FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1652 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1124 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów
    Dodano: 2019-05-03

 
Samochody elektryczne prowadzi się praktycznie tak samo, jak auta o napędzie spalinowym. A to oznacza, że, identycznie jak w pojazdach konwencjonalnych, to od kierowcy w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na „paliwo”. W jaki sposób je minimalizować, zwiększając tym samym możliwą do pokonania liczbę kilometrów. Przygotowaliśmy listę kilku porad, które pozwolą efektywniej wykorzystać energię elektryczną, zgromadzoną w baterii.
Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów


 

Samochody elektryczne dysponują precyzyjnym sterowaniem. Komputer jest w stanie inteligentnie zarządzać przepływem energii, optymalizując tym samym poziom jej zużycia. Elektronika, przynajmniej na tym etapie, nie ma możliwości decydowania o każdym parametrze jazdy. A to sprawia, że spore pole do popisu w kwestii oszczędności prądu otwiera się przed kierowcą. Co prowadzący może zrobić, aby zwiększyć zasięg? Na początek powinien dobrze przygotować pojazd do jazdy. Podstawą jest właściwe ciśnienie powietrza w oponach.

 

 

Żeby samochód elektryczny mógł pokonać dłuższy dystans na jednym ładowaniu, należy skupić się przede wszystkim na sposobie jego prowadzenia. W jakiej fazie pojazd zużywa największą ilość energii? Oczywiście podczas przyspieszania. Dlatego kierowca powinien unikać gwałtownych zmian prędkości i planować przejazd w taki sposób, aby np. spokojnie dojeżdżać do skrzyżowania w sytuacji, w której sygnalizator wskazuje czerwone światło, co przynosi dwie korzyści. Spokojna jazda pozwala na płynniejsze przemieszczanie się. Powolne dojeżdżanie do skrzyżowania pozwala też autu na uruchomienie systemu rekuperacji i odzyskiwanie energii z procesu hamowania.


 

Samochód elektryczny w trasie - wymogów jest nieco więcej

 

Samochody elektryczne, choć są eksploatowane głównie w ruchu miejskim, od czasu do czasu opuszczają także teren zabudowany. Wyjazd za miasto sprawia, że jazda staje się bardziej jednostajna. Z drugiej strony wzrasta prędkość przejazdu, a ta ma duże znaczenie dla zużycia prądu i wielkości zasięgu. Jak wtedy optymalizować przepływ energii? Kierowca musi pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza dotyczy tempomatu, który jest niezwykle wygodnym systemem. Niestety, niejako „na siłę” będzie on starał się utrzymać zadaną prędkość, co z kolei przełoży się na straty energii. Dużo lepszą opcją zatem jest kontrolowanie prędkości przez kierowcę i nie zwiększanie jej np. podczas wjazdu nawet na niewielkie wzniesienie.

 

Na tym jednak nie koniec. Należy pamiętać, że opory aerodynamiczne rosną w kwadracie prędkości. W związku z powyższym prędkość jazdy w trasie ma bezpośrednie przełożenie na możliwy do uzyskania zasięg. Podróżowanie z prędkością autostradową ok. 140 km/h sprawi że przejedziemy wyraźnie mniejszy dystans, w porównaniu do jazdy tą samą trasą, ale ze stałą prędkością 120 km/h.

 

Kontroluj ogrzewanie i chłodzenie kabiny pasażerskiej

 

Zużycie energii to także liczba jej odbiorników uruchomionych podczas jazdy. Aby zmaksymalizować zasięg auta elektrycznego, kierowca powinien korzystać tylko z urządzeń, które w danym momencie są mu niezbędne. Przykład? Gdy zimą wnętrze jest już ogrzane, można wyłączyć ogrzewanie foteli czy kierownicy i zmniejszyć siłę pracy nawiewu. Latem konieczna jest optymalizacja pracy klimatyzacji. A sposobów na wykonanie tego zadania jest kilka - np. zanim prowadzący uruchomi schładzacz, może przewietrzyć wnętrze pojazdu otwierając okna podczas jazdy. Poza tym w czasie ładowania powinien pamiętać o uruchomieniu trybu wentylowania kabiny.

 

Lato, pomijając konieczność włączania klimatyzacji, jest okresem nieco korzystniejszym dla samochodów elektrycznych. Gorzej radzą sobie one w trakcie zimowych mrozów. Niska temperatura sprawia, że w bateriach zamontowanych w e-pojeździe zwalniają reakcje chemiczne, a pojemność elektrolitu staje się mniejsza. Tym samym zasobnik jest w stanie oddać mniejszą ilość energii. Jak temu zaradzić? Warto parkować samochód przede wszystkim w ogrzewanym garażu lub miejscach, w których jest on mniej narażony na działanie niskiej temperatury. W porze letniej należy jednak pamiętać o negatywnym wpływie wysokich temperatur na litowo-jonowe zasobniki energii. W okresie wzmożonych upałów należy pamiętać, aby nie ładować pojazdu elektrycznego powyżej 80% gdyż może to się niekorzystnie odbić na trwałości ogniwa elektrochemicznego.

 

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze nad Wisłą i, zdaniem ekspertów, trend ten ma się umacniać. Dlatego już teraz warto poznać wskazówki eksploatacyjne, które ułatwią i uprzyjemnią życie posiadaczom elektryków. Tym bardziej, że nad opracowaniem auta elektrycznego w przystępnej cenie pracuje obecnie ElectroMobility Poland. Może się więc okazać, że już wkrótce wielu kierowców zdecyduje się na rezygnację z samochodów spalinowych.Źródło:

 Inne artykuły
» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |