FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1649 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1122 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Oryginalne części samochodowe z ASO
    Dodano: 2020-09-07

 
Nikogo nie trzeba przekonywać, że oryginał jest droższy od kopii. Dotyczy to zarówno obrazu Van Gogha, markowej odzieży, jak i podzespołów oraz części w pojazdach. Amatorzy kopii van Gogha, jak i kierowcy, decydujący się na nieoryginalne części, kierują się tymi samymi pobudkami - atrakcyjną ceną. Jeśli jednak tania kopia znanego obrazu może cieszyć oko milionów posiadaczy bez większych konsekwencji, kupując części nieoryginalne do samochodu musimy rozważyć pewne ryzyko - owszem, są tańsze, ale często również mniej trwałe.


Dostajesz tyle, za ile płacisz

 

Rynek wtórny zamienników osiąga ogromne obroty na całym świecie, nie tylko w Polsce, gdzie ogromna część zarejestrowanych samochodów ulega częstym awariom z racji wieku i dużych przebiegów. Liczy się, że części nieoryginalne stanowią 80% zasobów większości sklepów. Kierowcy tańszych pojazdów decydują się zwykle na jak najmniejsze koszty napraw, ograniczając koszt wymienianych części. Tańsze, nieoryginalne zamienniki, których znajdziemy w sklepach internetowych dziesiątki, w wielu wypadkach nie gwarantują jednak ani odpowiedniej żywotności, ani parametrów pracy i wydajności, jakie narzuca producent samochodu.

 

 


Kiedy jedziemy do autoryzowanego serwisu w celu naprawy, wiemy, że zapłacimy więcej, powinniśmy jednak pamiętać, że często płacimy za własne bezpieczeństwo, komfort i pewność w czasie jazdy. W nieautoryzowanych serwisach musimy liczyć się z tym, że trudniej będzie osiągnąć równowagę między kosztami, a jakością. Nie każdy potrafi podjąć świadomą decyzję przy wyborze części, które mają trafić do jego samochodu - sprawdzić ich producenta i jakość. Wybór na rynku wtórnym może być przytłaczający i istnieje niebezpieczeństwo, że otrzymasz część złej jakości. Jeśli się na tym nie znasz - pozostaw to serwisantom ASO i zaufaj gwarancji, jaką dostajesz z częścią oryginalną.

 

OEM - co to takiego

 

Żaden z koncernów samochodowych nie wytwarza w swoich fabrykach wszystkich elementów, składających się na kompletny samochód. Lista wyspecjalizowanych kooperantów, uczestniczących w projekcie, których części, podzespoły, układy i systemy tworzą całość może liczyć kilkaset, do kilku tysięcy firm. Co więc oznacza Original Equipment Manufacturer (OEM) w nazwach części? Zazwyczaj oznacza, że dając markę częściom, producent samochodu sprawdza skrupulatnie ich jakość i przekazuje swoją gwarancję zamawianym u kooperanta produktom. Wraz ze znakiem firmowym otrzymujemy:

 

  • Trwałość
  • Precyzyjne wykonanie
  • Kulturę pracy
  • Bezawaryjność

 

Firmy działające na rynku części samochodowych, zwykle te certyfikowane, z dużym zapleczem badawczo-rozwojowym, dokonują inżynierii wstecznej swoich części i usuwają ich słabe punkty. Mogą to robić, bo korzystają z informacji zwrotnych od ogromnej sieci klientów danej marki. Dzięki temu, konkurując z innymi dostawcami części, mogą liczyć na masowe kontrakty z producentami samochodów. Takie sprzężenie zwrotne podnosi ich jakość.

 


Części oryginalne ASO mają niezaprzeczalnie jedną przewagę – nie wszystkie części z rynku wtórnego są sobie równe - ale wszystkie części OEM prezentują ten sam standard montażowy i jakościowy. Jeśli naprawiamy auto po kolizji, warto upewnić się, że otrzymujemy części oryginalne, ponieważ elementy struktury nadwozia z rynku wtórnego mogą nie pasować idealnie - co będzie widoczne po skończonej naprawie, lub - co gorsza - może to osłabiać właściwości stref zgniotu, czym narazimy bezpieczeństwo pasażerów. Tu nie warto podejmować ryzyka, próbując zaoszczędzić na niepewnych podzespołach.


Na koniec, istotna uwaga: są kierowcy, którzy świadomie dokonują tuningu, przebudowy swojego samochodu, aby zmienić jego parametry. Części nieoryginalne spełniają wtedy wyznaczone im zadania nawet lepiej, niż oryginały - przykładami są sportowe elementy zawieszenia, czy układu hamulcowego. Należy jednak zawsze mieć świadomość, że nad integracją elementów wchodzącego na rynek modelu samochodu pracowało w biurach projektowych przez wiele godzin kilkaset osób, a oryginalne części testowane były w różnych warunkach, przy anormalnych przeciążeniach. Efektem tej pracy są: niska awaryjność i wysoka kultura pracy kompletnej, wyrafinowanej konstrukcji. Warto z tych doświadczeń korzystać przy kolejnych naprawach i zaufać fachowcom.Źródło:

 Inne artykuły
» Pojedynczy Tollbox dla Twojej floty 2020-11-19
  Czy możesz korzystać z jednego OBU podczas przejazdu przez wiele europejskich krajów? Jakie benefity wiążą się z tym i czemu warto mieć BP Tollbox dla EETS? ... więcej »

» Odśwież wnętrze swojego samochodu! Przegląd produktów do czyszczenia i pielęgnacji pojazdu 2020-11-12
  Każdy właściciel samochodu wie, jak ważna jest właściwa i regularna pielęgnacja pojazdu. Tylko ona zapewnia atrakcyjny wygląd i żywotność samochodu - utrzymywanie czystości pozwala również zachować wysoką cenę odsprzedaży auta.... więcej »

» Amortyzatory w samochodzie. Co warto o nich wiedzieć? 2020-11-03
  Najważniejszym zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań generowanych podczas jazdy na wyboistej, nierównej nawierzchni. Ma to ogromny wpływ na komfort podróżowania danym samochodem – dzięki ich wydajnej pracy wszystkie nierówności są odczuwane najwyże... więcej »

» Kupujesz używanego Volkswagena? Sprawdź, na co zwrócić uwagę 2020-11-03
  Volkswagen Golf 2013 Rynek aut używanych nie napawa optymizmem osób, które stoją przed decyzją o kupnie samochodu. Na każdym roku łatwo naciąć się na minę i kupić auto z tuszowanymi wadami ukrytymi czy podrobioną historią serwisową. Na co zwrócić uwagę, kupując używanego Volkswag... więcej »

» Profesjonalna kosmetyka samochodowa 2020-10-12
  Pielęgnacja samochodu to nie tylko regularne korzystanie z myjni, szczególnie jeżeli właścicielowi zależy na tym, aby jego pojazd robił wrażenie.... więcej »

» Dywaniki samochodowe i kosmetyki najlepszych marek - nowy sklep Carstyle otwarty! 2020-10-02
  Dbanie o własny samochód to dla niektórych osób sprawa nadrzędna. I słusznie, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wygląd i estetykę pojazdu, ale także na bezpieczeństwo pasażerów. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie prezentuje nowy sklep internetowy Carstyle ̵... więcej »

» Rynek leasingowy w Polsce - prognozy, zmiany, klienci 2020-10-02
  Leasing jest jednym z najważniejszych instrumentów, który może pomóc finansować inwestycje firm z sektora MŚP. Aż 99,4 proc. wszystkich klientów polskiej branży leasingowej to przedsiębiorstwa – głównie mikro i małe. Leasing cieszy się dużym zaufaniem wś... więcej »

» Ubezpieczenie AC – czy warto je kupić? 2020-09-03
  Polisa AC jest dobrowolną formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdzamy czy warto z niej skorzystać. ... więcej »

» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |