FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1661 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1128 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać
    Dodano: 2019-05-10

 
Każdy kierowca, który ma już za sobą trochę przejechanych kilometrów, spotkał się kiedyś z jednym z poruszonych tutaj problemów podczas swoich podróży. Zawsze wiąże się to ze stresem i nerwami. Nikt z nas nie lubi przecież niemiłych niespodzianek na drodze. Chcemy podróżować bezawaryjnie, bezpiecznie i zawsze prosto do celu.
5 najczęściej spotykanych problemów na drodze, którym można zapobiegać


Bardzo często awarie czy inne nieprzyjemne sytuacje są konsekwencją nieprzyłożenia należytej ostrożności i troski do bezpiecznego i spokojnego podróżowania. Większości problemów na drodze możemy zapobiegać, stosując kilka podstawowych zasad.

 

 

Problem 1 - Rozładowany akumulator to nieprzyjemna niespodzianka, która czeka na nas zwykle wtedy, kiedy właśnie się śpieszymy. Tymczasem bez działającego źródła prądu, nasz samochód jest unieruchomiony. Możemy próbować coś „zdziałać”, wściekać się i nazywać to pechem, ale tak naprawdę w większości przypadków sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Przede wszystkim powinniśmy kontrolować na bieżąco stan naładowania akumulatora. Ponadto, nie należy na siłę wydłużać stan jego żywotności. Jeżeli użytkujemy go już ponad 6 lat, to ryzyko, że się rozładuje jest dość duże. Dobrze jest także zatroszczyć się o stan akumulatora na co dzień. Ograniczenie używania urządzeń pobierających prąd, wyłączanie świateł po zgaszeniu silnika, regularne ładowanie (zwłaszcza jeśli zwykle podróżujemy na krótkich odcinkach), to przykłady tego jak zapobiegać rozładowaniu akumulatora.

 

Problem 2 - Dość kuriozalną, ale zdarzającą się często sytuacją, jest brak paliwa w baku. Bywa, że kiedy nasz samochód nagle gaśnie, ze zdziwieniem stwierdzamy, że przyczyną jest pusty bak. Doprowadzamy do takiej sytuacji z własnej winny, uparcie ignorując komunikaty, które daje nam nasz samochód o kończącym się paliwie. Traktujemy „jazdę na oparach” jako metodę oszczędności. Tymczasem doprowadzenie do sytuacji, kiedy nasze zostaje unieruchomione z braku, paliwa to nie tylko problem z dostaniem się na najbliższą stację benzynową. Konsekwencje pustego baku do zera rzadko mogą być kosztowne, gdyż możemy się narazić chociażby na uszkodzenie pompy paliwa lub konieczność skorzystania z usługi dowozu paliwa przez pomoc drogową. Aby zapobiegać tego typu problemom wystarczy nawyk tankowania baku najpóźniej gdy mamy połowę baku oraz umiejętne przewidywaniu odległości.

 

Problem 3 - Kolejną niemiłą sytuacją, która może nam się przydarzyć podczas podróży jest przebita opona. Często wydaje się nam, że nie możemy zapobiegać złapaniu tzw. kapcia. Nie jest to jednak do końca prawdą. To zabrzmi banalnie, ale przede wszystkim powinniśmy dbać o nasze opony, koła i zawory – stare, zardzewiałe i zmurszałe nie spełnią swojego zadania. Szczególnie po zimie lub okresie złej pogody lub jazdy w gorszym ternie warto zadbać o koła. Z drugiej strony przydaje się uważna jazda – czasem od dziury w oponie uchronić nas może nawet jeden manewr kierownicą. Uważny kierowca może dostrzec przeszkodę na drodze, zagrażającą oponom. Inne profilaktyczne działania to dbałość o dobry stan dętek i opon oraz ich regularna wymiana, odpowiedni poziom napompowania.

 

Problem 4 - Dosyć popularnym problemem jest auto zakopane w błocie lub śniegu. Tego rodzaju sytuacje zdarzają się najczęściej w okresie zimowo – wiosennym oraz po ulewnych deszczach. Aby nie wpakować się w tego rodzaju problem na drodze, trzeba przede wszystkim przewidywać oraz odpowiednio dobierać opony. Najlepszym działaniem profilaktycznym jest omijanie miejsc, gdzie zalega błoto. Czasem warto nadłożyć kilometrów, ale dotrzeć do celu bez błotnych niespodzianek. Kiedy tego rodzaju utrudnienie zaskoczy nas na drodze, dobrze jest zachować odpowiednią ostrożność i nie próbować sforsować przeszkody na siłę. Niezbędnym czynnikiem są także odpowiednie opony, przystosowane do panującej aury, a w niektórych miejscach także łańcuchy, których zastosowanie często bywa bezwzględnie wskazane.

 

Problem 5 - Na problemy na drodze narażamy się także stosując zły rodzaj paliwa. Można tutaj wyróżnić dwa rodzaje sytuacji. W pierwszej dochodzi do pomyłki podczas tankowania. Czasem jesteśmy zmęczeni, pochłonięci myślami lub po prostu rozkojarzenie i wybieramy przy dystrybutorze nie ten pistolet paliwowy, który trzeba. W tym przypadku, chcąc zapobiegać takim pomyłkom, musimy po prostu postarać się o odpowiedni poziom ostrożności i skupienia. Dobrze też przyswoić sobie, że do benzyny bezołowiowej służy pistolet zielony, a do oleju napędowego czarny. W innym wypadku czeka nas skorzystanie z usługi wypompowania złego paliwa u mechanika lub pomocy drogowej. Najlepiej zaopatrywać się w paliwo na sprawdzonych i pewnych stacjach benzynowych.

 

Problem 6 - Często spotykany podczas długich podróży problem, to także niski poziom płynów w naszym pojeździe: oleju, płynu chłodniczego, płynu do spryskiwaczy. O ile niedobór tego ostatniego nie unieruchomi naszego samochodu (ale może uniemożliwić dalszą jazdę), o tyle w dwóch poprzednich przypadkach, konsekwencje mogą być opłakane i kosztowne. Aby im zapobiec należy dbać o regularną wymianę i uzupełnianie tych płynów, a przed każdą dłuższą podróżą sprawdzać aktualny stan.

 

Przemysław Witek,

kierowca i mechanik

pracuje w firmie PPHU VIKING-MAR świadczącej usługi pomocy drogowej i auto lawety w Łodzi i okolicach,

publikuje swoje porady na stronie internetowej https://auto-laweta-lodz.pl/porady/Źródło:

 Inne artykuły
» Konserwacja łożyska – o czym należy pamiętać? 2020-02-27
  Konserwacja to zabieg, który w głównej mierze przyczynia się do zapewnienia efektywnej i długiej pracy łożyska. By dawała jak najlepsze wyniki, powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne, ponieważ łożysko jest stale eksploatowane, dlatego szybko s... więcej »

» Opony Hankook Ventus S1 evo 3 2020-02-27
  Ogumienie Hankook Ventus S1 evo 3 to udana kontynuacja znanej i lubianej linii wyrobów, pochodzących od koreańskiego producenta. Wysokowydajne opony Hankook, oparte o rozwiązania i technologie testowane podczas wyścigów DTM, zostały zoptymalizowane pod kątem ... więcej »

» Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar - sprawdź, jakie modele są dostępne 2020-02-27
  Wyprzedaż rocznika 2019 marki Jaguar to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy czekają na specjalne okazje. Należy wspomnieć o możliwości wyboru dogodnej formy finansowania. Do dyspozycji mamy nie tylko płatność ratalną, ale również kredyt, czy też le... więcej »

» Skoda – wszystko, co niezbędne do naszego pojazdu 2020-01-31
  Ciesząca się dużą popularnością wśród polskich kierowców Skoda Fabia III jest samochodem nowoczesnym i praktycznym. Klienci doceniają w szczególności dobrze zagospodarowane nadwozie oraz niskie koszty eksploatacji pojazdu. Na rynku znaleźć można wiele użytecz... więcej »

» Producent części samochodowych Exedy 2019-11-15
  Exedy to firma, która jest następcą uznanej na światowej rynku japońskiej korporacji. Osiągnęła sukces produkując sprzęgła wysokiej jakości. Większość z nich była przeznaczona do pojazdów azjatyckich producentów. Zajmowała się także produkowaniem części do in... więcej »

» Jak wybrać nowe opony? 2019-09-27
  pirelli 1Zakup nowych opon jest na pierwszy rzut oka prostym zadaniem, szczególnie jeżeli wiesz, jakie oznaczenie znajduje się na starych. W praktyce natomiast - ze względu na zróżnicowane oferty wielu producentów - niejednokrotnie wybór odpowiedniej opony zajmuje wiel... więcej »

» Ile kosztuje zakup używanego auta? 2019-09-23
  wirtualny salon Audi Zakup samochodu wiąże się zwykle ze sporą inwestycją. To duży finansowy krok chyba dla każdego. Nic dziwnego, że chcemy się do niego solidnie przygotować. W zależności od tego, jakie auto planujemy, musimy się liczyć z różnymi kosztami. Nowy pojazd z salonu t... więcej »

» Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania OC? 2019-09-23
  Szacuje się, że w 99% przypadków należne kierowcy odszkodowanie OC jest naliczane nieprawidłowo czyli jest niższe niż powinno być. Większość kierowców może nawet nie mieć takiej świadomości i po prostu przyjmować kwotę, która została im przyznana. Inni zaś maj... więcej »

» DIPP - Polskie wycieraczki do szyb samochodowych 2019-09-05
  Firma DIPP to producent wycieraczek do szyb samochodowych, obecny na polskim rynku motoryzacyjnym już od ponad 10 lat. Polska marka dzięki doskonałej jakości swoich produktów oraz wysokim standardom obsługi klienta zdołała zaskarbić sobie sympatię i zaufanie w... więcej »

» Wyciągarki elektryczne - jak je serwisować, aby służyły nam jak najdłużej? 2019-08-27
  Jeep Wrangler MoparizedWyciągarki elektryczne to sprzęt, który przydaje się na drodze w różnych sytuacjach. Jednak, aby zawsze był gotowy do działania, musi być odpowiednio użytkowany. ... więcej »

» Jakie kosmetyki samochodowe warto stosować, by zadbać o auto? 2019-08-27
  Lexus - lakier Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kosmetyki samochodowe to nie tylko płyn do mycia karoserii i mleczko do czyszczenia kokpitu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Odpowiednia pielęgnacja samocho... więcej »

» Lakier oryginalny, mieszalnia lakierów czy lakier zakupiony w sklepie? Dobierz typ lakierowania do zakresu prac lakierniczych 2019-08-27
  Lexus - lakier Odpryśnięty lakier, czy wgniecenie połączone z utratą powłoki lakierniczej bądź daleko posunięta korozja – przyczyn przeprowadzania prac lakierniczych może być naprawdę wiele. W zależności od rodzaju i przyczyny zniszczenia lakieru można zastosować różn... więcej »

» Tuning - warto czy nie warto? 2019-08-18
  SST Tuning ShowTuning ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Zdania co do celowości tuningowania samochodu są podzielone. Dla jednych to niepotrzebny wydatek, który nie przynosi wymiernych korzyści. Inni uważają, że dopiero auto po tuningu przynosi frajdę z jazdy.... więcej »

» Amortyzatory w samochodzie. Jak przedłużyć ich żywotność? 2019-07-09
  Weitec zawieszenie HICON GT dla Volkswagena Golfa V i Jetta V Auto „buja się” nawet na nieznacznych nierównościach, a przy pokonywaniu zakrętów „myszkuje” – samo odbija na prawo i lewo. Potem zauważasz, że ostatnio droga hamowania znacznie się wydłużyła. Z czego mogą wynikać takie problemy?... więcej »

» Oryginalne części samochodowe - dlaczego warto je wybierać? 2019-07-09
  Ford Door Edge ProtectorSamochód to złożona maszyna, w której co jakiś czas siłą rzeczy musimy wymieniać to i owo. Szczególnie jeżeli auto ma już swoje lata, rzeczy takie jak sprzęgło, skrzynia biegów, konieczność wymiany wahaczy czy drobne prace przy silniku nikogo nie dziwią. ... więcej »

» Wycieraczki samochodowe w Twoim warsztacie - DIPP 2019-06-11
  Od początku stawialiśmy na jakość naszych wycieraczek. Opłaciło się. Od 2008 roku rozwinęliśmy sieć dystrybucji nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami kraju. Oferujemy doskonałe wycieraczki samochodowe w przystępnych cenach. Nasz pomysł na biznes jes... więcej »

» Samochody na minuty w Lublinie – co warto o nich wiedzieć? 2019-05-31
  Carsharing, czyli samochody na minuty, to rozwiązanie, z którego mogą już korzystać mieszkańcy Lublina. Jeżeli masz uprawnienia do kierowania pojazdami, ale nie masz własnego samochodu, carsharing jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak to działa. ... więcej »

» Obsługa klimatyzacji – taniej i szybciej 2019-05-30
  Serwis klimatyzacji to czynność czasochłonna. W przypadku pojazdów dużych gabarytów – jak samochody ciężarowe lub autobusy – może trwać od kilku do ponad 10 godzin. Ponadto, w trakcie serwisu dochodzi zawsze do ubytku części czynnika chłodniczego. ... więcej »

» Czy warto wyposażyć samochód w kamerę cofania 2019-05-30
  Parkowanie to manewr, który sprawia trudność nawet doświadczonym kierowcom – a co dopiero tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Jak sobie to ułatwić? Może Ci w tym pomóc np. kamera cofania. Zobacz, czy warto się zdecydować na jej za... więcej »

» Do ponad połowy wypadków dochodzi przy dobrej pogodzie. Jak zabezpieczyć się przed skutkami kolizji? 2019-05-20
  Korzystając z wolnego dnia, wsiadasz do swojego samochodu i ruszasz na przejażdżkę. Nad głową masz bezchmurne niebo i pełne słońce. Sprzyjające warunki kuszą, dlatego pozwalasz sobie na nieco większą swobodę za kółkiem. Jednak nie Ty jeden wpadłeś na taki pomy... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 98 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |