przy pokonywaniu zakrętów „myszkuje” – samo odbija na prawo i lewo. Potem zauważasz, że ostatnio droga hamowania znacznie się wydłużyła. Z czego mogą wynikać takie problemy?... więcej »

» Oryginalne części samochodowe - dlaczego warto je wybierać? 2019-07-09
  Ford Door Edge ProtectorSamochód to złożona maszyna, w której co jakiś czas siłą rzeczy musimy wymieniać to i owo. Szczególnie jeżeli auto ma już swoje lata, rzeczy takie jak sprzęgło, skrzynia biegów, konieczność wymiany wahaczy czy drobne prace przy silniku nikogo nie dziwią. ... więcej »

» Wycieraczki samochodowe w Twoim warsztacie - DIPP 2019-06-11
  Od początku stawialiśmy na jakość naszych wycieraczek. Opłaciło się. Od 2008 roku rozwinęliśmy sieć dystrybucji nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami kraju. Oferujemy doskonałe wycieraczki samochodowe w przystępnych cenach. Nasz pomysł na biznes jes... więcej »

» Samochody na minuty w Lublinie – co warto o nich wiedzieć? 2019-05-31
  Carsharing, czyli samochody na minuty, to rozwiązanie, z którego mogą już korzystać mieszkańcy Lublina. Jeżeli masz uprawnienia do kierowania pojazdami, ale nie masz własnego samochodu, carsharing jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak to działa. ... więcej »

» Obsługa klimatyzacji – taniej i szybciej 2019-05-30
  Serwis klimatyzacji to czynność czasochłonna. W przypadku pojazdów dużych gabarytów – jak samochody ciężarowe lub autobusy – może trwać od kilku do ponad 10 godzin. Ponadto, w trakcie serwisu dochodzi zawsze do ubytku części czynnika chłodniczego. ... więcej »

» Czy warto wyposażyć samochód w kamerę cofania 2019-05-30
  Parkowanie to manewr, który sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom – a co dopiero tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Jak sobie to ułatwić? Może Ci w tym pomóc np. kamera cofania. Zobacz, czy warto się zdecydować na jej za... więcej »

» Do ponad połowy wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie. Jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji? 2019-05-20
  Korzystając z wolnego dnia, wsiadasz do swojego samochodu i ruszasz na przejażdżkę. Nad głową masz bezchmurne niebo i pełne słońce. Sprzyjające warunki kuszą, dlatego pozwalasz sobie na nieco większą swobodę za kółkiem. Jednak nie Ty jeden wpadłeś na taki pomy... więcej »

» Marka samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia 2019-05-20
  Eksperci każdego roku porównują ceny ubezpieczeń samochodów dla danych marek. Zobaczmy, dla których samochodów ubezpieczenie jest najdroższe, a dla których najtańsze. ... więcej »

» Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być drogie 2019-05-14
  Airbag w pasie bezpieczeństwa MondeoPolisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowy dokument, który chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z komunikacyjnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej wpływ ma wiele czynników, a j... więcej »

» 5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać 2019-05-10
  Serwis Autotraper Suzuki Każdy kierowca, który ma już za sobą trochę przejechanych kilometrów, spotkał się kiedyś z jednym z poruszonych tutaj problemów podczas swoich podróży. Zawsze wiąże się to ze stresem i nerwami. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek na drodze. C... więcej »

» Bagażnik rowerowe na hak - jak wybrać najlepszy? 2019-04-27
  BMW - rowery 2014Sezon wiosenny sprzyja wycieczkom rowerowym. Wiele osób deklaruje chęć zabrania ze sobą jednośladów na weekendowy wyjazd, czy dłuższy urlop, jednak nierzadko pojawia się problem z ich przewiezieniem. Jak się okazuje, współczesny rynek oferuje nam wiele możliwo... więcej »

» Przygotuj swoje auto na wiosnę 2019-04-23
  pirelli 2 Nadeszła wiosna a wraz z nią coraz cieplejsze dni. Jak zawsze zachęcają one nas do podróży za miasto. Zanim jednak wyruszymy na rodzinną wycieczkę warto zadbać o to, by nasz samochód był odpowiednio przygotowany do sezonu. ... więcej »

» Bezpieczeństwo i jakość 2019-04-17
  Mitsubishi - silnik DI-D MIVECKażdy kierowca wie, że nie opłaca się oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych. Szczególnie odpowiedni dobór oleju do silnika pozwala nie tylko uzyskać określone parametry, ale również będzie chronić mechanizm przez lata. ... więcej »

» Czym wyróżniają się opony letnie? 2019-04-02
  GoodyearProducenci ogumienia do samochodów różnego typu przekonują, że dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy kierowcy powinni zmieniać opony sezonowo. Czym zatem wyróżniają się na tle pozostałych rodzajów ogumienia opony letnie?... więcej »

» O czym pamiętać kupując samochód? 2019-03-25
  Sprzedaż hybryd Toyoty w Europie wzrosła o 5 % w pierwszym kwartale roku Wiadomo, że nikt nie chce nabywać przysłowiowego kota w worku, gdy chodzi o zakup pojazdu. Sprawdzenie stanu technicznego przed zakupem jest bardzo ważne, aby nie natknąć się na wybrakowany model. Pamiętać należy o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą ocen... więcej »

» Kupujemy używane auto. Czemu warto sprawdzić numer VIN? 2019-03-25
  Chevrolet na salonie Paryż 2012 Nie zawsze możesz uwierzyć w to, co na temat używanego auta mówi sprzedający. O czym najmniej chętnie informują potencjalnych klientów? ... więcej »

» Czy można uniknąć utraty wartości samochodu? Rozwiązaniem wynajem długoterminowy 2019-03-20
  Audi sprzedaje auta przez internet Każdy samochód traci na wartości wraz z upływem czasu i niestety niewiele możemy na to poradzić. Kupując nowe auto, musimy liczyć się z tym, że już po wyjechaniu z salonu utraci ono ok. 10% swojej wartości. Po upływie 3 lat wartość samochodu jest mniejsza od ... więcej »

» Jakie wybrać auto użytkowe do firmy 2019-03-11
  Volkswagen CrafterKażda osoba, która prowadzi własną firmę wie doskonale, że samochód jest niezwykle przydatny i ułatwia wiele rzeczy. ... więcej »

[1] 2 3 4 5 6
Wyświetlane: 0 - 20 z 110 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |