|
|
Nowa skrzynia S-tronic Audi
|
Autor: PM Dodano: 2008-04-01
Wyświetlono: 23479 razy
|
Siedem biegów, które można zmieniać błyskawicznie i bez przerywania siły ciągu: Audi prezentuje nowy etap ewolucyjny mechanizmu przenoszenia siły. Siedmiobiegowy S-tronic łączy dynamiczny sposób działania z wysoką efektywnością.
|
|
Ta dwusprzęgłowa przekładnia przystosowana jest do współpracy z podłużnie zamontowanymi silnikami i napędem na wszystkie koła quattro, a ze swoją zdolnością przenoszenia momentów obrotowych do 550 Nm nadaje się do wielu sportowych modeli. Audi wprowadzi nowego S-tronica jeszcze w tym roku jako seryjną skrzynię biegów do kilku serii modeli.
Siedmiobiegowy S-tronic Audi inicjuje nowy etap strategii optymalizacji napędu. Nowa skrzynia biegów, będąca w stu procentach własną konstrukcją marki, jest przeznaczona do samochodów średniej wielkości. Audi zaprojektowało ją jako sportowy, a jednocześnie wysoce efektywny, supernowoczesny podzespół.
Kierowcy Audi mogą korzystać z nowego siedmiobiegowego S-tronica na różne sposoby. Tryb w pełni automatyczny, w którym biegi wybiera komputer, dysponuje programami D (Drive) i S (Sport). Przełożenie można również zmieniać manualnie dźwignią zmiany biegów lub opcjonalnie „łopatkami” na kierownicy, a proces zmiany biegów robi wrażenie swoją szybkością.
Nowa przekładnia „hightech” Audi podczas zmiany przełożenia daje poczucie dynamiki, a zarazem komfortu i najwyższej precyzji. Łączy w sobie efektywność z dużym potencjałem sportowym.
Siedmiobiegowy S-tronic współpracuje z dwoma sprzęgłami wielotarczowymi, obsługującymi różne biegi. Dużej średnicy zewnętrzne sprzęgło K1 przekazuje moment obrotowy przez wałek napędowy na koła zębate nieparzystych biegów 1, 3, 5 i 7. Znajdują się one w tylnej części korpusu skrzyni biegów odlanej z aluminium, czyli bliżej środka samochodu.
Wokół pełnego wałka napędowego obraca się wałek w przekroju drążony. Jest on połączony z mniejszym sprzęgłem K2, wbudowanym w większe sprzęgło obsługujące biegi parzyste 2, 4 i 6 oraz bieg wsteczny. Wszystkie koła zębate poszczególnych biegów leżą w jednej linii jedno za drugim na obu wałach napędowych w kolejności 4, 6, 2, R, 1, 3, 7 i 5.
Obie części przekładni są przez cały czas aktywne, lecz tylko jedna z nich jest połączona z silnikiem. Na przykład podczas przyspieszania na trzecim biegu w drugiej przekładni włączony jest już czwarty bieg, można powiedzieć, że „jest przygotowany”. Proces zmiany przełożenia następuje przez zmianę sprzęgieł – gdy K1 otwiera się, K2 błyskawicznie zamyka. Proces ten trwa tylko kilka setnych sekundy i następuje bez przerywania siły ciągu, płynnie i komfortowo, w sposób prawie niezauważalny dla kierowcy.
Z wału napędowego siły są przenoszone na samoblokujący centralny mechanizm różnicowy napędu quattro, rozgałęziający się w dwóch kierunkach. Przy podstawowym podziale 60 procent momentu przenoszone jest przez wał napędowy na mechanizm różnicowy tylnej osi i 40 procent na mechanizm różnicowy przedniej osi. Ponieważ wał ten jest zamontowany z pochyleniem 7,2 stopnia, wykorzystuje on ukośne zazębienie, zwane Beveloid. Ze względu na ograniczenie masy jest ono również wydrążone.
Asymetryczno-dynamiczny rozdział siły gwarantuje sportową, dynamiczną charakterystykę jazdy z zaznaczonym silniej tylnym napędem. W razie potrzeby środkowy mechanizm różnicowy może przenieść do 85 momentu obrotowego na tylną oś lub maksymalnie 65 procent na przednią.
Typowe Audi: bezkompromisowa jakość
Każdy element nowego siedmiobiegowego S-tronica odzwierciedla innowacyjny sposób myślenia i bezkompromisowe dążenie Audi do wzorowej jakości. Utwardzone powierzchniowo pierścienie synchroniczne gwarantują najwyższą jakość i trwałość synchronizatora. Biegi jeden do trzy oraz bieg wsteczny posiadają dodatkowo trójstożkowe synchronizatory.
Podczas konstruowania tej skrzyni wiele uwagi poświęcono dużej precyzji obu sprzęgieł wielotarczowych. Precyzję taką udało się uzyskać między innymi dzięki kompaktowym cylindrom dociskowym, elektronicznie sterowanemu układowi kompensacji prędkości obrotowych oraz zastosowaniu zoptymalizowanych zespołów sprężyn śrubowych. Wszystkie te rozwiązania zapewniają dokładność i komfort przy ruszaniu i zmianie biegów.
Za sterowanie skrzynią biegów odpowiada tak zwany moduł mechatroniczny. Jest to całkowicie nowy, kompaktowy zespół składający się z modułów sterujących i hydraulicznych nastawników, wbudowany
z lewej strony przekładni w kierunku jazdy. Koncepcja sterowania pozwala na zmianę prędkości przełożenia biegu i na wyjątkowo precyzyjne dozowanie sił potrzebnych do tego procesu.
Niezbędne ciśnienie sterowania generuje pompa olejowa o wysokiej efektywności, umieszczona bezpośrednio obok modułu mechatronicznego i napędzana parą kół zębatych. W celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia podwójnego sprzęgła podczas ruszania z miejsca pompa oleju wspomagana jest przez dodatkową pompę strumieniową. Dzięki temu podawana ilość oleju może być w razie potrzeby prawie potrojona bez konieczności zwiększania mocy napędu.
Ciekawostką jest fakt, że siedmiobiegowy S-tronic posiada dwa oddzielne układy olejowe. Podwójne sprzęgło, moduł mechatroniczny i pompa olejowa są zasilane własnym układem olejowym zawierającym siedem litrów oleju AFT (Automatic Transmission Fluid). Do smarowania zespołów kół, mechanizmu różnicowego przedniej osi i centralnego mechanizmu różnicowego wykorzystywanych jest 4,5 litra oleju przekładniowego Hypoid. Dzięki takiemu oddzieleniu konstruktorzy mogli zoptymalizować wszystkie podzespoły i nie musieli szukać kompromisu związanego ze wspólnym środkiem smarnym.
Nowy siedmiobiegowy S-tronic został tak zaprojektowany przez Audi, aby nie tylko zwiększyć przyjemność jazdy, lecz również konsekwentnie poprawiać efektywność napędu. Przekładnia ta charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Ponadto jej inteligentny układ sterujący optymalizuje sposób jazdy w trybie automatycznym pod kątem redukcji zużycia paliwa. Maksymalny zakres przełożeń 8,0:1 pozwala zarówno na krótkie, sportowe przełożenie pierwszego biegu jak i na obniżające prędkość obrotową długie przełożenie ostatniego biegu. Siedmiobiegowa S-tronic jest przystosowana do prędkości obrotowych do 9.000 obr./min i może przenosić momenty obrotowe do 550 Nm.
Przewaga dzięki technice: historia S-tronica
Na polu przenoszenia siły Audi od wielu lat kroczy w awangardzie postępu. Wprowadzony w 1980 roku napęd na cztery koła quattro był kamieniem milowym w historii motoryzacji. Także S-tronic jest doskonałym odzwierciedleniem podstawowej zasady marki: „przewaga dzięki technice”.
Już w listopadzie 1985 roku pojawiło się pierwsze Audi z dwusprzęgłową przekładnią – było to Sport quattro S1, którym Walter Röhrl ze swoim pilotem Christianem Geistdörferem zdobył mistrzostwo świata. Röhrl, najlepszy kierowca rajdowy tamtych czasów, określił swój sportowy sprzęt o mocy 350 kW (476 KM) jako „coś potężnego”, jako „zjawisko przyrody”. A nowoczesna skrzynia biegów pozwalała temu „zjawisku” na uzyskanie jeszcze lepszych osiągów.
Dwusprzęgłowa przekładnia, która w S1 była sterowana elektrycznie przy użyciu krótkiej dźwigni, zmieniała swoje pięć biegów z błyskawiczną szybkością. Ponieważ siła ciągu nie była przerywana, turbosprężarka pięciocylindrowego silnika pracowała zawsze pełną parą. Zawór obejściowy w „drogach oddechowych” silnika zwiększał ten efekt. Także przy zwycięskim wyścigu górskim Pikes Peak w Colorado (USA) w 1987 roku, podczas treningów w S1 zamontowano dwusprzęgłową przekładnię.
S-tronic jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań w programie skrzyń biegów Audi. Do produkcji seryjnej technologia ta weszła wiosną 2003 roku w TT Coupé i Roadster, w połączeniu z silnikiem 3,2 l V6 o mocy 184 kW (250 KM), dysponującym wysokim momentem obrotowym.
Niezwykle kompaktowa, przystosowana do poprzecznego wbudowania dwusprzęgłowa przekładnia z trzema wałkami i sześcioma biegami była doskonałym uzupełnieniem mocnego silnika. Kierowcy TT mogli wybrać tryb automatyczny lub zmieniać biegi manualnie krótką dźwignią przełożenia lub „łopatkami” pod kierownicą.
W ostatnich pięciu latach ta nowa technologia zadomowiła się na dobre w TT i A3 – jako dynamiczna alternatywa high-tech dla skrzyni manualnej, jednak w znacznym stopniu dysponująca pozytywnymi cechami konwencjonalnej, stopniowej przekładni automatycznej. Ze względu na swoje liczne zalety S-tronic w A3 jest dostępny także z czterocylindrowymi silnikami TDI. Do końca 2007 roku Audi wyprodukowało już 188.338 samochodów tych dwóch modeli z dwusprzęgłową przekładnią.
Pełen program: najlepsze rozwiązania
Dzisiaj marka znacznie rozszerzyła ofertę technologii stosowanych w swoich skrzyniach biegów – do wyboru jest pięć typów skrzyń o bardzo zróżnicowanych charakterach, a każda z nich doskonale spełnia wymagania, do których została zaprojektowana. Obok sportowego S-tronica z sześcioma, a teraz także z siedmioma biegami Audi oferuje klasyczną, manualną skrzynię biegów, zautomatyzowanego R-tronica, komfortowego automatycznego tiptronica ze sprzęgłem hydrokinetycznym oraz wszechstronnego bezstopniowego multitronica. Dla każdej serii modeli w programie są przynajmniej dwa skrojone na miarę rozwiązania. Wspólną cechą wszystkich przekładni jest zwarta, lekka konstrukcja, wysoka sprawność i precyzyjne, długotrwałe działanie, a także wygoda i lekkość obsługi.
Manualne skrzynie biegów montowane są w bardzo wielu modelach, od kompaktowego A3 do A6, a także w TT, Audi Q7 i R8. Mogą one współpracować z napędem na przednią oś oraz napędem quattro. W seriach A4 i A5 Audi wprowadziło nową generację przekładni, która charakteryzuje się zmienionym położeniem mechanizmu różnicowego, a przede wszystkim znacznie zmniejszonym tarciem wewnętrznym, co znacznie poprawia ich efektywność. Większość skrzyń manualnych to skrzynie sześciobiegowe. W A3 1.9 TDI e i A3 Sportback 1.9 TDI e zastosowano przekładnie pięciobiegowe, które w górnych biegach mają trochę dłuższe przełożenie, co pomaga zmniejszyć zużycie paliwa do 4,5 litra oleju napędowego na 100 km.
Sekwencyjna skrzynia R-tronic z sześcioma biegami jest zastrzeżona dla R8. Odpowiednio do sportowego charakteru tego auta konstruktorzy zadbali, aby była ona wyjątkowo dynamiczna. W R-tronic sterowanie włączaniem biegów oraz sprzęgłem przejmują na siebie zespoły hydrauliczne, a polecenia kierowcy są przekazywane jako impulsy elektryczne.
Przekładnię tiptronic Audi można znaleźć przede wszystkim w limuzynach, od A3 do A8 oraz w potężnym SUVie Audi - Q7, w połączeniu z napędem na przednie koła lub quattro. Wielką zaletą tej klasycznej przekładni automatycznej ze sprzęgłem hydrokinetycznym jest wysoki komfort zmiany biegów. Aby go jeszcze poprawić i jednocześnie podnieść sprawność, inżynierowie w najnowszej konfiguracji zmodyfikowali system tłumienia w przekładni hydrokinetycznej. Ponadto operacje zmiany biegów zostały jeszcze bardziej skrócone.
Także zmodyfikowany multitronic charakteryzuje się poprawioną efektywnością i zwiększoną dynamiką. Ta bezstopniowa przekładnia Audi łączy w sobie zalety ręcznej zmiany biegów z zaletami skrzyni automatycznej. Szczególnie komfortowy mechanizm przeniesienia siły – multitronic stosowany w A4, A5, A6 i A8 – jest na stałe połączony z napędem na przednią oś. Natomiast skonstruowana przez Audi nowy siedmiobiegowy S-tronic, który w najbliższych miesiącach będzie montowany seryjnie w kilku modelach, współpracuje zawsze z napędem quattro. Audi zaprojektowało go jako wysokoefektywną, supernowoczesną przekładnię.
|
|
Źródło: Audi, Informacja Mototarget
|
|
Pisaliśmy również |
» Szczyty sportowego charakteru: od Audi S6 plus do Audi RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback performance
|
» Audi SQ8 e-tron - już dostępne w konfiguratorze i w sprzedaży w Polsce
|
|
Inne artykuły
|
|
» Przygoda w kamperze! Co warto wiedzieć? |
2023-05-31 |
|
Rozpoczynający się sezon na wyprawy kamperem stawia przed wieloma miłośnikami tego typu turystyki zasadnicze pytanie: czy podczas moich wypraw chcę za każdym razem nocować na zagospodarowanym kempingu, czy zaszaleć i spędzać noce ?na dziko?, na łoni... więcej »
|
|
[1]234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556575859606162636465666768697071727374757677787980818283848586878889909192939495969798991001011021031041051061071081091101111121131141151161171181191201211221231241251261271281291301311321331341351361371381391401411421431441451461471481491501511521531541551561571581591601611621631641651661671681691701711721731741751761771781791801811821831841851861871881891901911921931941951961971981992002012022032042052062072082092102112122132142152162172182192202212222232242252262272282292302312322332342352362372382392402412422432442452462472482492502512522532542552562572582592602612622632642652662672682692702712722732742752762772782792802812822832842852862872882892902912922932942952962972982993003013023033043053063073083093103113123133143153163173183193203213223233243253263273283293303313323333343353363373383393403413423433443453463473483493503513523533543553563573583593603613623633643653663673683693703713723733743753763773783793803813823833843853863873883893903913923933943953963973983994004014024034044054064074084094104114124134144154164174184194204214224234244254264274284294304314324334344354364374384394404414424434444454464474484494504514524534544554564574584594604614624634644654664674684694704714724734744754764774784794804814824834844854864874884894904914924934944954964974984995005015025035045055065075085095105115125135145155165175185195205215225235245255265275285295305315325335345355365375385395405415425435445455465475485495505515525535545555565575585595605615625635645655665675685695705715725735745755765775785795805815825835845855865875885895905915925935945955965975985996006016026036046056066076086096106116126136146156166176186196206216226236246256266276286296306316326336346356366376386396406416426436446456466476486496506516526536546556566576586596606616626636646656666676686696706716726736746756766776786796806816826836846856866876886896906916926936946956966976986997007017027037047057067077087097107117127137147157167177187197207217227237247257267277287297307317327337347357367377387397407417427437447457467477487497507517527537547557567577587597607617627637647657667677687697707717727737747757767777787797807817827837847857867877887897907917927937947957967977987998008018028038048058068078088098108118128138148158168178188198208218228238248258268278288298308318328338348358368378388398408418428438448458468478488498508518528538548558568578588598608618628638648658668678688698708718728738748758768778788798808818828838848858868878888898908918928938948958968978988999009019029039049059069079089099109119129139149159169179189199209219229239249259269279289299309319329339349359369379389399409419429439449459469479489499509519529539549559569579589599609619629639649659669679689699709719729739749759769779789799809819829839849859869879889899909919929939949959969979989991000100110021003100410051006100710081009101010111012101310141015101610171018101910201021102210231024102510261027102810291030103110321033103410351036103710381039104010411042104310441045104610471048104910501051105210531054105510561057105810591060106110621063106410651066106710681069107010711072107310741075107610771078107910801081108210831084108510861087108810891090109110921093109410951096109710981099110011011102110311041105110611071108110911101111111211131114111511161117111811191120112111221123112411251126112711281129113011311132113311341135113611371138113911401141114211431144114511461147114811491150115111521153115411551156115711581159116011611162116311641165116611671168116911701171117211731174117511761177117811791180118111821183118411851186118711881189119011911192119311941195119611971198119912001201120212031204120512061207120812091210121112121213121412151216121712181219122012211222122312241225122612271228122912301231123212331234 Wyświetlane: 0 - 20 z 24669 rekordów |
|
|
|