FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1635 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1114 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów ciężarowych do 3,5 t.
    Dodano: 2014-05-23

 
W marcu 2014 r. wziąłem w leasing samochód Renault Master ze skrzynią – chłodnią o ładowności do 3,5 t. Zaraz po odebraniu auta w tym samym miesiącu przeprowadziłem badanie techniczne, w ramach którego uzyskałem zaświadczenie o spełnieniu warunków VAT-4, uprawniające do pełnego odliczenia podatku VAT. Czy w związku ze zmianą przepisów o VAT po 1 kwietnia 2014 r. muszę ponownie przeprowadzić w/w badanie? Od dnia 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Zmienia ona zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku niektórych rodzajów aut dostawczych wprowadziła ona także obowiązek przeprowadzenia ponownego badania technicznego, dzięki któremu będzie przysługiwała możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia oraz eksploatacji pojazdu.
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów ciężarowych do 3,5 t.


Nowa definicja pojazdu samochodowego

 

W ramach nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w słowniku do ustawy wprowadzono definicję pojazdu samochodowego identyczną jak w przepisach o ruchu drogowym. W związku z tym za pojazd samochodowy będzie należało uznawać każdy pojazd silnikowy (czyli wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, inny niż ciągnik rolniczy, a którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Z punktu widzenia możliwości odliczenia VAT od zakupu i użytkowania pełne 100% VAT będzie możliwe do odliczenia w przypadku pojazdów specjalnych i takich, których konstrukcja wyklucza wykorzystanie prywatne (niezwiązane z działalnością gospodarczą).

 

Do tej grupy zaliczamy:

 

  1. Wielozadaniowe, vany i pick-py z jednym rzędem siedzeń lub z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  2. Samochody dostawcze i furgony z oddzielną kabiną kierowcy
  3. Pojazdy specjalne takie jak np. agregat elektryczny/spawalniczy, koparka, ładowarka, podnośnik, żuraw – dla tych pojazdów będzie możliwe odliczenie 100% VAT – zarówno od nabycia auta, jak również od wszelkich wydatków związanych z jego eksploatacją (paliwo, przeglądy tech., naprawy, opony, myjnia, płyny, części zamienne, itp.).

 

Warto przy tym wspomnieć, że spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań a status samochodów specjalnych na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym.

Dotychczas wydawane zaświadczenia VAT-1, VAT-3 lub VAT-4 od 1 kwietnia 2014 r. zostały zastąpione zaświadczeniami VAT-1a, VAT-1b oraz VAT-2. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z pełnego odliczenia VAT w związku z tego rodzaju pojazdami muszą przeprowadzić dodatkowe badania techniczne po wejściu w życie ustawy (nawet, jeśli dysponują już zaświadczeniami VAT-1, VAT-3 lub VAT-4).

Na podstawie przepisów przejściowych badanie techniczne pojazdów używanych przed 1 kwietnia 2014 r. będzie musiało być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli do 1 lipca 2014 r.). Swoją aktualność zachowują jedynie badania, którym były poddane samochody van i wielozadaniowe z jednym rzędem siedzeń – z zaświadczeniem VAT-1 (o ile nie było w nich przeróbek).

Dodatkowe badanie polega na sprawdzeniu, czy pojazd spełnia wymagania określone w art. 86a, ust. 9:

 

VAT-1a*

Pojazdy samochodowe inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

 

VAT-1b*

Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków (tzw. pick-upy);

 

VAT-2*

Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

 

Przybliżony koszt nowego badania VAT w OSKP wynosi 50 zł.

Podkreślić należy, że inaczej niż to było przed 1 kwietnia 2014r., jeden rząd siedzeń będzie konieczny również wówczas, gdy pojazd ma odkrytą część ładunkową oraz jeżeli stanowi ona odrębną część konstrukcyjną. Oznacza to, że tracą prawo do pełnego odliczenia VAT przedsiębiorcy posiadający auta dostawcze z podwójnymi rzędami siedzeń (tzw. „dubel kabina”).

W przypadku innych samochodów niż wskazane powyżej, podatnik będzie mógł klasyfikować cały VAT jako naliczony, ale jedynie pod warunkiem, gdy będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdów, z której jednoznacznie będzie wynikało, iż samochód służy tylko i wyłącznie działalności gospodarczej (UWAGA! Jest to inna, bardziej szczegółowa ewidencja niż ta, którą podatnicy prowadzą do celów podatku dochodowego) oraz powiadomi urząd skarbowy o fakcie używania takiego samochodu i odliczania 100% VAT (złoży informację VAT-26 nie później niż w ciągu 7 dni od daty, w której poniesiony zostanie pierwszy wydatek związany z pojazdem).

 

Do tej grupy pojazdów zaliczają się:

 

  • osobowe – zarówno firmowe, jak i prywatne wykorzystywane do celów firmowych (rozliczane za pomocą kilometrówki),
  • pojazdy z odkrytą oraz zamkniętą częścią ładunkową posiadające podwójny rząd siedzeń,
  • „z kratką” - homologacja N1 nie będzie już miała znaczenia,
  • motocykle – które zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są zaliczane do pojazdów samochodowych.

 

Natomiast motorowery nie zaliczają się do tej grupy, co oznacza, że pozwalają odliczać 100% VAT niezależnie od spełnienia poniższych kryteriów.

Warto zauważyć, że część przedsiębiorców została wykluczona z możliwości pełnego odliczenia VAT, nawet jeśli spełni w/w kryteria. Dotyczy to właścicieli firm, które prowadzone są w ich miejscach zamieszkania. Zdaniem ustawodawcy ten fakt wyklucza opcję wykorzystywania samochodu tylko w działalności.

W przypadku kontroli skarbowej fakt udowodnienia, iż auto jest używane wyłącznie na cele firmowe będzie spoczywał na podatniku. W związku z tym poza wypełnieniem w/w warunków w przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników wskazane byłoby przygotować odpowiedni regulamin zakazujący używania samochodu do celów prywatnych.

 

 

* Określenia VAT-1a, VAT-1b, VAT-2 nie mają podstaw prawnych – są to określenia przypisane przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

 

Grzegorz Olszewski
Autor jest dyrektorem generalnym w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu.


Źródło:

 Inne artykuły
» Trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC 2021-10-27
  Już niebawem wygasa ubezpieczenie Twojego auta i zastanawiasz się, ile zapłacisz za kolejne OC? Zależy Ci na tym, aby polisa była jak najtańsza, bo nie chcesz przepłacać? Poznaj trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC. ... więcej »

» Jak przygotować rezygnację z polisy OC? 2021-09-29
  Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i dopłat z tytułu rezy... więcej »

» Czym są opony niskoprofilowe? 2021-06-14
  pirelli 1Opony niskoprofilowe zyskują coraz większą popularność. Ze względu na walory wizualne są coraz częstszym wyborem posiadaczy aut sportowych oraz pojazdów o wysokich osiągach. Czym się charakteryzują? Jakie są wady i zalety opon niskoprofilowych? Zapraszamy do k... więcej »

» Zakup części samochodowych - online czy stacjonarnie 2021-06-03
  Liczba samochodów w Polsce rośnie w ekspresowym tempie. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że posiadanie auta to nie tylko opłaty za paliwo, czy ubezpieczenie. To także konieczność przeprowadzania przeglądów, czy eksploatacyjnych napraw. Często istnieje koniec... więcej »

» Jak wybrać dobrą pastę polerską? 2021-05-22
  Korzystając z odpowiedniej pasty polerskiej, można nie tylko ułatwić sobie pracę, ale też uzyskać dużo lepsze efekty. Dzięki dobrej paście można usunąć rysy oraz sprawić, że powierzchnie będą błyszczały tak samo, jak przed laty. Sprawdź, które produkty polersk... więcej »

» Zakup używanego kampera - na co zwrócić uwagę? 2021-05-07
  California Caravans Salon Poland 2020Podróż kamperem w dal to marzenie wielu z nas. Pojazd ten uosabia w sobie prawdziwą wolność podróżnika, umożliwiając dojazd w dowolne miejsce, zupełnie nieograniczone ofertami dostępnymi w biurach podróży. To również niezależność od miejsc noclegowych, hoteli ... więcej »

» Jak wynająć samochód w Warszawie? 2021-04-23
  Poszukujesz auta na okres krótko lub długoterminowy? Wynajem samochodów pozwala na wypożyczenie pojazdu na dowolny okres, a także umożliwia zakup prezentowego vouchera. Bon podarunkowy na prezent jest świetnym pomysłem dla każdego miłośnika motoryzacji i nie ... więcej »

» Kupujesz używany samochód? Zobacz, na co musisz uważać! 2021-04-23
  Samochody używane nadal są wybierane znacznie częściej niż te z salonu dealera marki. Wielu kupujących liczy, że dopisze im szczęście lub przesadnie optymistycznie oceniają swoją wiedzę i doświadczenie, wierząc, że są w stanie samodzielnie wykryć wszystkie de... więcej »

» Leasing czy kredyt? Jak sfinansować samochód? 2021-04-23
  Rozwój firmy często pociąga za sobą konieczność pozyskania dodatkowego dofinansowania na zakup środków trwałych, służących do wykonywania działalności gospodarczej. W zależności od profilu biznesu przydatne będą nowe maszyny, sprzęt IT czy elementy linii prod... więcej »

» Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać? 2021-04-22
  Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć stosowną umo... więcej »

» Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? 2021-04-07
  wnętrze samochodu  Zamierzasz kupić kamerę samochodową i zastanawiasz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, ochronę w spornej sytuacji, czy po prostu uchwycenie spektakularnego widoku, wideorejestrator zapewnia przyjemniejsz... więcej »

» Zakup opon na sezon letni 2021-03-03
  pirelli 2Nadchodzi wiosna! Koniec zimy to wiele korzyści, ale również zalecana wymiana opon w naszych pojazdach na takie, które lepiej będą przystosowane do warunków atmosferycznych typowych dla tej pory roku. ... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

» Wyróżnij się z tłumu i stwórz swoje BMW z BMW Individual 2021-02-16
  BMW Individual 760Li Sterling inspired by ROBBE&BERKINGCechą naszych czasów jest kultura masowa, przesyt dobrami i nieograniczony dostęp do towarów. Nic więc dziwnego, że rynek podbijają produkty spersonalizowane. Coraz częściej szukamy przedmiotów i usług, które oddają nasz styl życia, odzwierciedlają naszą osob... więcej »

» Nowe Audi A7 - wymarzone auto w zasięgu Twojej ręki 2021-02-11
  Audi A7 Sportback - polska premiera Audi A7 bez wątpienia jest obiektem westchnień wielu fanów motoryzacji, a nowe Audi A7 daje ku temu jeszcze więcej powodów. Samochód został poddany widocznemu już na pierwszy rzut oka odświeżeniu, które dotyczy także udoskonaleń technicznych. ... więcej »

» Ile trzeba zapłacić za OC Suzuki? 2021-02-11
  Suzuki SX4 S-CROSS 2016 Średnia cena ubezpieczenia OC Suzuki w grudniu 2020 roku wyniosła 619 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali polisy w dużo niższych cenach. Jak to możliwe? Które modele Suzuki można było ubezpieczyć najtaniej? Jak przedstawia się wysokość składki OC na samo... więcej »

» Nowy T-Cross - jeszcze dynamiczniejszy, jeszcze bardziej miejski 2021-01-19
  T-Cross 1.5 TSI 2020Wysokie krawężniki? Ciasne uliczki? Upchane parkingi? Wysoka dynamika jazdy od świateł do świateł? Nowy T-Cross został stworzony po to, by okiełznać miejski zgiełk i zapewnić Ci odpowiednie tempo oraz komfort poruszania się po wielkomiejskich drogach, dróżkach... więcej »

» Wygodniejsze zakupy części w Internecie 2021-01-10
  TurbinaKierowcy w Polsce doskonale wiedzą, że nie ma marki samochodowej, która gwarantowałaby wieczną bezawaryjność. Wymiana podzespołów i części dotyczy wszystkich samochodów, i tych starszych, i młodszych, którym przydarzyła się stłuczka, czy zbyt intensywna eksplo... więcej »

» Jaki jest aktualny taryfikator mandatów? Sprawdzamy, za co można dostać mandat 2020-12-18
  Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się przekroczyć dopuszczalną prędkość. Tobie także? Zastanawiasz się, jak wysoki mandat mógłbyś otrzymać za tego rodzaju przewinienie drogowe? My to sprawdziliśmy. Dodatkowo także inne wykroczenia, których konsekwencją jest otr... więcej »

» Katalizator - czym jest i za co odpowiada? 2020-12-17
  Na samym początku warto zauważyć, iż określenie katalizator to pewne uproszczenie. Profesjonalnie nazywa się go reaktorem katalitycznym. Element ten znajduje się w dolnej części samochodu, pod zawieszenie, będąc elementem układu wydechowego. Dosyć łatwo da si... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 86 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |