FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1768 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1201 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
ABS, ESP, ASR i inne. Czy wiesz, co oznaczają te skróty?
    Dodano: 2017-08-03

 
Systemy bezpieczeństwa w autach są obecnie coraz bardziej rozbudowane. Producenci samochodów starają się nie tylko minimalizować skutki wypadków. Teraz najważniejsze jest to, aby ich w ogóle unikać.
ABS, ESP, ASR i inne. Czy wiesz, co oznaczają te skróty?


Każdy współczesny kierowca miał zapewne styczność z tzw. kierowcami starej daty, którzy chwalą się, że dawniej jeździli autami z tylnym napędem, na starych oponach i nie były im do niczego potrzebne ani ABS ani ESP.

 

 

Spójrzmy jednak na pewne porównanie. W 1990 r. (dane PZPM) w Polsce było zarejestrowanych 5 mln 261 tys. samochodów osobowych. W 2015 roku w Polsce było zarejestrowanych już 20 mln 700 tys. aut osobowych. Do tego dochodzą jeszcze autobusy, motocykle i auta ciężarowe. Nie zapominajmy też, że na polskie drogi wjeżdża mnóstwo samochodów zza granicy. W 2016 roku (dane Straży Granicznej) polskie granice przekroczyło 11 mln 365 tys. aut osobowych, 1 mln 649 tys. aut ciężarowych i 214 tys. autobusów. Dziś nie poruszamy się po pustych drogach, tylko po bardzo zatłoczonych, musimy być zatem zabezpieczeni także przed błędami innych. Człowiek ma wiele ograniczeń, ale obecnie z pomocą przychodzi mu technika. Prowadzenie auta jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej przyjemne.

 

 

 

 

 

Od ABS do najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa

 

ABS to układ zapobiegający blokowaniu się kół w czasie hamowania, co prowadzi do poślizgu. Dziś jest obowiązkowo montowany w każdym nowym aucie. ABS odpowiednio dozuje siłę hamowania, zastępując hamowanie pulsacyjne (kierowca w autach bez ABS musiał naprzemiennie naciskać i puszczać pedał hamulca). System wykorzystuje czujniki prędkości obrotowej, na każdym z kół. W przypadku hamowania ABS korzysta ze wskazań czujnika i na przemian zmniejsza i zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego na danym kole. Pełnowartościowy ABS zadebiutował w 1978 roku, a potem stopniowo zawojował świat motoryzacji. Sam ABS stał się podstawą do stworzenia kolejnych systemów bezpieczeństwa. Najważniejszym jest ESP.

 

 

ESP (Elektronic Stability Program) to elektroniczny program stabilizacji jazdy, zapobiegający wpadnięciu w poślizg podsterowny i nadsterowny, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów.

 

System ESP powstał 20 lat temu i z racji swojej wysokiej ceny, był montowany tylko w luksusowych autach. Jednakże masowa produkcja spowodowała spadek cen i system trafił na wyposażenie tańszych aut. Obecnie jest montowany w każdym nowym samochodzie (obowiązkowo od 2014 roku). Jak działa ESP? Jeśli system wykryje, że auto wpada w poślizg, przyhamowuje jedno lub kilka kół i zmniejsza moc silnika. Operacje te wykonywane są błyskawicznie, dzięki działającym szybko układom sterującym. ESP wykorzystuje mnóstwo czujników, zarówno czujniki prędkości obrotowej koła systemu ABS, jak i wielu innych (skrętu kierownicy, przyspieszenia poprzecznego i wzdłużnego, żyroskopowego itd.).

 

Obecnie wiele nowych aut może być wyposażonych także w system ASR (Acceleration Slip Regulation), którego zadaniem jest zapobieganie utracie przyczepności kół napędzanych. System zapobiega buksowaniu kół podczas ruszania. ASR pracuje w oparciu o czujniki ABS oraz swoje własne i zmodyfikowane oprogramowanie komputera silnika ECU. Jak działa system ASR? Jeśli czujniki ABS wykryją poślizg któregoś z kół podczas ruszania, zostanie ono przyhamowane, a komputer ogranicza moc silnika.

Nowoczesne auta są zatem zabezpieczone przez poślizgiem, buksowaniem kół w czasie ruszania i blokadą kół podczas hamowania. A co z ruszaniem na śliskiej powierzchni, na przykład pokrytej lodem, albo błotem? Tutaj z pomocą przychodzi system EDS (Electronic Differential Lock) czyli elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Jak działa EDS? Układ podczas ruszania na śliskiej nawierzchni przyhamowuje to koło, które wpadło w poślizg (lub koła na dwóch osiach w autach z napędem 4x4), równocześnie zwiększając moment obrotowy, przekazywany na koło po przeciwnej stronie osi. Pozwala to ruszyć na śliskiej powierzchni i unikać wpadnięcia w poślizg.

 

Systemy ABS i ESP stały się podstawą do stworzenia całego szeregu nowoczesnych rozwiązań. To na przykład najprostszy układ TPMS, czyli kontroli ciśnienia w oponach, który korzysta z czujników ABS. Jeśli w którymś kole jest niższe ciśnienie, wykonuje ono większą liczbę obrotów, co wskazuje na niższe ciśnienie powietrza. ESP i ABS stały się podstawą do stworzenia systemu HDS (Hill Descent Control), stosowanego w SUV, który zmniejsza prędkość zjazdu ze stromego wzniesienia (przodem i tyłem) do bezpiecznej prędkości. W nowoczesnych autach nie może zabraknąć także BAS (Brake Assist System) – systemu wspomagania nagłego hamowania, który w sytuacjach awaryjnych maksymalnie zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego, umożliwiając skuteczne hamowanie.

 

Najbardziej zaawansowane rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa

 

Układ bezpieczeństwa samochodu może być jeszcze bardziej rozbudowany. Przykładem może być system bezpieczeństwa I-ACTIVSENSE, stosowany w samochodach Mazda. Został on zaprojektowany zgodnie z filozofią Drive Together, która ma na celu stworzenie jedności pomiędzy kierowcą a autem. Systemy elektroniczne w samochodzie mają za zadanie wspieranie człowieka w sytuacjach awaryjnych, zwiększanie jego świadomości sytuacyjnej, a także automatyczne reagowanie w sytuacjach zagrożenia. Pozwoliło na to zastosowanie nie tylko ABS, ESP i ich pochodnych, ale także kamer oraz głowic radarowych. Więcej informacji nt. systemu I-ACTIVSENSE: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/technology/i-activsense/

 

 

 

 

System wspomagania hamowania SCBS z funkcją rozpoznawania znaków drogowych wykorzystuje kamery, układ ESP i głowice radarowe. Układ monitoruje obiekty znajdujące się przed autem (samochody i inne), a także ostrzega przez tymi, które mogą nagle znaleźć się na drodze. W razie zagrożenia, system przygotowuje się do hamowania awaryjnego (zwiększając ciśnienie płynu i zbliżając klocki do tarcz), a jeśli kierowca nie zareaguje, może zahamować sam. Funkcja rozpoznawania znaków drogowych korzysta z kamery, a także z map nawigacji, na których zapisane są ograniczenia prędkości.

 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest adaptacyjny tempomat ACC (korzysta on z kamer i głowicy radarowej lub dwóch głowic). Kierowca ustawia wybraną prędkość (na przykład podczas jazdy po autostradzie) a układ ją utrzymuje, jeśli jest to możliwe. Układ może sam zwolnić i sam zahamować w przypadku zagrożenia.

 

Kierowcom, którzy wybierają się w dalekie trasy, przyda się DAA – system wykrywający znużenie. Monitoruje on czujnik skrętu kierownicy, prędkość a także obserwuje drogę przy pomocy kamery. Potrafi zatem „zapamiętać” typowe nawyki kierowcy i odróżnić je od tych, kiedy prowadzący auto jest już zmęczony.

 

LAS to z kolei system, który ostrzega o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Pozwala uniknąć wypadku, po nagłym wjechaniu na inny pas ruchu, po którym może poruszać się auto lub motocykl. Bardzo przydatny jest też system monitorowania martwego pola w lusterkach (korzysta z kamer), który ostrzega przed zmianą pasa, gdy porusza się po nim obiekt (np. jadący bardzo szybko motocykl) nie widziany przez kierowcę w lusterkach. System ten jest też rozbudowany o funkcję monitorowania ruchu poprzecznego z tyłu, co znacząco ułatwia wyjazd tyłem z miejsca parkingowego.

 

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w autach pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych zdarzeń, które mogłyby skończyć się tragicznie.

 Źródło: Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Fot. Mazda


 Inne artykuły
» Części używane - czy warto się na nie decydować? 2018-10-18
  TurbinaZa sprawą rosnącej liczby aut, na naszych drogach rośnie rynek używanych części samochodowych. W końcu jedynym sposobem pozbycia się samochodu, poza sprzedażą komuś innemu, jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów.... więcej »

» Jak jest zbudowany samochód elektryczny? 2018-10-04
  Tesla RoadsterZ zewnątrz samochód elektryczny niczym nie różni się od tradycyjnego pojazdu spalinowego. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi stosując do samochodu elektrycznego inną karoserię i układ jezdny, (choć ten bywa coraz częściej modyfikowany). Różnią się tylko siln... więcej »

» Jak często należy wymienić opony w samochodzie dostawczym? 2018-09-26
  BFGoodrich Winter Slalom KSIOszczędzanie na oponach lub brak regularnej kontroli ich stanu może przyczynić się do wielu problemów. To jedyny element samochodu poddawany ciągłym przeciążeniom i odpowiedzialny za skuteczny kontakt z drogą.... więcej »

» Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – czy konieczne? 2018-09-25
  klimatyzacja-serwisAby klimatyzacja samochodowa działała sprawnie i bez problemów, należy ją regularnie serwisować. Podstawowy przegląd z uzupełnieniem braków kosztuje mniej więcej 200 złotych i jest gwarancją uchronienia systemu przed potrzebą naprawy bądź wymiany w przypadku u... więcej »

» Internetowa Giełda Części Samochodowych 2018-09-13
  Skoda Rapid Spaceback - Mototarget.plDla sprzedawców to wygodny i niedrogi sposób na znalezienie klientów. Dla kupujących to internetowy sklep wyspecjalizowany w częściach samochodowych. Zajrzyj na giełdę i poznaj jej możliwości, szukając części do swojego samochodu.... więcej »

» Zadbaj o mnie! 2018-09-03
  volvo s301Wakacyjne wędrówki, rodzinne wyjazdy, szaleńcze i nieplanowane wypady. Po lesie, w góry, nad morze. Twoje auto sporo pewnie przeszło przez ostatnie tygodnie. Wakacje dobiegły końca, może i samochód zasłużył teraz na małe spa. Przez ostatnie dwa miesiące dzieln... więcej »

» Kupiłeś auto z kręconym licznikiem? Walcz o zwrot pieniędzy. 2018-08-20
  Honda CR-V vs Mitsubishi OutlanderWiele mówi się dziś o oszustwach handlarzy samochodów i sprzedawców prywatnych. Duża liczba zarzutów dotyczy przekręcania licznika przebiegu. No właśnie, czy problem naprawdę jest poważny, a jeśli tak to, jak odzyskać środki wydane na zakup samochodu ze sfałsz... więcej »

» Samochód na minuty, czyli car sharing - komu się opłaca? 2018-08-19
  Peugeot 208Car sharing, czyli możliwość wynajęcia samochodu na minuty to nowość na polskim rynku, która od początku swojego istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Samochód możemy bowiem wynająć na minuty oraz korzystać z niego tak długo, jak tylko chcemy. ... więcej »

» Auto na abonament - jak to działa? 2018-07-18
  MINI John Cooper Works 2015Zakup nowego samochodu z salonu to wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Z kolei znalezienie atrakcyjnego pojazdu na rynku wtórnym jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym dobrego rozeznania w branży motoryzacyjnej. Alternatywą może być wynajęcie... więcej »

» Używane jak nowe. Auta używane od dealerów coraz popularniejsze 2018-06-26
  Ford na Salonie Samochodowym Paryż 2012Znalezienie odpowiedniego samochodu używanego może być nie lada problemem. Wprawdzie w ogłoszeniach, na giełdach oraz w komisach czeka na nas mnóstwo różnych modeli, to jednak wyszukanie tego odpowiedniego może być poważnym problemem. Z pomocą przychodzą nam j... więcej »

» Jak skutecznie chronić motocykl przed kradzieżą 2018-06-08
  Honda CBR1000RR Fireblade 2012Wraz z liczbą zarejestrowanych motocykli rośnie także współczynnik kradzieży. To prawdziwa zmora motocyklistów. Stosowane zabezpieczenia nie zawsze okazują się skuteczne. Każdy właściciel jednośladu musi mieć się na baczności. W jaki sposób odpowiednio zabezpi... więcej »

» Transport międzynarodowy Austria, Dania - jak najprościej dojechać? 2018-05-14
  Odległości między miastami w Europie sięgają z reguły tysięcy kilometrów. Podobnie wygląda sprawa w przypadku transportu międzynarodowego. Jeżeli chcemy dostać się z Austrii do Danii, lub w przeciwną stronę, mamy trzy opcje wyboru: samochód, pociąg, samolot. K... więcej »

» Wybieramy rękawice motocyklowe - na co zwrócić uwagę dokonując zakupu? 2018-04-26
  BMW Motorrad 2015 CollectionDobór rękawic motocyklowych często sprawia problemy. Jednak odpowiedzialny motocyklista zawsze powinien mieć je na sobie w trakcie jazdy. Jest to część garderoby, która ma za zadanie chronić nie tylko dłonie, ale również nadgarstki, jednocześnie nie ograniczaj... więcej »

» Leasing - wszystko co należy o nim wiedzieć 2018-04-26
  Raport Bank of America: Toyota i GM zwiększą udział w amerykańskim rynkuProdukty leasingowe to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu – najczęściej aut, ale u wielu leasingodawców można w ten sposób pozyskać również inne aktywa, jak chociażby maszyny, urządzenia, a nawet sprzęt budowlany i medyczny. Na czym pol... więcej »

» Jak wybrać pożyczkę na naprawę samochodu? 2018-04-26
  Serwis Autotraper SuzukiNikt z nas nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której musiałby zmierzyć się z awarią samochodu. Niestety, czasem jednak nie wszystko układa się po naszej myśli, nie jesteśmy też w stanie przewidzieć niektórych sytuacji. Do awarii może dojść zarówno podczas... więcej »

» Sprawdzanie VIN a zakup używanego auta 2018-04-03
  Honda CR-V 1.6 i-DTECRynek samochodów używanych w naszym kraju jest bogaty w przeróżne oferty aut z drugiej ręki, jednak prawdziwym wyzwaniem jest odróżnienie ofert wartościowych od tych, w których sprzedawca chce na nas zarobić próbując nam sprzedać auto warte o wiele mniej niż w... więcej »

» Czemu płacimy tak dużo za ubezpieczenie OC? 2018-03-30
  wypadekNiewiele ponad 1000 zł – aktualnie tyle średnio za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płaci polski kierowca. To nawet 50 proc. więcej niż jeszcze kilka lat temu. Z czego wynikają tak duże podwyżki? Czy można w jakiś sposób obniżyć wysokość składki? ... więcej »

» Jak wybrać odpowiednią kurtkę motocyklową? 2018-03-22
  Honda - The Race CollectionNasz wolny czas poświęcany motocyklowej pasji powinniśmy spędzać na drodze. Chcemy przede wszystkim cieszyć się jazdą. Nie powinniśmy jednak narażać się na dyskomfort, czy wręcz sytuacje uniemożliwiające jazdę. Jeśli kupujemy kurtkę motocyklową po raz pierwszy... więcej »

» Tanie OC dla Audi 2018-03-19
  Audi A4 allroad quattro 2012Za ubezpieczenie OC nie warto przepłacać – w końcu pakiet obowiązujący kierowców jest w każdej ofercie taki sam. Osoby posiadające marki Audi mogą korzystać ze sprawdzonych porównywarek, które jasno pokażą im najlepszą ofertę. Najgorzej mają oczywiście m... więcej »

» Stłuczka a wypadek – podobieństwa i różnice. Likwidacja szkody z OC 2018-03-19
  wypadekKażdego dnia na polskich drogach natrafiamy na tysiące zdarzeń drogowych wszelkiego typu, od standardowych stłuczek, aż do zdecydowanie poważniejszych w skutkach wypadków, które nierzadko niosą za sobą ofiary śmiertelne. W takich sytuacjach mimo wszystko ważne... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 94 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |