FB FB Twitter Twitter
Szukaj:
            1653 zarejestrowanych użytkowników z branży motoryzacyjnej, w tym 1125 przedstawicieli mediów.                                                                                    
Promowana firma
Wydarzenia

Statystyki odwiedzin serwisu
Samochody elektryczne - kompendium wiedzy
  Dodano: 2015-11-16
Wyświetlono: 834 razy
Samochody elektryczne - kompendium wiedzy
Temat samochodów elektrycznych i hybrydowych pozostaje w Polsce wciąż świeży i praktycznie nieznany, jednak jak pokazują liczne publikacje i komentarze w internecie, zainteresowanie polskich kierowców tym tematem jest bardzo duże.
foto © Mitsubishi

By odpowiedzieć na większość pytań z tego obszaru nurtujących Polaków, portal specjalizujący się w dziedzinie eco-motoryzacji „Eco-driving” stworzył raport „Samochody elektryczne i hybrydowe – kompendium wiedzy kierowcy” dostępny na stronie www.elektrycznahybryda.pl.

Raport portalu „Eco-driving” odpowiada na częste pytania odnośnie samochodów niskoemisyjnych, opisuje korzyści wynikające z ich posiadania, wyróżnia najciekawsze z modeli i radzi, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. W raporcie odnajdziemy również ciekawostki historyczne i praktyczne informacje, takie, jak mapa stacji ładowania w Polsce czy przywileje i korzyści dla użytkowników samochodów ekologicznych w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Opracowanie przedstawia także porównanie kosztów użytkowania i serwisowania samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym oraz spalinowym a także opisuje dobre praktyki Eco-drivingu i jazdy defensywnej, które pozwalają na spore oszczędności. W najnowszym raporcie „Samochody elektryczne i hybrydowe – kompendium wiedzy kierowcy” można także znaleźć kompleksowy przegląd oferty samochodów niskoemisyjnych na polskim rynku oraz przykłady firm, które wykorzystują ekologiczne auta w swoich flotach.

Auta, które odmieniły historię napędów elektrycznych i hybrydowych
Historia samochodów elektrycznych jest ważną częścią historii motoryzacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że silniki elektryczne powstały wcześniej, niż ich spalinowe odpowiedniki i całe XIX stulecie było erą silników elektrycznych. Ówczesna oferta skierowana była jednak głównie do zamożnych osób a pojazdy nie osiągały zawrotnych prędkości. Poskutkowało to wyparciem silników elektrycznych w XX wieku, w którym na rynku królowały auta z napędem spalinowym. Elektryczna motoryzacja wróciła do łask po koniec ubiegłego stulecia, za sprawą ulg podatkowych dla samochodów bezemisyjnych w USA. Raport stworzony przez „Eco-driving” za pioniera w dziedzinie konstrukcji samochodów elektrycznych uznaje Mitsubishi i-MiEV, który był pierwszym na świecie masowo produkowanym samochodem elektrycznym nowej generacji. Według autorów raportu kolejnym ważnym etapem w rozwoju niskoemisyjnej motoryzacji było pojawienie się modelu Mitsubishi Outlander PHEV, pierwszego na świecie hybrydowego SUV’a z elektrycznym napędem 4x4, który zdołał połączyć walory użytkowe, trakcyjne i ekonomikę typową dla aut plug-in hybrid. Raport zwraca szczególną uwagę na hybrydowy napęd mieszany i trzy tryby, w których porusza się Outlander PHEV. Inteligentny system operacyjny automatycznie zmienia je i dostosowuje tak by zminimalizować spalanie, a jednocześnie zachować komfort dostępnej mocy. Dostępne tryby to elektryczny – typowy dla ruchu miejskiego, korzystający wyłącznie z silników elektrycznych; szeregowy – charakterystyczny dla ruchu ze zmienną dynamiką oraz równoległy – stworzony do podróży pozamiejskich, czyli do jazdy z dużą prędkością.

Niebagatelne oszczędności, przywileje i stacje ładowania
„Eco-driving” w swoim raporcie sprawdza, jak na kieszeń użytkownika wpłynie zakup najbardziej innowacyjnej z hybryd – Outlandera PHEV. Podstawową zaletą tego modelu jest możliwość ładowania akumulatorów z gniazdka. Przy poruszaniu się wyłącznie po mieście, nie przekraczając 52 km dziennie silnik spalinowy nie jest używany. Przeprowadzone testy drogowe wykazały, że średnie spalanie przy jeździe miejskiej (po przekroczeniu dystansu 52 km) to 4l/100km, a pozamiejskiej to 6l/100km. Przy założeniu, że poruszamy się w połowie w mieście (przebywając powyżej 52 km) i w połowie poza nim, jesteśmy w stanie na paliwie zaoszczędzić około 50%, co w ciągu 4 lat eksploatacji pojazdu skutkuje zaoszczędzeniem aż 25 tys. zł przy przebiegu 30 000 km rocznie. „Eco-driving” dodaje, że Outlander PHEV wyróżnia się najniższymi kosztami przeglądów w porównaniu do spalinowych braci. Kolejną zaletą są przywileje dla posiadaczy samochodów niskoemisyjnych. Chcąc zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery Unia Europejska wspiera rozwój Eco-motoryzacji, dlatego wiele krajów wprowadziło już szereg przywilejów i korzyści dla użytkowników takich aut. „Eco-driving” opisuje udogodnienia stworzone dla posiadaczy pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym w państwach europejskich. W Polsce możemy zaobserwować rozwijający się system udogodnień dla użytkowników pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym, takich jak Mitsubishi i-MiEV czy Mitsubishi Outlander PHEV. Do tych przywilejów należą zwolnienia z opłat za parkowanie, bezpłatne ładowanie akumulatorów, możliwość jazdy bus-pasami. Warszawa zaskoczyła kierowców Eko-pojazdów uprawniając ich do wjazdu na teren warszawskiego Traktu Królewskiego. W większych miastach, gdzie najszybciej rośnie grupa posiadaczy samochodów hybrydowych i elektrycznych, rozbudowuje się także sieć stacji ładowania – raport „Samochody elektryczne i hybrydowe – kompendium wiedzy kierowcy” prezentuje aktualną mapę takich punktów. Programy przyjazne środowisku w polskich miastach są systematycznie rozwijane i maja na celu rozbudowę stacji ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz wprowadzenie większej liczby przywilejów dla posiadaczy takich aut.

Eco-driving dla każdego
Przemyślany styl jazdy, zwany eco-drivingiem oraz jazda defensywna, polegająca na aktywnym unikaniu zagrożeń na drodze procentują mniejszymi aż o 15% kosztami używania samochodu. Opisywany raport dokładnie opisuje techniki takiej jazdy, podkreślając, że oprócz oszczędności dbamy o bezpieczeństwo i kulturę prowadzenia.

Rajdowe emocje!
Sport, będący od zawsze kluczowym elementem tożsamości marki Mitsubishi, jest ważnym poligonem doświadczalnym, który pozwala na testowanie najnowszych rozwiązań technicznych w celu wdrażania ich w seryjnych modelach. Mitsubishi zachwyciło miłośników szybkiej jazdy wystawiając do słynnego wyścigu Pikes Peak model MiEV Evolution III – pojazd wykorzystujący pojemne akumulatory, sterowany elektrycznie układ napędu na cztery koła z czterema silnikami o łącznej mocy 450kW. Szereg innowacji technologicznych zaowocował 2. i 3. miejscem w wyścigu. Mitsubishi udowodniło, że elektryczna motoryzacja radzi sobie równie dobrze w wymagających wyścigach górskich, jak i rajdach terenowych. Rajdowa wersja SUV’a Plug-In Hybrid – Outlandera PHEV, w której dokonano tylko drobnych modyfikacji zwiększających bezpieczeństwo i wytrzymałość, wygrała w swojej klasie podczas Australasian Safari 2014, a następnie powtórzyła zwycięstwa startując w Asia Cross Country Rally 2014 i 2015, jednocześnie zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. „Eco-driving” podkreśla, że samochód nie miał żadnej usterki na trasach rajdów. Podczas tegorocznego październikowego rajdu Baja Portalegre 500, zwanego „przedsionkiem Dakaru” z sukcesem zadebiutowało tez nowe rajdowe Mitsubishi Outlander PHEV 2016. Seryjny nowy model Mitsubishi Outlander PHEV 2016 już niebawem pojawi się w polskich salonach.

Przyszłość już tu jest
Jeszcze niedawno pojazdy elektryczne i hybrydowe kojarzyły się z wysoką ceną, krótkim zasięgiem i dużym spalaniem. Jednak postęp technologiczny i ciągła praca producentów – takich jak Mitsubishi, nad udoskonalaniem pojazdów a także szerokie poparcie rządów owocuje tym, że niskoemisyjne samochody bardzo szybko zyskują wielką popularność. Dobrym przykładem jest Mitsubishi Outlander PHEV – europejski bestseller wśród aut PHEV, który osiągami, komfortem,  poziomem bezpieczeństwa i oszczędną eksploatacją pokonuje spalinowe odpowiedniki. Przyszłość samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym wygląda zatem bardzo obiecująco, a najlepszą metodą na sprawdzenie cech  tego typu samochodów jest jazda testowa, na którą można się umówić na stronie www.outlanderpvev.pl.  Raport „Samochody elektryczne i hybrydowe – kompendium wiedzy kierowcy”  można pobrać ze strony www.elektrycznahybryda.pl.Źródło: Mitsubishi, informacja Mototarget.pl

 Pisaliśmy również
» Mitsubishi Outlander PHEV 2020 drugie w rankingu wartości rezydualnej i sprzedaży aut PHEV w Polsce
» Serwis Mitsubishi bez wychodzenia z domu
 Inne artykuły
» Historia klimatyzacji. Jak letnie podróże stały się przyjemniejsze? 2020-07-06
  klimatyzacja seat Pierwszy układ chłodzenia, który został zamontowany w samochodzie, wcale nie był przeznaczony dla pasażerów. Wynalazek z 1884 roku, składający się z pojemnika wypełnionego lodem, miał zapobiegać przegrzewaniu się silnika. Półtora wieku późnej zaawansowane syst... więcej »

» Rene Rast po raz pierwszy poprowadził bolid Formuły E 2020-07-06
  Rene Rast Formula E Rozpoczął się ostatni etap przygotowań do wznowienia sezonu Formuły E. Podczas treningów na torze Lausitzring, nowy kierowca Audi René Rast przejechał swe pierwsze okrążenie za kierownicą bolidu Formuły E. To był jego debiut w zespole Audi Sport ABT Schaeffler... więcej »

» Elektryczny samochód dla każdego: nowy Opel Corsa e 2020-07-06
  Fleet Market 2019, Opel Corsa e 2019 pel Corsa demokratyzuje elektryczną mobilność. W zupełnie nowej, szóstej generacji modelu Corsa niemiecki producent po raz pierwszy oferuje zasilaną akumulatorami wersję elektryczną o zasięgu do 337 kilometrów (wg WLTP).... więcej »

» Niezapomniane wakacje? Tylko z Volkswagenem California 6.1! 2020-07-06
  Volkswagen California 6.1 Wakacje, to tradycyjnie czas wyjazdów, podróży, odkrywania nowych miejsc. Czas spokoju i beztroskiego spędzania czasu. Niecodzienny splot różnych okoliczności sprawił, ze w tym roku wielu z nas postawiło na indywidualne spędzanie urlopu, z dala od dużych hotel... więcej »

» Volvo Cars - czerwcowe odbicie sprzedaży w Polsce i na świecie 2020-07-06
  Volvo produkcja Sprzedaż Volvo Cars zaczyna szybko odradzać się po recesji spowodowanej pandemią koronawirusa. Sprzedaż w czerwcu była tylko o 2,1% niższa niż w czerwcu ubiegłego roku. Wzrost sprzedaży odnotowano w USA i Chinach. Spadek w Europie był minimalny. Swoją cegiełkę... więcej »

» Egzemplarze ID.3 1ST dostępne za pośrednictwem strony internetowej Volkswagena 2020-07-03
  ID.3 zero CO2 Osoby, które jako pierwsze chcą zostać posiadaczami przełomowego Volkswagena ID.3, od 3 lipca mogą zapoznać się z ofertą egzemplarzy modelu w limitowanej wersji 1ST dostępnymi za pośrednictwem strony internetowej www.volkswagen.pl.... więcej »

» Rusza sezon kartingowy 2020 2020-07-03
  karting 2020 Po długich miesiącach oczekiwania wreszcie rusza sezon kartingowy w Polsce. Już w najbliższy weekend na Autodromie Słomczyn będziemy świadkami inauguracji zarówno Kartingowych Mistrzostw Polski, jak i serii Rok Cup Poland oraz Rotax Max Challenge Poland. ... więcej »

» Co obejmuje bezpłatna usługa FordPass connect? 2020-07-03
  FordPass connect Ford zaoferował europejskim klientom szeroki wybór usług wspomagających funkcje pojazdów skomunikowanych z siecią, dzięki którym kierowcy mają możliwość kontrolowania i monitorowania kluczowych systemów w samochodach za pomocą swojego smartfona.... więcej »

» Kolejny odcinek podcastu Elektrycznie Tematyczni poświęcony różnicom między autami hybrydowymi a elektrycznymi 2020-07-02
  ID.3 premiera W siódmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” prowadzący rozmawiają o różnicach między trzema rodzajami samochodów – hybrydowymi (HEV), hybrydowymi typu plug-in (PHEV) i elektrycznymi (BEV). W dyskusji uczestniczy Michał Baranowski ... więcej »

» Jak będzie wyglądał Nissan Ariya? 2020-07-02
  Ariya premiera Nissan wkrótce przedstawi elektryczny model Ariya. Będzie to pierwszy samochód, który powstał na modułowej uniwersalnej platformie CMF-EV aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, przeznaczonej wyłącznie dla samochodów elektrycznych.... więcej »

» Elektryczne Renault ZOE będzie służyć strażnikom miejskim w Gdańsku 2020-07-02
  Renault ZOE straz miejska Straż miejska w Gdańsku będzie korzystać z dwóch w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE. Przyjazne środowisku radiowozy trafią do strażników miejskich z Sekcji Kontroli Odpadów w Referacie Ekologicznym. Przeciwdziała ona m.in. zaśmiecaniu czy spalaniu od... więcej »

» Innowacyjne, dynamiczne i elektryczne: Audi e-tron S i Audi e-tron S Sportback 2020-07-02
  Audi e-tron S Audi e-tron S Sportback Audi ukazuje swą konsekwencję i kontynuuje elektryczną ofensywę. Najlepszym tego przykładem są nowe modele Audi e-tron S i Audi e-tron S Sportback. Oba modele S z napędem w pełni elektrycznym, wykorzystują do napędu trzy silniki elektryczne, z których dwa prac... więcej »

» Dożywotnia Gwarancja na części Volvo 2020-07-02
  Volvo dozywotnia gwarancja Volvo Car Poland wprowadza dożywotnią gwarancję na oryginalne części zamontowane w autoryzowanych serwisach marki. Obejmuje wady materiałowe i montażowe przez cały okres, w którym klient pozostaje właścicielem samochodu.... więcej »

» Nad czym po cichu pracują projektanci samochodów? [FILM] 2020-07-01
  Seat projektanci 2020 Od pomruków silnika po szum nawiewu i odgłos ruchu wycieraczek po zimnej szybie – podczas prac nad nowymi modelami samochodów inżynierowie sprawdzają każdy dźwięk, który może się pojawić podczas podróży w różnych warunkach. Zmysł słuchu ma bowiem niemały... więcej »

» Volkswagen zaprezentował nowego Tiguana [ZDJĘCIA] 2020-07-01
  Tiguan 2020 Volkswagen Tiguan – najpopularniejszy SUV w Europie i jeden z najlepiej sprzedających się SUV-ów na świecie – został zaprezentowany w nowej odsłonie. Do tej pory wyprodukowano ponad sześć milionów egzemplarzy tego modelu. W 2019 roku dostarczono kl... więcej »

» Ford rozbudowuje cele związane ze zmianami klimatu, wyznacza cel globalny: osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku 2020-07-01
  Ford CO2 Ford ekologia Ford Motor Company zamierza osiągnąć globalną neutralność węglową do 2050 roku, ustanawiając jednocześnie etapowe cele w zakresie neutralności węglowej, aby jeszcze pilniej stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, na przykład w Europie.... więcej »

» Honda Civic Type R samochodem bezpieczeństwa WTCR 2020 2020-06-30
  Civic Type R Limited Edition WTCR 2020 Honda będzie pojawiać się jako lider bezpieczeństwa i sportowej rywalizacji w zawodach FIA World Touring Car Cup w najbliższym sezonie WTCR – nowy Civic Type R Limited Edition będzie prowadził startujące pojazdy jako oficjalny samochód bezpieczeństwa w r... więcej »

» Raport J.D. Power 2020: Amerykanie ocenili jakość swoich aut 2020-06-30
  Dodge Charger 2020 Raport J.D. Power 2020 skupia się nie tylko na usterkowości samochodów oferowanych w Stanach Zjednoczonych, ale również na problemach dotyczących obsługi coraz bardziej zaawansowanych technicznie pojazdów.... więcej »

» Bestseller staje się jeszcze doskonalszy: Audi prezentuje model Q5 w nowym wydaniu [ZDJĘCIA] 2020-06-30
  Audi Q5 2020 Już od lat Audi Q5 należy do najczęściej kupowanych na europejskich rynkach SUV-ów w segmencie pojazdów klasy średniej premium. Teraz Audi go ulepszyło i uatrakcyjniło. Zoptymalizowany model Q5 łączy w sobie sportowy charakter z walorami użytkowymi i oferuje b... więcej »

» Elektryczne Volvo będzie można naładować w całej Europie 2020-06-30
  Volvo Plugsurfing Kierowcy w elektrycznych modeli Volvo Recharge w Europie wkrótce będą mieli łatwy dostęp do ponad 200 000 punktów ładowania. Dzięki współpracy z firmą Plugsurfing, kierowcy Volvo będą mogli łatwiej uzupełnić energię i bezpieczniej podróżować po naszym kontynen... więcej »

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158
Wyświetlane: 0 - 20 z 23147 rekordów
Warto przeczytać
 

foto © Hyundai


A imię jego… Kona
Najczęściej oglądane
© 2006 by MotoTarget

created & hosted by
Smart Net Solutions

Kontakt | Regulamin | Cennik / Reklama | Nota prawna | English version | Deutsch version | Francaise version |