FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1652 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1124 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać
    Dodano: 2019-05-10

 
Każdy kierowca, który ma już za sobą trochę przejechanych kilometrów, spotkał się kiedyś z jednym z poruszonych tutaj problemów podczas swoich podróży. Zawsze wiąże się to ze stresem i nerwami. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek na drodze. Chcemy podróżować bezawaryjnie, bezpiecznie i zawsze prosto do celu.
5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać


Bardzo często awarie czy inne nieprzyjemne sytuacje są konsekwencją nieprzyłożenia należytej ostrożności i troski do bezpiecznego i spokojnego podróżowania. Większości problemów na drodze możemy zapobiegać, stosując kilka podstawowych zasad.

 

 

Problem 1 - Rozładowany akumulator to nieprzyjemna niespodzianka, która czeka na nas zwykle wtedy, kiedy właśnie się śpieszymy. Tymczasem bez działającego źródła prądu, nasz samochód jest unieruchomiony. Możemy próbować coś „zdziałać”, wściekać się i nazywać to pechem, ale tak naprawdę w większości przypadków sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Przede wszystkim powinniśmy kontrolować na bieżąco stan naładowania akumulatora. Ponadto, nie należy na siłę wydłużać stan jego żywotności. Jeżeli użytkujemy go już ponad 6 lat, to ryzyko, że się rozładuje jest dość duże. Dobrze jest także zatroszczyć się o stan akumulatora na co dzień. Ograniczenie używania urządzeń pobierających prąd, wyłączanie świateł po zgaszeniu silnika, regularne ładowanie (zwłaszcza jeśli zwykle podróżujemy na krótkich odcinkach), to przykłady tego jak zapobiegać rozładowaniu akumulatora.

 

Problem 2 - Dość kuriozalną, ale zdarzającą się często sytuacją, jest brak paliwa w baku. Bywa, że kiedy nasz samochód nagle gaśnie, ze zdziwieniem stwierdzamy, że przyczyną jest pusty bak. Doprowadzamy do takiej sytuacji z własnej winny, uparcie ignorując komunikaty, które daje nam nasz samochód o kończącym się paliwie. Traktujemy „jazdę na oparach” jako metodę oszczędności. Tymczasem doprowadzenie do sytuacji, kiedy nasze zostaje unieruchomione z braku, paliwa to nie tylko problem z dostaniem się na najbliższą stację benzynową. Konsekwencje pustego baku do zera rzadko mogą być kosztowne, gdyż możemy się narazić chociażby na uszkodzenie pompy paliwa lub konieczność skorzystania z usługi dowozu paliwa przez pomoc drogową. Aby zapobiegać tego typu problemom wystarczy nawyk tankowania baku najpóźniej gdy mamy połowę baku oraz umiejętne przewidywaniu odległości.

 

Problem 3 - Kolejną niemiłą sytuacją, która może nam się przydarzyć podczas podróży jest przebita opona. Często wydaje się nam, że nie możemy zapobiegać złapaniu tzw. kapcia. Nie jest to jednak do końca prawdą. To zabrzmi banalnie, ale przede wszystkim powinniśmy dbać o nasze opony, koła i zawory – stare, zardzewiałe i zmurszałe nie spełnią swojego zadania. Szczególnie po zimie lub okresie złej pogody lub jazdy w gorszym ternie warto zadbać o koła. Z drugiej strony przydaje się uważna jazda – czasem od dziury w oponie uchronić nas może nawet jeden manewr kierownicą. Uważny kierowca może dostrzec przeszkodę na drodze, zagrażającą oponom. Inne profilaktyczne działania to dbałość o dobry stan dętek i opon oraz ich regularna wymiana, odpowiedni poziom napompowania.

 

Problem 4 - Dosyć popularnym problemem jest auto zakopane w błocie lub śniegu. Tego rodzaju sytuacje zdarzają się najczęściej w okresie zimowo – wiosennym oraz po ulewnych deszczach. Aby nie wpakować się w tego rodzaju problem na drodze, trzeba przede wszystkim przewidywać oraz odpowiednio dobierać opony. Najlepszym działaniem profilaktycznym jest omijanie miejsc, gdzie zalega błoto. Czasem warto nadłożyć kilometrów, ale dotrzeć do celu bez błotnych niespodzianek. Kiedy tego rodzaju utrudnienie zaskoczy nas na drodze, dobrze jest zachować odpowiednią ostrożność i nie próbować sforsować przeszkody na siłę. Niezbędnym czynnikiem są także odpowiednie opony, przystosowane do panującej aury, a w niektórych miejscach także łańcuchy, których zastosowanie często bywa bezwzględnie wskazane.

 

Problem 5 - Na problemy na drodze narażamy się także stosując zły rodzaj paliwa. Można tutaj wyróżnić dwa rodzaje sytuacji. W pierwszej dochodzi do pomyłki podczas tankowania. Czasem jesteśmy zmęczeni, pochłonięci myślami lub po prostu rozkojarzenie i wybieramy przy dystrybutorze nie ten pistolet paliwowy, który trzeba. W tym przypadku, chcąc zapobiegać takim pomyłkom, musimy po prostu postarać się o odpowiedni poziom ostrożności i skupienia. Dobrze też przyswoić sobie, że do benzyny bezołowiowej służy pistolet zielony, a do oleju napędowego czarny. W innym wypadku czeka nas skorzystanie z usługi wypompowania złego paliwa u mechanika lub pomocy drogowej. Najlepiej zaopatrywać się w paliwo na sprawdzonych i pewnych stacjach benzynowych.

 

Problem 6 - Często spotykany podczas długich podróży problem, to także niski poziom płynów w naszym pojeździe: oleju, płynu chłodniczego, płynu do spryskiwaczy. O ile niedobór tego ostatniego nie unieruchomi naszego samochodu (ale może uniemożliwić dalszą jazdę), o tyle w dwóch poprzednich przypadkach, konsekwencje mogą być opłakane i kosztowne. Aby im zapobiec należy dbać o regularną wymianę i uzupełnianie tych płynów, a przed każdą dłuższą podróżą sprawdzać aktualny stan.

 

Przemysław Witek,

kierowca i mechanik

pracuje w firmie PPHU VIKING-MAR świadczącej usługi pomocy drogowej i auto lawety w Łodzi i okolicach,

publikuje swoje porady na stronie internetowej https://auto-laweta-lodz.pl/porady/Źródło:

 Inne artykuły
» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |