FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1619 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1101 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać?
    Dodano: 2021-04-22

 
Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć stosowną umowę z firmą odszkodowawczą, tzn. kupującym.


Zanim jednak dojdzie do podpisania takiej umowy, eksperci analizują przesłany wniosek, w którym widnieje kosztorys naprawy samochodu. Ważne jest również dostarczenie decyzji ubezpieczyciela oraz zdjęcia pojazdu wraz z powstałymi szkodami. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy jest ono korzystne?
 
 
 
 
 

Czy lepiej sprzedać odszkodowanie, czy napisać odwołanie?

W przypadku podejrzenia zaniżenia odszkodowania istnieje możliwość złożenia odwołania od wydanej decyzji ubezpieczyciela. Jednak z licznych obserwacji i doświadczeń wynika, że zdecydowana większość reklamacji jest odrzucana. Wtedy zostaje tylko i wyłącznie droga sądowa. Zazwyczaj są to długie, kosztowne i stresujące procesy, które nie gwarantują wygranej. Najlepszy rozwiązaniem jest więc skorzystanie z opcji sprzedaży odszkodowania, aby wszystkimi formalnościami zajęli się specjaliści.
 

Jakie odszkodowania są skupywane?

Niezależnie od rodzaju szkody, oraz czy została ona otrzymana w ramach OC lub AC sprawcy, specjalistyczne firmy je skupują. Należy jednak pamiętać, że skup odszkodowań OC i AC możliwy jest w terminie 3 lat od dnia powstania szkody lub wydania decyzji ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania. Po tym czasie roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu.
 
Warto również pamiętać, że zawarcie ugody z ubezpieczycielem praktycznie zamyka drogę do ubiegania się o wyższe odszkodowanie. W takim wypadu nie jest możliwy proces skupu.
 

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania?

Szacuje się, ze ok. 90 % odszkodowań jest zaniżonych. Niestety jest to nagminna praktyka zakładów ubezpieczeniowych. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Spośród nieczystych praktyk stosowanych przez wyżej wymienione firmy to branie pod uwagę części zamiennych zamiast oryginalnych. Czasami brane pod uwagę są również nowe części, lecz nieoryginalne. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wycena naprawy auta powinna zawierać części oryginalne, jeżeli takie zamontowane były przed szkodą.
 
Kolejnym trikiem jest obliczanie stawek roboczogodzinnych na podstawie błędnych danych. Często różnica między stawką ujętą w kalkulacji szkody, a faktycznie obowiązującą w warsztacie wynosi kilkadziesiąt złotych. Może również zdarzyć się, że ubezpieczyciel uzna naszą szkodę jako tzw. całkowitą, co z punktu widzenia poszkodowanego jest mało opłacalne.
 
Praktyką zakładów ubezpieczeniowych jest również naliczanie rabatów na zakup części. Od końcowej wyceny odejmują kilkunastoprocentową zniżkę. Nie zwracają uwagę na fakt, iż nie każdy poszkodowany jest w stanie z niej skorzystać.
 

Jak wygląda skup odszkodowań OC krok po kroku?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na sprzedaż szkody, to na samym początku musimy przedstawić kosztorys napraw. W przypadku jego nieposiadania warto również zapytać specjalistów, co w takiej sytuacji zrobić. Firma dokładnie zapoznaje się z poprawnością rozliczenia szkody, a następnie kontaktuje się z nami w celu zaproponowania oferty. Jeżeli zgadzamy się na podwyższoną sumę odszkodowania, następuje podpisanie umowy w wygodnej formie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj na pieniądze czekamy bardzo krótki okres czasu – nawet kilka dni.
 

Skup odszkodowań OC – zalety

Często w wyniku wypadku lub szkody, towarzyszą nam różne, skrajne emocje, na których skutek nie myślimy racjonalnie. Wszak nie codziennie dochodzi do takich incydentów i nie mamy skutecznego planu działania na taką okoliczność. Samodzielna walka o wyższą stawkę odszkodowania często jest trudna i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W przypadku wystąpienia jakiekolwiek szkody warto wiec zgłosić się do specjalistycznych firm, które odciążą nas ze wszystkich problemów. Na bazie swojego doświadczenia pomogą przejść przez cały proces i godnie nas reprezentując – wywalczą o wiele większe odszkodowanie.
 
Często nie zdajemy sobie sprawy, z nieuczciwych praktyk zakładów ubezpieczeniowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy trików na zaniżenie odszkodowania, jest kilka, a może być ich znacznie więcej, w zależności od szkody. Owszem firmy, które zajmują się skupem odszkodowań, pobierają stosowną prowizję, lecz my bez żadnego wkładu otrzymujemy dodatkowe pieniądze, których normalnie byśmy nie uzyskali. Jest to więc sytuacja win-win, każdy w tym przypadku jest wygranym.
 
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że pieniądze pojawiają się na naszym koncie nawet w kilka dni po podpisaniu umowy. Nie ponosimy również żadnych dodatkowych kosztów.
 

Czy samodzielna walka o wyższe odszkodowanie się opłaca?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, droga po wyższe odszkodowanie i walka z ubezpieczycielem może być bolesna i długa. Poza tym zazwyczaj potrzebna jest opinia niezależnego rzeczoznawcy, a taka usługa jest odpłatna (nawet kilkaset złotych). Suma ta nie jest zwracana przez ubezpieczyciela. W przypadku odrzucenia reklamacji możemy jednak zgłosić się do Rzecznika Finansowego, jednak jest to proces długi i monotonny. Niekoniecznie również może skończyć się on na naszą korzyść. Droga sądowa również nie jest gwarancją wypłaty należnego odszkodowania. Sprzedaż szkody jest wiec doskonałym wyjściem, niezależnie od tego czy dotyczy ona samochodu, innej ruchomości czy domu.


Źródło:

 Inne artykuły
» Legenda w wersji dla rodziny. Suzuki Vitara Hybrid dostępna w świetnej cenie! 2022-10-06
  Niewiele jest współcześnie produkowanych samochodów, które zasługują na miano legendy motoryzacji. Jednym z nich bez wątpienia jest Suzuki Vitara. Najnowsza generacja tego modelu oczywiście nie ma już off-roadowych ambicji, natomiast dużo lepiej sprawdza się w... więcej »

» Czy wciąż warto posiadać własne auto? 2022-10-05
  W obliczu rosnących cen paliw i pojazdów wielu rezygnuje z posiadania własnego samochodu. Obserwując uważnie wyjątkowe warunki panujące na rynku, postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie. Ten artykuł stanowi odpowiedź na pytanie: Czy wciąż warto posiadać własn... więcej »

» SEAT Arona - SUV klasy średniej na Twoją kieszeń 2022-10-04
  Produkowany przez hiszpańską markę SEAT model SEAT Arona jest typem kompaktowego SUV-a. Łączy w sobie cechy samochodu osobowego i terenowego, ale wykorzystywany jest najczęściej do poruszania się po miejskiej dżungli. Jest to stosunkowo nowa konstrukcja, bo p... więcej »

» Co to jest świadectwo kierowcy? 2022-09-05
  swiadectwo kierowcyKażdy kierowca zawodowy ma obowiązek posiadać świadectwo kierowcy. Dokument ten potwierdza ukończenie niezbędnego szkolenia. To jakiego rodzaju kierowca ma ukończyć kurs na przewóz rzeczy uzależnione jest od daty wydania po raz pierwszy prawa jazdy kat. C lub ... więcej »

» Rzeczoznawca motoryzacyjny - kiedy korzystać z jego usług? 2022-05-25
  Rzeczoznawca motoryzacyjny to osoba, która profesjonalnie wyceni wartość samochodu lub koszt naprawy danej szkody. Dlatego opinia wydana przez rzeczoznawcę samochodowego może być wykorzystana w sądzie lub użyta do ustalenia wysokości odszkodowania za naprawę p... więcej »

» Zakup samochodu. Wybierz możliwość wynajmu długoterminowego 2022-03-01
  Samochód to dla wielu przedsiębiorstw ogromna inwestycja, która mimo tych kosztów musi być zrealizowana ze względu na specyfikę działalności. Jednak od kilka lat popularność wynajmu długoterminowego samochodu skutecznie zachęca klientów do ograniczania wydatkó... więcej »

» Jazda testowa Suzuki Swace, czyli dlaczego warto poznać lepiej ten model? 2021-12-06
  Suzuki Swace nie jest jeszcze tak rozpoznawalnym modelem, jak jego bezpośrednia konkurencja. Mimo to samochód zaliczył całkiem udany debiut na polskim rynku i przekonuje do siebie coraz więcej kierowców. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę ewide... więcej »

» Jazda testowa Hyundaiem i20 N? Nie pożałujesz! 2021-12-06
  Szybki, ale do jazdy na co dzień. Ekscytujący, ale dający poczucie bezpieczeństwa. Bezkompromisowy, ale i funkcjonalny. Taki właśnie jest Hyundai i20 N, który może narobić sporo zamieszania na polskich drogach. W naprawdę atrakcyjnej cenie otrzymujemy rasowy ... więcej »

» Trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC 2021-10-27
  Już niebawem wygasa ubezpieczenie Twojego auta i zastanawiasz się, ile zapłacisz za kolejne OC? Zależy Ci na tym, aby polisa była jak najtańsza, bo nie chcesz przepłacać? Poznaj trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC. ... więcej »

» Jak przygotować rezygnację z polisy OC? 2021-09-29
  Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i dopłat z tytułu rezy... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

» Samochód na minuty, czyli car sharing - komu się opłaca? 2018-08-19
  Peugeot 208Car sharing, czyli możliwość wynajęcia samochodu na minuty to nowość na polskim rynku, która od początku swojego istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Samochód możemy bowiem wynająć na minuty oraz korzystać z niego tak długo, jak tylko chcemy. ... więcej »

» Seat: zimowa wyprzedaż i gorące nowości w 2018 roku 2018-01-12
  Seat AtecaNawet 39 000 zł mogą zyskać kierowcy, którzy już w styczniu chcieliby przesiąść się do nowego SEAT-a. Rodzinna Alhambra, sportowy Leon czy miejska Ibiza – modele z roku 2017 – kuszą teraz nie tylko swoim hiszpańskim temperamentem, ale także wyjątko... więcej »

» Skoda rusza z wyprzedażą 2017-10-16
  rok nowosci skodyMarka ŠKODA prezentuje swoją ofertę wyprzedażową oraz rozpoczyna kampanię reklamową pod hasłem „To jest dobry rok. A dobre rzeczy warto celebrować”. ... więcej »

» Seat Alhambra: rodzinny samochód z zyskiem nawet 34 000 zł! 2017-09-25
  Seat Alhambra 2017Nawet 34 000 zł mogą zyskać kierowcy, którzy wybiorą SEAT-a Alhambrę – przestronnego minivana dla całej rodziny. Ten pełen charakteru samochód jest teraz dostępny jak nigdy dotąd – od 859 zł netto miesięcznie! ... więcej »

» Większy rabat na nową Skodę przy odsprzedaży używanego auta 2017-08-10
  Poznań Motor Show 2017. Rok nowości Skody i Octavia RS 245 Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem nowej ŠKODY, marka przygotowała specjalną ofertę. Teraz każdy Klient może łatwo i korzystnie może odsprzedać swój stary samochód, a tym samym otrzymać dodatkowy bonus - od 1000 do aż 2500 zł przy zakupie nowe... więcej »

» Lexus - promocyjna oferta leasing 102% oraz leasing Smartplan 1% 2017-08-07
  Lexus - promocyjna oferta leasing 102 procent oraz leasing Smartplan 1 procentLexus wprowadził na rynek promocyjną ofertę Leasing SMARTPLAN 1% - opłata miesięczna wynosi 1 procent ceny netto auta, a opłata wstępna w przypadku wybranych modeli to zaledwie 5 procent. W ofercie producenta pojawiła się również promocyjna oferta Leasing 102%... więcej »

» Wakacyjne promocje Hondy 2017-07-05
  Honda wprowadza dziś wakacyjne promocje, które obejmą modele: Civic hatchback z silnikiem o poj. 1,0 l* oraz CR-V, bez względu na rodzaj silnika i wersję wyposażeniową. ... więcej »

» Nowości Skody w ofercie Skoda Kredyt Niskich Rat 2017-06-09
  W ramach ROKU NOWOŚCI ŠKODY, Klienci czeskiej marki mogą cieszyć się swoim wymarzonym samochodem w elastycznej ofercie finansowej ŠKODA Kredyt Niskich Rat, dostępnej również w leasingu. ŠKODA Kredyt Niskich Rat jest innowacyjnym rozwiązaniem finansowym, które ... więcej »

[1] 2 3 4
Wyświetlane: 0 - 20 z 77 rekordów
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |