FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1652 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1124 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność?
    Dodano: 2019-07-09

 
Auto „buja się” nawet na nieznacznych nierównościach, a przy pokonywaniu zakrętów „myszkuje” – samo odbija na prawo i lewo. Potem zauważasz, że ostatnio droga hamowania znacznie się wydłużyła. Z czego mogą wynikać takie problemy? Ich źródeł powinieneś szukać w uszkodzonych amortyzatorach.
Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność?


Sytuacja jest poważna, bo jazda na niesprawnych amortyzatorach jest nie tylko niekomfortowa, ale i bardzo ryzykowna. Awaria zawieszenia sprawia, że auto staje się bardziej podatne na poślizgi, traci zdolność szybkiego hamowania i gorzej radzi sobie na mokrej nawierzchni. Co gorsza, uszkodzonego amortyzatora nie da się naprawić, a jedynym rozwiązaniem okazuje się jego wymiana. I chociaż zużywanie się tych elementów to proces nieunikniony, możesz zmniejszyć częstotliwość ich wymiany. Wystarczy zmiana nawyków i wytężenie uwagi. Tego, jak zadbać o amortyzatory w swoim aucie, zdiagnozować ich usterki i bez problemów je wymienić, dowiesz się z naszego artykułu.

 

 

 

Nie tylko komfort

Niesprawne amortyzatory nie tłumią efektywnie wstrząsów spowodowanych kontaktem kół z nierównościami nawierzchni, przeszkodami i dziurami. Obniżenie komfortu jazdy to jednak nie najpoważniejszy problem związany ze zużyciem tych podzespołów. Dużo groźniejsze okazuje się wydłużenie drogi hamowania. Do zatrzymania auta poruszającego się z prędkością 50 km/h przy 50-procentowym zużyciu amortyzatorów potrzeba aż 2 metry więcej.

 

Do listy problemów należy dopisać także te wspomniane na początku oraz negatywny wpływ na działanie ABS. Nietłumione wstrząsy system interpretuje jako skutek utraty przyczepności, przez co zmniejsza siłę hamulca. Jazda z niesprawnymi amortyzatorami może też skutkować trudnościami z wyregulowaniem reflektorów i w konsekwencji oślepianiem innych użytkowników drogi.

 

Ostrożnie na drodze

By uniknąć takich sytuacji, powinieneś regularnie kontrolować stan amortyzatorów (o tym za moment) i zachować większą ostrożność podczas jazdy. Przedłużyć ich żywotność możesz zmniejszając prędkość przed progami zwalniającymi, nie podjeżdżać z rozpędem pod krawężniki i omijać duże dziury w nawierzchni. Szczególnie to drugie potrafi okazać się trudnym zadaniem – zwłaszcza po ulewnym deszczu, kiedy ubytki są wypełnione wodą.

 

Częste kontrole

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy też od tego, jak często będziesz sprawdzał stan amortyzatorów. Powinieneś robić to przynajmniej co pół roku lub po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Niezłym pomysłem mogą okazać się częstsze kontrole – szczególnie, jeśli auto jest intensywnie eksploatowane lub poruszasz się po wyboistych drogach.

 

Jak jednak zdiagnozować ewentualne usterki amortyzatorów? To nietrudne. Wystarczy, że naciśniesz mocno przednią część maski i sprawdzisz, po jakim czasie samochód wróci do pierwotnej pozycji. Jeżeli stanie się to po kilku wahnięciach, znaczy to, że zawieszenie działa poprawnie. Jeśli zaś cykli będzie więcej, prawdopodobnie amortyzatory wymagają wymiany. Swoją diagnozę możesz potwierdzić w warsztacie wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

 

Jak wymienić?

Amortyzator na szczęście nie należy do najdroższych podzespołów. W zależności od modelu auta, zapłacisz za parę sprężyn na jedną oś zapłacisz od 50 do 200 złotych. Pamiętaj, by zawsze wymieniać oba amortyzatory na danej osi. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z zaburzoną pracą ABS-u i, co za tym idzie, problemami z hamowaniem.

 

Zostaje jeszcze jedna kwestia – samodzielna wymiana. O ile w przypadku sprężyn na tylnej osi sprawa jest mniej skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet niezbyt utalentowany domorosły mechanik, to problemy mogą pojawić się przy wymianie amortyzatorów na tylnej osi. Wymaga ona ustawienia odpowiedniej geometrii, a dla osoby nieposiadającej odpowiednich umiejętności jest ponadto dość ryzykowna. Najlepiej więc to zadanie powierzyć specjaliście.



Źródło:

 Inne artykuły
» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |