FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1652 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1124 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak bezpiecznie kupować przez internet używane części samochodowe?
    Dodano: 2018-11-26

 
Obrót używanymi częściami samochodowymi w naszym kraju wciąż rośnie i przenosi się do internetu. Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując je zdalnie, by było to dla nas ułatwieniem, a nie źródłem kłopotów.


Handel używanymi częściami samochodowymi w internecie wciąż rośnie

 

Z analizy polskiego rynku recyklingu wynika, że rokrocznie liczba stacji demontażu pojazdów (zwanych potocznie szrotami lub auto-złomami) stale rośnie. W 2015 r. legalnych i zarejestrowanych, czyli licencjonowanych stacji było 118 w Wielkopolsce, 107 na Śląsku oraz 103 na Mazowszu. Wzrost wynika z tego, że w naszym kraju zwiększa się także liczba samochodów, a jedynym legalnym sposobem pozbycia się auta, poza sprzedażą, jest oddanie go na szrot, co pozwala stary samochód wyrejestrować.

 

 

Powiększa się nam zatem rynek części używanych, których auto-złomy są największym dostawcą i których sprzedaż pozwala im się utrzymać. Ponieważ nie wszyscy mają czas jeździć po szrotach w poszukiwaniu elementu do swojego auta lub w ich najbliższej okolicy takie nie występują (dla porównania w Świętokrzyskiem w 2015 r. były tylko 23 stacje), używane części samochodowe coraz częściej kupujemy przez internet. Dlatego coraz więcej “szrociarzy” wystawia oferty w sieci.

 

Na co należy zwrócić uwagę, dokonując zdalnego zakupu.

 

Niekwestionowaną zaletą zdalnego kupowania części używanych jest oszczędność czasu i pieniędzy, który poświęcilibyśmy, jeżdżąc po auto-złomach. Dodatkowo nie jesteśmy zdani na ograniczony asortyment występujący lokalnie. Taki typ serwisu jak internetowa giełda części samochodowych pozbawiony jest tych ograniczeń. Możemy znaleźć oferty stacji demontażu pojazdów z całej Polski. Na co powinniśmy uważać, decydując się na zakup?

 

Rzeczowa prezentacja oferty

 

Oglądając część osobiście w stacji demontażu pojazdów, zdecydowanie łatwiej jesteśmy w stanie ocenić stopień zużycia przedmiotu. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy zdjęcie dołączone do oferty prezentuje przedmiot w całości i jest na tyle dobrej jakości, by można było dojrzeć ewentualne defekty. Jest to o tyle ważne, że ewentualny zwrot z powodu niezgodności z opisem (którego zdjęcie jest integralną częścią), będzie łatwiejszy, ponieważ taką niezgodność będzie można precyzyjnie wykazać.

 

Kontakt ze sprzedawcą

 

Uczciwy sprzedawca zawsze w miejscu do tego przeznaczonym (lub nawet w treści samej oferty) udostępnia kontakt do siebie, często nawet do tego kontaktu zachęca. Chodzi o to, by zainteresowany mógł napisać czy zadzwonić do stacji demontażu pojazdów i upewnić się, czy część na pewno pasuje do jego samochodu lub poznać szczegóły dotyczące stanu przedmiotu. Jeśli wciąż nie mamy pewności, a szrot szczęśliwie znajduje się w naszym zasięgu, możemy zakupić część zdalnie, jednak z opcją odbioru osobistego.

 

Dowód zakupu i gwarancja rozruchowa

 

Zdarza się, że gdy znajdziemy część bezpośrednio na auto-złomie, właściciel chce sprzedać nam ją “pod stołem”. Pomijając kwestie prawne, z jednej strony takie rozwiązanie może sprawić, że przedmiot będzie o kilka złotych tańszy. Z drugiej jednak, nie mając dowodu zakupu, jesteśmy całkowicie pozbawieni podstaw do ewentualnych roszczeń z tytułu otrzymania wadliwego produktu i możemy wyłącznie liczyć na dobrą wolę sprzedawcy. Czy warto się na to decydować, skoro oryginalna część używana jest często i tak tańsza od nowego zamiennika, a do tego bywa lepszej jakości, ponieważ pochodzi od pierwotnego producenta? Raczej nie.

 

Zawarcie transakcji przez internet jest równoznaczne z posiadaniem dowodu zakupu. Ponadto, właściciele szrotów wystawiający się w sieci bardzo często oferują tzw. gwarancję rozruchową. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to gwarancja w rozumieniu prawnym, w którym ten termin nie istnieje. Pochodzi on z codziennej praktyki sprzedażowej i najczęściej oznacza deklarację sprzedawcy, że oferowana część jest sprawna i w oznaczonym “gwarancją” terminie można ją zwrócić. Dlatego powinniśmy zawsze doczytać np. na profilu sprzedawcy, co tak naprawdę oferuje pod szyldem “gwarancji rozruchowej”.

 

Jeśli kupujemy część, której montaż wymaga udziału mechanika, powinniśmy się z nim umówić w takim terminie, który pozwoli mu zamontować w naszym samochodzie zakupioną “używkę”, sprawdzić, czy faktycznie działa bez zarzutu, a w przypadku problemu, zdążyć wymontować i zwrócić.

 

A skoro znasz już podstawowe zasady kupowania “używek” w internecie, zapraszamy cię po używane części samochodowe na Izimoto.pl. Czekają na ciebie największe szroty w Polsce.Źródło:

 Inne artykuły
» Auta używane z salonu - dlaczego warto je kupować? 2020-07-30
  Używane auto możesz kupić bez żadnego problemu - wystarczy że wejdziesz na stronę portalu ogłoszeniowego i zatopisz się w gąszczu ogłoszeń od osób prywatnych i samochodowych komisów. Możesz również wybrać używane auto od samochodowego dealera, np wpisując w wy... więcej »

» Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu? 2020-07-30
  Masz samochód – musisz liczyć się z wydatkami. Tankowanie, przeglądy, naprawy. Nieuniknioną pozycją w budżecie jest też ubezpieczenie auta. O ile koszty OC są w miarę przeciętne, to z AC, assistance i innymi dodatkami mogą być już znaczne. Warto znać kil... więcej »

» Jakie są mity na temat systemu monitoringu GPS? 2020-06-26
  Podczas przeglądania Internetu możesz natrafić na artykuły i komentarze nie tyle bagatelizujące monitoring GPS, ile oskarżają system o wiele niedociągnięć, które w rzeczywistości nie istnieją. Dziś je przedstawimy i omówimy, w celu uniknięcia dezinformacji. ... więcej »

» Miniacasco - kiedy warto skorzystać? 2020-06-18
  Ubezpieczenie samochodu ma na celu ochronę jego właściciela przed konsekwencjami różnych zdarzeń, w wyniku których jest on narażony na wysokie koszty. Obok obowiązkowego OC, może on też skorzystać z opcji dodatkowej, jaką jest autocasco. Dla tych osób, które ... więcej »

» Wynajem długoterminowy a leasing: zalety, różnice, wady 2020-05-28
  Wynajem długoterminowy cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – zapewnia on o wiele większą dostępność do bardziej luksusowych i lepiej wyposażonych aut, pozwala na elastyczne dostosowanie formy spłaty, a także ogranicza o... więcej »

» 4 powody, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS 2020-05-07
  Volvo - nawigacja GarminZapewne wielu kierowców czy też właścicieli firm spedycyjnych zastanawia się, czy warto inwestować w wysokiej klasy monitoring GPS. Jak się okazuje, osoby, którego tego dokonały, bardzo szybko przekonują się, że była to bardzo dobra decyzja, gdy pozostali wyrz... więcej »

» Aukcje samochodów poleasingowych - wszystko o aukcjach 2020-04-22
  Ford Galaxy 2006 detal tyłWiększość z nas nie może się dziś obyć bez samochodu. Dzięki niemu możemy dotrzeć na czas do szkoły, pracy albo na zakupy – auto bardzo skraca czas przemieszczania się. Chociaż nie zawsze stać nas na pojazd prosto z salonu, dobrym rozwiązaniem jest zakup... więcej »

» Jak przygotować motocykl do sezonu? 2020-04-08
  MV Agusta F3 Serie Oro Kiedy na termometrze wreszcie pojawią się plusowe temperatury, pasjonaci motocykli z radością zacierają ręce na myśl o przemierzaniu dróg swoim jednośladem. Zanim jednak dźwięk silnika rozejdzie się po okolicy, motocykl musi przejść swój przegląd. Jak przygot... więcej »

» Jak działają aukcje samochodów poleasingowych? 2020-03-09
  Samochód jest nam często niezbędny do codziennych czynności różnego rodzaju. Niektórzy z nas nie są w stanie bez niego egzystować, choćby ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, konieczność odbierania dzieci z przedszkola, itp. Czasem decydujemy się na zakup n... więcej »

» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 87 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |