FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1650 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1122 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Rynek leasingowy w Polsce - prognozy, zmiany, klienci
    Dodano: 2020-10-02

 
Leasing jest jednym z najważniejszych instrumentów, który może pomóc finansować inwestycje firm z sektora MŚP. Aż 99,4 proc. wszystkich klientów polskiej branży leasingowej to przedsiębiorstwa – głównie mikro i małe. Leasing cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów, mimo że branża ta wciąż się zmienia – duży wpływ ma na nią także pandemia koronawirusa.


Leasing – główne źródło finansowania dla małych i średnich firm w Polsce

 

Finansowanie w postaci leasingu lub pożyczki inwestycyjnej to atrakcyjna i popularna forma opłacania różnych towarów. W 2019 roku leasingobiorcy najczęściej finansowali w ten sposób pojazdy osobowe i dostawcze – jednak nie tylko leasing na samochód cieszył się popularnością. To dobry sposób na sfinansowanie zakupu także maszyn i innych urządzeń, środków transportu ciężkiego czy nieruchomości. Zaufane i doświadczone firmy jak Santander Consumer Multirent dostarczają swoim klientom usług leasingowych już od lat.

 

 

W 2019 roku odnotowano niewielki spadek tempa rozwoju polskiej gospodarki, co wpłynęło także na rynek leasingowy. Po latach dynamicznych wzrostów branża leasingowa odnotowała kilkuprocentowy spadek – 2020 r. miał być okresem wzrostu, ale szyki niespodziewanie pokrzyżował koronawirus.

 

Prognozy na 2020 oraz 2021 rok

 

W 2020 roku spodziewany był wyższy poziom finansowania dla większości grup środków trwałych – m.in. leasing na samochód oraz dla branży nieruchomości. Pozytywne perspektywy były też przewidywane dla branży IT oraz finansowania maszyn, a negatywne w przypadku finansowania transportu ciężkiego. Były to jednak prognozy sprzed okresu koronawirusa.

 

Jak poinformował Związek Polskiego Leasingu, wartość inwestycji sfinansowanych poprzez leasing lub pożyczkę inwestycyjną wyniosła w pierwszym kwartale 2020 roku 15,9 mld zł, czyli o 13,2 proc. mniej niż w 2019. Plany i prognozy są jednak trudne do określenia ze względu na pandemię koronawirusa.

 

Wpływ koronawirusa na branżę leasingu

 

Mimo że w ostatnich latach branża leasingowa prężnie się rozwijała, a grudzień 2018 r. był dla niej miesiącem rekordowym, pierwszy raz od dekady sytuacja zaczęła się zmieniać. Leasing pojazdów zależy od dynamiki rynku dealerskiego, który zdecydowanie ucierpiał.

 

Obecnie spodziewane jest jednak dalsze hamowanie na rynku leasingu – nadal będzie on wspierał finansowanie samochodów przez firmy, ale także osoby fizyczne. Branżę motoryzacyjną czeka jednak okres znacznej transformacji.

 

Od połowy marca obserwujemy tzw. nową normalność – to wynik zamknięcia dużej części polskiej gospodarki. Głównie marzec i kwiecień to okres gwałtownego hamowania gospodarki, a zatem również leasingu. Największy spadek dotyczy sektora transportu drogowego, międzynarodowego.

 

Poza tym na popularności zyska finansowanie z wysoką wartością wykupu, gdyż część osób postrzega leasing jako sposób na uzyskanie auta na własność po zakończeniu umowy leasingowej. Tradycyjny leasing z niskim wykupem pozostanie najważniejszym produktem. Elastyczne i dobrze dopasowane do potrzeb formy finansowania zyskają na popularności. Rosnącym zainteresowaniem będzie też cieszył się leasing aut używanych, co wynika ze wzrostu cen nowych samochodów, obaw przed dużymi wydatkami i szerokiej oferty dobrych aut „z drugiej ręki”. W tym segmencie prawdopodobnie dominować będzie „leasing z wykupem 1 proc.”.

 

Prognozy ZPL nie są kolorowe – w 2020 roku spodziewane jest załamania rynku leasingu porównywalnego do kryzysu finansowego z 2008 roku. Powrót do wyników sprzed koronawirusa może potrwać wiele lat. Pandemia Covid-19 mocno uderzyła w gospodarkę – wpłynęło na zaufanie konsumentów i plany inwestycyjne przedsiębiorców.Źródło:

 Inne artykuły
» Profesjonalna kosmetyka samochodowa 2020-10-12
  Pielęgnacja samochodu to nie tylko regularne korzystanie z myjni, szczególnie jeżeli właścicielowi zależy na tym, aby jego pojazd robił wrażenie.... więcej »

» Dywaniki samochodowe i kosmetyki najlepszych marek - nowy sklep Carstyle otwarty! 2020-10-02
  Dbanie o własny samochód to dla niektórych osób sprawa nadrzędna. I słusznie, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wygląd i estetykę pojazdu, ale także na bezpieczeństwo pasażerów. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie prezentuje nowy sklep internetowy Carstyle ̵... więcej »

» Oryginalne części samochodowe z ASO 2020-09-07
  Nikogo nie trzeba przekonywać, że oryginał jest droższy od kopii. Dotyczy to zarówno obrazu Van Gogha, markowej odzieży, jak i podzespołów oraz części w pojazdach. Amatorzy kopii van Gogha, jak i kierowcy, decydujący się na nieoryginalne części, kierują się t... więcej »

» Ubezpieczenie AC – czy warto je kupić? 2020-09-03
  Polisa AC jest dobrowolną formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdzamy czy warto z niej skorzystać. ... więcej »

» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Samochód na minuty, czyli car sharing - komu się opłaca? 2018-08-19
  Peugeot 208Car sharing, czyli możliwość wynajęcia samochodu na minuty to nowość na polskim rynku, która od początku swojego istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Samochód możemy bowiem wynająć na minuty oraz korzystać z niego tak długo, jak tylko chcemy. ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 84 rekordów
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |