FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1635 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1114 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać?
    Dodano: 2021-04-22

 
Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć stosowną umowę z firmą odszkodowawczą, tzn. kupującym.


Zanim jednak dojdzie do podpisania takiej umowy, eksperci analizują przesłany wniosek, w którym widnieje kosztorys naprawy samochodu. Ważne jest również dostarczenie decyzji ubezpieczyciela oraz zdjęcia pojazdu wraz z powstałymi szkodami. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy jest ono korzystne?
 
 
 
 
 

Czy lepiej sprzedać odszkodowanie, czy napisać odwołanie?

W przypadku podejrzenia zaniżenia odszkodowania istnieje możliwość złożenia odwołania od wydanej decyzji ubezpieczyciela. Jednak z licznych obserwacji i doświadczeń wynika, że zdecydowana większość reklamacji jest odrzucana. Wtedy zostaje tylko i wyłącznie droga sądowa. Zazwyczaj są to długie, kosztowne i stresujące procesy, które nie gwarantują wygranej. Najlepszy rozwiązaniem jest więc skorzystanie z opcji sprzedaży odszkodowania, aby wszystkimi formalnościami zajęli się specjaliści.
 

Jakie odszkodowania są skupywane?

Niezależnie od rodzaju szkody, oraz czy została ona otrzymana w ramach OC lub AC sprawcy, specjalistyczne firmy je skupują. Należy jednak pamiętać, że skup odszkodowań OC i AC możliwy jest w terminie 3 lat od dnia powstania szkody lub wydania decyzji ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania. Po tym czasie roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu.
 
Warto również pamiętać, że zawarcie ugody z ubezpieczycielem praktycznie zamyka drogę do ubiegania się o wyższe odszkodowanie. W takim wypadu nie jest możliwy proces skupu.
 

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania?

Szacuje się, ze ok. 90 % odszkodowań jest zaniżonych. Niestety jest to nagminna praktyka zakładów ubezpieczeniowych. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Spośród nieczystych praktyk stosowanych przez wyżej wymienione firmy to branie pod uwagę części zamiennych zamiast oryginalnych. Czasami brane pod uwagę są również nowe części, lecz nieoryginalne. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wycena naprawy auta powinna zawierać części oryginalne, jeżeli takie zamontowane były przed szkodą.
 
Kolejnym trikiem jest obliczanie stawek roboczogodzinnych na podstawie błędnych danych. Często różnica między stawką ujętą w kalkulacji szkody, a faktycznie obowiązującą w warsztacie wynosi kilkadziesiąt złotych. Może również zdarzyć się, że ubezpieczyciel uzna naszą szkodę jako tzw. całkowitą, co z punktu widzenia poszkodowanego jest mało opłacalne.
 
Praktyką zakładów ubezpieczeniowych jest również naliczanie rabatów na zakup części. Od końcowej wyceny odejmują kilkunastoprocentową zniżkę. Nie zwracają uwagę na fakt, iż nie każdy poszkodowany jest w stanie z niej skorzystać.
 

Jak wygląda skup odszkodowań OC krok po kroku?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na sprzedaż szkody, to na samym początku musimy przedstawić kosztorys napraw. W przypadku jego nieposiadania warto również zapytać specjalistów, co w takiej sytuacji zrobić. Firma dokładnie zapoznaje się z poprawnością rozliczenia szkody, a następnie kontaktuje się z nami w celu zaproponowania oferty. Jeżeli zgadzamy się na podwyższoną sumę odszkodowania, następuje podpisanie umowy w wygodnej formie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj na pieniądze czekamy bardzo krótki okres czasu – nawet kilka dni.
 

Skup odszkodowań OC – zalety

Często w wyniku wypadku lub szkody, towarzyszą nam różne, skrajne emocje, na których skutek nie myślimy racjonalnie. Wszak nie codziennie dochodzi do takich incydentów i nie mamy skutecznego planu działania na taką okoliczność. Samodzielna walka o wyższą stawkę odszkodowania często jest trudna i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W przypadku wystąpienia jakiekolwiek szkody warto wiec zgłosić się do specjalistycznych firm, które odciążą nas ze wszystkich problemów. Na bazie swojego doświadczenia pomogą przejść przez cały proces i godnie nas reprezentując – wywalczą o wiele większe odszkodowanie.
 
Często nie zdajemy sobie sprawy, z nieuczciwych praktyk zakładów ubezpieczeniowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy trików na zaniżenie odszkodowania, jest kilka, a może być ich znacznie więcej, w zależności od szkody. Owszem firmy, które zajmują się skupem odszkodowań, pobierają stosowną prowizję, lecz my bez żadnego wkładu otrzymujemy dodatkowe pieniądze, których normalnie byśmy nie uzyskali. Jest to więc sytuacja win-win, każdy w tym przypadku jest wygranym.
 
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że pieniądze pojawiają się na naszym koncie nawet w kilka dni po podpisaniu umowy. Nie ponosimy również żadnych dodatkowych kosztów.
 

Czy samodzielna walka o wyższe odszkodowanie się opłaca?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, droga po wyższe odszkodowanie i walka z ubezpieczycielem może być bolesna i długa. Poza tym zazwyczaj potrzebna jest opinia niezależnego rzeczoznawcy, a taka usługa jest odpłatna (nawet kilkaset złotych). Suma ta nie jest zwracana przez ubezpieczyciela. W przypadku odrzucenia reklamacji możemy jednak zgłosić się do Rzecznika Finansowego, jednak jest to proces długi i monotonny. Niekoniecznie również może skończyć się on na naszą korzyść. Droga sądowa również nie jest gwarancją wypłaty należnego odszkodowania. Sprzedaż szkody jest wiec doskonałym wyjściem, niezależnie od tego czy dotyczy ona samochodu, innej ruchomości czy domu.


Źródło:

 Inne artykuły
» Trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC 2021-10-27
  Już niebawem wygasa ubezpieczenie Twojego auta i zastanawiasz się, ile zapłacisz za kolejne OC? Zależy Ci na tym, aby polisa była jak najtańsza, bo nie chcesz przepłacać? Poznaj trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC. ... więcej »

» Jak przygotować rezygnację z polisy OC? 2021-09-29
  Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i dopłat z tytułu rezy... więcej »

» Czym są opony niskoprofilowe? 2021-06-14
  pirelli 1Opony niskoprofilowe zyskują coraz większą popularność. Ze względu na walory wizualne są coraz częstszym wyborem posiadaczy aut sportowych oraz pojazdów o wysokich osiągach. Czym się charakteryzują? Jakie są wady i zalety opon niskoprofilowych? Zapraszamy do k... więcej »

» Zakup części samochodowych - online czy stacjonarnie 2021-06-03
  Liczba samochodów w Polsce rośnie w ekspresowym tempie. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że posiadanie auta to nie tylko opłaty za paliwo, czy ubezpieczenie. To także konieczność przeprowadzania przeglądów, czy eksploatacyjnych napraw. Często istnieje koniec... więcej »

» Jak wybrać dobrą pastę polerską? 2021-05-22
  Korzystając z odpowiedniej pasty polerskiej, można nie tylko ułatwić sobie pracę, ale też uzyskać dużo lepsze efekty. Dzięki dobrej paście można usunąć rysy oraz sprawić, że powierzchnie będą błyszczały tak samo, jak przed laty. Sprawdź, które produkty polersk... więcej »

» Zakup używanego kampera - na co zwrócić uwagę? 2021-05-07
  California Caravans Salon Poland 2020Podróż kamperem w dal to marzenie wielu z nas. Pojazd ten uosabia w sobie prawdziwą wolność podróżnika, umożliwiając dojazd w dowolne miejsce, zupełnie nieograniczone ofertami dostępnymi w biurach podróży. To również niezależność od miejsc noclegowych, hoteli ... więcej »

» Jak wynająć samochód w Warszawie? 2021-04-23
  Poszukujesz auta na okres krótko lub długoterminowy? Wynajem samochodów pozwala na wypożyczenie pojazdu na dowolny okres, a także umożliwia zakup prezentowego vouchera. Bon podarunkowy na prezent jest świetnym pomysłem dla każdego miłośnika motoryzacji i nie ... więcej »

» Kupujesz używany samochód? Zobacz, na co musisz uważać! 2021-04-23
  Samochody używane nadal są wybierane znacznie częściej niż te z salonu dealera marki. Wielu kupujących liczy, że dopisze im szczęście lub przesadnie optymistycznie oceniają swoją wiedzę i doświadczenie, wierząc, że są w stanie samodzielnie wykryć wszystkie de... więcej »

» Leasing czy kredyt? Jak sfinansować samochód? 2021-04-23
  Rozwój firmy często pociąga za sobą konieczność pozyskania dodatkowego dofinansowania na zakup środków trwałych, służących do wykonywania działalności gospodarczej. W zależności od profilu biznesu przydatne będą nowe maszyny, sprzęt IT czy elementy linii prod... więcej »

» Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? 2021-04-07
  wnętrze samochodu  Zamierzasz kupić kamerę samochodową i zastanawiasz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, ochronę w spornej sytuacji, czy po prostu uchwycenie spektakularnego widoku, wideorejestrator zapewnia przyjemniejsz... więcej »

» Zakup opon na sezon letni 2021-03-03
  pirelli 2Nadchodzi wiosna! Koniec zimy to wiele korzyści, ale również zalecana wymiana opon w naszych pojazdach na takie, które lepiej będą przystosowane do warunków atmosferycznych typowych dla tej pory roku. ... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

» Wyróżnij się z tłumu i stwórz swoje BMW z BMW Individual 2021-02-16
  BMW Individual 760Li Sterling inspired by ROBBE&BERKINGCechą naszych czasów jest kultura masowa, przesyt dobrami i nieograniczony dostęp do towarów. Nic więc dziwnego, że rynek podbijają produkty spersonalizowane. Coraz częściej szukamy przedmiotów i usług, które oddają nasz styl życia, odzwierciedlają naszą osob... więcej »

» Nowe Audi A7 - wymarzone auto w zasięgu Twojej ręki 2021-02-11
  Audi A7 Sportback - polska premiera Audi A7 bez wątpienia jest obiektem westchnień wielu fanów motoryzacji, a nowe Audi A7 daje ku temu jeszcze więcej powodów. Samochód został poddany widocznemu już na pierwszy rzut oka odświeżeniu, które dotyczy także udoskonaleń technicznych. ... więcej »

» Ile trzeba zapłacić za OC Suzuki? 2021-02-11
  Suzuki SX4 S-CROSS 2016 Średnia cena ubezpieczenia OC Suzuki w grudniu 2020 roku wyniosła 619 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali polisy w dużo niższych cenach. Jak to możliwe? Które modele Suzuki można było ubezpieczyć najtaniej? Jak przedstawia się wysokość składki OC na samo... więcej »

» Nowy T-Cross - jeszcze dynamiczniejszy, jeszcze bardziej miejski 2021-01-19
  T-Cross 1.5 TSI 2020Wysokie krawężniki? Ciasne uliczki? Upchane parkingi? Wysoka dynamika jazdy od świateł do świateł? Nowy T-Cross został stworzony po to, by okiełznać miejski zgiełk i zapewnić Ci odpowiednie tempo oraz komfort poruszania się po wielkomiejskich drogach, dróżkach... więcej »

» Wygodniejsze zakupy części w Internecie 2021-01-10
  TurbinaKierowcy w Polsce doskonale wiedzą, że nie ma marki samochodowej, która gwarantowałaby wieczną bezawaryjność. Wymiana podzespołów i części dotyczy wszystkich samochodów, i tych starszych, i młodszych, którym przydarzyła się stłuczka, czy zbyt intensywna eksplo... więcej »

» Jaki jest aktualny taryfikator mandatów? Sprawdzamy, za co można dostać mandat 2020-12-18
  Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się przekroczyć dopuszczalną prędkość. Tobie także? Zastanawiasz się, jak wysoki mandat mógłbyś otrzymać za tego rodzaju przewinienie drogowe? My to sprawdziliśmy. Dodatkowo także inne wykroczenia, których konsekwencją jest otr... więcej »

» Katalizator - czym jest i za co odpowiada? 2020-12-17
  Na samym początku warto zauważyć, iż określenie katalizator to pewne uproszczenie. Profesjonalnie nazywa się go reaktorem katalitycznym. Element ten znajduje się w dolnej części samochodu, pod zawieszenie, będąc elementem układu wydechowego. Dosyć łatwo da si... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 86 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |