FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1612 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1095 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Nowa skrzynia S-tronic Audi
Autor: PM  Dodano: 2008-04-01
Wyświetlono: 23479 razy
Nowa skrzynia S-tronic Audi
Siedem biegów, które można zmieniać błyskawicznie i bez przerywania siły ciągu: Audi prezentuje nowy etap ewolucyjny mechanizmu przenoszenia siły. Siedmiobiegowy S-tronic łączy dynamiczny sposób działania z wysoką efektywnością.

Ta dwusprzęgłowa przekładnia przystosowana jest do współpracy z podłużnie zamontowanymi silnikami i napędem na wszystkie koła quattro, a ze swoją zdolnością przenoszenia momentów obrotowych do 550 Nm nadaje się do wielu sportowych modeli. Audi wprowadzi nowego S-tronica jeszcze w tym roku jako seryjną skrzynię biegów do kilku serii modeli.

Siedmiobiegowy S-tronic Audi inicjuje nowy etap strategii optymalizacji napędu. Nowa skrzynia biegów, będąca w stu procentach własną konstrukcją marki, jest przeznaczona do samochodów średniej wielkości. Audi zaprojektowało ją jako sportowy, a jednocześnie wysoce efektywny, supernowoczesny podzespół.

Kierowcy Audi mogą korzystać z nowego siedmiobiegowego S-tronica na różne sposoby. Tryb w pełni automatyczny, w którym biegi wybiera komputer, dysponuje programami D (Drive) i S (Sport). Przełożenie można również zmieniać manualnie dźwignią zmiany biegów lub opcjonalnie „łopatkami” na kierownicy, a proces zmiany biegów robi wrażenie swoją szybkością.

Nowa przekładnia „hightech” Audi podczas zmiany przełożenia daje poczucie dynamiki, a zarazem komfortu i najwyższej precyzji. Łączy w sobie efektywność z dużym potencjałem sportowym.

Siedmiobiegowy S-tronic współpracuje z dwoma sprzęgłami wielotarczowymi, obsługującymi różne biegi. Dużej średnicy zewnętrzne sprzęgło K1 przekazuje moment obrotowy przez wałek napędowy na koła zębate nieparzystych biegów 1, 3, 5 i 7. Znajdują się one w tylnej części korpusu skrzyni biegów odlanej z aluminium, czyli bliżej środka samochodu.

Wokół pełnego wałka napędowego obraca się wałek w przekroju drążony. Jest on połączony z mniejszym sprzęgłem K2, wbudowanym w większe sprzęgło obsługujące biegi parzyste 2, 4 i 6 oraz bieg wsteczny. Wszystkie koła zębate poszczególnych biegów leżą w jednej linii jedno za drugim na obu wałach napędowych w kolejności 4, 6, 2, R, 1, 3, 7 i 5.

Obie części przekładni są przez cały czas aktywne, lecz tylko jedna z nich jest połączona z silnikiem. Na przykład podczas przyspieszania na trzecim biegu w drugiej przekładni włączony jest już czwarty bieg, można powiedzieć, że „jest przygotowany”. Proces zmiany przełożenia następuje przez zmianę sprzęgieł – gdy K1 otwiera się, K2 błyskawicznie zamyka. Proces ten trwa tylko kilka setnych sekundy i następuje bez przerywania siły ciągu, płynnie i komfortowo, w sposób prawie niezauważalny dla kierowcy.

Z wału napędowego siły są przenoszone na samoblokujący centralny mechanizm różnicowy napędu quattro, rozgałęziający się w dwóch kierunkach. Przy podstawowym podziale 60 procent momentu przenoszone jest przez wał napędowy na mechanizm różnicowy tylnej osi i 40 procent na mechanizm różnicowy przedniej osi. Ponieważ wał ten jest zamontowany z pochyleniem 7,2 stopnia, wykorzystuje on ukośne zazębienie, zwane Beveloid. Ze względu na ograniczenie masy jest ono również wydrążone.

Asymetryczno-dynamiczny rozdział siły gwarantuje sportową, dynamiczną charakterystykę jazdy z zaznaczonym silniej tylnym napędem. W razie potrzeby środkowy mechanizm różnicowy może przenieść do 85 momentu obrotowego na tylną oś lub maksymalnie 65 procent na przednią.

Typowe Audi: bezkompromisowa jakość

Każdy element nowego siedmiobiegowego S-tronica odzwierciedla innowacyjny sposób myślenia i bezkompromisowe dążenie Audi do wzorowej jakości. Utwardzone powierzchniowo pierścienie synchroniczne gwarantują najwyższą jakość i trwałość synchronizatora. Biegi jeden do trzy oraz bieg wsteczny posiadają dodatkowo trójstożkowe synchronizatory.

Podczas konstruowania tej skrzyni wiele uwagi poświęcono dużej precyzji obu sprzęgieł wielotarczowych. Precyzję taką udało się uzyskać między innymi dzięki kompaktowym cylindrom dociskowym, elektronicznie sterowanemu układowi kompensacji prędkości obrotowych oraz zastosowaniu zoptymalizowanych zespołów sprężyn śrubowych. Wszystkie te rozwiązania zapewniają dokładność i komfort przy ruszaniu i zmianie biegów.

Za sterowanie skrzynią biegów odpowiada tak zwany moduł mechatroniczny. Jest to całkowicie nowy, kompaktowy zespół składający się z modułów sterujących i hydraulicznych nastawników, wbudowany
z lewej strony przekładni w kierunku jazdy. Koncepcja sterowania pozwala na zmianę prędkości przełożenia biegu i na wyjątkowo precyzyjne dozowanie sił potrzebnych do tego procesu.

Niezbędne ciśnienie sterowania generuje pompa olejowa o wysokiej efektywności, umieszczona bezpośrednio obok modułu mechatronicznego i napędzana parą kół zębatych. W celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia podwójnego sprzęgła podczas ruszania z miejsca pompa oleju wspomagana jest przez dodatkową pompę strumieniową. Dzięki temu podawana ilość oleju może być w razie potrzeby prawie potrojona bez konieczności zwiększania mocy napędu.

Ciekawostką jest fakt, że siedmiobiegowy S-tronic posiada dwa oddzielne układy olejowe. Podwójne sprzęgło, moduł mechatroniczny i pompa olejowa są zasilane własnym układem olejowym zawierającym siedem litrów oleju AFT (Automatic Transmission Fluid). Do smarowania zespołów kół, mechanizmu różnicowego przedniej osi i centralnego mechanizmu różnicowego wykorzystywanych jest 4,5 litra oleju przekładniowego Hypoid. Dzięki takiemu oddzieleniu konstruktorzy mogli zoptymalizować wszystkie podzespoły i nie musieli szukać kompromisu związanego ze wspólnym środkiem smarnym.

Nowy siedmiobiegowy S-tronic został tak zaprojektowany przez Audi, aby nie tylko zwiększyć przyjemność jazdy, lecz również konsekwentnie poprawiać efektywność napędu. Przekładnia ta charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Ponadto jej inteligentny układ sterujący optymalizuje sposób jazdy w trybie automatycznym pod kątem redukcji zużycia paliwa. Maksymalny zakres przełożeń 8,0:1 pozwala zarówno na krótkie, sportowe przełożenie pierwszego biegu jak i na obniżające prędkość obrotową długie przełożenie ostatniego biegu. Siedmiobiegowa S-tronic jest przystosowana do prędkości obrotowych do 9.000 obr./min i może przenosić momenty obrotowe do 550 Nm.

Przewaga dzięki technice: historia S-tronica

Na polu przenoszenia siły Audi od wielu lat kroczy w awangardzie postępu. Wprowadzony w 1980 roku napęd na cztery koła quattro był kamieniem milowym w historii motoryzacji. Także S-tronic jest doskonałym odzwierciedleniem podstawowej zasady marki: „przewaga dzięki technice”.

Już w listopadzie 1985 roku pojawiło się pierwsze Audi z dwusprzęgłową przekładnią – było to Sport quattro S1, którym Walter Röhrl ze swoim pilotem Christianem Geistdörferem zdobył mistrzostwo świata. Röhrl, najlepszy kierowca rajdowy tamtych czasów, określił swój sportowy sprzęt o mocy 350 kW (476 KM) jako „coś potężnego”, jako „zjawisko przyrody”. A nowoczesna skrzynia biegów pozwalała temu „zjawisku” na uzyskanie jeszcze lepszych osiągów.

Dwusprzęgłowa przekładnia, która w S1 była sterowana elektrycznie przy użyciu krótkiej dźwigni, zmieniała swoje pięć biegów z błyskawiczną szybkością. Ponieważ siła ciągu nie była przerywana, turbosprężarka pięciocylindrowego silnika pracowała zawsze pełną parą. Zawór obejściowy w „drogach oddechowych” silnika zwiększał ten efekt. Także przy zwycięskim wyścigu górskim Pikes Peak w Colorado (USA) w 1987 roku, podczas treningów w S1 zamontowano dwusprzęgłową przekładnię.

S-tronic jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań w programie skrzyń biegów Audi. Do produkcji seryjnej technologia ta weszła wiosną 2003 roku w TT Coupé i Roadster, w połączeniu z silnikiem 3,2 l V6 o mocy 184 kW (250 KM), dysponującym wysokim momentem obrotowym.

Niezwykle kompaktowa, przystosowana do poprzecznego wbudowania dwusprzęgłowa przekładnia z trzema wałkami i sześcioma biegami była doskonałym uzupełnieniem mocnego silnika. Kierowcy TT mogli wybrać tryb automatyczny lub zmieniać biegi manualnie krótką dźwignią przełożenia lub „łopatkami” pod kierownicą.

W ostatnich pięciu latach ta nowa technologia zadomowiła się na dobre w TT i A3 – jako dynamiczna alternatywa high-tech dla skrzyni manualnej, jednak w znacznym stopniu dysponująca pozytywnymi cechami konwencjonalnej, stopniowej przekładni automatycznej. Ze względu na swoje liczne zalety S-tronic w A3 jest dostępny także z czterocylindrowymi silnikami TDI. Do końca 2007 roku Audi wyprodukowało już 188.338 samochodów tych dwóch modeli z dwusprzęgłową przekładnią.

Pełen program: najlepsze rozwiązania

Dzisiaj marka znacznie rozszerzyła ofertę technologii stosowanych w swoich skrzyniach biegów – do wyboru jest pięć typów skrzyń o bardzo zróżnicowanych charakterach, a każda z nich doskonale spełnia wymagania, do których została zaprojektowana. Obok sportowego S-tronica z sześcioma, a teraz także z siedmioma biegami Audi oferuje klasyczną, manualną skrzynię biegów, zautomatyzowanego R-tronica, komfortowego automatycznego tiptronica ze sprzęgłem hydrokinetycznym oraz wszechstronnego bezstopniowego multitronica. Dla każdej serii modeli w programie są przynajmniej dwa skrojone na miarę rozwiązania. Wspólną cechą wszystkich przekładni jest zwarta, lekka konstrukcja, wysoka sprawność i precyzyjne, długotrwałe działanie, a także wygoda i lekkość obsługi.

Manualne skrzynie biegów montowane są w bardzo wielu modelach, od kompaktowego A3 do A6, a także w TT, Audi Q7 i R8. Mogą one współpracować z napędem na przednią oś oraz napędem quattro. W seriach A4 i A5 Audi wprowadziło nową generację przekładni, która charakteryzuje się zmienionym położeniem mechanizmu różnicowego, a przede wszystkim znacznie zmniejszonym tarciem wewnętrznym, co znacznie poprawia ich efektywność. Większość skrzyń manualnych to skrzynie sześciobiegowe. W A3 1.9 TDI e i A3 Sportback 1.9 TDI e zastosowano przekładnie pięciobiegowe, które w górnych biegach mają trochę dłuższe przełożenie, co pomaga zmniejszyć zużycie paliwa do 4,5 litra oleju napędowego na 100 km.

Sekwencyjna skrzynia R-tronic z sześcioma biegami jest zastrzeżona dla R8. Odpowiednio do sportowego charakteru tego auta konstruktorzy zadbali, aby była ona wyjątkowo dynamiczna. W R-tronic sterowanie włączaniem biegów oraz sprzęgłem przejmują na siebie zespoły hydrauliczne, a polecenia kierowcy są przekazywane jako impulsy elektryczne.

Przekładnię tiptronic Audi można znaleźć przede wszystkim w limuzynach, od A3 do A8 oraz w potężnym SUVie Audi - Q7, w połączeniu z napędem na przednie koła lub quattro. Wielką zaletą tej klasycznej przekładni automatycznej ze sprzęgłem hydrokinetycznym jest wysoki komfort zmiany biegów. Aby go jeszcze poprawić i jednocześnie podnieść sprawność, inżynierowie w najnowszej konfiguracji zmodyfikowali system tłumienia w przekładni hydrokinetycznej. Ponadto operacje zmiany biegów zostały jeszcze bardziej skrócone.

Także zmodyfikowany multitronic charakteryzuje się poprawioną efektywnością i zwiększoną dynamiką. Ta bezstopniowa przekładnia Audi łączy w sobie zalety ręcznej zmiany biegów z zaletami skrzyni automatycznej. Szczególnie komfortowy mechanizm przeniesienia siły – multitronic stosowany w A4, A5, A6 i A8 – jest na stałe połączony z napędem na przednią oś. Natomiast skonstruowana przez Audi nowy siedmiobiegowy S-tronic, który w najbliższych miesiącach będzie montowany seryjnie w kilku modelach, współpracuje zawsze z napędem quattro. Audi zaprojektowało go jako wysokoefektywną, supernowoczesną przekładnię.


Źródło: Audi, Informacja Mototarget

 Pisaliśmy również
» Szczyty sportowego charakteru: od Audi S6 plus do Audi RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback performance
» Audi SQ8 e-tron - już dostępne w konfiguratorze i w sprzedaży w Polsce
 Inne artykuły
» Jak wybrać odpowiednie Autocasco? Wystarczy odwiedzić salon Forda 2023-07-20
  Forda puma serwis Ubezpieczenie Autocasco to nieodłączna część pakietu dealerskiego w programie Ford Ubezpieczenia, która jest coraz częściej wybierana przez polskich kierowców. Odpowiednio dobrana polisa to bezpieczeństwo i pewność, że w razie niefortunnego zdarze... więcej »

» Jak przewozić psa w samochodzie? Akcesoria Forda pomogą zapewnić bezpieczeństwo podróżującym pupilom 2023-07-11
  Czas wakacji wiąże się z planowaniem krótszych i dłuższych podróży. Wiele osób decyduje się na rodzinny wyjazd ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jak bezpiecznie przewozić zwierzę autem i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?... więcej »

» Szczyty sportowego charakteru: od Audi S6 plus do Audi RS 6 Avant performance i RS 7 Sportback performance 2023-06-28
  Dla firmy znanej kiedyś jako quattro GmbH te cztery litery oznaczały jeszcze bardziej usportowione wersje i tak już bardzo wydajnych modeli RS 6 i RS 7. Były one zgodne z filozofią podnoszenia techniki samochodowej na jeszcze wyższy poziom, tj. uzyskania... więcej »

» Ford prezentuje w Spa nowego Mustanga GT4, realizując zapowiedź dostarczenia wyczynowego Mustanga miłośnikom sportów motorowych na całym świecie 2023-06-28
  Legendarny Ford Mustang podnosi swój prestiż w sportowym świecie dzięki dzisiejszemu oficjalnemu debiutowi Mustanga GT4 w wyścigu CrowdStrike 24 Hours of Spa na słynnym torze Spa-Francorchamps we wschodniej Belgii. ... więcej »

» Poszerza się gama Mustangów wyścigowych ? Ford zaprezentuje nowego Mustanga GT4 w Spa w Belgii 2023-06-23
  Niedługo po prezentacji Mustanga GT3 na torze Le Mans, która miała miejsce w piątek 9 czerwca, Ford poinformował, że premiera nowego Mustanga GT4 odbędzie się w środę 28 czerwca 2023 r. o godzinie 14:00 czasu środkowoeuropejskiego na kultowym torze ... więcej »

» Volkswagen ID. Buzz we flocie Hilti Poland - wizytówka firmy i dowód zrównoważonego rozwoju 2023-06-21
  pełni elektryczny, zeroemisyjny model marki Volkswagen Samochody Dostawcze ? ID. Buzz, świetnie sprawdza się w roli samochodu firmowego. Może być nie tylko towarzyszem codziennych operacji w przedsiębiorstwie ? samochodem serwisowym, pojazdem do realiza... więcej »

» Moc i aerodynymika wyniosą elektrycznego Forda SuperVana 4.2 pod chmury podczas 101. edycji wyścigu na Pikes Peak 2023-06-21
  Ford Performance przygotowuje się do 101. edycji wyścigu Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb, współorganizowanego przez Gran Turismo, stawiając na starcie elektrycznego, udoskonalonego Forda SuperVana 4.2. Wyczekiwane w sportowym świecie wydarz... więcej »

» Co można zrobić z Mustangiem Mach-E z telefonu? Elektryczny samochód Forda oferuje więcej niż można się spodziewać 2023-06-15
  Obsługa samochodów z telefonu nie jest już niczym nowym, a we współczesnych pojazdach jest właściwie koniecznością. Mustang Mach-E nie jest wyjątkiem, a Ford zadbał o rozbudowaną listę możliwości. Model od rynkowej premiery zachwyca możliwości... więcej »

» Nowy Volkswagen Tiguan z nowymi technologiami topowej klasy i dużym zasięgiem w trybie elektrycznym 2023-06-15
  Przy okazji zakończenia testów marka Volkswagen zdradza nieco szczegółów na temat kolejnej generacji swojego obecnie najlepiej sprzedającego się modelu: Tiguan nr 3 będzie dostępny z nowo opracowanym systemem aktywnej kontroli zawieszenia i innymi fun... więcej »

» Volkswagen T1 Raupenfuchs i Volkswagen T2 Elektro - dwa unikalne samochody na VW Bus Festival 2023 2023-06-15
  VW Bus Festival 2023, który odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca w Hanowerze, to nie tylko największe międzynarodowe spotkanie miłośników mikrobusów Volkswagena, ale również największa w historii marki Volkswagen Samochody Dostawcze ekspozycja... więcej »

» Ford Performance przygotowuje niezwykłego wyczynowego ?twardziela? Rangera Raptora T1+ do startu w Rajdzie Dakar 2023-06-14
  Ford Performance uczestniczył w większej liczbie wyścigów i zwyciężał w większej liczbie serii, krajów i torów, niż jakakolwiek inna firma na świecie. Od Le Mans po Monako, od Daytona po Bathurst, od pustyni Finke po Ensenadę w Meksyku. Musi jedna... więcej »

» Historia ikonicznych modeli: wyjątkowa wystawa klasycznych mikrobusów Volkswagena podczas VW Bus Festival 2023 2023-06-14
  Międzynarodowy VW Bus Festiwal 2023, przez trzy dni (od 23 do 25 czerwca) będzie najjaśniejszą gwiazdą wszechświata mikrobusów marki Volkswagen. Festiwal, w którym weźmie udział 6000 pojazdów, w tym prężna reprezentacja samochodów z Polski, jest ... więcej »

» Ranger Raptor Samochodem Roku Wirtualnej Polski 2023. Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla nowej generacji pick-upa Forda 2023-06-01
  Ford Ranger Raptor został Samochodem Roku Wirtualnej Polski. Nowa generacja pick-upa Forda wygrała w głównej kategorii konkursu, pokonując aż 31 innych modeli. ... więcej »

» ID.7 po raz pierwszy w Polsce: elektryczna limuzyna premierowo w Volkswagen Home w Warszawie 2023-06-01
  Volkswagen ID.7, flagowy model z rodziny elektrycznych samochodów zbudowanych na platformie MEB, do salonów trafi jeszcze w tym roku. Zanim się to stanie, będzie można obejrzeć ten samochód w butikowym salonie w Warszawie ? Volkswagen Home. ID.7 to jede... więcej »

» CUPRA inspiruje się przyszłością. Jak projektowane są samochody hiszpańskiej marki? 2023-06-01
  Od premiery najnowszego modelu elektrycznego hiszpańskiej marki - Tavascana - minął dopiero miesiąc, a design samochodu już cieszy się uznaniem w branży oraz pozytywnym odbiorem motoryzacyjnych entuzjastów. Pierwszy elektryczny SUV marki został doceni... więcej »

» Ford Ranger Raptor samochodem technicznym największej imprezy rowerowej w Polsce 2023-05-31
  Małopolska Joy Ride Festiwal to największa w Polsce impreza rowerowa łącząca najróżniejsze odmiany dwukołowych sportów ektremalnych i goszcząca zawodników rywalizujących w różnych konkurencjach. W organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia p... więcej »

» Przygoda w kamperze! Co warto wiedzieć? 2023-05-31
  Rozpoczynający się sezon na wyprawy kamperem stawia przed wieloma miłośnikami tego typu turystyki zasadnicze pytanie: czy podczas moich wypraw chcę za każdym razem nocować na zagospodarowanym kempingu, czy zaszaleć i spędzać noce ?na dziko?, na łoni... więcej »

» Samochody elektryczne w Warszawie: darmowy postój w strefie płatnego parkowania atrakcyjny dla kierowców ?elektryków? 2023-05-30
  Dane ze Strefy Płatnego Parkowania na warszawskim Mokotowie i w Śródmieściu pokazują, przy których ulicach parkuje najwięcej aut z zielonymi tablicami i jaką część wszystkich samochodów stanowią. W ciągu roboczego tygodnia jest ich nawet 5-7 proc... więcej »

» Sportowe i eleganckie - nowe linie wyposażenia Audi A6 i Audi A7 dają oszałamiający efekt 2023-05-30
  Audi A6 i Audi A7 oraz ich wersje S, w roku modelowym 2024 zyskują nowy, oszałamiający wygląd. Oprócz nowo zaprojektowanych linii wyposażenia z niezależnymi przednimi i tylnymi elementami stylistycznymi, te modele klasy luksusowej charakteryzują się t... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234
Wyświetlane: 0 - 20 z 24669 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane

Zdjecie dnia

Zdjecie miesiaca


© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |