FB FB Twitter Twitter NK
Szukaj:
            1806 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1225 przedstawicieli mediów.                                                                                    

szukaj w Mototarget.pl
Promowana firma
Wydarzenia

Do grupy Moto Target należą witryny:

MotoTarget

• MotoTabu

• MotoTłumaczenia

• Satyrek


Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
ABS, ESP, ASR i inne. Czy wiesz, co oznaczają te skróty?
    Dodano: 2017-08-03

 
Systemy bezpieczeństwa w autach są obecnie coraz bardziej rozbudowane. Producenci samochodów starają się nie tylko minimalizować skutki wypadków. Teraz najważniejsze jest to, aby ich w ogóle unikać.
ABS, ESP, ASR i inne. Czy wiesz, co oznaczają te skróty?


Każdy współczesny kierowca miał zapewne styczność z tzw. kierowcami starej daty, którzy chwalą się, że dawniej jeździli autami z tylnym napędem, na starych oponach i nie były im do niczego potrzebne ani ABS ani ESP.

 

 

Spójrzmy jednak na pewne porównanie. W 1990 r. (dane PZPM) w Polsce było zarejestrowanych 5 mln 261 tys. samochodów osobowych. W 2015 roku w Polsce było zarejestrowanych już 20 mln 700 tys. aut osobowych. Do tego dochodzą jeszcze autobusy, motocykle i auta ciężarowe. Nie zapominajmy też, że na polskie drogi wjeżdża mnóstwo samochodów zza granicy. W 2016 roku (dane Straży Granicznej) polskie granice przekroczyło 11 mln 365 tys. aut osobowych, 1 mln 649 tys. aut ciężarowych i 214 tys. autobusów. Dziś nie poruszamy się po pustych drogach, tylko po bardzo zatłoczonych, musimy być zatem zabezpieczeni także przed błędami innych. Człowiek ma wiele ograniczeń, ale obecnie z pomocą przychodzi mu technika. Prowadzenie auta jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej przyjemne.

 

 

 

 

 

Od ABS do najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa

 

ABS to układ zapobiegający blokowaniu się kół w czasie hamowania, co prowadzi do poślizgu. Dziś jest obowiązkowo montowany w każdym nowym aucie. ABS odpowiednio dozuje siłę hamowania, zastępując hamowanie pulsacyjne (kierowca w autach bez ABS musiał naprzemiennie naciskać i puszczać pedał hamulca). System wykorzystuje czujniki prędkości obrotowej, na każdym z kół. W przypadku hamowania ABS korzysta ze wskazań czujnika i na przemian zmniejsza i zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego na danym kole. Pełnowartościowy ABS zadebiutował w 1978 roku, a potem stopniowo zawojował świat motoryzacji. Sam ABS stał się podstawą do stworzenia kolejnych systemów bezpieczeństwa. Najważniejszym jest ESP.

 

 

ESP (Elektronic Stability Program) to elektroniczny program stabilizacji jazdy, zapobiegający wpadnięciu w poślizg podsterowny i nadsterowny, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów.

 

System ESP powstał 20 lat temu i z racji swojej wysokiej ceny, był montowany tylko w luksusowych autach. Jednakże masowa produkcja spowodowała spadek cen i system trafił na wyposażenie tańszych aut. Obecnie jest montowany w każdym nowym samochodzie (obowiązkowo od 2014 roku). Jak działa ESP? Jeśli system wykryje, że auto wpada w poślizg, przyhamowuje jedno lub kilka kół i zmniejsza moc silnika. Operacje te wykonywane są błyskawicznie, dzięki działającym szybko układom sterującym. ESP wykorzystuje mnóstwo czujników, zarówno czujniki prędkości obrotowej koła systemu ABS, jak i wielu innych (skrętu kierownicy, przyspieszenia poprzecznego i wzdłużnego, żyroskopowego itd.).

 

Obecnie wiele nowych aut może być wyposażonych także w system ASR (Acceleration Slip Regulation), którego zadaniem jest zapobieganie utracie przyczepności kół napędzanych. System zapobiega buksowaniu kół podczas ruszania. ASR pracuje w oparciu o czujniki ABS oraz swoje własne i zmodyfikowane oprogramowanie komputera silnika ECU. Jak działa system ASR? Jeśli czujniki ABS wykryją poślizg któregoś z kół podczas ruszania, zostanie ono przyhamowane, a komputer ogranicza moc silnika.

Nowoczesne auta są zatem zabezpieczone przez poślizgiem, buksowaniem kół w czasie ruszania i blokadą kół podczas hamowania. A co z ruszaniem na śliskiej powierzchni, na przykład pokrytej lodem, albo błotem? Tutaj z pomocą przychodzi system EDS (Electronic Differential Lock) czyli elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Jak działa EDS? Układ podczas ruszania na śliskiej nawierzchni przyhamowuje to koło, które wpadło w poślizg (lub koła na dwóch osiach w autach z napędem 4x4), równocześnie zwiększając moment obrotowy, przekazywany na koło po przeciwnej stronie osi. Pozwala to ruszyć na śliskiej powierzchni i unikać wpadnięcia w poślizg.

 

Systemy ABS i ESP stały się podstawą do stworzenia całego szeregu nowoczesnych rozwiązań. To na przykład najprostszy układ TPMS, czyli kontroli ciśnienia w oponach, który korzysta z czujników ABS. Jeśli w którymś kole jest niższe ciśnienie, wykonuje ono większą liczbę obrotów, co wskazuje na niższe ciśnienie powietrza. ESP i ABS stały się podstawą do stworzenia systemu HDS (Hill Descent Control), stosowanego w SUV, który zmniejsza prędkość zjazdu ze stromego wzniesienia (przodem i tyłem) do bezpiecznej prędkości. W nowoczesnych autach nie może zabraknąć także BAS (Brake Assist System) – systemu wspomagania nagłego hamowania, który w sytuacjach awaryjnych maksymalnie zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego, umożliwiając skuteczne hamowanie.

 

Najbardziej zaawansowane rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa

 

Układ bezpieczeństwa samochodu może być jeszcze bardziej rozbudowany. Przykładem może być system bezpieczeństwa I-ACTIVSENSE, stosowany w samochodach Mazda. Został on zaprojektowany zgodnie z filozofią Drive Together, która ma na celu stworzenie jedności pomiędzy kierowcą a autem. Systemy elektroniczne w samochodzie mają za zadanie wspieranie człowieka w sytuacjach awaryjnych, zwiększanie jego świadomości sytuacyjnej, a także automatyczne reagowanie w sytuacjach zagrożenia. Pozwoliło na to zastosowanie nie tylko ABS, ESP i ich pochodnych, ale także kamer oraz głowic radarowych. Więcej informacji nt. systemu I-ACTIVSENSE: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/technology/i-activsense/

 

 

 

 

System wspomagania hamowania SCBS z funkcją rozpoznawania znaków drogowych wykorzystuje kamery, układ ESP i głowice radarowe. Układ monitoruje obiekty znajdujące się przed autem (samochody i inne), a także ostrzega przez tymi, które mogą nagle znaleźć się na drodze. W razie zagrożenia, system przygotowuje się do hamowania awaryjnego (zwiększając ciśnienie płynu i zbliżając klocki do tarcz), a jeśli kierowca nie zareaguje, może zahamować sam. Funkcja rozpoznawania znaków drogowych korzysta z kamery, a także z map nawigacji, na których zapisane są ograniczenia prędkości.

 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest adaptacyjny tempomat ACC (korzysta on z kamer i głowicy radarowej lub dwóch głowic). Kierowca ustawia wybraną prędkość (na przykład podczas jazdy po autostradzie) a układ ją utrzymuje, jeśli jest to możliwe. Układ może sam zwolnić i sam zahamować w przypadku zagrożenia.

 

Kierowcom, którzy wybierają się w dalekie trasy, przyda się DAA – system wykrywający znużenie. Monitoruje on czujnik skrętu kierownicy, prędkość a także obserwuje drogę przy pomocy kamery. Potrafi zatem „zapamiętać” typowe nawyki kierowcy i odróżnić je od tych, kiedy prowadzący auto jest już zmęczony.

 

LAS to z kolei system, który ostrzega o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Pozwala uniknąć wypadku, po nagłym wjechaniu na inny pas ruchu, po którym może poruszać się auto lub motocykl. Bardzo przydatny jest też system monitorowania martwego pola w lusterkach (korzysta z kamer), który ostrzega przed zmianą pasa, gdy porusza się po nim obiekt (np. jadący bardzo szybko motocykl) nie widziany przez kierowcę w lusterkach. System ten jest też rozbudowany o funkcję monitorowania ruchu poprzecznego z tyłu, co znacząco ułatwia wyjazd tyłem z miejsca parkingowego.

 

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w autach pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń, które mogłyby skończyć się tragicznie.

 Źródło: Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Fot. Mazda


 Inne artykuły
» Nowy gracz na rynku leasingu 2017-12-13
  Rynek usług leasingowych rozwija się dynamicznie, a 2017 rok przyniósł znaczący wzrost popytu na ten rodzaj finansowania. Analitycy szacują, że do końca bieżącego roku obroty branży wzrosną o 15 procent i ta tendencja utrzyma się również w kolejnym roku. Oznac... więcej »

» Skoda rusza z wyprzedażą 2017-10-16
  rok nowosci skodyMarka ŠKODA prezentuje swoją ofertę wyprzedażową oraz rozpoczyna kampanię reklamową pod hasłem „To jest dobry rok. A dobre rzeczy warto celebrować”. ... więcej »

» Dlaczego warto używać kamery samochodowej? 2017-09-26
  Kamera samochodowa typu dashcam, czyli wideorejestrator, to pomocnik znany już bardzo dobrze wszystkim kierowcom. Jesteś ciekaw, dlaczego warto używać kamery typu dashcam? Poznaj całą prawdę na temat tego sprzętu i zasięgnij opinii ekspertów Matrix Media.... więcej »

» Seat Alhambra: rodzinny samochód z zyskiem nawet 34 000 zł! 2017-09-25
  Seat Alhambra 2017Nawet 34 000 zł mogą zyskać kierowcy, którzy wybiorą SEAT-a Alhambrę – przestronnego minivana dla całej rodziny. Ten pełen charakteru samochód jest teraz dostępny jak nigdy dotąd – od 859 zł netto miesięcznie! ... więcej »

» Części samochodowe w MotoNEO.pl – postaw na jakość 2017-09-11
  Ford Focus ST Wolf detal silnik2By zachować funkcjonalność, dobry wygląd, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, samochód – tak, jak organizm – wymaga regularnych, cyklicznych przeglądów. Uzupełnianie ubytków płynów, wymiana zużytych autoczęści – działania te nie mogą ... więcej »

» Weekend w Łodzi? Zobacz, gdzie zjesz niedrogi obiad 2017-08-25
  Planujesz spędzić weekend w Łodzi? Poza rezerwacją miejsca noclegowego, warto poznać lokalizacje polecanych restauracji. Jako że jest to miasto o bogatym zapleczu gastronomicznym, przed tobą wiele możliwości. Sprawdź, gdzie zjesz smacznie i niedrogo.... więcej »

» Większy rabat na nową Skodę przy odsprzedaży używanego auta 2017-08-10
  Poznań Motor Show 2017. Rok nowości Skody i Octavia RS 245 Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem nowej ŠKODY, marka przygotowała specjalną ofertę. Teraz każdy Klient może łatwo i korzystnie może odsprzedać swój stary samochód, a tym samym otrzymać dodatkowy bonus - od 1000 do aż 2500 zł przy zakupie nowe... więcej »

» Kamoka Auto Parts – polski dostawca części o szerokim zasięgu 2017-08-07
  Kamoka Auto PartsSzacuje się, że w 2008 roku w Polsce wyprodukowano ponad milion aut. Z biegiem lat wartość ta zaczęła spadać, ustępując miejsca liczbie wyprodukowanych części. Obecnie produkcja podzespołów stanowi o sile polskiego sektora motoryzacji, stale go napędzając. Moż... więcej »

» Lexus - promocyjna oferta leasing 102% oraz leasing Smartplan 1% 2017-08-07
  Lexus - promocyjna oferta leasing 102 procent oraz leasing Smartplan 1 procentLexus wprowadził na rynek promocyjną ofertę Leasing SMARTPLAN 1% - opłata miesięczna wynosi 1 procent ceny netto auta, a opłata wstępna w przypadku wybranych modeli to zaledwie 5 procent. W ofercie producenta pojawiła się również promocyjna oferta Leasing 102%... więcej »

» Porsche czy BMW - możesz mieć każde z nich! 2017-07-26
  Porsche 718 CaymanSportowy, szybki oraz bardzo zwrotny samochód to marzenie każdego miłośnika motoryzacji. Kiedy więc i ty pragniesz usiąść za kierownicą jednego ze stylowych, pięknych i bardzo drogich aut, nie zwlekaj ani minuty dłużej i ciesz się wolnością oraz swobodą czekaj... więcej »

» Uszkodziłeś łożyska? Poznaj przyczyny! 2017-07-24
  Serwis Autotraper SuzukiŁożyska są na tyle skomplikowanym elementem, że podejrzenie ich pracy jest bardzo trudne. W ocenienie poprawności ich pracy lub pewnych usterek może pomóc wsłuchanie się w odgłosy wydawane przez łożysko, drgania lub na podstawie smarowania ich części. Mówimy o... więcej »

» Serwis Skoda Warszawa 2017-07-12
  Skoda - Genewa 2016Serwisowanie auta w ASO to najlepszy sposób na to, by mieć pewność, że zajmą się nim fachowcy z doświadczeniem w naprawach samochodów danej marki.... więcej »

» Dom - kopalnia nowoczesnych rozwiązań 2017-07-05
  dziaalno edytorska2Kiedyś to były czasy! – słyszysz czasem podczas rodzinnego obiadu, siedząc pomiędzy wujkiem Andrzejem z sumiastym wąsem i babcią Jasią, która nakłada na Twój talerz kolejny kotlet. Z pewnością życie dawniej było mniej skomplikowane, ale czy łatwiejsze i ... więcej »

» Wakacyjne promocje Hondy 2017-07-05
  Wakacyjne promocje HondyHonda wprowadza dziś wakacyjne promocje, które obejmą modele: Civic hatchback z silnikiem o poj. 1,0 l* oraz CR-V, bez względu na rodzaj silnika i wersję wyposażeniową. ... więcej »

» Nowości Skody w ofercie Skoda Kredyt Niskich Rat 2017-06-09
  ŠKODA Kredyt Niskich Rat to oferta dostosowana do potrzeb Klientów, którzy poszukują niskiej miesięcznej raty za samochód oraz którym zależy na możliwości elastycznego zakończenia kontraktu.  „Oferta finansowa ŠKODA Kredyt Niskich Rat oferuje wiele zalet dla naszych Klientów. Przede wszystkim Klient może mieć nową ŠKODĘ co 3 lata, a po zakończeniu okresu kredytowania wybrać nowy samochód, nie martwiąc się o odsprzedaż obecnego. Od Klienta też zależy decyzja o wcześniejszej spłacie i wykupie samochodu. Wszystko to bez wkładu własnego, z bardzo niską ratą miesięczną” – tłumaczy Dariusz Brodnicki, Dyrektor Sprzedaży ŠKODY.  Z ofert: ŠKODA Kredyt Niskich Rat i ŠKODA Leasing Niskich Rat od ich wprowadzenia we wrześniu 2013, skorzystało w sumie ponad 8300 Klientów ŠKODY. W Polsce trwa kampania reklamowa pod hasłem „NOWE ŠKODY W OFERCIE ŠKODA KREDYT NISKICH RAT”.  Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamowego. Więcej informacji na temat oferty finansowej TUTAJ.W ramach ROKU NOWOŚCI ŠKODY, Klienci czeskiej marki mogą cieszyć się swoim wymarzonym samochodem w elastycznej ofercie finansowej ŠKODA Kredyt Niskich Rat, dostępnej również w leasingu. ŠKODA Kredyt Niskich Rat jest innowacyjnym rozwiązaniem finansowym, które ... więcej »

» Jak dobrać strój do jazdy motocyklem? 2017-06-02
  KaskKażdy motocyklista musi przywiązać szczególną wagę do skompletowania odpowiedniej odzieży motocyklowej. Porządne, przeznaczone do tego celu ubrania to inwestycja w nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ponadto – co z pewnością przemawia do wielu fanów je... więcej »

» Jak odnowić swoje auto bez wizyty u mechanika? Ciekawe gadżety do samochodu 2017-05-30
  Mercedes S 63 AMG Thirty-Five i Mercedes 300 SEL 6.8 AMGMężczyźni przywiązują ogromną wagę do swojego samochodu. Regularnie odwiedzają warsztat samochodowy, goszczą w myjni, piorą tapicerkę, wymieniają opony i robią wszystko inne, by utrzymać swoje autko w jak najlepszym stanie. Kobiety oczywiście też starają się d... więcej »

» Nowy Leon z pakietem ubezpieczeń już od 508 zł/mc 2017-05-24
  Nowy Leon z pakietem ubezpieczeń już od 508 zł/mc SEAT wprowadza nową ofertę finansowania, stając się jeszcze bardziej przystępnym i atrakcyjnym dla Klientów. Od 8 maja wystarczy 508 zł miesięcznej raty, aby zostać właścicielem nowego SEAT-a Leona z pełnym pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych AC/OC/NW. ... więcej »

» Kochasz swój motocykl ? Zabezpiecz maszynę na lata. 2017-05-16
  Honda GoldwingOstatnio w programie "Milionerzy" pojawiło się pytanie, czym jest auto detailing. Hasło coraz częściej pojawia się przy rozmowach o samochodach i nie tylko. Auto detailing, czyli profesjonalna kosmetyka samochodowa jest to dziedzina, która z roku na rok rozwij... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 91 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Fotografia z artykułu:
Lexus LC F - nowe szczegóły

Zdjecie miesiaca


Fotografia z artykułu:
Polska premiera Seata Arony

© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |