FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1666 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1132 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność?
    Dodano: 2019-07-09

 
Auto „buja się” nawet na nieznacznych nierównościach, a przy pokonywaniu zakrętów „myszkuje” – samo odbija na prawo i lewo. Potem zauważasz, że ostatnio droga hamowania znacznie się wydłużyła. Z czego mogą wynikać takie problemy? Ich źródeł powinieneś szukać w uszkodzonych amortyzatorach.
Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność?


Sytuacja jest poważna, bo jazda na niesprawnych amortyzatorach jest nie tylko niekomfortowa, ale i bardzo ryzykowna. Awaria zawieszenia sprawia, że auto staje się bardziej podatne na poślizgi, traci zdolność szybkiego hamowania i gorzej radzi sobie na mokrej nawierzchni. Co gorsza, uszkodzonego amortyzatora nie da się naprawić, a jedynym rozwiązaniem okazuje się jego wymiana. I chociaż zużywanie się tych elementów to proces nieunikniony, możesz zmniejszyć częstotliwość ich wymiany. Wystarczy zmiana nawyków i wytężenie uwagi. Tego, jak zadbać o amortyzatory w swoim aucie, zdiagnozować ich usterki i bez problemów je wymienić, dowiesz się z naszego artykułu.

 

 

 

Nie tylko komfort

Niesprawne amortyzatory nie tłumią efektywnie wstrząsów spowodowanych kontaktem kół z nierównościami nawierzchni, przeszkodami i dziurami. Obniżenie komfortu jazdy to jednak nie najpoważniejszy problem związany ze zużyciem tych podzespołów. Dużo groźniejsze okazuje się wydłużenie drogi hamowania. Do zatrzymania auta poruszającego się z prędkością 50 km/h przy 50-procentowym zużyciu amortyzatorów potrzeba aż 2 metry więcej.

 

Do listy problemów należy dopisać także te wspomniane na początku oraz negatywny wpływ na działanie ABS. Nietłumione wstrząsy system interpretuje jako skutek utraty przyczepności, przez co zmniejsza siłę hamulca. Jazda z niesprawnymi amortyzatorami może też skutkować trudnościami z wyregulowaniem reflektorów i w konsekwencji oślepianiem innych użytkowników drogi.

 

Ostrożnie na drodze

By uniknąć takich sytuacji, powinieneś regularnie kontrolować stan amortyzatorów (o tym za moment) i zachować większą ostrożność podczas jazdy. Przedłużyć ich żywotność możesz zmniejszając prędkość przed progami zwalniającymi, nie podjeżdżać z rozpędem pod krawężniki i omijać duże dziury w nawierzchni. Szczególnie to drugie potrafi okazać się trudnym zadaniem – zwłaszcza po ulewnym deszczu, kiedy ubytki są wypełnione wodą.

 

Częste kontrole

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy też od tego, jak często będziesz sprawdzał stan amortyzatorów. Powinieneś robić to przynajmniej co pół roku lub po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Niezłym pomysłem mogą okazać się częstsze kontrole – szczególnie, jeśli auto jest intensywnie eksploatowane lub poruszasz się po wyboistych drogach.

 

Jak jednak zdiagnozować ewentualne usterki amortyzatorów? To nietrudne. Wystarczy, że naciśniesz mocno przednią część maski i sprawdzisz, po jakim czasie samochód wróci do pierwotnej pozycji. Jeżeli stanie się to po kilku wahnięciach, znaczy to, że zawieszenie działa poprawnie. Jeśli zaś cykli będzie więcej, prawdopodobnie amortyzatory wymagają wymiany. Swoją diagnozę możesz potwierdzić w warsztacie wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

 

Jak wymienić?

Amortyzator na szczęście nie należy do najdroższych podzespołów. W zależności od modelu auta, zapłacisz za parę sprężyn na jedną oś zapłacisz od 50 do 200 złotych. Pamiętaj, by zawsze wymieniać oba amortyzatory na danej osi. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z zaburzoną pracą ABS-u i, co za tym idzie, problemami z hamowaniem.

 

Zostaje jeszcze jedna kwestia – samodzielna wymiana. O ile w przypadku sprężyn na tylnej osi sprawa jest mniej skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet niezbyt utalentowany domorosły mechanik, to problemy mogą pojawić się przy wymianie amortyzatorów na tylnej osi. Wymaga ona ustawienia odpowiedniej geometrii, a dla osoby nieposiadającej odpowiednich umiejętności jest ponadto dość ryzykowna. Najlepiej więc to zadanie powierzyć specjaliście.Źródło:

 Inne artykuły
» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

» Lakier oryginalny, mieszalnia lakierów czy lakier zakupiony w sklepie? Dobierz typ lakierowania do zakresu prac lakierniczych 2019-08-27
  Lexus - lakier Odpryśnięty lakier, czy wgniecenie połączone z utratą powłoki lakierniczej bądź daleko posunięta korozja – przyczyn przeprowadzania prac lakierniczych może być naprawdę wiele. W zależności od rodzaju i przyczyny zniszczenia lakieru można zastosować różn... więcej »

» Tuning - warto czy nie warto? 2019-08-18
  SST Tuning ShowTuning ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zdania co do celowości tuningowania samochodu są podzielone. Dla jednych to niepotrzebny wydatek, który nie przynosi wymiernych korzyści. Inni uważają, że dopiero auto po tuningu przynosi frajdę z jazdy.... więcej »

» Oryginalne części samochodowe - dlaczego warto je wybierać? 2019-07-09
  Ford Door Edge ProtectorSamochód to złożona maszyna, w której co jakiś czas siłą rzeczy musimy wymieniać to i owo. Szczególnie jeżeli auto ma już swoje lata, rzeczy takie jak sprzęgło, skrzynia biegów, konieczność wymiany wahaczy czy drobne prace przy silniku nikogo nie dziwią. ... więcej »

» Wycieraczki samochodowe w Twoim warsztacie - DIPP 2019-06-11
  Od początku stawialiśmy na jakość naszych wycieraczek. Opłaciło się. Od 2008 roku rozwinęliśmy sieć dystrybucji nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami kraju. Oferujemy doskonałe wycieraczki samochodowe w przystępnych cenach. Nasz pomysł na biznes jes... więcej »

» Samochody na minuty w Lublinie – co warto o nich wiedzieć? 2019-05-31
  Carsharing, czyli samochody na minuty, to rozwiązanie, z którego mogą już korzystać mieszkańcy Lublina. Jeżeli masz uprawnienia do kierowania pojazdami, ale nie masz własnego samochodu, carsharing jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak to działa. ... więcej »

» Obsługa klimatyzacji – taniej i szybciej 2019-05-30
  Serwis klimatyzacji to czynność czasochłonna. W przypadku pojazdów dużych gabarytów – jak samochody ciężarowe lub autobusy – może trwać od kilku do ponad 10 godzin. Ponadto, w trakcie serwisu dochodzi zawsze do ubytku części czynnika chłodniczego. ... więcej »

» Czy warto wyposażyć samochód w kamerę cofania 2019-05-30
  Parkowanie to manewr, który sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom – a co dopiero tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Jak sobie to ułatwić? Może Ci w tym pomóc np. kamera cofania. Zobacz, czy warto się zdecydować na jej za... więcej »

» Do ponad połowy wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie. Jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji? 2019-05-20
  Korzystając z wolnego dnia, wsiadasz do swojego samochodu i ruszasz na przejażdżkę. Nad głową masz bezchmurne niebo i pełne słońce. Sprzyjające warunki kuszą, dlatego pozwalasz sobie na nieco większą swobodę za kółkiem. Jednak nie Ty jeden wpadłeś na taki pomy... więcej »

» Marka samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia 2019-05-20
  Eksperci każdego roku porównują ceny ubezpieczeń samochodów dla danych marek. Zobaczmy, dla których samochodów ubezpieczenie jest najdroższe, a dla których najtańsze. ... więcej »

» Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być drogie 2019-05-14
  Airbag w pasie bezpieczeństwa MondeoPolisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to obowiązkowy dokument, który chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z komunikacyjnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej wpływ ma wiele czynników, a j... więcej »

» 5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać 2019-05-10
  Serwis Autotraper Suzuki Każdy kierowca, który ma już za sobą trochę przejechanych kilometrów, spotkał się kiedyś z jednym z poruszonych tutaj problemów podczas swoich podróży. Zawsze wiąże się to ze stresem i nerwami. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek na drodze. C... więcej »

» Jak zwiększyć zasięg elektryka - kilka sposobów 2019-05-03
  Nissan LEAFSamochody elektryczne prowadzi się praktycznie tak samo, jak auta o napędzie spalinowym. A to oznacza, że, identycznie jak w pojazdach konwencjonalnych, to od kierowcy w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na „paliwo”. W jaki sposób je minimalizowa... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 97 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |