FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1612 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1095 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Ford wprowadza system jazdy bez korzystania z rąk na autostradach w Wielkiej Brytanii
  Dodano: 2023-04-13
Wyświetlono: 1073 razy
Ford przekazał dziś kierowcom epokowe rozwiązanie – zaawansowany system wspomagania kierowcy 1, 2, pozwalający na jazdę bez korzystania z rąk, reprezentujący Poziom 2 automatyki. System został dopuszczony formalnie do użycia na odcinkach autostradowych Wielkiej Brytanii i jest pierwszym tego typu rozwiązaniem wprowadzonym w Europie.

Kierowcy 193 tys. samochodów marek Ford i Lincoln wyposażonych w to rozwiązanie, przejechali już w Kanadzie i USA więcej niż 102 miliony kilometrów, pozwalając by prowadzenie samochodu przejmował system BlueCruise, który został niedawno Najwyżej ocenionym systemem aktywnego wspomagania kierowcy w rankingu Consumer Report.
 
Zielone światło dla technologii Ford BlueCruise 2, 3 od brytyjskiego Departamentu Transportu oznacza, że kierowcy skomunikowanych Mustangów Mach-E mogą już korzystać z możliwości prowadzenia w trybie «hands-off, eyes-on» (bez korzystania z rąk, pod kontrolą wzroku) na liczących 3 700 kilometrów odcinkach autostrad w Anglii, Szkocji i Walii 4, które zostały dopuszczone jako Blue Zones.
 
BlueCruise podnosi na wyższy poziom komfort jazdy i wygodę podróżowania, wynikające z korzystania z zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. System monitoruje oznaczenia dróg, znaki ograniczenia prędkości i zmieniające się warunki drogowe, dzięki czemu może przejęć kontrolę nad układem kierowniczym, przyspieszeniem, hamowaniem i położeniem na pasie ruchu, a także utrzymywać bezpieczną, stałą odległość od pojazdów poprzedzających – aż do całkowitego zatrzymania się w sytuacji, kiedy porusza się w korku.
 
Ponadto, zaawansowany system kamer na podczerwień nieustannie kontroluje stan koncentracji kierowcy, aby zachować bezpieczeństwo i pewną kontrolę nad prowadzeniem.
 
„Nie co dzień można powiedzieć, że jedną stopą stanęło się w przyszłości, jednak Ford BlueCruise, będący pierwszym systemem prowadzenia samochodu bez użycia rąk, homologowanym w kraju europejskim, jest znaczącym krokiem naprzód dla naszej branży – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny, Ford Model e w Europie. „Współczesne autostrady mogą być wymagające nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców, a w wielu osobach budzi niepewność. BlueCruise może wykonać część «ciężkiej pracy», dzięki czemu jazda po autostradzie stanie się mniej uciążliwa, a kierowcy zyskają poczucie pewności siebie i komfortu.”
 
Jako pierwsi będą mogli aktywować subskrypcję BlueCruise6  właściciele Fordów Mustangów Mach-E z rocznika modelowego 2023 5 w Wielkiej Brytanii. Pierwsze 90 dni otrzymuje się wraz z zakupionym pojazdem, a po nich w miesięcznej subskrypcji w cenie 17,99 funtów brytyjskich właściciel kupuje aktywację, która w elastycznym rozliczeniu pokrywa dłuższe podróże i urlopowe wypady, pozwala także włączać zaawansowany system wspomagania kierowcy na czas przewidywanego wykorzystania pojazdu.
 
„Dzisiejszy dzień wyznacza ważny moment dla naszej branży, ponieważ Ford BlueCruise staje się pierwszym tego typu systemem jazdy pozwalającym na prowadzenie samochodu bez korzystania z rąk, który otrzymał homologację w Wielkiej Brytanii” – powiedziała Lisa Brankin, dyrektor zarządzająca Ford UK & Ireland. „Zawsze dążyliśmy do tego, aby tego rodzaju systemy były dostępna dla naszych klientów, a BlueCruise to kolejny krok na tej drodze, dzięki któremu jazda po autostradzie stanie się bardziej komfortowym doświadczeniem.”
 
Zaawansowany system wspomagania kierowcy BlueCruise, opracowany podczas testów Forda, które obejmowały przejechanie ponad 1,1 miliona km na całym świecie i zapewniły mu intuicyjną, budzącą zaufanie obsługę oraz funkcjonowanie, jest kamieniem milowym na drodze Forda do osiągnięcia przodownictwa we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań mobilności.
 
„To wspaniała wiadomość, że Ford wybrał nas na europejską premierę swojego systemu BlueCruise i jestem szczęśliwy, że nasz kraj po raz kolejny staje na czele innowacji – powiedział Jesse Norman, minister stanu ds. transportu Wielkiej Brytanii. „Najnowsze zaawansowane systemy wspomagające kierowcę sprawiają, że jazda jest płynniejsza i łatwiejsza, ale mogą również sprawić, że drogi będą bezpieczniejsze dzięki zmniejszeniu marginesu błędów kierowców”.
 
Ford spodziewa się, że BlueCruise zostanie aktywowany w innych krajach europejskich, gdy pozwolą na to warunki prawne, a w najbliższych latach będzie wprowadzał system w kolejnych modelach Forda.
 

Bez korzystania z rąk, pod kontrolą wzroku

BlueCruise wykorzystuje możliwości opracowanego przez Forda tempomatu adaptacyjnego (IACC), 2 który pozwala na automatyczne podążanie za ruchem drogowym w granicach dozwolonej prędkości, aż do całkowitego zatrzymania. Tryb «bez korzystania z rąk» pozwala kierowcom na jazdę z rękami zdjętymi z kierownicy na dopuszczonych odcinkach autostrad w tzw Blue Zone, jeśli nadal zwracają uwagę na drogę przed sobą – co podnosi komfort podczas długich podróży.
 
Przed przejściem do jazdy w trybie «bez korzystania rąk», pojazdy wyposażone w BlueCruise potwierdzają, że widoczne są oznaczenia pasa ruchu, że kierowca koncentruje wzrok na drodze i że zostały spełnione wszystkie inne warunki. System wykorzystuje animowane przejścia między ekranami, zawierające tekst i niebieskie podświetlenie, aby poinformować, że aktywna jest funkcja jazdy «bez korzystania rąk», co jest czytelne nawet dla osób z zaburzeniem rozpoznawania barw.
 
BlueCruise może funkcjonować do prędkości 130 km/h, wykorzystując zestaw pięciu radarów, które wykrywają i śledzą pozycję i prędkość innych pojazdów na drodze. Kamera skierowana do przodu wykrywa oznakowanie poziome pasów ruchu i znaki ograniczenia prędkości, a co najważniejsze, system wykorzystuje również kamerę na podczerwień skierowaną w stronę kierowcy, umieszczoną pod tablicą rozdzielczą, która monitoruje aktywność oczu kierowcy i pozycję jego głowy – nawet jeśli nosi on okulary przeciwsłoneczne, system upewnia się, czy prowadzący koncentruje się na drodze.
 
Jeśli system wykryje spadek uwagi kierowcy, najpierw na kokpicie wyświetlane są komunikaty ostrzegawcze, następnie pojawiają się ostrzeżenia dźwiękowe, a później aplikowane jest działanie systemu hamulcowego i samochód zwalnia, cały czas zachowując kontrolę nad układem kierowniczym. System reaguje podobnie, jeśli kierowca nie umieści rąk na kierownicy, gdy zostanie o to poproszony podczas opuszczania odcinka Blue Zone.  
 
Ford współpracuje również z organami prawodawczymi i rozważa możliwości wprowadzenia BlueCruise poprzez przyszłą aktualizację oprogramowania Ford Power-Up do modeli Mustang Mach-E wyposażonych w opcjonalny pakiet Tech Pack lub Tech Pack + i wyprodukowanych przed rokiem 2023.
 

Jak rodził się system

Aby zweryfikować działanie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy najnowszej generacji, w tym BlueCruise i towarzyszących mu rozwiązań, inżynierowie Forda przeprowadzili testy na odcinkach europejskich dróg o długości 160 000 km. Wcześniej pojazdy testowe pokonały ponad 965 tys. km w USA i Kanadzie, zanim system trafił na te rynki w zeszłym roku. Jazdy próbne w Wielkiej Brytanii pomogły sprawdzić zdolność radzenia sobie z okolicznościami, z którymi kierowcy spotykają się na co dzień, takimi jak niewyraźne oznaczenia pasów, złe warunki pogodowe, czy roboty drogowe.
 
„Nie bez powodu BlueCruise Forda został pierwszym systemem prowadzenia bez korzystania z rąk, dopuszczonym do użytku w kraju europejskim: udowodniliśmy, że potrafi wspierać kierowcę, a jednocześnie egzekwować koncentrację jego uwagi na drodze, dla podniesienia bezpieczeństwa wszystkich pasażerów. Oznacza to, że BlueCruise może zwiększyć komfort podróży także innych użytkowników dróg” – powiedział Torsten Wey, główny inżynier działu systemów wspomagania kierowcy w Ford of Europe.
 
BlueCruise to najnowszy dodatek do pakietu systemów Mustanga Mach-E, który obejmuje również układ przedkolizyjnego aktywnego wspomagania hamowania, 2 asystenta parkowania 2.0 2 oraz system łączności Forda SYNC 4A 7, obsługiwany przez 15,5-calowy ekran dotykowy.
 
Ponadto zdalne aktualizacje oprogramowania Ford Power-Up, korzystające z łączności zapewnianej przez modem FordPass Connect 8, gwarantują ciągłe udoskonalanie pojazdu i dodawanie nowych funkcji bez wizyt w stacjach obsługi.
 
Mustang Mach-E, potrafiący pokonać 600 km w trybie w pełni elektrycznym na jednym ładowaniu akumulatora9, może korzystać z największej w Europie sieci punktów ładowania Forda Blue Oval Charge Network, liczącej ponad 450 tys. ładowarek. Mach-E jest jednym z dziewięciu w pełni elektrycznych modeli Forda, które znajdą się w ofercie marki do końca 2024 roku. Do 2035 r. Ford planuje osiągnąć zerowy poziom emisji dla wszystkich modeli europejskiej gamy i dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich swoich zakładów i dostawców w Europie.
 
 

Jak działa BlueCruise

Po włączeniu przez klienta poprzez menu ustawień systemów wspomagania kierowcy, funkcja prowadzenia w trybie bez korzystania z rąk BlueCruise uaktywnia się, gdy pojazd wykryje, że wjechał na odcinek drogi publicznej, dopuszczony jako Blue Zone, a tempomat adaptacyjny 2 jest aktywny. Po opuszczenia odcinka Blue Zone, system powróci do funkcji tempomatu adaptacyjnego.
 
- Aby BlueCruise mógł się aktywować, kierowca musi trzymać ręce na kierownicy i mieć wzrok skierowany na drogę. Po otrzymaniu wskazówek na wyświetlaczu, kierowca ma możliwość zdjęcia rąk z kierownicy, bez odrywania wzroku od drogi, co pozwala pojazdowi na:
- Utrzymywanie prędkości poprzedzających pojazdów, aż do wybranej prędkości maksymalnej, a także do całkowitego zatrzymania, dzięki czemu poruszanie się na odcinkach autostradowych Blue Zone jest mniej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej, zarówno w płynnym ruchu, jak i w korkach
- Dostosowanie maksymalnej prędkości pojazdu do ograniczeń pionowej sygnalizacji na poboczu drogi, na konstrukcjach bramowych nad pasami i w systemie nawigacji, a także wykorzystanie systemu inteligentnego ogranicznika prędkości 2, który dostosowuje płynnie prędkość przed ostrymi zakrętami
- Wybieranie pozycji zgodnej z oznaczeniami pasów ruchu, między innymi wykorzystanie funkcji korygowania pozycji na pasie 2, której działanie pasażerowie odczuwają jako bardziej naturalne, ponieważ samochód delikatnie odsuwa się od pojazdów na sąsiednich pasach, co kierowcy zwykle robią intuicyjnie, gdy jadą obok większych ciężarówek
- Umożliwienie kierowcy tymczasowego przejęcia kontroli nad kierownicą, a następnie automatyczne ponowne uaktywnieniem systemu BlueCruise, jeśli kierowca ponownie zdejmie ręce z kierownicy, jadąc na odcinku Blue Zone
 
1 Stowarzyszenie SAE International stworzyło klasyfikację poziomów autonomii pojazdów, w której Poziom 2 – częściowa automatyzacja jazdy – jest definiowany jako trwałe i specyficzne dla danej dziedziny wykonywanie przez system dynamicznego zadania prowadzenia pojazdu, w ramach którego jest on zdolny do automatycznych podzadań, polegających na sterowaniu zarówno ruchem w osi pojazdu jak i poprzecznych, przy czym oczekuje się, że do kierowcy należą nadal takie podzadania, jak: wykrywanie obiektów i zdarzeń oraz reagowanie na nie, a także nadzorowanie systemu automatyki jazdy.
2 Systemy asystenckie wspomagające kierowcę są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania pojazdu przez kierowcę.
3 Ford BlueCruise to funkcja jazdy autostradowej bez korzystania z rąk. Kierowca może zdjąć ręce z kierownicy tylko wtedy, gdy znajduje się na odcinku Blue Zone, dopuszczonym dla tego systemu. Zawsze obserwuj drogę i bądź przygotowany na ponowne przejęcie kontroli nad pojazdem. Mimo wsparcia systemów należy zachować zasady bezpieczeństwa na drodze. Szczegółowe informacje i ograniczenia zamieszczono w instrukcji obsługi. [Zestaw BlueCruise Prep Kit zawiera urządzenia wymagane do funkcjonowania systemu]. Niezbędne jest zakupienie subskrypcji BlueCruise, która obejmuje korzystanie z danych, regularne aktualizacje map i przyszłe udoskonalenia funkcji. Aby skorzystać z BlueCruise należy dokonać aktywacji w systemie swojego Mustanga Mach-E za pomocą aplikacji FordPass App.
4 Niedostępne w Irlandii Północnej.
5 Mustang Mach-E rocznik modelowy 2023, produkcja od listopada 2022. r. Sprawdź w dokumentacji pojazdu lub u dealera Forda indywidualną datę produkcji pojazdu.
6 Funkcje BlueCruise stanowią standardowe wyposażenie egzemplarzy Mustang Mach-E z rocznika modelowego 2023 Subskrybenci otrzymują pierwsze 90 dni bezpłatnej wersji próbnej systemu, z którego mogą zrezygnować w dowolnym momencie. Przed włączeniem BlueCruise musi zostać aktywowany FordPass Connect.
7 Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany oraz podczas korzystania z urządzeń mobilnych. w miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami.
8 FordPass Connect (opcjonalne wyposażenie w wybranych modelach), aplikacja FordPass dla smartfonów i bezpłatne usługi łączności z siecią są wymagane w przypadku korzystania z funkcji zdalnych (szczegóły można znaleźć w warunkach użytkowania FordPass). Usługi zdalne dla pojazdów skomunikowanych i ich funkcjonowanie zależą od dostępności wybranej sieci. Zmieniająca się technologia / sieci komórkowe / systemy pojazdu mogą ograniczać funkcjonalność i uniemożliwiać działanie usług korzystających z sieci. Usługi dla pojazdów skomunikowanych nie obejmują hotspotu Wi-Fi.
9 Zgodnie ze Światową Zharmonizowaną Procedurą Badania Pojazdów Lekkich (WLTP). Przy w pełni naładowanym akumulatorze można osiągnąć zasięg do 600 km (przewidywana wartość docelowa wg WLTP), zależy to od serii i konfiguracji montowanego akumulatora. Rzeczywisty zasięg pojazdu może różnić się od deklarowanego w zależności od wielu czynników (warunków pogodowych, stylu jazdy, profilu trasy, stanu technicznego pojazdu i wieku oraz kondycji akumulatora litowo-jonowego).                                                                                           


Źródło: Ford, Mototarget

 Pisaliśmy również
» Jak wybrać odpowiednie Autocasco? Wystarczy odwiedzić salon Forda
» Co można zrobić z Mustangiem Mach-E z telefonu? Elektryczny samochód Forda oferuje więcej niż można się spodziewać
 Inne artykuły
» Jak wybrać odpowiednie Autocasco? Wystarczy odwiedzić salon Forda 2023-07-20
  Forda puma serwis Ubezpieczenie Autocasco to nieodłączna część pakietu dealerskiego w programie Ford Ubezpieczenia, która jest coraz częściej wybierana przez polskich kierowców. Odpowiednio dobrana polisa to bezpieczeństwo i pewność, że w razie niefortunnego zdarze... więcej »

» Jak przewozić psa w samochodzie? Akcesoria Forda pomogą zapewnić bezpieczeństwo podróżującym pupilom 2023-07-11
  Czas wakacji wiąże się z planowaniem krótszych i dłuższych podróży. Wiele osób decyduje się na rodzinny wyjazd ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jak bezpiecznie przewozić zwierzę autem i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?... więcej »

» Szczyty sportowego charakteru: od Audi S6 plus do Audi RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback performance 2023-06-28
  Dla firmy znanej kiedyś jako quattro GmbH te cztery litery oznaczały jeszcze bardziej usportowione wersje i tak już bardzo wydajnych modeli RS 6 i RS 7. Były one zgodne z filozofią podnoszenia techniki samochodowej na jeszcze wyższy poziom, tj. uzyskania... więcej »

» Ford prezentuje w Spa nowego Mustanga GT4, realizując zapowiedź dostarczenia wyczynowego Mustanga miłośnikom sportów motorowych na całym świecie 2023-06-28
  Legendarny Ford Mustang podnosi swój prestiż w sportowym świecie dzięki dzisiejszemu oficjalnemu debiutowi Mustanga GT4 w wyścigu CrowdStrike 24 Hours of Spa na słynnym torze Spa-Francorchamps we wschodniej Belgii. ... więcej »

» Poszerza się gama Mustangów wyścigowych ? Ford zaprezentuje nowego Mustanga GT4 w Spa w Belgii 2023-06-23
  Niedługo po prezentacji Mustanga GT3 na torze Le Mans, która miała miejsce w piątek 9 czerwca, Ford poinformował, że premiera nowego Mustanga GT4 odbędzie się w środę 28 czerwca 2023 r. o godzinie 14:00 czasu środkowoeuropejskiego na kultowym torze ... więcej »

» Volkswagen ID. Buzz we flocie Hilti Poland - wizytówka firmy i dowód zrównoważonego rozwoju 2023-06-21
  pełni elektryczny, zeroemisyjny model marki Volkswagen Samochody Dostawcze ? ID. Buzz, świetnie sprawdza się w roli samochodu firmowego. Może być nie tylko towarzyszem codziennych operacji w przedsiębiorstwie ? samochodem serwisowym, pojazdem do realiza... więcej »

» Moc i aerodynymika wyniosą elektrycznego Forda SuperVana 4.2 pod chmury podczas 101. edycji wyścigu na Pikes Peak 2023-06-21
  Ford Performance przygotowuje się do 101. edycji wyścigu Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb, współorganizowanego przez Gran Turismo, stawiając na starcie elektrycznego, udoskonalonego Forda SuperVana 4.2. Wyczekiwane w sportowym świecie wydarz... więcej »

» Co można zrobić z Mustangiem Mach-E z telefonu? Elektryczny samochód Forda oferuje więcej niż można się spodziewać 2023-06-15
  Obsługa samochodów z telefonu nie jest już niczym nowym, a we współczesnych pojazdach jest właściwie koniecznością. Mustang Mach-E nie jest wyjątkiem, a Ford zadbał o rozbudowaną listę możliwości. Model od rynkowej premiery zachwyca możliwości... więcej »

» Nowy Volkswagen Tiguan z nowymi technologiami topowej klasy i dużym zasięgiem w trybie elektrycznym 2023-06-15
  Przy okazji zakończenia testów marka Volkswagen zdradza nieco szczegółów na temat kolejnej generacji swojego obecnie najlepiej sprzedającego się modelu: Tiguan nr 3 będzie dostępny z nowo opracowanym systemem aktywnej kontroli zawieszenia i innymi fun... więcej »

» Volkswagen T1 Raupenfuchs i Volkswagen T2 Elektro - dwa unikalne samochody na VW Bus Festival 2023 2023-06-15
  VW Bus Festival 2023, który odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca w Hanowerze, to nie tylko największe międzynarodowe spotkanie miłośników mikrobusów Volkswagena, ale również największa w historii marki Volkswagen Samochody Dostawcze ekspozycja... więcej »

» Ford Performance przygotowuje niezwykłego wyczynowego ?twardziela? Rangera Raptora T1+ do startu w Rajdzie Dakar 2023-06-14
  Ford Performance uczestniczył w większej liczbie wyścigów i zwyciężał w większej liczbie serii, krajów i torów, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Od Le Mans po Monako, od Daytona po Bathurst, od pustyni Finke po Ensenadę w Meksyku. Musi jedna... więcej »

» Historia ikonicznych modeli: wyjątkowa wystawa klasycznych mikrobusów Volkswagena podczas VW Bus Festival 2023 2023-06-14
  Międzynarodowy VW Bus Festiwal 2023, przez trzy dni (od 23 do 25 czerwca) będzie najjaśniejszą gwiazdą wszechświata mikrobusów marki Volkswagen. Festiwal, w którym weźmie udział 6000 pojazdów, w tym prężna reprezentacja samochodów z Polski, jest ... więcej »

» Ranger Raptor Samochodem Roku Wirtualnej Polski 2023. Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla nowej generacji pick-upa Forda 2023-06-01
  Ford Ranger Raptor został Samochodem Roku Wirtualnej Polski. Nowa generacja pick-upa Forda wygrała w głównej kategorii konkursu, pokonując aż 31 innych modeli. ... więcej »

» ID.7 po raz pierwszy w Polsce: elektryczna limuzyna premierowo w Volkswagen Home w Warszawie 2023-06-01
  Volkswagen ID.7, flagowy model z rodziny elektrycznych samochodów zbudowanych na platformie MEB, do salonów trafi jeszcze w tym roku. Zanim się to stanie, będzie można obejrzeć ten samochód w butikowym salonie w Warszawie ? Volkswagen Home. ID.7 to jede... więcej »

» CUPRA inspiruje się przyszłością. Jak projektowane są samochody hiszpańskiej marki? 2023-06-01
  Od premiery najnowszego modelu elektrycznego hiszpańskiej marki - Tavascana - minął dopiero miesiąc, a design samochodu już cieszy się uznaniem w branży oraz pozytywnym odbiorem motoryzacyjnych entuzjastów. Pierwszy elektryczny SUV marki został doceni... więcej »

» Ford Ranger Raptor samochodem technicznym największej imprezy rowerowej w Polsce 2023-05-31
  Małopolska Joy Ride Festiwal to największa w Polsce impreza rowerowa łącząca najróżniejsze odmiany dwukołowych sportów ektremalnych i goszcząca zawodników rywalizujących w różnych konkurencjach. W organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia p... więcej »

» Przygoda w kamperze! Co warto wiedzieć? 2023-05-31
  Rozpoczynający się sezon na wyprawy kamperem stawia przed wieloma miłośnikami tego typu turystyki zasadnicze pytanie: czy podczas moich wypraw chcę za każdym razem nocować na zagospodarowanym kempingu, czy zaszaleć i spędzać noce ?na dziko?, na łoni... więcej »

» Samochody elektryczne w Warszawie: darmowy postój w strefie płatnego parkowania atrakcyjny dla kierowców ?elektryków? 2023-05-30
  Dane ze Strefy Płatnego Parkowania na warszawskim Mokotowie i w Śródmieściu pokazują, przy których ulicach parkuje najwięcej aut z zielonymi tablicami i jaką część wszystkich samochodów stanowią. W ciągu roboczego tygodnia jest ich nawet 5-7 proc... więcej »

» Sportowe i eleganckie - nowe linie wyposażenia Audi A6 i Audi A7 dają oszałamiający efekt 2023-05-30
  Audi A6 i Audi A7 oraz ich wersje S, w roku modelowym 2024 zyskują nowy, oszałamiający wygląd. Oprócz nowo zaprojektowanych linii wyposażenia z niezależnymi przednimi i tylnymi elementami stylistycznymi, te modele klasy luksusowej charakteryzują się t... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234
Wyświetlane: 0 - 20 z 24669 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |