FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1635 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1114 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Promocje rss
Jak przygotować rezygnację z polisy OC?
    Dodano: 2021-09-29

 
Często, gdy kupujemy nowy samochód, możemy chcieć zmienić obecnie obowiązującą polisę OC. Powodem może być na przykład dostępność lepszej oferty na rynku. Warto poznać kilka rzeczy i kroków podstępowania, aby uniknąć ewentualnych kosztów i dopłat z tytułu rezygnacji. Jak przygotować rezygnację z polisy OC?


Wypowiedzenie polisy OC po zakupie

Po zakupie nowego samochodu część osób chce zmienić swoją polisę OC, a zarazem wypowiedzieć starą. Po całym procesie sprzedaży i otrzymaniu dokumentów związanych z polisą nie jesteśmy zobowiązani, aby kontynuować obecną umowę. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://wypowiadamoc.pl/
 
Często pozostawienie polisy po byłym właścicielu auta może być bardziej opłacalne, ale niw zawsze. Warto pamiętać o wzięciu pod uwagę własnego doświadczenia za kierownicą, ponieważ firma ubezpieczająca w niektórych przypadkach może wnieść o dopłatę do składki. Jeśli zdecydujemy się na rezygnację – powinniśmy wiedzieć, jak ją przygotować?
 

  

 

Przygotowanie rezygnacji z OC

Złożenia wypowiedzenia możemy dokonać na kilka sposobów. Zwykle stosuje się pisemną formę, jednak sama obecność w oddziale towarzystwa odpowiedzialnego za ubezpieczenia nie jest obowiązkowe. Co prawda lepiej stawić się tam osobiście, jednak zawsze mamy do dyspozycji opcję wysłania wypełnionego przez nas wcześniej formularza pod adres ubezpieczalni OC – np. kurierem (szybszy sposób) lub pocztą. 
 
Istnieje także opcja nadesłania skanu formularza rezygnującego na pocztę internetową towarzystwa ubezpieczeń OC. Sam formularz wygląda następująco – musimy podać podstawowe dane, takie jak datę i miejsce sporządzenia go, nasze dane osobowe i adres właścicieli pojazdu wraz z adresem korespondencyjnym.
 
Następujące dane tyczą się pojazdu, czyli jest to między innymi: numer rejestracyjny, marka oraz model pojazdu, oraz informacje związane z polisą – numer posiadanej polisy OC oraz okres obejmowania ubezpieczenia OC. Na sam koniec pozostaje nam złożenie odręcznego podpisu i czekanie na pozytywne rozpatrzenie rezygnacji.
 

Warunki złożenia rezygnacji

Należy zwrócić uwagę na kilka wytycznych, które umożliwiają lub uniemożliwiają złożenie wniosku o rezygnację z polisy OC. Można złożyć ją w określonych w ustawie przypadkach, takich jak: 
 
- obecna umowa zbliża się do końca;
- kiedy kupiliśmy polisę u innego wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, a nasze obecne OC zostało z automatu przedłużone o następny rok – czyli sytuacja podwójnego ubezpieczenia;
- kiedy jesteśmy w stanie wypowiedzieć OC za sprawą dotychczasowego towarzystwa polic OC.
 
Kolejną wytyczną pozwalającą na rezygnację jest kupno samochodu używanego i chęć zmiany OC na inną od sprzedającego pojazd – w tej sytuacji były właściciel otrzymuje zwrot składek. Jedną z rzadszych sytuacji może być także rezygnacja przez powypadkowe zezłomowanie pojazdu, jego kradzież lub gdy chcemy sprzedać auto na rynek zagraniczny. Więcej porad szukaj na stronie https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu. Dowiesz się miedzy innymi tego, jak wypowiedzieć umowę z PZU. 
 

OC w świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

W najważniejszej części ustawy – w rozdziale 2, znajdują się pomocne artykuły regulujące kwestię polisy OC:
 
- Art. 28 – dotyczy wypowiedzenia umowy przed jej wygaśnięciem,
- Art. 28a – opisuje wypowiedzenie umowy, w przypadku, gdy właściciel pojazdu posiada dwie ważne polisy,
- Art. 31 – reguluje wypowiedzenie umowy, gdy pojazd zostanie sprzedany,
- Art. 32 – dotyczy sprzedaży i zakupu auta, motocyklu lub innego pojazdu mechanicznego,
- Art. 41 – określa przypadki, w których przysługuje posiadaczowi pojazdy zwrot składki na OC.
 
Dobrze zapoznać się z tą ustawą, gdyż będzie to pomocne podczas wypowiadania umowy.


Źródło:

 Inne artykuły
» Trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC 2021-10-27
  Już niebawem wygasa ubezpieczenie Twojego auta i zastanawiasz się, ile zapłacisz za kolejne OC? Zależy Ci na tym, aby polisa była jak najtańsza, bo nie chcesz przepłacać? Poznaj trzy sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz na ubezpieczeniu OC. ... więcej »

» Czym są opony niskoprofilowe? 2021-06-14
  pirelli 1Opony niskoprofilowe zyskują coraz większą popularność. Ze względu na walory wizualne są coraz częstszym wyborem posiadaczy aut sportowych oraz pojazdów o wysokich osiągach. Czym się charakteryzują? Jakie są wady i zalety opon niskoprofilowych? Zapraszamy do k... więcej »

» Zakup części samochodowych - online czy stacjonarnie 2021-06-03
  Liczba samochodów w Polsce rośnie w ekspresowym tempie. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że posiadanie auta to nie tylko opłaty za paliwo, czy ubezpieczenie. To także konieczność przeprowadzania przeglądów, czy eksploatacyjnych napraw. Często istnieje koniec... więcej »

» Jak wybrać dobrą pastę polerską? 2021-05-22
  Korzystając z odpowiedniej pasty polerskiej, można nie tylko ułatwić sobie pracę, ale też uzyskać dużo lepsze efekty. Dzięki dobrej paście można usunąć rysy oraz sprawić, że powierzchnie będą błyszczały tak samo, jak przed laty. Sprawdź, które produkty polersk... więcej »

» Zakup używanego kampera - na co zwrócić uwagę? 2021-05-07
  California Caravans Salon Poland 2020Podróż kamperem w dal to marzenie wielu z nas. Pojazd ten uosabia w sobie prawdziwą wolność podróżnika, umożliwiając dojazd w dowolne miejsce, zupełnie nieograniczone ofertami dostępnymi w biurach podróży. To również niezależność od miejsc noclegowych, hoteli ... więcej »

» Jak wynająć samochód w Warszawie? 2021-04-23
  Poszukujesz auta na okres krótko lub długoterminowy? Wynajem samochodów pozwala na wypożyczenie pojazdu na dowolny okres, a także umożliwia zakup prezentowego vouchera. Bon podarunkowy na prezent jest świetnym pomysłem dla każdego miłośnika motoryzacji i nie ... więcej »

» Kupujesz używany samochód? Zobacz, na co musisz uważać! 2021-04-23
  Samochody używane nadal są wybierane znacznie częściej niż te z salonu dealera marki. Wielu kupujących liczy, że dopisze im szczęście lub przesadnie optymistycznie oceniają swoją wiedzę i doświadczenie, wierząc, że są w stanie samodzielnie wykryć wszystkie de... więcej »

» Leasing czy kredyt? Jak sfinansować samochód? 2021-04-23
  Rozwój firmy często pociąga za sobą konieczność pozyskania dodatkowego dofinansowania na zakup środków trwałych, służących do wykonywania działalności gospodarczej. W zależności od profilu biznesu przydatne będą nowe maszyny, sprzęt IT czy elementy linii prod... więcej »

» Skup odszkodowań OC - dlaczego warto skorzystać? 2021-04-22
  Skup odszkodowań jest procesem, polegającym na sprzedaży prawa do odszkodowania (najczęściej znacznie zaniżonego), wypłacanego w ramach polisy OC sprawcy. Aby doszło do takiej transakcji uprzednio właściciel pojazdu, czyli sprzedający musi zawrzeć stosowną umo... więcej »

» Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? 2021-04-07
  wnętrze samochodu  Zamierzasz kupić kamerę samochodową i zastanawiasz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, ochronę w spornej sytuacji, czy po prostu uchwycenie spektakularnego widoku, wideorejestrator zapewnia przyjemniejsz... więcej »

» Zakup opon na sezon letni 2021-03-03
  pirelli 2Nadchodzi wiosna! Koniec zimy to wiele korzyści, ale również zalecana wymiana opon w naszych pojazdach na takie, które lepiej będą przystosowane do warunków atmosferycznych typowych dla tej pory roku. ... więcej »

» Jak dobrać uchwyt rowerowy do samochodu? 2021-03-02
  BMW - rowery 2014Jedną z najczęściej wybieranych form aktywności są wycieczki rowerowe. Dają one możliwość zwiedzania najpiękniejszych oraz ciężko dostępnych zakątków każdego miejsca w dowolnym kraju. ... więcej »

» Wyróżnij się z tłumu i stwórz swoje BMW z BMW Individual 2021-02-16
  BMW Individual 760Li Sterling inspired by ROBBE&BERKINGCechą naszych czasów jest kultura masowa, przesyt dobrami i nieograniczony dostęp do towarów. Nic więc dziwnego, że rynek podbijają produkty spersonalizowane. Coraz częściej szukamy przedmiotów i usług, które oddają nasz styl życia, odzwierciedlają naszą osob... więcej »

» Nowe Audi A7 - wymarzone auto w zasięgu Twojej ręki 2021-02-11
  Audi A7 Sportback - polska premiera Audi A7 bez wątpienia jest obiektem westchnień wielu fanów motoryzacji, a nowe Audi A7 daje ku temu jeszcze więcej powodów. Samochód został poddany widocznemu już na pierwszy rzut oka odświeżeniu, które dotyczy także udoskonaleń technicznych. ... więcej »

» Ile trzeba zapłacić za OC Suzuki? 2021-02-11
  Suzuki SX4 S-CROSS 2016 Średnia cena ubezpieczenia OC Suzuki w grudniu 2020 roku wyniosła 619 zł. Jednak niektórzy kierowcy znajdowali polisy w dużo niższych cenach. Jak to możliwe? Które modele Suzuki można było ubezpieczyć najtaniej? Jak przedstawia się wysokość składki OC na samo... więcej »

» Nowy T-Cross - jeszcze dynamiczniejszy, jeszcze bardziej miejski 2021-01-19
  T-Cross 1.5 TSI 2020Wysokie krawężniki? Ciasne uliczki? Upchane parkingi? Wysoka dynamika jazdy od świateł do świateł? Nowy T-Cross został stworzony po to, by okiełznać miejski zgiełk i zapewnić Ci odpowiednie tempo oraz komfort poruszania się po wielkomiejskich drogach, dróżkach... więcej »

» Wygodniejsze zakupy części w Internecie 2021-01-10
  TurbinaKierowcy w Polsce doskonale wiedzą, że nie ma marki samochodowej, która gwarantowałaby wieczną bezawaryjność. Wymiana podzespołów i części dotyczy wszystkich samochodów, i tych starszych, i młodszych, którym przydarzyła się stłuczka, czy zbyt intensywna eksplo... więcej »

» Jaki jest aktualny taryfikator mandatów? Sprawdzamy, za co można dostać mandat 2020-12-18
  Chyba każdemu kierowcy zdarzyło się przekroczyć dopuszczalną prędkość. Tobie także? Zastanawiasz się, jak wysoki mandat mógłbyś otrzymać za tego rodzaju przewinienie drogowe? My to sprawdziliśmy. Dodatkowo także inne wykroczenia, których konsekwencją jest otr... więcej »

» Katalizator - czym jest i za co odpowiada? 2020-12-17
  Na samym początku warto zauważyć, iż określenie katalizator to pewne uproszczenie. Profesjonalnie nazywa się go reaktorem katalitycznym. Element ten znajduje się w dolnej części samochodu, pod zawieszenie, będąc elementem układu wydechowego. Dosyć łatwo da si... więcej »

[1] 2 3 4 5
Wyświetlane: 0 - 20 z 86 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |