FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1612 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1095 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów ciężarowych do 3,5 t.
    Dodano: 2014-05-23

 
W marcu 2014 r. wziąłem w leasing samochód Renault Master ze skrzynią – chłodnią o ładowności do 3,5 t. Zaraz po odebraniu auta w tym samym miesiącu przeprowadziłem badanie techniczne, w ramach którego uzyskałem zaświadczenie o spełnieniu warunków VAT-4, uprawniające do pełnego odliczenia podatku VAT. Czy w związku ze zmianą przepisów o VAT po 1 kwietnia 2014 r. muszę ponownie przeprowadzić w/w badanie? Od dnia 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Zmienia ona zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku niektórych rodzajów aut dostawczych wprowadziła ona także obowiązek przeprowadzenia ponownego badania technicznego, dzięki któremu będzie przysługiwała możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia oraz eksploatacji pojazdu.
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów ciężarowych do 3,5 t.


Nowa definicja pojazdu samochodowego

 

W ramach nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w słowniku do ustawy wprowadzono definicję pojazdu samochodowego identyczną jak w przepisach o ruchu drogowym. W związku z tym za pojazd samochodowy będzie należało uznawać każdy pojazd silnikowy (czyli wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, inny niż ciągnik rolniczy, a którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Z punktu widzenia możliwości odliczenia VAT od zakupu i użytkowania pełne 100% VAT będzie możliwe do odliczenia w przypadku pojazdów specjalnych i takich, których konstrukcja wyklucza wykorzystanie prywatne (niezwiązane z działalnością gospodarczą).

 

Do tej grupy zaliczamy:

 

  1. Wielozadaniowe, vany i pick-py z jednym rzędem siedzeń lub z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  2. Samochody dostawcze i furgony z oddzielną kabiną kierowcy
  3. Pojazdy specjalne takie jak np. agregat elektryczny/spawalniczy, koparka, ładowarka, podnośnik, żuraw – dla tych pojazdów będzie możliwe odliczenie 100% VAT – zarówno od nabycia auta, jak również od wszelkich wydatków związanych z jego eksploatacją (paliwo, przeglądy tech., naprawy, opony, myjnia, płyny, części zamienne, itp.).

 

Warto przy tym wspomnieć, że spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań a status samochodów specjalnych na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym.

Dotychczas wydawane zaświadczenia VAT-1, VAT-3 lub VAT-4 od 1 kwietnia 2014 r. zostały zastąpione zaświadczeniami VAT-1a, VAT-1b oraz VAT-2. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z pełnego odliczenia VAT w związku z tego rodzaju pojazdami muszą przeprowadzić dodatkowe badania techniczne po wejściu w życie ustawy (nawet, jeśli dysponują już zaświadczeniami VAT-1, VAT-3 lub VAT-4).

Na podstawie przepisów przejściowych badanie techniczne pojazdów używanych przed 1 kwietnia 2014 r. będzie musiało być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli do 1 lipca 2014 r.). Swoją aktualność zachowują jedynie badania, którym były poddane samochody van i wielozadaniowe z jednym rzędem siedzeń – z zaświadczeniem VAT-1 (o ile nie było w nich przeróbek).

Dodatkowe badanie polega na sprawdzeniu, czy pojazd spełnia wymagania określone w art. 86a, ust. 9:

 

VAT-1a*

Pojazdy samochodowe inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

 

VAT-1b*

Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków (tzw. pick-upy);

 

VAT-2*

Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

 

Przybliżony koszt nowego badania VAT w OSKP wynosi 50 zł.

Podkreślić należy, że inaczej niż to było przed 1 kwietnia 2014r., jeden rząd siedzeń będzie konieczny również wówczas, gdy pojazd ma odkrytą część ładunkową oraz jeżeli stanowi ona odrębną część konstrukcyjną. Oznacza to, że tracą prawo do pełnego odliczenia VAT przedsiębiorcy posiadający auta dostawcze z podwójnymi rzędami siedzeń (tzw. „dubel kabina”).

W przypadku innych samochodów niż wskazane powyżej, podatnik będzie mógł klasyfikować cały VAT jako naliczony, ale jedynie pod warunkiem, gdy będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdów, z której jednoznacznie będzie wynikało, iż samochód służy tylko i wyłącznie działalności gospodarczej (UWAGA! Jest to inna, bardziej szczegółowa ewidencja niż ta, którą podatnicy prowadzą do celów podatku dochodowego) oraz powiadomi urząd skarbowy o fakcie używania takiego samochodu i odliczania 100% VAT (złoży informację VAT-26 nie później niż w ciągu 7 dni od daty, w której poniesiony zostanie pierwszy wydatek związany z pojazdem).

 

Do tej grupy pojazdów zaliczają się:

 

  • osobowe – zarówno firmowe, jak i prywatne wykorzystywane do celów firmowych (rozliczane za pomocą kilometrówki),
  • pojazdy z odkrytą oraz zamkniętą częścią ładunkową posiadające podwójny rząd siedzeń,
  • „z kratką” - homologacja N1 nie będzie już miała znaczenia,
  • motocykle – które zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są zaliczane do pojazdów samochodowych.

 

Natomiast motorowery nie zaliczają się do tej grupy, co oznacza, że pozwalają odliczać 100% VAT niezależnie od spełnienia poniższych kryteriów.

Warto zauważyć, że część przedsiębiorców została wykluczona z możliwości pełnego odliczenia VAT, nawet jeśli spełni w/w kryteria. Dotyczy to właścicieli firm, które prowadzone są w ich miejscach zamieszkania. Zdaniem ustawodawcy ten fakt wyklucza opcję wykorzystywania samochodu tylko w działalności.

W przypadku kontroli skarbowej fakt udowodnienia, iż auto jest używane wyłącznie na cele firmowe będzie spoczywał na podatniku. W związku z tym poza wypełnieniem w/w warunków w przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników wskazane byłoby przygotować odpowiedni regulamin zakazujący używania samochodu do celów prywatnych.

 

 

* Określenia VAT-1a, VAT-1b, VAT-2 nie mają podstaw prawnych – są to określenia przypisane przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

 

Grzegorz Olszewski
Autor jest dyrektorem generalnym w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu.


Źródło:

 Inne artykuły
» Słomczyn: Tor wyścigowy dla wszystkich chcących poznać tajniki wyścigów 2024-02-24
  Tor Słomczyn, zlokalizowany w malowniczej okolicy niedaleko Warszawy, to raj dla miłośników motoryzacji i adrenaliny. To miejsce, gdzie pasjonaci wyścigów samochodowych, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, mogą zgłębiać tajniki szybkiej jazdy. ... więcej »

» Ford Kuga - wszechstronne i bezpieczne auto 2024-01-17
  Ford Kuga to kompaktowy crossover SUV, klasy średniej, produkowany od 2008 roku. Od 2019 roku w Europie dostępna jest trzecia generacja modelu. Auto cieszy się dużym powodzeniem na rynku motoryzacyjnym.... więcej »

» Sprzedaż wózków widłowych: Klucz do efektywności i innowacji w centrum wózków widłowych 2023-12-27
  Wózki widłowe są nieodłącznym elementem wielu branż, od logistyki po produkcję. Ich uniwersalność i efektywność sprawiają, że są kluczowym sprzętem w każdym magazynie, zakładzie produkcyjnym czy centrum dystrybucyjnym. ... więcej »

» Czy warto inwestować w motocykle z drugiej ręki? 2023-11-21
  Stoisz przed zakupem swojego pierwszego motocykla, a może chcesz powiększyć swoją kolekcję jednośladów i zastanawiasz się nad zakupem pojazdu z drugiej ręki? ... więcej »

» Gdzie najczęściej kradną samochody i jak zabezpieczyć je przed kradzieżą? 2023-11-21
  Choć złodzieje potrafią ukraść samochód dosłownie zewsząd, są miejsca, w których auta są znacznie bardziej narażone na zniknięcie. Wbrew pozorom nie są opustoszałe i daleko od właścicieli ? wręcz przeciwnie! Złodzieje kradną czasem niemalż... więcej »

» Wyjątkowa jakość i design - odkryj gamę odzieży motocyklowej Revit 2023-11-20
  Zapraszamy do pogłębienia wiedzy na temat marki Rev?it, która w świecie mody motocyklowej reprezentuje wyjątkową jakość i innowacyjny design. Zarówno ich odzież, jak i obuwie to synonim najwyższej jakości wykonania, niezawodności, skutecznej ochro... więcej »

» Akumulatory trakcyjne w samochodach elektrycznych - jaki będzie ich rozwój? 2023-11-03
  W miarę jak konwencjonalne silniki spalinowe tracą na znaczeniu, innowacje w dziedzinie akumulatorów trakcyjnych w pojazdach prowadzą nas do zielonej rewolucji na drogach. ... więcej »

» Autoryzowany serwis Mercedes Szczecin: czy korzystanie z usług ASO może się opłacać? 2023-10-25
  Mercedes-Benz to jedna z najbardziej prestiżowych marek samochodowych na świecie. Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut niemieckiego producenta, co najlepiej świadczy o skali skoku gospodarczego i ekonomicznego, jaki wykonał nasz kraj. Jeśli tak... więcej »

» Prawo jazdy Kraków 2023-07-03
  Prawo jazdy jest bardzo wartościowym dokumentem, który otwiera przed nami szereg możliwości. Niezależnie od wieku, zdobycie umiejętności prowadzenia pojazdu przynosi liczne korzyści, wpływając zarówno na nasze codzienne życie, jak i rozwój zawodow... więcej »

» Kurs Na Kategorie C Kraków 2023-07-03
  Kurs na kategorie C ? Kraków pozwala poruszać się pojazdami ciężarowymi. Aby zapisać się do ośrodka szkoleniowego, trzeba spełnić określone warunki, w tym przejść badania lekarskie. Kursy prawa jazdy kończą się egzaminami państwowymi.... więcej »

» Auto używane czy nowe - co wybrać? 2023-06-29
  Zakup samochodu to bardzo poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Po to, by z jednej strony zapłacić uczciwą cenę, a z drugiej pozyskać auto niezawodne i zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo. Auto używane czy nowe ? c... więcej »

» Zbliża się wiosna, więc naklejki na auto to idealne rozwiązanie 2023-05-31
  Dla wielu motocyklistów i kierowców ich pojazdy to nie tylko narzędzia do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Osoby takie chcą, aby ich pojazd się wyróżniał, przekazywał jakąś ideę albo służył celom biznesowym. Można to łatwo osiągną... więcej »

» Mazda 6 w leasingu? To jeden z najlepszych wyborów do Twojej firmy 2023-04-05
  Mazda 6 zadebiutowała na europejskim rynku w 2002 roku i została świetnie przyjęta przez kierowców. Nowoczesna stylistyka, dynamiczne i niezawodne jednostki napędowe, znakomite właściwości jezdne i japońska produkcja.... więcej »

» Wynajem Toyoty Corolli Kombi - to może być świetna alternatywa dla kredytu czy leasingu! 2023-03-12
  Coraz wyższe ceny fabrycznie nowych samochodów powodują, że wielu nabywców zaczyna się poważnie zastanawiać nad sensem zakupu auta. Zwłaszcza, że jest to dopiero początek wydatków. Samochód generuje stałe koszty: paliwa, serwisu czy wymiany opon... więcej »

» Myjnia tunelowa - działanie i zalety 2022-10-14
  myjniaMyjnie tunelowe cieszą się coraz większą popularnością ? nie tylko na Zachodzie, ale także w Polsce. Klienci doceniają szybkość i wygodę, a właściciele ? stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność. Jak działa myjnia tunelowa? ... więcej »

» Legenda w wersji dla rodziny. Suzuki Vitara Hybrid dostępna w świetnej cenie! 2022-10-06
  Niewiele jest współcześnie produkowanych samochodów, które zasługują na miano legendy motoryzacji. Jednym z nich bez wątpienia jest Suzuki Vitara. Najnowsza generacja tego modelu oczywiście nie ma już off-roadowych ambicji, natomiast dużo lepiej spr... więcej »

» Czy wciąż warto posiadać własne auto? 2022-10-05
  W obliczu rosnących cen paliw i pojazdów wielu rezygnuje z posiadania własnego samochodu. Obserwując uważnie wyjątkowe warunki panujące na rynku, postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie. Ten artykuł stanowi odpowiedź na pytanie: Czy wciąż warto ... więcej »

» Jak przygotować rezygnację z polisy OC? 2021-09-29
  Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i... więcej »

» Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać? 2021-04-22
  Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć ... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 84 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © WCOTY


A jednak się kręci
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |