FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1758 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1192 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak bezpiecznie kupować przez internet używane części samochodowe?
    Dodano: 2018-11-26

 
Obrót używanymi częściami samochodowymi w naszym kraju wciąż rośnie i przenosi się do internetu. Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując je zdalnie, by było to dla nas ułatwieniem, a nie źródłem kłopotów.


Handel używanymi częściami samochodowymi w internecie wciąż rośnie

 

Z analizy polskiego rynku recyklingu wynika, że rokrocznie liczba stacji demontażu pojazdów (zwanych potocznie szrotami lub auto-złomami) stale rośnie. W 2015 r. legalnych i zarejestrowanych, czyli licencjonowanych stacji było 118 w Wielkopolsce, 107 na Śląsku oraz 103 na Mazowszu. Wzrost wynika z tego, że w naszym kraju zwiększa się także liczba samochodów, a jedynym legalnym sposobem pozbycia się auta, poza sprzedażą, jest oddanie go na szrot, co pozwala stary samochód wyrejestrować.

 

 

Powiększa się nam zatem rynek części używanych, których auto-złomy są największym dostawcą i których sprzedaż pozwala im się utrzymać. Ponieważ nie wszyscy mają czas jeździć po szrotach w poszukiwaniu elementu do swojego auta lub w ich najbliższej okolicy takie nie występują (dla porównania w Świętokrzyskiem w 2015 r. były tylko 23 stacje), używane części samochodowe coraz częściej kupujemy przez internet. Dlatego coraz więcej “szrociarzy” wystawia oferty w sieci.

 

Na co należy zwrócić uwagę, dokonując zdalnego zakupu.

 

Niekwestionowaną zaletą zdalnego kupowania części używanych jest oszczędność czasu i pieniędzy, który poświęcilibyśmy, jeżdżąc po auto-złomach. Dodatkowo nie jesteśmy zdani na ograniczony asortyment występujący lokalnie. Taki typ serwisu jak internetowa giełda części samochodowych pozbawiony jest tych ograniczeń. Możemy znaleźć oferty stacji demontażu pojazdów z całej Polski. Na co powinniśmy uważać, decydując się na zakup?

 

Rzeczowa prezentacja oferty

 

Oglądając część osobiście w stacji demontażu pojazdów, zdecydowanie łatwiej jesteśmy w stanie ocenić stopień zużycia przedmiotu. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy zdjęcie dołączone do oferty prezentuje przedmiot w całości i jest na tyle dobrej jakości, by można było dojrzeć ewentualne defekty. Jest to o tyle ważne, że ewentualny zwrot z powodu niezgodności z opisem (którego zdjęcie jest integralną częścią), będzie łatwiejszy, ponieważ taką niezgodność będzie można precyzyjnie wykazać.

 

Kontakt ze sprzedawcą

 

Uczciwy sprzedawca zawsze w miejscu do tego przeznaczonym (lub nawet w treści samej oferty) udostępnia kontakt do siebie, często nawet do tego kontaktu zachęca. Chodzi o to, by zainteresowany mógł napisać czy zadzwonić do stacji demontażu pojazdów i upewnić się, czy część na pewno pasuje do jego samochodu lub poznać szczegóły dotyczące stanu przedmiotu. Jeśli wciąż nie mamy pewności, a szrot szczęśliwie znajduje się w naszym zasięgu, możemy zakupić część zdalnie, jednak z opcją odbioru osobistego.

 

Dowód zakupu i gwarancja rozruchowa

 

Zdarza się, że gdy znajdziemy część bezpośrednio na auto-złomie, właściciel chce sprzedać nam ją “pod stołem”. Pomijając kwestie prawne, z jednej strony takie rozwiązanie może sprawić, że przedmiot będzie o kilka złotych tańszy. Z drugiej jednak, nie mając dowodu zakupu, jesteśmy całkowicie pozbawieni podstaw do ewentualnych roszczeń z tytułu otrzymania wadliwego produktu i możemy wyłącznie liczyć na dobrą wolę sprzedawcy. Czy warto się na to decydować, skoro oryginalna część używana jest często i tak tańsza od nowego zamiennika, a do tego bywa lepszej jakości, ponieważ pochodzi od pierwotnego producenta? Raczej nie.

 

Zawarcie transakcji przez internet jest równoznaczne z posiadaniem dowodu zakupu. Ponadto, właściciele szrotów wystawiający się w sieci bardzo często oferują tzw. gwarancję rozruchową. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to gwarancja w rozumieniu prawnym, w którym ten termin nie istnieje. Pochodzi on z codziennej praktyki sprzedażowej i najczęściej oznacza deklarację sprzedawcy, że oferowana część jest sprawna i w oznaczonym “gwarancją” terminie można ją zwrócić. Dlatego powinniśmy zawsze doczytać np. na profilu sprzedawcy, co tak naprawdę oferuje pod szyldem “gwarancji rozruchowej”.

 

Jeśli kupujemy część, której montaż wymaga udziału mechanika, powinniśmy się z nim umówić w takim terminie, który pozwoli mu zamontować w naszym samochodzie zakupioną “używkę”, sprawdzić, czy faktycznie działa bez zarzutu, a w przypadku problemu, zdążyć wymontować i zwrócić.

 

A skoro znasz już podstawowe zasady kupowania “używek” w internecie, zapraszamy cię po używane części samochodowe na Izimoto.pl. Czekają na ciebie największe szroty w Polsce.Źródło:

 Inne artykuły
» Raport z badań zużycia paliwa i emisji spalin potwierdza brak jakiegokolwiek fałszowania danych testowych w samochodach Mazdy 2018-12-11
  Mazda 3 2019 Po ujawnieniu nieuczciwych praktyk testowania w innych firmach, japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT) wysłało 9 lipca 2018 roku żądanie podania wyjaśnień. Mazda Motor Corporation dostarczyła teraz MLIT raport o wynikach pobieran... więcej »

» Budowa najpopularniejszego środka transportu. Jak zbudowany jest twój samochód? 2018-11-27
  Legenda zwana Toyota Sports 800Budowa samochodu wielu kierowcom jawi się jako tajemnicze i skomplikowane zagadnienie. Tymczasem w podstawowym stopniu opanować może ją nawet największy motoryzacyjny laik. ... więcej »

» Korzystaj tylko z legalnych taxi w Warszawie 2018-11-26
  Zamówienie taksówki w Warszawie może skończyć się sporym rachunkiem. Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas korzystania taxi w stolicy? ... więcej »

» Młody kierowco, nie przepłacaj na polisie OC! 2018-11-26
  Niedawno zdałeś prawo jazdy i planujesz kupić bądź wiesz, że dostaniesz od bliskich, swoje pierwsze auto? Jedno jest pewne: będziesz musiał je ubezpieczyć. Obowiązkowa jest jedynie polisa OC. Kosztuje różne – w zależności od ubezpieczyciela. Sprawdź, co... więcej »

» CB radio - czy warto być w kontakcie 2018-11-09
  Radia CB niegdyś kojarzone były niemal wyłącznie z dużymi ciężarówkami, na których dumnie prezentowała się przyczepiona, charakterystyczna antena. Taki stan rzeczy nie trwał długo, bowiem kierowcy aut osobowych szybko zorientowali się, że jest to niezmiernie ... więcej »

» Warunki, jakie trzeba spełnić zaciągając kredyt samochodowy 2018-11-07
  Porsche Carrera GT TechArt wnętrze detal kierownicaKredyt samochodowy wyróżnia się prostą procedurą i minimalnymi formalnościami do wypełnienia. Innymi słowy, to tylko kilka kroków, które dzielą potencjalnego nabywcę od zakupu wymarzonego pojazdu. Jeśli przeraża cię perspektywa wypełniania wielostronicowych wn... więcej »

» Ubezpieczenie OC - jak zaoszczędzić na składce? 2018-10-26
  Czy wiesz, że możesz płacić za ubezpieczenie OC taniej niż dotychczas? Powiemy Ci, jak zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Bezszkodowi kierowcy – zwłaszcza z dużym doświadczeniem i poruszający się głównie po mało ruchliwych drogach – płacą za OC n... więcej »

» Organizacja procesu spedycyjnego - krok po kroku 2018-10-24
  Spedytor to specjalista, zajmujący się organizacją procesu transportu ładunku zleconego przez Klienta. Mimo, że zawarliśmy właśnie istotę jego pracy w jednym zdaniu, to tak naprawdę jest to znacznie trudniejsza kwestia, niż mogłoby się wydawać. Nadszedł więc n... więcej »

» Auto hybrydowe – przyjazne środowisku i kieszeni! 2018-10-24
  Audi A8 hybrid Choć w uproszczeniu napęd hybrydowy w samochodach hybrydowych można określić jako połączenie silnika elektrycznego i spalinowego, sposób i stopień wykorzystania silnika elektrycznego różni się w zależności od poszczególnych typów aut. Czym różnią się między s... więcej »

» Części używane - czy warto się na nie decydować? 2018-10-18
  TurbinaZa sprawą rosnącej liczby aut, na naszych drogach rośnie rynek używanych części samochodowych. W końcu jedynym sposobem pozbycia się samochodu, poza sprzedażą komuś innemu, jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów.... więcej »

» Jak jest zbudowany samochód elektryczny? 2018-10-04
  Tesla RoadsterZ zewnątrz samochód elektryczny niczym nie różni się od tradycyjnego pojazdu spalinowego. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi stosując do samochodu elektrycznego inną karoserię i układ jezdny, (choć ten bywa coraz częściej modyfikowany). Różnią się tylko siln... więcej »

» Jak często należy wymienić opony w samochodzie dostawczym? 2018-09-26
  BFGoodrich Winter Slalom KSIOszczędzanie na oponach lub brak regularnej kontroli ich stanu może przyczynić się do wielu problemów. To jedyny element samochodu poddawany ciągłym przeciążeniom i odpowiedzialny za skuteczny kontakt z drogą.... więcej »

» Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – czy konieczne? 2018-09-25
  klimatyzacja-serwisAby klimatyzacja samochodowa działała sprawnie i bez problemów, należy ją regularnie serwisować. Podstawowy przegląd z uzupełnieniem braków kosztuje mniej więcej 200 złotych i jest gwarancją uchronienia systemu przed potrzebą naprawy bądź wymiany w przypadku u... więcej »

» Internetowa Giełda Części Samochodowych 2018-09-13
  Skoda Rapid Spaceback - Mototarget.plDla sprzedawców to wygodny i niedrogi sposób na znalezienie klientów. Dla kupujących to internetowy sklep wyspecjalizowany w częściach samochodowych. Zajrzyj na giełdę i poznaj jej możliwości, szukając części do swojego samochodu.... więcej »

» Zadbaj o mnie! 2018-09-03
  volvo s301Wakacyjne wędrówki, rodzinne wyjazdy, szaleńcze i nieplanowane wypady. Po lesie, w góry, nad morze. Twoje auto sporo pewnie przeszło przez ostatnie tygodnie. Wakacje dobiegły końca, może i samochód zasłużył teraz na małe spa. Przez ostatnie dwa miesiące dzieln... więcej »

» Kupiłeś auto z kręconym licznikiem? Walcz o zwrot pieniędzy. 2018-08-20
  Honda CR-V vs Mitsubishi OutlanderWiele mówi się dziś o oszustwach handlarzy samochodów i sprzedawców prywatnych. Duża liczba zarzutów dotyczy przekręcania licznika przebiegu. No właśnie, czy problem naprawdę jest poważny, a jeśli tak to, jak odzyskać środki wydane na zakup samochodu ze sfałsz... więcej »

» Samochód na minuty, czyli car sharing - komu się opłaca? 2018-08-19
  Peugeot 208Car sharing, czyli możliwość wynajęcia samochodu na minuty to nowość na polskim rynku, która od początku swojego istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Samochód możemy bowiem wynająć na minuty oraz korzystać z niego tak długo, jak tylko chcemy. ... więcej »

» Auto na abonament - jak to działa? 2018-07-18
  MINI John Cooper Works 2015Zakup nowego samochodu z salonu to wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Z kolei znalezienie atrakcyjnego pojazdu na rynku wtórnym jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym dobrego rozeznania w branży motoryzacyjnej. Alternatywą może być wynajęcie... więcej »

» Używane jak nowe. Auta używane od dealerów coraz popularniejsze 2018-06-26
  Ford na Salonie Samochodowym Paryż 2012Znalezienie odpowiedniego samochodu używanego może być nie lada problemem. Wprawdzie w ogłoszeniach, na giełdach oraz w komisach czeka na nas mnóstwo różnych modeli, to jednak wyszukanie tego odpowiedniego może być poważnym problemem. Z pomocą przychodzą nam j... więcej »

[1] 2 3 4 5 6
Wyświetlane: 0 - 20 z 103 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |