FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1612 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1095 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać?
    Dodano: 2021-04-22

 
Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć stosowną umowę z firmą odszkodowawczą, tzn. kupującym.


Zanim jednak dojdzie do podpisania takiej umowy, eksperci analizują przesłany wniosek, w którym widnieje kosztorys naprawy samochodu. Ważne jest również dostarczenie decyzji ubezpieczyciela oraz zdjęcia pojazdu wraz z powstałymi szkodami. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy jest ono korzystne?
 
 
 
 
 

Czy lepiej sprzedać odszkodowanie, czy napisać odwołanie?

W przypadku podejrzenia zaniżenia odszkodowania istnieje możliwość złożenia odwołania od wydanej decyzji ubezpieczyciela. Jednak z licznych obserwacji i doświadczeń wynika, że zdecydowana większość reklamacji jest odrzucana. Wtedy zostaje tylko i wyłącznie droga sądowa. Zazwyczaj są to długie, kosztowne i stresujące procesy, które nie gwarantują wygranej. Najlepszy rozwiązaniem jest więc skorzystanie z opcji sprzedaży odszkodowania, aby wszystkimi formalnościami zajęli się specjaliści.
 

Jakie odszkodowania są skupywane?

Niezależnie od rodzaju szkody, oraz czy została ona otrzymana w ramach OC lub AC sprawcy, specjalistyczne firmy je skupują. Należy jednak pamiętać, że skup odszkodowań OC i AC możliwy jest w terminie 3 lat od dnia powstania szkody lub wydania decyzji ubezpieczyciela w sprawie wypłaty odszkodowania. Po tym czasie roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu.
 
Warto również pamiętać, że zawarcie ugody z ubezpieczycielem praktycznie zamyka drogę do ubiegania się o wyższe odszkodowanie. W takim wypadu nie jest możliwy proces skupu.
 

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania?

Szacuje się, ze ok. 90 % odszkodowań jest zaniżonych. Niestety jest to nagminna praktyka zakładów ubezpieczeniowych. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Spośród nieczystych praktyk stosowanych przez wyżej wymienione firmy to branie pod uwagę części zamiennych zamiast oryginalnych. Czasami brane pod uwagę są również nowe części, lecz nieoryginalne. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wycena naprawy auta powinna zawierać części oryginalne, jeżeli takie zamontowane były przed szkodą.
 
Kolejnym trikiem jest obliczanie stawek roboczogodzinnych na podstawie błędnych danych. Często różnica między stawką ujętą w kalkulacji szkody, a faktycznie obowiązującą w warsztacie wynosi kilkadziesiąt złotych. Może również zdarzyć się, że ubezpieczyciel uzna naszą szkodę jako tzw. całkowitą, co z punktu widzenia poszkodowanego jest mało opłacalne.
 
Praktyką zakładów ubezpieczeniowych jest również naliczanie rabatów na zakup części. Od końcowej wyceny odejmują kilkunastoprocentową zniżkę. Nie zwracają uwagę na fakt, iż nie każdy poszkodowany jest w stanie z niej skorzystać.
 

Jak wygląda skup odszkodowań OC krok po kroku?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na sprzedaż szkody, to na samym początku musimy przedstawić kosztorys napraw. W przypadku jego nieposiadania warto również zapytać specjalistów, co w takiej sytuacji zrobić. Firma dokładnie zapoznaje się z poprawnością rozliczenia szkody, a następnie kontaktuje się z nami w celu zaproponowania oferty. Jeżeli zgadzamy się na podwyższoną sumę odszkodowania, następuje podpisanie umowy w wygodnej formie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj na pieniądze czekamy bardzo krótki okres czasu – nawet kilka dni.
 

Skup odszkodowań OC – zalety

Często w wyniku wypadku lub szkody, towarzyszą nam różne, skrajne emocje, na których skutek nie myślimy racjonalnie. Wszak nie codziennie dochodzi do takich incydentów i nie mamy skutecznego planu działania na taką okoliczność. Samodzielna walka o wyższą stawkę odszkodowania często jest trudna i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W przypadku wystąpienia jakiekolwiek szkody warto wiec zgłosić się do specjalistycznych firm, które odciążą nas ze wszystkich problemów. Na bazie swojego doświadczenia pomogą przejść przez cały proces i godnie nas reprezentując – wywalczą o wiele większe odszkodowanie.
 
Często nie zdajemy sobie sprawy, z nieuczciwych praktyk zakładów ubezpieczeniowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy trików na zaniżenie odszkodowania, jest kilka, a może być ich znacznie więcej, w zależności od szkody. Owszem firmy, które zajmują się skupem odszkodowań, pobierają stosowną prowizję, lecz my bez żadnego wkładu otrzymujemy dodatkowe pieniądze, których normalnie byśmy nie uzyskali. Jest to więc sytuacja win-win, każdy w tym przypadku jest wygranym.
 
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że pieniądze pojawiają się na naszym koncie nawet w kilka dni po podpisaniu umowy. Nie ponosimy również żadnych dodatkowych kosztów.
 

Czy samodzielna walka o wyższe odszkodowanie się opłaca?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, droga po wyższe odszkodowanie i walka z ubezpieczycielem może być bolesna i długa. Poza tym zazwyczaj potrzebna jest opinia niezależnego rzeczoznawcy, a taka usługa jest odpłatna (nawet kilkaset złotych). Suma ta nie jest zwracana przez ubezpieczyciela. W przypadku odrzucenia reklamacji możemy jednak zgłosić się do Rzecznika Finansowego, jednak jest to proces długi i monotonny. Niekoniecznie również może skończyć się on na naszą korzyść. Droga sądowa również nie jest gwarancją wypłaty należnego odszkodowania. Sprzedaż szkody jest wiec doskonałym wyjściem, niezależnie od tego czy dotyczy ona samochodu, innej ruchomości czy domu.


Źródło:

 Inne artykuły
» Słomczyn: Tor wyścigowy dla wszystkich chcących poznać tajniki wyścigów 2024-02-24
  Tor Słomczyn, zlokalizowany w malowniczej okolicy niedaleko Warszawy, to raj dla miłośników motoryzacji i adrenaliny. To miejsce, gdzie pasjonaci wyścigów samochodowych, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, mogą zgłębiać tajniki szybkiej jazdy. ... więcej »

» Ford Kuga - wszechstronne i bezpieczne auto 2024-01-17
  Ford Kuga to kompaktowy crossover SUV, klasy średniej, produkowany od 2008 roku. Od 2019 roku w Europie dostępna jest trzecia generacja modelu. Auto cieszy się dużym powodzeniem na rynku motoryzacyjnym.... więcej »

» Sprzedaż wózków widłowych: Klucz do efektywności i innowacji w centrum wózków widłowych 2023-12-27
  Wózki widłowe są nieodłącznym elementem wielu branż, od logistyki po produkcję. Ich uniwersalność i efektywność sprawiają, że są kluczowym sprzętem w każdym magazynie, zakładzie produkcyjnym czy centrum dystrybucyjnym. ... więcej »

» Czy warto inwestować w motocykle z drugiej ręki? 2023-11-21
  Stoisz przed zakupem swojego pierwszego motocykla, a może chcesz powiększyć swoją kolekcję jednośladów i zastanawiasz się nad zakupem pojazdu z drugiej ręki? ... więcej »

» Gdzie najczęściej kradną samochody i jak zabezpieczyć je przed kradzieżą? 2023-11-21
  Choć złodzieje potrafią ukraść samochód dosłownie zewsząd, są miejsca, w których auta są znacznie bardziej narażone na zniknięcie. Wbrew pozorom nie są opustoszałe i daleko od właścicieli ? wręcz przeciwnie! Złodzieje kradną czasem niemalż... więcej »

» Wyjątkowa jakość i design - odkryj gamę odzieży motocyklowej Revit 2023-11-20
  Zapraszamy do pogłębienia wiedzy na temat marki Rev?it, która w świecie mody motocyklowej reprezentuje wyjątkową jakość i innowacyjny design. Zarówno ich odzież, jak i obuwie to synonim najwyższej jakości wykonania, niezawodności, skutecznej ochro... więcej »

» Akumulatory trakcyjne w samochodach elektrycznych - jaki będzie ich rozwój? 2023-11-03
  W miarę jak konwencjonalne silniki spalinowe tracą na znaczeniu, innowacje w dziedzinie akumulatorów trakcyjnych w pojazdach prowadzą nas do zielonej rewolucji na drogach. ... więcej »

» Autoryzowany serwis Mercedes Szczecin: czy korzystanie z usług ASO może się opłacać? 2023-10-25
  Mercedes-Benz to jedna z najbardziej prestiżowych marek samochodowych na świecie. Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut niemieckiego producenta, co najlepiej świadczy o skali skoku gospodarczego i ekonomicznego, jaki wykonał nasz kraj. Jeśli tak... więcej »

» Prawo jazdy Kraków 2023-07-03
  Prawo jazdy jest bardzo wartościowym dokumentem, który otwiera przed nami szereg możliwości. Niezależnie od wieku, zdobycie umiejętności prowadzenia pojazdu przynosi liczne korzyści, wpływając zarówno na nasze codzienne życie, jak i rozwój zawodow... więcej »

» Kurs Na Kategorie C Kraków 2023-07-03
  Kurs na kategorie C ? Kraków pozwala poruszać się pojazdami ciężarowymi. Aby zapisać się do ośrodka szkoleniowego, trzeba spełnić określone warunki, w tym przejść badania lekarskie. Kursy prawa jazdy kończą się egzaminami państwowymi.... więcej »

» Auto używane czy nowe - co wybrać? 2023-06-29
  Zakup samochodu to bardzo poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Po to, by z jednej strony zapłacić uczciwą cenę, a z drugiej pozyskać auto niezawodne i zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo. Auto używane czy nowe ? c... więcej »

» Zbliża się wiosna, więc naklejki na auto to idealne rozwiązanie 2023-05-31
  Dla wielu motocyklistów i kierowców ich pojazdy to nie tylko narzędzia do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Osoby takie chcą, aby ich pojazd się wyróżniał, przekazywał jakąś ideę albo służył celom biznesowym. Można to łatwo osiągną... więcej »

» Mazda 6 w leasingu? To jeden z najlepszych wyborów do Twojej firmy 2023-04-05
  Mazda 6 zadebiutowała na europejskim rynku w 2002 roku i została świetnie przyjęta przez kierowców. Nowoczesna stylistyka, dynamiczne i niezawodne jednostki napędowe, znakomite właściwości jezdne i japońska produkcja.... więcej »

» Wynajem Toyoty Corolli Kombi - to może być świetna alternatywa dla kredytu czy leasingu! 2023-03-12
  Coraz wyższe ceny fabrycznie nowych samochodów powodują, że wielu nabywców zaczyna się poważnie zastanawiać nad sensem zakupu auta. Zwłaszcza, że jest to dopiero początek wydatków. Samochód generuje stałe koszty: paliwa, serwisu czy wymiany opon... więcej »

» Myjnia tunelowa - działanie i zalety 2022-10-14
  myjniaMyjnie tunelowe cieszą się coraz większą popularnością ? nie tylko na Zachodzie, ale także w Polsce. Klienci doceniają szybkość i wygodę, a właściciele ? stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność. Jak działa myjnia tunelowa? ... więcej »

» Legenda w wersji dla rodziny. Suzuki Vitara Hybrid dostępna w świetnej cenie! 2022-10-06
  Niewiele jest współcześnie produkowanych samochodów, które zasługują na miano legendy motoryzacji. Jednym z nich bez wątpienia jest Suzuki Vitara. Najnowsza generacja tego modelu oczywiście nie ma już off-roadowych ambicji, natomiast dużo lepiej spr... więcej »

» Czy wciąż warto posiadać własne auto? 2022-10-05
  W obliczu rosnących cen paliw i pojazdów wielu rezygnuje z posiadania własnego samochodu. Obserwując uważnie wyjątkowe warunki panujące na rynku, postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie. Ten artykuł stanowi odpowiedź na pytanie: Czy wciąż warto ... więcej »

» Jak przygotować rezygnację z polisy OC? 2021-09-29
  Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 84 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |