FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1624 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1106 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Opel na Techno Classica 2015
  Dodano: 2015-04-08
Wyświetlono: 1885 razy
Opel na Techno Classica 2015
Na tegorocznej wystawie Techno Classica w Essen firma Opel prezentuje 10 stylistycznie kultowych modeli seryjnych i koncepcyjnych.
foto © Opel

Wśród rzadkich okazów znalazły się takie samochody, jak Experimental GT, Diplomat A coupé oraz GTC Genève Concept, a także — jako przykład obecnego stylu we wzornictwie Opla — nowa Corsa. Wystawa pokazuje, że interesująca stylistyka to jedna z podstawowych wartości marki Opel; przesłaniu temu firma Opel wierna jest od 1964 roku, kiedy to otworzyła własne studio projektowe – pierwsze należące do europejskiego producenta samochodów. To właśnie wtedy projektowanie i rozwijanie stylistyki przyszłych modeli po raz pierwszy powierzono profesjonalnym projektantom i modelarzom, nie zaś, jak było to normą wcześniej, zwykłym rysownikom i wykonawcom modeli. Opel zaprasza wszystkich sympatyków marki oraz osoby zainteresowane historią motoryzacji na swoje stoisko o powierzchni 650 m2 w Hali nr 2 w Essen.

 

Początki stylistyki samochodowej

Kolekcja klasyków firmy Opel liczy około 500 samochodów reprezentujących ponad 150-letnie doświadczenie inżynierskie marki oraz różne style i epoki projektowania. Firma Opel wkroczyła do świata motoryzacji w 1899 roku z pojazdem Patentmotorwagen „System Lutzmann” (patentowany pojazd silnikowy „System Lutzmann”). Początkowo punktem wyjścia dla wszystkich producentów pojazdów silnikowych były pojazdy zaprzęgowe, ale już na samym początku ubiegłego stulecia podjęto pierwsze próby zbudowania konstrukcji zaprojektowanej jako automobil.

 

Inżynierowie firmy Opel już wtedy eksperymentowali z opływowymi kształtami, a Oplom z tamtych czasów często nadawano przydomek „Torpedo,” nawiązujący do ich aerodynamicznego przodu. Wpływ takiej estetyki na wygląd przyszłych samochodów rósł z czasem.

 

W 1964 roku firma Opel z siedzibą w Rüsselsheim jako pierwszy europejski producent samochodów otworzyła własne centrum projektowe, nazwane tak dla odróżnienia od funkcjonujących dotychczas „pracowni stylistycznych”. Była to pierwsza struktura odpowiedzialna za stylistykę samochodów należąca do producenta spoza Ameryki Północnej. W zaledwie rok po uruchomieniu centrum zespół projektantów i modelarzy Opla przedstawił swój pierwszy produkt, który zadebiutował na Targach Motoryzacyjnych we Frankfurcie (IAA) w 1965 roku. Imponujący Opel Experimental GT był pierwszym samochodem koncepcyjnym zaprojektowanym w pełni przez europejskiego producenta. Nikt się nie spodziewał, że Opel mógłby zaprezentować tak bardzo sportowy samochód koncepcyjny. Jeszcze mniej prawdopodobna wydawała się myśl, że producent z Rüsselsheim wprowadzi ów wizjonerski i wyznaczający trendy pojazd na drogi. Mimo to w 1968 roku firma Opel zaprezentowała sportowego GT gotowego do produkcji seryjnej. Dziś Opel GT jest jednym z najbardziej pożądanych klasycznych samochodów na rynku.

 

Modele klasy premium z Rüsselsheim, znane jako seria KAD, są obecnie nie mniej poszukiwanymi rarytasami jak wspomniany Opel GT. Wśród nich bardzo szczególne miejsce zajmuje Diplomat A Coupé z 1965 roku. Podobnie jak Experimental GT, obchodzi on w tym roku 50. urodziny i jest prawdziwą rzadkością. W latach 1964–1968 pracownia karoseryjna Karmann z Osnabrück zbudowała tylko 347 egzemplarzy coupé opartego na sedanie Diplomat V8.

 

W 1969 roku Opel ponownie wzbudził sensację na IAA we Frankfurcie, prezentując kolejny pojazd studyjny. Opel CD (Coupé Diplomat) zelektryzował branżowych ekspertów swoją niezwykłą, smukłą sylwetką. Nadwozie z włókna szklanego oparto na platformie krótszej o około 30 centymetrów niż w modelu Diplomat B, przy rozstawie osi wynoszącym 2,5 metra. Dla celów demonstracyjnych szklaną kopułę dachu kabiny, połączoną z szybą czołową, można było złożyć do tyłu. Model przekrojowy prezentowany na Techno Classica pozwala zapoznać się z wysoce innowacyjnymi — jak na owe czasy — rozwiązaniami Opla CD.

 

W 1975 roku na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie zadebiutował kolejny zapierający dech w piersiach model studyjny, któremu stosownie do miejsca premiery nadano nazwę Genève Concept. Projektanci z działu zaawansowanej inżynierii stworzyli dwumiejscowe sportowe coupé, tym razem z silnikiem umiejscowionym centralnie. Jego sylwetka była jeszcze smuklejsza i bardziej opływowa. Oczywiście i tym razem nie zabrakło chowanych reflektorów.

 

Opel prezentuje także ciekawe propozycje studyjne w segmencie małych samochodów. Na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 1982 roku można było zobaczyć Corsę Spider — mały dwumiejscowy roadster, którego sylwetkę narysował projektant firmy Opel, Hideo Kodama. Była to zapowiedź zupełnie nowej gamy małych, mniejszych od Kadetta samochodów, która zadebiutowała jesienią 1982 roku jako Corsa. Pojazdy z tej linii, sprzedane w liczbie ponad 12,4 miliona egzemplarzy, należą dziś do najpopularniejszych w samochodów w tym segmencie.

 

Studyjna Insignia z 2003 roku, a przede wszystkim GTC Concept z 2007 roku, dały początek nowej erze stylistyki Opla, którą można streścić w haśle: „Połączenie rzeźbiarskiego artyzmu z niemiecką precyzją”. Muskularne płaszczyzny nadwozia i trójwymiarowe reflektory to znaki rozpoznawcze studyjnych modeli autorstwa Marka Adamsa, głównego projektanta firmy Opel.

 

Najnowszym przykładem tej nowej stylistyki jest piąta generacja Opla Corsy, która również znajdzie się na stoisku producenta z Rüsselsheim. W stylu nowej Corsy można dostrzec podobieństwa do eleganckiego Opla ADAM, np. nisko osadzoną osłonę chłodnicy. W połączeniu z reflektorami w kształcie skrzydeł i charakterystycznym dla Opla przetłoczeniem z boku nadwozia jest ona aktualnym przykładem rozwoju wzornictwa marki Opel.Źródło: Opel, informacja Mototarget.pl

 Pisaliśmy również
» Bezpieczne wakacje z Oplem
» Elektryczny samochód dla każdego: nowy Opel Corsa e

Zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania w celach prasowych:

Opel - Techno Classica 2015:
w lewo
Opel - Techno Classica 2015
© Opel
Opel - Techno Classica 2015
© Opel
Opel - Techno Classica 2015
© Opel
Opel - Techno Classica 2015
© Opel
w prawo
 Inne artykuły
» Jedyna taka oferta dla klientów biznesowych. Ford Business Service Club już od pięciu samochodów we flocie 2022-07-01
  Ford pro Kupując nowy samochód do swojej floty, klienci biznesowi często niepokoją się złożonością tematów związanych z planowaniem regularnych serwisów nowych samochodów lub potencjalnymi przestojami wynikającymi ze szkód komunikacyjnych. Z pomocą przychodzi im jednak... więcej »

» Specjalnie dla fanów marki – cyfrowy garaż Volkswagena z kolekcjonerskimi kartami NFT 2022-07-01
  Volkswagen karty NFT Volkswagen w Brazylii stworzył platformę dla fanów, która pozwala przechowywać, wymieniać i sprzedawać kolekcjonerskie karty NFT. Na początek cyfrowy garaż będzie dostępny dla miłośników marki w Brazylii. Volkswagen jest pierwszym producentem samochodów, który... więcej »

» Formentor VZ5 Taiga Grey – limitowana edycja 999 sztuk wchodzi do produkcji 2022-06-30
  Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey CUPRA Formentor VZ5, najmocniejszy model hiszpańskiego producenta, doczekał się swojej limitowanej wersji. VZ5 Taiga Grey właśnie wchodzi w fazę produkcyjną. Powstanie zaledwie 999 sztuk tego wyjątkowego crossovera, a każda z nich będzie opatrzona wygrawerowan... więcej »

» Ford świętuje 75. rocznicę Serii F specjalną edycją F-150 Heritage Edition 2022-06-30
  ford Seria F Ford zaprezentował właśnie edycję specjalną Heritage Edition najpopularniejszej półciężarówki Ameryki – modelu F-150. Wersje specjalne zostały przygotowane z okazji 75-lecia samochodów Serii F. Heritage Edition to nowoczesne spojrzenie na ponadczasowe dw... więcej »

» MAJA EXPLORER – NOWY PROJEKT FORDA I MAI WŁOSZCZOWSKIEJ 2022-06-29
  MAJA EXPLORER Ford Polska nawiązuje współpracę z Mają Włoszczowską. W ramach partnerstwa Maja Włoszczowska zasiądzie za kierownicą Forda Explorera, który będzie wspierał olimpijkę w jej sportowych i zawodowych aktywnościach oraz realizacji rowerowego projektu „Maja Ex... więcej »

» Honda powraca na Wheels and Waves z dziesięcioma najatrakcyjniejszymi europejskimi wizjami modelu Rebel 2022-06-29
  Mallorca Motos Honda Customs Tego lata Honda świętuje powrót na festiwal Wheels and Waves w Biarritz, na wybrzeżu Francuskiego Kraju Basków, prezentując tam dziesięć najatrakcyjniejszych europejskich modyfikacji modelu Rebel, zbudowanych w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Francji i Wie... więcej »

» HONDA PRZEDSTAWIA CENY I SPECYFIKACJĘ NAJNOWSZEGO CIVICA e:HEV 2022-06-28
  2022 Honda Civic e:HEV Honda potwierdziła szczegóły, dotyczące cen najnowszego modelu Civic. Civic 11. generacji jest dostępny od 139 900 zł, wyłącznie w wersji hybrydowej, wyposażonej standardowo w wykorzystujący dwa silniki elektryczne, samoładujący się układ napędowy e:HEV Hondy.... więcej »

» SKARBIEC DZIEDZICTWA FORDA OTWARTY - 100 LAT HISTORII PRODUCENTA W WERSJI ONLINE 2022-06-28
  SKARBIEC DZIEDZICTWA FORDA W 119. rocznicę powstania, Ford Motor Company uruchomił Ford Heritage Vault – internetową bazę archiwalnych materiałów dokumentujących niezwykle bogatą historię firmy. Strona powstała z myślą o fanach marki, dziennikarzach oraz entuzjastach motoryzacji. ... więcej »

» Wyraźny trend w strategii biznesowej Forda Obie przyznane Ford Polska nagrody dotyczą samochodów niskoemisyjnych. Statuetkę otrzymał Ford Mustang Mach-E GT, który został najlepszym osobowym samochodem elektrycznym w kategorii Samochody Niskoemisyjne. Na 2022-06-22
  Volkswagen patrzy w przyszłość i publikuje szkice projektowe modelu ID. AERO, pierwszej w pełni elektrycznej limuzyny na chińskim rynku motoryzacyjnym. Już na pierwszy rzut oka widać, że koncepcyjny samochód wyróżnia się znakomitą aerodynamiką, jest elegancki,... więcej »

» Pojazdy zelektryfikowane Forda docenione po raz kolejny. Marka zdobyła dwie statuetki w plebiscycie Fleet Derby 2022 2022-06-22
  Ford Polska otrzymał dwie statuetki w tegorocznej edycji prestiżowego plebiscytu branży flotowej Fleet Derby 2022. Marka po raz kolejny została nagrodzona za swoje innowacyjne podejście do zagadnienia elektromobilności. ... więcej »

» #TogetherWeChange: Audi na GREENTECH FESTIVAL 2022 2022-06-22
  GREENTECH FESTIVAL 2022 #TogetherWeChange – Pod tym hasłem startuje GREENTECH FESTIVAL 2022. Największy w Europie festiwal ekologicznych innowacji, inspiracji i pomysłów odbywa się w dniach 22-24 czerwca 2022 r. na terenie dawnego lotniska Tegel w Berlinie. Audi po raz kolejny ... więcej »

» W zakładach Volkswagen Group Components rusza produkcja komponentów Volkswagena ID. Buzz 2022-06-21
  Volkswagen I.D. BUZZ Zakłady Volkswagena rozpoczęły produkcję kluczowych komponentów technologicznych dla nowego modelu – ID. Buzz. Zakłady w Brunszwiku, Kassel, Salzgitter i Hanowerze dostarczają obecnie systemy akumulatorów, elementy napędu i podwozia. To kolejny krok w za... więcej »

» Więcej salonów marki CUPRA w Polsce 2022-06-21
  Cupra salon W ramach procesu ujednolicania sieci dealerskiej marek SEAT i CUPRA, w czerwcu działalność rozpocznie 7 nowych punktów CUPRY, a co za tym idzie, w każdym salonie SEAT-a, będzie można zamówić samochód marki CUPRA. Docelowo dedykowane młodszej marce showroomy z... więcej »

» Ford przesuwa granice osiągów i otwartości na potrzeby innych, prezentując podczas Goodwood elektrycznego SuperVana i „Bardzo Tęczowego Raptora” 2022-06-21
  Bardzo Teczowy Raptor Rewolucyjne wersje najpopularniejszych na rynku pojazdów użytkowych Forda, opracowane przez Ford Performance, zdobędą szturmem Festiwal Prędkości w Goodwood, który odbędzie się w dniach 23-26 czerwca 2022 r. ... więcej »

» Oto jak cztery pierścienie stały się znakiem firmowym Audi: 90 lat temu zawiązano Auto Union AG 2022-06-21
  Audi auto Union Firmowy znak Audi - cztery zazębiające się pierścienie, symbolizuje połączenie czterech niezależnych dotąd marek producentów samochodów: Audi, DKW, Horch i Wanderer. Nastąpiło to 29 czerwca 1932 roku i dało podstawy dzisiejszemu koncernowi AUDI AG.... więcej »

» SUKCESY SPRZEDAŻOWE MITSUBISHI ECLIPSE CROSS PHEV I L200 2022-06-20
  Mitsubishi L200 Stark Najnowsze raporty Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego PZPM dotyczące liczby zarejestrowanych w Polsce nowych samochodów pokazują, że hybrydowy model Mitsubishi Eclipse Cross PHEV oraz pickup L200 cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kl... więcej »

» ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW FORDA 2022-06-20
  Ford S-Max Hybrid Ford, jako lider branży motoryzacyjnej stale dąży do zmniejszania wpływu swojej działalności na środowisko. Producent skupia się m.in. na pozyskiwaniu surowców powstających wyłącznie w odpowiedzialny sposób. Firma znacznie przyczynia się w ten sposób nie tylko... więcej »

» Produkcja Volkswagena ID. Buzz: z fabryki w Hanowerze będzie wyjeżdżać nawet 130 tysięcy egzemplarzy rocznie 2022-06-20
  Volkswagen ID. Buzza Volkswagen Samochody Dostawcze rozpoczyna nową erę produkcji pojazdów w zakładzie w Hanowerze. Niedawno rozpoczęto w nim produkcję nowych, w pełni elektrycznych modeli ID. Buzz i ID. Buzz Cargo, a dostawy pierwszych egzemplarzy do klientów rozpoczną się pod ko... więcej »

» Honda Rebel - doskonała propozycja na pierwszy duży motocykl czeka w salonach Hondy 2022-06-20
  22YM HONDA CMX500 REBEL U autoryzowanych dealerów jednośladów marki HONDA, na klientów czekają motocykle z serii Rebel - obecnie bardzo modne połączenie minimalistycznej stylistyki z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dzięki stosunkowo niewielkiej masie i nisko zlokalizowanemu ... więcej »

» Nowy Volkswagen ID. Buzz – idealny towarzysz w cyfrowym świecie 2022-06-13
  ID. Buzz zmierza w zrównoważoną przyszłość, korzystając z doświadczeń zdobytych przy wprowadzonych na rynek wcześniej modelach rodziny ID. Wnętrze ID. Buzz to niezwykle komfortowa, otwarta przestrzeń z dużą ilością miejsca i wieloma możliwościami zagospodarowa... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222
Wyświetlane: 0 - 20 z 24440 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |