FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1638 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1117 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Oryginalne części samochodowe z ASO
    Dodano: 2020-09-07

 
Nikogo nie trzeba przekonywać, że oryginał jest droższy od kopii. Dotyczy to zarówno obrazu Van Gogha, markowej odzieży, jak i podzespołów oraz części w pojazdach. Amatorzy kopii van Gogha, jak i kierowcy, decydujący się na nieoryginalne części, kierują się tymi samymi pobudkami - atrakcyjną ceną. Jeśli jednak tania kopia znanego obrazu może cieszyć oko milionów posiadaczy bez większych konsekwencji, kupując części nieoryginalne do samochodu musimy rozważyć pewne ryzyko - owszem, są tańsze, ale często również mniej trwałe.


Dostajesz tyle, za ile płacisz

 

Rynek wtórny zamienników osiąga ogromne obroty na całym świecie, nie tylko w Polsce, gdzie ogromna część zarejestrowanych samochodów ulega częstym awariom z racji wieku i dużych przebiegów. Liczy się, że części nieoryginalne stanowią 80% zasobów większości sklepów. Kierowcy tańszych pojazdów decydują się zwykle na jak najmniejsze koszty napraw, ograniczając koszt wymienianych części. Tańsze, nieoryginalne zamienniki, których znajdziemy w sklepach internetowych dziesiątki, w wielu wypadkach nie gwarantują jednak ani odpowiedniej żywotności, ani parametrów pracy i wydajności, jakie narzuca producent samochodu.

 

 


Kiedy jedziemy do autoryzowanego serwisu w celu naprawy, wiemy, że zapłacimy więcej, powinniśmy jednak pamiętać, że często płacimy za własne bezpieczeństwo, komfort i pewność w czasie jazdy. W nieautoryzowanych serwisach musimy liczyć się z tym, że trudniej będzie osiągnąć równowagę między kosztami, a jakością. Nie każdy potrafi podjąć świadomą decyzję przy wyborze części, które mają trafić do jego samochodu - sprawdzić ich producenta i jakość. Wybór na rynku wtórnym może być przytłaczający i istnieje niebezpieczeństwo, że otrzymasz część złej jakości. Jeśli się na tym nie znasz - pozostaw to serwisantom ASO i zaufaj gwarancji, jaką dostajesz z częścią oryginalną.

 

OEM - co to takiego

 

Żaden z koncernów samochodowych nie wytwarza w swoich fabrykach wszystkich elementów, składających się na kompletny samochód. Lista wyspecjalizowanych kooperantów, uczestniczących w projekcie, których części, podzespoły, układy i systemy tworzą całość może liczyć kilkaset, do kilku tysięcy firm. Co więc oznacza Original Equipment Manufacturer (OEM) w nazwach części? Zazwyczaj oznacza, że dając markę częściom, producent samochodu sprawdza skrupulatnie ich jakość i przekazuje swoją gwarancję zamawianym u kooperanta produktom. Wraz ze znakiem firmowym otrzymujemy:

 

  • Trwałość
  • Precyzyjne wykonanie
  • Kulturę pracy
  • Bezawaryjność

 

Firmy działające na rynku części samochodowych, zwykle te certyfikowane, z dużym zapleczem badawczo-rozwojowym, dokonują inżynierii wstecznej swoich części i usuwają ich słabe punkty. Mogą to robić, bo korzystają z informacji zwrotnych od ogromnej sieci klientów danej marki. Dzięki temu, konkurując z innymi dostawcami części, mogą liczyć na masowe kontrakty z producentami samochodów. Takie sprzężenie zwrotne podnosi ich jakość.

 


Części oryginalne ASO mają niezaprzeczalnie jedną przewagę – nie wszystkie części z rynku wtórnego są sobie równe - ale wszystkie części OEM prezentują ten sam standard montażowy i jakościowy. Jeśli naprawiamy auto po kolizji, warto upewnić się, że otrzymujemy części oryginalne, ponieważ elementy struktury nadwozia z rynku wtórnego mogą nie pasować idealnie - co będzie widoczne po skończonej naprawie, lub - co gorsza - może to osłabiać właściwości stref zgniotu, czym narazimy bezpieczeństwo pasażerów. Tu nie warto podejmować ryzyka, próbując zaoszczędzić na niepewnych podzespołach.


Na koniec, istotna uwaga: są kierowcy, którzy świadomie dokonują tuningu, przebudowy swojego samochodu, aby zmienić jego parametry. Części nieoryginalne spełniają wtedy wyznaczone im zadania nawet lepiej, niż oryginały - przykładami są sportowe elementy zawieszenia, czy układu hamulcowego. Należy jednak zawsze mieć świadomość, że nad integracją elementów wchodzącego na rynek modelu samochodu pracowało w biurach projektowych przez wiele godzin kilkaset osób, a oryginalne części testowane były w różnych warunkach, przy anormalnych przeciążeniach. Efektem tej pracy są: niska awaryjność i wysoka kultura pracy kompletnej, wyrafinowanej konstrukcji. Warto z tych doświadczeń korzystać przy kolejnych naprawach i zaufać fachowcom.Źródło:

 Inne artykuły
» Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? 2021-04-07
  wnętrze samochodu  Zamierzasz kupić kamerę samochodową i zastanawiasz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, ochronę w spornej sytuacji, czy po prostu uchwycenie spektakularnego widoku, wideorejestrator zapewnia przyjemniejsz... więcej »

» Zakup opon na sezon letni 2021-03-03
  pirelli 2Nadchodzi wiosna! Koniec zimy to wiele korzyści, ale również zalecana wymiana opon w naszych pojazdach na takie, które lepiej będą przystosowane do warunków atmosferycznych typowych dla tej pory roku. ... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

» Wyróżnij się z tłumu i stwórz swoje BMW z BMW Individual 2021-02-16
  BMW Individual 760Li Sterling inspired by ROBBE&BERKINGCechą naszych czasów jest kultura masowa, przesyt dobrami i nieograniczony dostęp do towarów. Nic więc dziwnego, że rynek podbijają produkty spersonalizowane. Coraz częściej szukamy przedmiotów i usług, które oddają nasz styl życia, odzwierciedlają naszą osob... więcej »

» Nowe Audi A7 - wymarzone auto w zasięgu Twojej ręki 2021-02-11
  Audi A7 Sportback - polska premiera Audi A7 bez wątpienia jest obiektem westchnień wielu fanów motoryzacji, a nowe Audi A7 daje ku temu jeszcze więcej powodów. Samochód został poddany widocznemu już na pierwszy rzut oka odświeżeniu, które dotyczy także udoskonaleń technicznych. ... więcej »

» Ile trzeba zapłacić za OC Suzuki? 2021-02-11
  Suzuki SX4 S-CROSS 2016 Średnia cena ubezpieczenia OC Suzuki w grudniu 2020 roku wyniosła 619 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali polisy w dużo niższych cenach. Jak to możliwe? Które modele Suzuki można było ubezpieczyć najtaniej? Jak przedstawia się wysokość składki OC na samo... więcej »

» Nowy T-Cross - jeszcze dynamiczniejszy, jeszcze bardziej miejski 2021-01-19
  T-Cross 1.5 TSI 2020Wysokie krawężniki? Ciasne uliczki? Upchane parkingi? Wysoka dynamika jazdy od świateł do świateł? Nowy T-Cross został stworzony po to, by okiełznać miejski zgiełk i zapewnić Ci odpowiednie tempo oraz komfort poruszania się po wielkomiejskich drogach, dróżkach... więcej »

» Wygodniejsze zakupy części w Internecie 2021-01-10
  TurbinaKierowcy w Polsce doskonale wiedzą, że nie ma marki samochodowej, która gwarantowałaby wieczną bezawaryjność. Wymiana podzespołów i części dotyczy wszystkich samochodów, i tych starszych, i młodszych, którym przydarzyła się stłuczka, czy zbyt intensywna eksplo... więcej »

» Jaki jest aktualny taryfikator mandatów? Sprawdzamy, za co można dostać mandat 2020-12-18
  Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się przekroczyć dopuszczalną prędkość. Tobie także? Zastanawiasz się, jak wysoki mandat mógłbyś otrzymać za tego rodzaju przewinienie drogowe? My to sprawdziliśmy. Dodatkowo także inne wykroczenia, których konsekwencją jest otr... więcej »

» Katalizator - czym jest i za co odpowiada? 2020-12-17
  Na samym początku warto zauważyć, iż określenie katalizator to pewne uproszczenie. Profesjonalnie nazywa się go reaktorem katalitycznym. Element ten znajduje się w dolnej części samochodu, pod zawieszenie, będąc elementem układu wydechowego. Dosyć łatwo da si... więcej »

» Pojedynek SUV-ów: Audi Q5 kontra VW Tiguan. Który jest lepszy? 2020-12-17
  Polacy przekonali się do SUV-ów. Uwielbiamy te potężne, masywne, uniwersalne i wyjątkowo wszechstronne samochody z większymi silnikami i potężnym potencjałem, który sprawdza się zarówno w wielkomiejskiej dżungli, jak i na trasach. Na rynku ostatnimi czasy moż... więcej »

» Pojedynczy Tollbox dla Twojej floty 2020-11-19
  Czy możesz korzystać z jednego OBU podczas przejazdu przez wiele europejskich krajów? Jakie benefity wiążą się z tym i czemu warto mieć BP Tollbox dla EETS? ... więcej »

» Odśwież wnętrze swojego samochodu! Przegląd produktów do czyszczenia i pielęgnacji pojazdu 2020-11-12
  Każdy właściciel samochodu wie, jak ważna jest właściwa i regularna pielęgnacja pojazdu. Tylko ona zapewnia atrakcyjny wygląd i żywotność samochodu - utrzymywanie czystości pozwala również zachować wysoką cenę odsprzedaży auta.... więcej »

» Amortyzatory w samochodzie. Co warto o nich wiedzieć? 2020-11-03
  Najważniejszym zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań generowanych podczas jazdy na wyboistej, nierównej nawierzchni. Ma to ogromny wpływ na komfort podróżowania danym samochodem – dzięki ich wydajnej pracy wszystkie nierówności są odczuwane najwyże... więcej »

» Kupujesz używanego Volkswagena? Sprawdź, na co zwrócić uwagę 2020-11-03
  Volkswagen Golf 2013 Rynek aut używanych nie napawa optymizmem osób, które stoją przed decyzją o kupnie samochodu. Na każdym roku łatwo naciąć się na minę i kupić auto z tuszowanymi wadami ukrytymi czy podrobioną historią serwisową. Na co zwrócić uwagę, kupując używanego Volkswag... więcej »

» Profesjonalna kosmetyka samochodowa 2020-10-12
  Pielęgnacja samochodu to nie tylko regularne korzystanie z myjni, szczególnie jeżeli właścicielowi zależy na tym, aby jego pojazd robił wrażenie.... więcej »

» Dywaniki samochodowe i kosmetyki najlepszych marek - nowy sklep Carstyle otwarty! 2020-10-02
  Dbanie o własny samochód to dla niektórych osób sprawa nadrzędna. I słusznie, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wygląd i estetykę pojazdu, ale także na bezpieczeństwo pasażerów. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie prezentuje nowy sklep internetowy Carstyle ̵... więcej »

» Rynek leasingowy w Polsce - prognozy, zmiany, klienci 2020-10-02
  Leasing jest jednym z najważniejszych instrumentów, który może pomóc finansować inwestycje firm z sektora MŚP. Aż 99,4 proc. wszystkich klientów polskiej branży leasingowej to przedsiębiorstwa – głównie mikro i małe. Leasing cieszy się dużym zaufaniem wś... więcej »

» Ubezpieczenie AC – czy warto je kupić? 2020-09-03
  Polisa AC jest dobrowolną formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdzamy czy warto z niej skorzystać. ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 92 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |