FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1719 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1168 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak bezpiecznie kupować przez internet używane części samochodowe?
    Dodano: 2018-11-26

 
Obrót używanymi częściami samochodowymi w naszym kraju wciąż rośnie i przenosi się do internetu. Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując je zdalnie, by było to dla nas ułatwieniem, a nie źródłem kłopotów.


Handel używanymi częściami samochodowymi w internecie wciąż rośnie

 

Z analizy polskiego rynku recyklingu wynika, że rokrocznie liczba stacji demontażu pojazdów (zwanych potocznie szrotami lub auto-złomami) stale rośnie. W 2015 r. legalnych i zarejestrowanych, czyli licencjonowanych stacji było 118 w Wielkopolsce, 107 na Śląsku oraz 103 na Mazowszu. Wzrost wynika z tego, że w naszym kraju zwiększa się także liczba samochodów, a jedynym legalnym sposobem pozbycia się auta, poza sprzedażą, jest oddanie go na szrot, co pozwala stary samochód wyrejestrować.

 

 

Powiększa się nam zatem rynek części używanych, których auto-złomy są największym dostawcą i których sprzedaż pozwala im się utrzymać. Ponieważ nie wszyscy mają czas jeździć po szrotach w poszukiwaniu elementu do swojego auta lub w ich najbliższej okolicy takie nie występują (dla porównania w Świętokrzyskiem w 2015 r. były tylko 23 stacje), używane części samochodowe coraz częściej kupujemy przez internet. Dlatego coraz więcej “szrociarzy” wystawia oferty w sieci.

 

Na co należy zwrócić uwagę, dokonując zdalnego zakupu.

 

Niekwestionowaną zaletą zdalnego kupowania części używanych jest oszczędność czasu i pieniędzy, który poświęcilibyśmy, jeżdżąc po auto-złomach. Dodatkowo nie jesteśmy zdani na ograniczony asortyment występujący lokalnie. Taki typ serwisu jak internetowa giełda części samochodowych pozbawiony jest tych ograniczeń. Możemy znaleźć oferty stacji demontażu pojazdów z całej Polski. Na co powinniśmy uważać, decydując się na zakup?

 

Rzeczowa prezentacja oferty

 

Oglądając część osobiście w stacji demontażu pojazdów, zdecydowanie łatwiej jesteśmy w stanie ocenić stopień zużycia przedmiotu. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy zdjęcie dołączone do oferty prezentuje przedmiot w całości i jest na tyle dobrej jakości, by można było dojrzeć ewentualne defekty. Jest to o tyle ważne, że ewentualny zwrot z powodu niezgodności z opisem (którego zdjęcie jest integralną częścią), będzie łatwiejszy, ponieważ taką niezgodność będzie można precyzyjnie wykazać.

 

Kontakt ze sprzedawcą

 

Uczciwy sprzedawca zawsze w miejscu do tego przeznaczonym (lub nawet w treści samej oferty) udostępnia kontakt do siebie, często nawet do tego kontaktu zachęca. Chodzi o to, by zainteresowany mógł napisać czy zadzwonić do stacji demontażu pojazdów i upewnić się, czy część na pewno pasuje do jego samochodu lub poznać szczegóły dotyczące stanu przedmiotu. Jeśli wciąż nie mamy pewności, a szrot szczęśliwie znajduje się w naszym zasięgu, możemy zakupić część zdalnie, jednak z opcją odbioru osobistego.

 

Dowód zakupu i gwarancja rozruchowa

 

Zdarza się, że gdy znajdziemy część bezpośrednio na auto-złomie, właściciel chce sprzedać nam ją “pod stołem”. Pomijając kwestie prawne, z jednej strony takie rozwiązanie może sprawić, że przedmiot będzie o kilka złotych tańszy. Z drugiej jednak, nie mając dowodu zakupu, jesteśmy całkowicie pozbawieni podstaw do ewentualnych roszczeń z tytułu otrzymania wadliwego produktu i możemy wyłącznie liczyć na dobrą wolę sprzedawcy. Czy warto się na to decydować, skoro oryginalna część używana jest często i tak tańsza od nowego zamiennika, a do tego bywa lepszej jakości, ponieważ pochodzi od pierwotnego producenta? Raczej nie.

 

Zawarcie transakcji przez internet jest równoznaczne z posiadaniem dowodu zakupu. Ponadto, właściciele szrotów wystawiający się w sieci bardzo często oferują tzw. gwarancję rozruchową. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to gwarancja w rozumieniu prawnym, w którym ten termin nie istnieje. Pochodzi on z codziennej praktyki sprzedażowej i najczęściej oznacza deklarację sprzedawcy, że oferowana część jest sprawna i w oznaczonym “gwarancją” terminie można ją zwrócić. Dlatego powinniśmy zawsze doczytać np. na profilu sprzedawcy, co tak naprawdę oferuje pod szyldem “gwarancji rozruchowej”.

 

Jeśli kupujemy część, której montaż wymaga udziału mechanika, powinniśmy się z nim umówić w takim terminie, który pozwoli mu zamontować w naszym samochodzie zakupioną “używkę”, sprawdzić, czy faktycznie działa bez zarzutu, a w przypadku problemu, zdążyć wymontować i zwrócić.

 

A skoro znasz już podstawowe zasady kupowania “używek” w internecie, zapraszamy cię po używane części samochodowe na Izimoto.pl. Czekają na ciebie największe szroty w Polsce.Źródło:

 Inne artykuły
» Poradnik: wynajem auta na wyjazd zagraniczny. Co musimy ustalić w umowie? 2019-02-05
  Sam wyjazd zagraniczny potrafi mocno zestresować, a co dopiero, gdy wybieramy się tam wypożyczonym autem. Musimy wszystko dokładnie ustalić z wypożyczalnią, aby nie powstały później żadne nieporozumienia. O czym więc pamiętać? ... więcej »

» Opony letnie czy całoroczne - co wybrać 2019-02-05
  Opony obok sprawnego układu kierowniczego i dobrych hamulców są jednym z najważniejszych elementów dbających o nasze bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Właściwy stan i rodzaj ogumienia decyduje o przyczepności i bezpieczeństwie jazdy. Część kierowców ... więcej »

» Jazda motocyklem w mroźne dni nie taka straszna, jak ją malują 2019-01-21
  Honda CRF450R 2017Ten, kto powiedział, że motocyklem nie da się jeździć zimą, był w błędzie. Da się, trzeba go tylko odpowiednio przygotować. A jak? Przeczytacie o tym poniżej.... więcej »

» Rozbita szyba, pęknięta opona, kradzież auta - kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za szkodę z AC? 2019-01-11
  Volkswagen - szyba Zakup autocasco nie oznacza jeszcze, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie w przypadku każdej poniesionej szkody. Wybierając odpowiedni wariant AC, zwracaj uwagę nie tylko na cenę tego produktu, ale również na zakres ochrony, który dzięki ni... więcej »

» Kiedy kupić nowe opony samochodowe? 2019-01-11
  Michelin Agilis AlpinJedną z części samochodowych ulegających naturalnemu zużyciu są opony. Z upływem czasu ściera się bieżnik, mogą pojawiać się inne uszkodzenia oraz może dochodzić do spadku przyczepności mieszanki gumowej.... więcej »

» 5 wariantów autocasco - jaki jest najlepszy dla ciebie? 2019-01-04
  Ford Escape Hybrid deska detal1Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, ale bardzo przydatne. Pozwala uniknąć finansowych konsekwencji przykrych zdarzeń, jak kradzież pojazdu czy spora szkoda wywołana skutkiem żywiołu. AC ma wiele wariantów – od prostego minicasco po ubezpieczenie All R... więcej »

» Raport z badań zużycia paliwa i emisji spalin potwierdza brak jakiegokolwiek fałszowania danych testowych w samochodach Mazdy 2018-12-11
  Mazda 3 2019 Po ujawnieniu nieuczciwych praktyk testowania w innych firmach, japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT) wysłało 9 lipca 2018 roku żądanie podania wyjaśnień. Mazda Motor Corporation dostarczyła teraz MLIT raport o wynikach pobieran... więcej »

» Budowa najpopularniejszego środka transportu. Jak zbudowany jest twój samochód? 2018-11-27
  Legenda zwana Toyota Sports 800Budowa samochodu wielu kierowcom jawi się jako tajemnicze i skomplikowane zagadnienie. Tymczasem w podstawowym stopniu opanować może ją nawet największy motoryzacyjny laik. ... więcej »

» Korzystaj tylko z legalnych taxi w Warszawie 2018-11-26
  Zamówienie taksówki w Warszawie może skończyć się sporym rachunkiem. Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas korzystania taxi w stolicy? ... więcej »

» Młody kierowco, nie przepłacaj na polisie OC! 2018-11-26
  Niedawno zdałeś prawo jazdy i planujesz kupić bądź wiesz, że dostaniesz od bliskich, swoje pierwsze auto? Jedno jest pewne: będziesz musiał je ubezpieczyć. Obowiązkowa jest jedynie polisa OC. Kosztuje różne – w zależności od ubezpieczyciela. Sprawdź, co... więcej »

» CB radio - czy warto być w kontakcie 2018-11-09
  Radia CB niegdyś kojarzone były niemal wyłącznie z dużymi ciężarówkami, na których dumnie prezentowała się przyczepiona, charakterystyczna antena. Taki stan rzeczy nie trwał długo, bowiem kierowcy aut osobowych szybko zorientowali się, że jest to niezmiernie ... więcej »

» Warunki, jakie trzeba spełnić zaciągając kredyt samochodowy 2018-11-07
  Porsche Carrera GT TechArt wnętrze detal kierownicaKredyt samochodowy wyróżnia się prostą procedurą i minimalnymi formalnościami do wypełnienia. Innymi słowy, to tylko kilka kroków, które dzielą potencjalnego nabywcę od zakupu wymarzonego pojazdu. Jeśli przeraża cię perspektywa wypełniania wielostronicowych wn... więcej »

» Ubezpieczenie OC - jak zaoszczędzić na składce? 2018-10-26
  Czy wiesz, że możesz płacić za ubezpieczenie OC taniej niż dotychczas? Powiemy Ci, jak zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Bezszkodowi kierowcy – zwłaszcza z dużym doświadczeniem i poruszający się głównie po mało ruchliwych drogach – płacą za OC n... więcej »

» Organizacja procesu spedycyjnego - krok po kroku 2018-10-24
  Spedytor to specjalista, zajmujący się organizacją procesu transportu ładunku zleconego przez Klienta. Mimo, że zawarliśmy właśnie istotę jego pracy w jednym zdaniu, to tak naprawdę jest to znacznie trudniejsza kwestia, niż mogłoby się wydawać. Nadszedł więc n... więcej »

» Auto hybrydowe – przyjazne środowisku i kieszeni! 2018-10-24
  Audi A8 hybrid Choć w uproszczeniu napęd hybrydowy w samochodach hybrydowych można określić jako połączenie silnika elektrycznego i spalinowego, sposób i stopień wykorzystania silnika elektrycznego różni się w zależności od poszczególnych typów aut. Czym różnią się między s... więcej »

» Części używane - czy warto się na nie decydować? 2018-10-18
  TurbinaZa sprawą rosnącej liczby aut, na naszych drogach rośnie rynek używanych części samochodowych. W końcu jedynym sposobem pozbycia się samochodu, poza sprzedażą komuś innemu, jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów.... więcej »

» Jak jest zbudowany samochód elektryczny? 2018-10-04
  Tesla RoadsterZ zewnątrz samochód elektryczny niczym nie różni się od tradycyjnego pojazdu spalinowego. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi stosując do samochodu elektrycznego inną karoserię i układ jezdny, (choć ten bywa coraz częściej modyfikowany). Różnią się tylko siln... więcej »

» Jak często należy wymienić opony w samochodzie dostawczym? 2018-09-26
  BFGoodrich Winter Slalom KSIOszczędzanie na oponach lub brak regularnej kontroli ich stanu może przyczynić się do wielu problemów. To jedyny element samochodu poddawany ciągłym przeciążeniom i odpowiedzialny za skuteczny kontakt z drogą.... więcej »

» Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – czy konieczne? 2018-09-25
  klimatyzacja-serwisAby klimatyzacja samochodowa działała sprawnie i bez problemów, należy ją regularnie serwisować. Podstawowy przegląd z uzupełnieniem braków kosztuje mniej więcej 200 złotych i jest gwarancją uchronienia systemu przed potrzebą naprawy bądź wymiany w przypadku u... więcej »

[1] 2 3 4 5 6
Wyświetlane: 0 - 20 z 103 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |